Sari la conținut

Amendă dacă mergi in scarițe?


l.u.v
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Utilajul din dotare (K1200LT) imi permite să-l conduc relaxat și in picioare, evident, acolo unde drumul permite - stil enduro adv. Mă intrebam insă dacă există specificat in regulamentul rutier faptul că acest lucru este interzis și poți fi amendat.

Știe cineva ceva in sensul ăsta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CAPITOLUL V: Reguli de circulatie
SECTIUNEA 1: Obligatiile participantilor la trafic

Articolul 35
(1) Participantii la trafic trebuie sa aiba un comportament care sa nu afecteze fluenta si siguranta circulatiei, sa nu puna in pericol viata sau integritatea corporala a persoanelor si sa nu aduca prejudicii proprietatii publice ori private. 

 

In principiu cu chestia asta te sanctioneaza daca vrea. La cat de vag e articolul nu prea vad cum sa poti contesta o eventuala amenda. E cuvantul tau impotriva cuvantului politistului. Chiar daca esti singur pe strada poti lua amenda pentru ca ai pus in pericol viata sau integritatea ta. Cum demonstrezi tu ca mersul in scarite e la fel de periculos sau chiar mai putin periculos decat mersul in sa? Expertiza tehnica? Sunt studii sau cercetari autorizate si recunoscute de organele abilitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
18 minutes ago, XaeL said:

@Endurache stii vreun caz? Sincer, nu cred ca agentul de rand de la rutiera face conexiunea intre articolul ala si mersul in scarite...

 

Hopa! In sfarsit ai gasit unu care sa aiba idei mai absurde decat tine...  :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-a oprit politia pentru mers in picioare pe scarite, anul trecut undeva spre Slatina, eram un grup de 3 in drum spre Muntenegru. A comentat ceva, i-am explicat de ce mergeam in picioare, i-am explicat ca pe offroad e modul standard de a merge, i-am recomandat sa se uite pe YouTube la filme cu motociclism si aia a fost tot. Articolul 35 citat mai sus nu se aplica in cazul asta, politistul trebuie sa demonstreze ca mersul in picioare e un asemenea comportament periculos si nu are cum: daca e motociclist stie ca nu e, daca nu e motociclist habar nu are. Tot anul trecut la un proces pentru contestarea unei amenzi i-am explicat despre mersul pe moto judecatorului, nu doar ca a acceptat argumentul dar l-a folosit si in motivarea sentintei (in favoarea mea). Judecatorii nu sunt batuti in cap, se poate explica si oricum proba mersului  care sa "afecteze fluenta si siguranta circulatiei, sa nu puna in pericol viata sau integritatea corporala a persoanelor" e in sarcina politistului, nu e sarcina motociclistului sa demonstreze ca nu e asa. Daca dai de un judecator motociclist, cum am dat la primul meu PV contestat, nici macar nu e nevoie sa explici ceva, cand am incercat mi-a zis sec ca stie deja, ca e motociclista :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, am facut ture la Pitesti pentru un proces. Nici macar nu am mai mers sa iau decizia ramasa definitiva, platisem si amenda (la 50%) dar ma costa mai mult benzina si timpul decat recuperarea amenzii.

 

Tocmai de-aia e bine sa lamuresti calm si amical cu politistul la fata locului. Cred ca mai avea un pic si facea poze cu noi.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu o ard mult în scărițe, chiar și prin oraș... Chiar e periculoasă poziția, degeaba ne căcăm pe noi. Una e pe off-road unde cât de cât prevezi ce poziție să adopți, sa echilibrezi, etc și alta e să-ți apară Miți în față și dacă pui o frână pe față, sigur sari peste ghidon. Mai e și faza cu oglinzile, că întorci capul ca la curse, sau ca pe bicicletă, iar nu mi se pare ok. Asta nu mă va face să nu mai merg în scărițe, uneori și kilometri, însă trebuie sa fim și realiști. 

Cel mai nasol e faptul ca s-a deschis subiectul, poate va ajunge la urechile vreunei minți odihnite și va deveni chiar ilegală treaba pe drumuri publice... E ca faza cu rovinieta. Uneori e bine să nu răscolim rahatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca e muult mai bine sa zbori peste ghidon decat sa iei mobra in brate cu tot cu vreun stalp de masina.

Asta, asa, ca sa-ti raspund.

In rest mersul in scarite rulz si in oras si pe coclau. Vezi mai bine si esti vazut mai bine.

Cat despre articol de lege care sa interzica, bre Luigi, te stiam om serios... Da-i dreaqu cu legile lor tampite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Kagemusha a spus:

Care-i faza cu rovinieta? Doar nu trebuie să plătim pentru motociclete! 

 

Nu trebuie, dar daca se mai discuta mult subiectul nu ar fi imposibil sa se ajunga la asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, vis-a-vis a spus:

Eu o ard mult în scărițe, chiar și prin oraș...

Chiar as vrea sa vad o dezbatere .... ce inseamna "in scarite" .... 1/4,1/2,3/4 sau 1/1. Nu cred ca-i motociclist cu sa ca a mea, care la denivelari sa nu ridice fundul dupa ea ..... acum, cit de mult, depinde de gusturi ....

Acum 4 ore, AdrianB1 a spus:

Nici macar nu am mai mers sa iau decizia ramasa definitiva, platisem si amenda (la 50%) dar ma costa mai mult benzina si timpul decat recuperarea amenzii.

Pacat ca n-ai ridicat-o, s-o fi trimis-o si sefului politistului ...... cu toate sentimentele tale in scris.

Ca tot te-a chinuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

veneam de pe cheia odata ridicat in scarite (fundu amortit) si un politist mi-a facut semn cu mana sa ma asez. De viteza nu era cazul ca era coloana. 

    De acord cu vis a vis, pozitia e riscanta, la o groapa mai serioasa daca nu esti in gaz te duci in cap cu mobra peste tine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' aia cu mersu' pe saua pasagerului si cu mainile la piept cum ie ? Haaaaaaa ? Se numeste, popandau pe moto ?

 

Salut Luigi !!! Cand iesim impreuna, cad de curand, sper ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
14 hours ago, einstein1984 said:

 

    De acord cu vis a vis, pozitia e riscanta, 

 

 

Povesti ...

 

E riscant numai pentru speciali care isi asuma pozitia in situatii riscante.

 

Mai nou sunt tone de modele care vin din fabrica cu tempomat...un nou mijloc pt selectie naturala.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Circul și eu în scărițe prin Ungaria, Slovacia și Cehia, am trecut și pe lângă poliție, nu a comentat nimeni. Și cehii au inclusiv mașini neinscriptionate cu radar. 

Mâinile pe ghidon, degetele pe maneta de frână, atenție la trafic. Am fost leneș și nu mi-am montat scărițe suplimentare pe crashbar, așa că fac genuflexiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...