Sari la conținut

BARAJ LACUL MORII


ianachim
 Share

Postări Recomandate

Vizitator goe 75

Pentru ca nu toata lumea stie ca stingatoarele cu praf trebuiesc rasturnate de cateva ori inainte sa fie actionate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati dintre voi verificati termenul de valabilitate al extinctorului?

Si sincer nu prea am incredere in cele care arata ca un spray.

In masini si acasa am extinctoare cu manometru.

 

In opinia mea, folosirea extinctorului se face in doua situatii:

- daca este pusa in pericol viata unei/unor persoane (de ex. in masina care arde se mai afla persoane)

- daca prin posibila extindere a incendiului s-ar putea pune in pericol viata/sanatatea altor oameni

 

@danny_nt Cel mai bine este sa stai cuminte la o distanta rezonabila si te uiti cum arde masina/mobra,  si sa lasi pe cei cu pregatirea necesara, adica pompierii, sa isi faca treaba cand or ajunge. Nu degeaba se face o scoala ca sa devii pompier.

 

Nu ma pricep la utilizarea stingatoarelor, doar am avut curiozitatea sa citesc mai acuma vreo 3 ani - mai precis dupa Colectiv - instructiunile de utilizare.

@goe 75 Nu am citit despre treaba cu rasturnatul dar e posibil sa fie, mai ales daca o fi vechi  si se face caramida pulberea din extinctor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, goe 75 a spus:

@Silver Arrow

 

Pt 10 ani am avut licenta pt carat materiale inflamabile...chiar am facut instrunctaj serios in domeniu, la momentul respectiv.

M-am gandit ca la voi treaba cu utilizarea stingatoarelor este serioasa si va invata ce si cum.

 

Problema este ca noi ''civilii'' avem extinctor si trusa medicala de prim ajutor dar nu facem un instructaj, la ISU de exemplu, ca sa aflam cum se folosesc.

Si nu ma refer sa citesti instructiunile de pe eticheta stingatorului, ci sa stingi de-adevaratelea un ceva care arde.

 

Asa ca daca nu ai fost instruit, cel mai bine este sa stai cuminte.

Ca la primul ajutor: daca nu stii ce sa faci mai bine nu faci nimica.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

STINGATOARELE se folosesc si pot fi eficiente  in faxa INCIPIENTA a unui incendiu

dupa nu mai ai ce sa cauti acolo fara pregatire si echipament 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inceput de incendiu,cum scrie in norme..Eu v-am spus..Daca-s in termen si-s cu manometru nu-i nevoie de rasturnare.Scoti piedica si apesi pe piston si te umple de praf.Alea vechi,cu buton pe care-l loveai puternic,se rasturnau.Se tinteste baza focului,asta daca-l mai vezi..Dar daca arde totul cu degajare mare de fum mai bine stai deoparte pana vin pompierii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pan' la urmă ce motoretă a ars? Că de ars și stingătoare m-am lămurit... Când l-am dus pe ăla așa zis automat de la cotețul de curse (de fapt e acționat manual, doar că din interior + exterior și are conducte + stropitori sub bord și la motor) la revizie i-a pus doar abțibild nou, cică e mai ok ce are în el de la mă-sa decât ce i-ar fi băgat ei. Din câte știu e cu spumă și nu cu praf. Toate firmele astea de psi sunt "de casă", la fel ca alea cu protecția muncii și alte alea, așa că mai bună o pătură udă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...