Sari la conținut

Excursie circuit Israel


sprike
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua tutror;

 

M-am hotărât sa plec în concediu (luna octombrie) în Israel;

Acolo vreau sa închiriez un scooter de 250 - 400 cc  sa fac un circuit din  Tel Aviv, Ierusalim, Haifa 

(deocamdata mă documentez cu traseul care-l voi face acolo)

Cine a mai mers și  are o experiență asemănătoare poate prenzenta aici de detalii ;

 

Nu prea înteleg ce este cu limita de km - la un model apare 120 km pe zi altul 125 km pe zi

Bun si daca depășesc aceasta limita de km si merg 250 km sau mai mult ?  

 

 

Permisul de conducere de la noi este valabil acolo ?

Editat de sprike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permisul e valabil.

 

Daca depasesti acea limita esti taxat cu x shekeli/km aditionali. Se practica si in romania la inchirieri masini. Citeste cu grija termenii contractului, in multe din cazuri ajungi sa platesti inca pe atat pt acei km extra.

 

Vezi ca in oct e posibil sa fie f cald (am prins si 38 grade in perioada aceea). Daca tii neaparat sa inchiriezi ceva, ai putea sa te orientezi catre masina. Iar pt 2 excursii eu nici nu m-as mai obosi, gasesti la hotel pliante, o excursie de 1 zi prin United Tours costa 100$. Tot in acest sens verifica si pretul benzinei...vei avea un soc.

 

As lua masina acolo doar daca as sta cel putin 1 sapt, iar in cazul asta merita sa faci un trip pana in sud la Eilat, Red Canyon si ce mai e pe drumul catre acolo(Avdad, Mitzpe Ramon), eventual cu intoarcere pe la Dead Sea si Ein Gedi.

 

Mai important decat toate astea e sa nu ai pe pasaport vize din tari musulmane (ex Egipt), am vazut cazuri in care ii intorceau inapoi de la aeroport (practic nu te lasa sa intri la ei in tara). Daca ai, declara pasaportul pierdut si fa-ti altul. You’ll thank me later ;)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pașaportul care-l am a expirat - trebuie sa fac altul; 

Am  auzit si eu treaba asta  precum că pașaportul cu vize în țări musulmane este respins la ei; -

Pfff 38  grade... -   nu suport aici la noi cand sunt 30 grade 

Am fost în Egipt (Cairo; Hurghada)  și Tunisia (Tunis) -  30 - 38 grade - jale

 

Mulțumes pentru detalii Ovi_ice 

Ultima data am fost plecat în  la jumătatea lunii septembrie acum 2 ani  la greci în Zakynthos

 

Preț la scuter 125 cc - 15 euro pe zi ( reducere pt mai multe zile) ;  fara limita la km ( 2 căsti + rezervorul plin) 

            scuter 250 - 25 euro pe zi ( închiriat  3 zile ) 

            masina - 40 euro pe zi  - n-am luat

La bandiții astia de evrei - minim 30 euro pe zi si cu limita de km 

Editat de sprike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preturile alea la scutere sunt din Israel ? Sau grecia ? Ti-am zis, e important sa-ti faci calculul complet ( inchiriat, benzina, eventuale costuri cu parcarea - ai grija mai ales in Jerusalem) si sa vezi daca renteaza in fct de cat stai/vizitezi.

 

Masina am avut ultima data cand am mers(2 sapt), dar era de la firma si nu plateam benzina (avea chip din acela la rezervor si alimentam cat vroiam, factura se ducea direct la companie). Atunci, impreuna cu un coleg, am facut trip-ul acela in Eilat (dus-intors intr-o zi :D). Iar acolo la Marea Rosie erau 43 grade in miezul zilei (luna iulie).

 

In rest, tot ce-am vizitat(in 6-7 dati cat m-am dus acolo am vazut chiar tot) a fost cu excursii de 1 zi organizate de agentii locale. Bine, in 2009 (parca) cand a fost prima deplasare nici n-aveam carnet :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preț la scuter 125 cc - 15 euro pe zi ( reducere pt mai multe zile) ;  fara limita la km ( 2 căsti + rezervorul plin) 

            scuter 250 - 25 euro pe zi ( închiriat  3 zile ) 

            masina - 40 euro pe zi  - n-am luat

- preturile  din  Grecia  insula Zakynthos,   -  săraci și puturoși 

 

  minim 30 euro pe zi si cu limita de km -  scooter 250  cc

( casca mai platesti 15 shekeli din ca am gasit pe siturile lor) 

- pretul mediu în  Israel  -   ăștia sunt bogați 

 

Cand ajung acolo am sa mă „tiganesc cu ei la preț” -  doar sunt evrei -parșivi dai încolo :)) 

Oriunde am fost am negociat ; 

 

Calculul mai am de lucrat, cautat, documentat...... 

 

 

Editat de sprike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OP: după ce te întorci de acolo nu ar fi rău să postezi niște sfaturi sau whatever.

@ovi_ice: așișderea, ce ar mai trebui să știm ca să ne descurcăm pe acolo. Niciodată nu știi destul. Eu trăiesc (și) în țara aia de ani buni și nu am văzut chiar tot, de aceea sunt interesat să aflu cât mai multe detalii despre orice locuri noi. Am motociclete și mașini acolo și pot ajunge oriunde, asta și datorită unui status mai "special".

Grateful for any help... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, sprike a spus:

Buna ziua tutror;

 

M-am hotărât sa plec în concediu (luna octombrie) în Israel;

 

Nu te supara ca intreb, dar de ce te duci in Israel? Ai vazut tot in lume si mai ramasese mizeria asta de tara pe lista?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Nguyen a spus:

 

Nu te supara ca intreb, dar de ce te duci in Israel? Ai vazut tot in lume si mai ramasese mizeria asta de tara pe lista?

Fata de mizeriile de tari europene, Israelul e mult peste ca mix de cultura si istorie. Nu mai zic ca e una dintre cele mai sigure tari din lume si cu un nivel ridicat de trai (lucru care se regaseste in infrastructura, cladiri, samd).

As zice sa nu te bagi intr-un discutie in care nu stii absolut nimic, ramai pe topicul cu Floricica, faci “impresie” buna acolo.

Acum 4 ore, Kagemusha a spus:

@ovi_ice: așișderea, ce ar mai trebui să știm ca să ne descurcăm pe acolo. Niciodată nu știi destul. Eu trăiesc (și) în țara aia de ani buni și nu am văzut chiar tot, de aceea sunt interesat să aflu cât mai multe detalii despre orice locuri noi. Am motociclete și mașini acolo și pot ajunge oriunde, asta și datorită unui status mai "special".

Nu inteleg ce sfaturi vrei. Daca ai trait acolo stii probabil cum stau lucrurile dpdv al securitatii (gen aeroport, mall-uri), cum respecta (unii) ziua de sambata, care zone sunt nerecomandate (gen asezari de arabi, mai ales spre sud), etc.

Eu am fost delegat acolo in reprize de cate o sapt sau doua, exceptand o primavara in care am stat o luna jumate. Si am vazut tot ce era turistic, mai putin cand am fost de capul meu cu masina.

 

@OP: am sa pun cand aj acasa trip-urile pe care le-am facut, poate te ajuta la planning.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, să dezvolt un pic subiectul...

Trăiesc în partea aia de lume de peste cinci ani. Mă ocup cu securitatea, aș putea spune că sunt un expert în acest domeniu. Aș putea spune, totodată, că, în ce privește Orientul Mijlociu (Israel, Liban, Siria, Iordania, Egipt) sunt cea mai autorizată persoană din România care poate da sfaturi competente, mai ales în ce privește partea de securitate și cultural/religious awareness, dar și din punct de vedere turistic.

Totuși, nu spun asta. Faptul că sunt în viață după ce am trăit și lucrat în Afganistan, Irak, Somalia, Sudan, Uganda, Kenya, Congo etc. se datorează și faptului că nu mă consider cel mai bun și că învăț tot timpul. Așa fac și acum. Așa procedez și cu motocicleta, spre deosebire de muuuuuuulte persoane de pe forumul ăsta eu merg cu motocicleta, nu cu tastatura.

Faptul că ai fost de câteva ori într-un loc poate spune ceva doar dacă înveți. Am fost în Dubai, spre exemplu, de peste 50 ori, dar m-aș feri să spun că am văzut totul pe acolo. Așa procedez și cu privire la Israel. Probabil că am văzut chiar tot, dar mă feresc să spun asta. Nu consider nici că Europa e o mizerie. Mai ales că am fost și încă merg în locuri cu adevărat mizerabile.

Pe lângă locurile menționate mai sus și multe altele, călătoresc în teritoriile palestiniene, Gaza, Golan etc. și o voi face pentru încă vreun an, probabil.

Dar topicul ăsta nu e despre mine...

 

OP: Din punct de vedere turistic, dacă vii din România, în Israel nu prea are ce să ți se pară interesant în afara locurilor religioase. Crede-mă, trăiesc Acolo. Nu prea ai ce vedea în Tel Aviv, doar dacă vrei să mergi la plajă, dar și așa eu aș recomanda Herzlyia, e mai curat și liniștit. În Haifa, afară de Bahai Gardens iar nu ai ce vedea. Mai bine mai mergi 10 minute până la Akko și vezi orașul vechi și portul. Ierusalim, da, acolo sunt multe de văzut.

După umila mea părere, pentru un tur în Israel, most essential ar fi:

- Tel Aviv o zi, inclusiv plajă. 

- Ierusalim și Betleem, două zile. 

- Galileea, Golan, Nazareth, Akko, Haifa, două zile.

- Marea Moartă, Iordanul cu locul botezului, Eilat, două zile,inclusiv plajă. 

Astea, dacă ai pe cineva care să te conducă, eventual chiar un ghid. Ar mai fi câteva locuri de văzut, dar astea le țin pentru mine și prietenii mei... 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sprike: Firma care se ocupa de trip-uri si cu care am mers este asta: https://www.unitedtours.co.il/tours.asp. Asta si inca una (imi scapa acum numele) erau cele mai mari si recomandate agentii de travel din Israel.

 

Vezi pe site-ul lor poate te inspiri si tu sa faci la fel traseele. Nu incerca sa alergi, in unele locuri merita sa zabovesti o zi intreaga (gen Marea Moarta).

 

Ce-am vizitat eu acolo a fost:

  • Jerusalem + Muzeul Holocaustului de langa. Full day cu agentia de mai sus. Cel mai plictisitor tur fiindca nu sunt o persoana religioasa. Vezi ca daca te duci cu partenera, femeile nu au voie sa intre in templu in Jerusalim. Cu excursie organizata sunt 2 ghizi, un barbat si o femeie, iar cat timp noi (barbatii) am vizitat templul, doamna respectiva a ramas cu femeile si probabil le-a facut alt tur ori le-a povestit cate ceva.
  • Massada + Marea Moarta. Full day, tot cu agentia. La Marea Moarta iti recomand sa stai toata dupa-amiaza si sa inoti pe acolo (cu grija). E o experienta faina. Mie mi-a placut mult.
  • Caesarea, Haifa, Akko si Rosh Hanikra. Asta e practic toata coasta la nord de Tel Aviv. Ai multe sa vezi (desi in Haifa a fost cam pe fuga), iar peisajele de la Rosh Hanikra sunt geniale. Dpmdv e highly recommended.
  • Nazareth + Marea Galileei, idem cu agentia. Foarte dragut orasul, daca iti pace religia vei vedea niste locuri faine (gen locul unde se fac botezuri in raul Jordan).
  • Golan Heights. Aici am mers cu un coleg de acolo cu masina lui. E o zona in care iarna se poate schia, cu view-uri superbe. Il poti "lega" cu Nazareth si Galileea. 

Apoi, de capul meu, cu masina, am facut urmatorul tur (in 2016 parca):

  • Dus: Tel Aviv - Avdat - Mitpze Ramon - Eilat. Avdat e o asezare Nabateana, iar la Mitzpe Ramon vei vedea cel mai mare crater de eroziune din lume. Merita din plin.
  • Intors: Eilat - Timna Park - Tel Aviv. Aici, daca esti pasionat de geografie/natura, vei vedea niste peisaje absolut fenomenale. Sfatul meu e sa fii pe acolo (ma refer la Timna) cat mai dimineata, altfel se face foarte cald in timpul zilei.

Ce nu am avut ocazia sa vad, dar il am pe lista, este Ein Gedi. Din ce am inteles de la colegii de munca "bastinasi", doar in anumite perioade ale anului este apa acolo (gen primavara ?). In rest, e secat. Fa putin de research pe tema asta, vezi daca merita in perioada in care ai tu vacanta.

 

Ah, si desigur, in Tel Aviv plimbare pe faleza pana in Old Town (Jaffa).

 

Bafta la planificat si revino cu impresii + costuri ;).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fost in Israel acum ceva vreme...2-3 ani intr-o mica vacanta....initial am vrut si noi masina, dar din diferite motive (printre care si securitatea) am renuntat , si toate excursiile le-am "cumparat" si facut cu ceva agentie (imi scapa numele), cu microbuz mic...asa ne-a scutit de eventuale dureri de cap.

O sa iau din amintiri experienta mea :)

Am stat in Ierusalim si de acolo facut excursii de cate o zi in diferite directii.

La aeroport la acordarea vizei, control foarte amanuntit...te intreaba multe chestii si amanunte, de genul unde stai, mergi singur, daca nu cu cine, cum ai facut rezervarile, ce vrei sa vezi in israel, etc etc...stand la coada am vazut cazuri in care turistii nu au raspuns corect/nu au fost convingatori, si aparea cate un nene in civil imediat langa persoana respectiva si era condus "undeva" (probabil in ceva camera pt aprofundare).

Eu aveam in pasaport viza de Turcia si am fost luat la intrebari...de ce am fost in Turcia, am stat la particular sau hotel, cat am stat, etc...nu au fost probleme.

NU ITI PUNE VIZA DE ISRAEL IN PASAPORT.....in schimb iti da un cartonas care tine loc de viza, pe care trebuie sa il prezinti la iesire...fac asta pt protejarea turistilor pt ca in cazul in care candva (in termenul de valabilitate al pasaportului) vei vrea sa mergi in tari arabe, vazand ca ai viza de Israel in pasaport, ai toate sansele ca arabii sa te refuze fara motiv.

La iesire din tara la fel, intrebari peste intrebari...de exemplu eram cu domnita mea si ne-a intrebat ce relatie este intre noi, am zis ca friends, si ne-a pus pe bagaje o eticheta de o culoare...dupa asta ne-a intrebat daca suntem colegi de lucru, am zis ca nu ca suntem un cuplu dar necasatoriti, si imediat ne=a schimbat eticheta cu una de alta culoare. La scanarea bagajelor (preliminara) aparea ceva pe monitor si ne-a luat la intrebari (aveam un ghid gros si ceva namol) "ce avem, avem cumva o carte, de ce marime, unde este in bagaj....aveti namol cumva, cat de mari pungile, de unde le-ati luat, in magazin le-ati ales dvs sau vi le-a dat vanzatorul, etc etc...noi am raspuns "corect" si am scapat dar cei din spatele nostru, niste bulgari, nu au fost prea convingatori cred si i=a pus sa deschida bagajele si faceau expozitie de lenjerie prin zona :) .

Berea...inainte sa comanzi, intreaba cat costa.....e foarte posibil sa ai surprize surprize (am citit cazuri in care turisti au bagat la greu, pe genul "cat poate sa coste" si cand a venit nota, bau bau).

Eu am nimerit de PURIM....a fost foarte interesant sa vad pe strada seara numai ciudatenii , de genul hotdogi mergatori, zane, spiridusi, gama disney, etc etc...sarbatoarea presupunea costumarea in toate ciudateniile .

Pregateste-te sa vezi pe strada, foarte des arme....tineri in haine civile de, pana mea, adolescenti, cu puscoacele la spate.....el si ea se tin de mana, rad si zambesc, zici ca au iesit la agatat, dar au puscoacele atarnate in spate.

Singura data cand am avut senzatia de "aici ne raman oasele" a fost cand am fost in Bethleem (este sub autoritatea palestiniana)...de data asta am fost pe cont propriu, cu autobuz local care cred ca era plin de palestinieni..la intrare la un baraj militar a venit armata si toti palestinienii au fost dati jos pt control, turistii au fost lasati in pace in autobuz...dupa control totul a fost ok. In Bethleem starea de "aici ne raman oasele" a durat doar jumatate de ora...se vedea ca nu eram localnici si simteai ca toti ochii erau pe tine...am luat ceva de la un fast food si ne=au intrebat de unde suntem...cand am zis ca Romania au zambit toti...romanii sunt foarte bine vazuti pt ca Ceausescu a tinut partea palestinienilor a scolit multi arabi (am primit si vreo 2-3 chiftele falafel cadou )...mare parte din comerciantii cu care vorbeam ziceau "aaaaa, Romania, nice people.....vecinul meu a facut facultatea de medicina/farmacie/etc in Romania".

 

Fost la Ein Gedi, o oaza in desert...foarte fain sa vii din caldura desertului in oaza si sa te plimbi cu picioarele goale prin apa....vazut si ceva lighioane prin zona.

Fost la Masada Fortress sa prindem rasaritul, faina chestie...singura neplacere a fost ca a trebuit sa plecam in excursie la 3 dimineata :)  dar a meritat ....atentie daca mergi la Masada, sunt un fel de vrabii furacioase rau..eu am lasat ruscacul pe ceva zid si cum au vazut ca ma departez de el, au incercat sa ma jefuiasca .

 

Daca imi mai amintesc ceva interesant  o sa pun aici.

 

Aaaaa, o sa ai surprize daca prinzi shabatul (weekendul) la ei....de cum apune soarele evreii trag obloanele la tot, nu mai misca un deget....ce ramane functional are patroni/angajati arabi.

Este o piata agroalimentara in Jerusalim, una vestita (imi scapa numele) ...cum se apropie apusul soarelui brusc incepe vanzoleala si isi strang marfa (fructe-legume) comerciantii....am citit prin ceva ghiduri turistice ca raman o gramada de fructe si legume "fara stapan" pt ca i-a prins apusul, si te poti servi singur si gratis...nu am prins vreodata chestia asta .

 

 

Editat de marauder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Starcream a spus:

:)

Asuprirea lui Petrica are legatura strict cu invidia noastra pe calitatile lui, nimic altceva. 

Asta si faptul ca e super prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, littlekriminal a spus:

Hahah, tu crezi ca lumea il lua la misto de destept ce era? Sau pe tine?

 

Din ce am citit despre el se pare ca el ii lua pe altii la misto, pe tine te facea homosexual. Era la misto sau stia ceva despre tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stia cam la fel de multe ca tine, problema era la limba romana, mai avea niste scapari.

Oricum, daca nu-ti pui la semnatura ceva calumea ai pierdut din start.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...