Sari la conținut

Cazare ieftină şi stare drumuri Harghita


Lonerider
 Share

Postări Recomandate

Vă salut.

Săptămâna viitoare am în plan un traseu prin zonă şi aş fi interesat de locaţii de cazare relativ ieftină sau ieftină, prin zona Topliţa. În principiu camping cu căsuţe (sau rulote), pensiuni modeste, hostel sau camping pentru cort... Ideea este să aibă toalete şi duşuri (nu neaparat cu apă caldă). Orice sugestie este binevenită (cu nume şi, dacă se poate, cu număr de contact).

Prin căutări pe internet am găsit Camping Bradul. Este aglomerat în această perioadă, sunt condiţii cât-de-cât decente?

Partea de traseu, pentru care întreb de starea lui, este între Topliţa - Borsec - Poiana Largului. Pe site-ul proinfrastructura.ro figurează ca circulabil până la Borsec şi bun mai încolo, dar zic, totuşi, să întreb... Mulţumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Acum vreo 4-5 ani am stat în Poiana Largului la pensiunea Paradiso (găsești info pe gmaps). Nu mai știu cat a costat, dar decent. Foarte liniștită, este un drum mic și abrupt de urcat din drumul principal, am avut camera în spate iar de la balcon se vedea lanul de porumb și pădurea sus în munte. Este o tanti care iti poate găti ceva de mâncare, noi am preferat sa mergem pe jos sa găsim altceva, pt mers și explodat zona mai mult. Am mâncat la intersecție lângă lac, este o singura terasă /bar. 

Dacă te interesează pot sa ma uit prin poze poate găsesc ceva ca sa îți poți face o idee. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.06.2019 la 22:38, Lonerider a spus:

Vă salut.

Săptămâna viitoare am în plan un traseu prin zonă şi aş fi interesat de locaţii de cazare relativ ieftină sau ieftină, prin zona Topliţa. În principiu camping cu căsuţe (sau rulote), pensiuni modeste, hostel sau camping pentru cort... Ideea este să aibă toalete şi duşuri (nu neaparat cu apă caldă). Orice sugestie este binevenită (cu nume şi, dacă se poate, cu număr de contact).

Prin căutări pe internet am găsit Camping Bradul. Este aglomerat în această perioadă, sunt condiţii cât-de-cât decente?

Partea de traseu, pentru care întreb de starea lui, este între Topliţa - Borsec - Poiana Largului. Pe site-ul proinfrastructura.ro figurează ca circulabil până la Borsec şi bun mai încolo, dar zic, totuşi, să întreb... Mulţumesc anticipat.

Ahoi!

In Toplita din cate stiu e decent zona Bradu. sunt ceva cabanute, pensiuni si precis si loc de cort. Mai este acolo un Wellness si un strand (BANFFY).

Drumul Toplita-Borsec-Poiana Largului e intr-o stare bunicica si se poate merge decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns. Campingul Bradu este inchis (am vorbit cu administratorul/patronul la telefon) si nu se mai deschide anul asta.

Am reusit sa gasesc un telefon de la campingul Eti din Borsec, am vorbit acolo, doar ca seara nu mai este nimeni. Nu m-am prea inteles cu persoana prin telefon, o sa mai sun de pe drum. In conditii ideale as ajunge pana acolo, dar nu pot sti ce ne rezerva ziua de vineri si nu putem pleca mai iute de ora 17. Daca nu o fi, am luat in calcul si pensiunea Pityu, undeva pe langa Toplita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 03.07.2019 la 23:51, Lonerider a spus:

Multumesc de raspuns. Campingul Bradu este inchis (am vorbit cu administratorul/patronul la telefon) si nu se mai deschide anul asta.

Am reusit sa gasesc un telefon de la campingul Eti din Borsec, am vorbit acolo, doar ca seara nu mai este nimeni. Nu m-am prea inteles cu persoana prin telefon, o sa mai sun de pe drum. In conditii ideale as ajunge pana acolo, dar nu pot sti ce ne rezerva ziua de vineri si nu putem pleca mai iute de ora 17. Daca nu o fi, am luat in calcul si pensiunea Pityu, undeva pe langa Toplita

Servus!

Sper ca ati umblat cu bine, tarziu m-am uitat la raspunsul tau, imi cer scuze.

Eu sunt de loc din Gheorgheni si nu stiu foarte multe despre cazare in Toplita.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Da, am umblat bine, vreme faina, cazari ok, foamete mare in Borsec. Am ajuns tarziu acolo si nu am gasit restaurante sau alimentari deschise dupa ora 22. Ne-a plouat doar duminica (da pentru toate zilele)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.08.2019 la 17:04, Lonerider a spus:

Da, am umblat bine, vreme faina, cazari ok, foamete mare in Borsec. Am ajuns tarziu acolo si nu am gasit restaurante sau alimentari deschise dupa ora 22. Ne-a plouat doar duminica (da pentru toate zilele)

Ma bucur sa aud. Pai in general in orasele mici (Gheorgheni, Balan, Toplita, Borsec, Tusnad, Cristurul Secuiesc) totul se inchde dupa ora 22. Doar la benzinari mai gasesti nitel de agitatie pentru ca sunt non-stop.

Dar asta insemna o liniste placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...