Sari la conținut

accident unirii


chv
 Share

Postări Recomandate

41 minutes ago, Contabil said:

Unde-s iubitorii de stilpuleti? ...... aceia de ne fac viata ordonata si .... frumoasa.

Aici cred ca te inseli. E vorba despre stalpii (coloanele de beton) dintre sensuri. Pe-aia i-a facut Ceausescu. Din pacate sunt fatali pentru multi care se izbesc de ei.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Starcream a spus:

A fost in pasaj accidentul, la intrarea dinspre universitate.

Motociclistul mort...

Se mai intampla acolo accidente intrucat imediat dupa intrarea in pasaj dinspre Universitate urmeaza o curba usoara spre stanga si usor spre dreapta. Trebuie atentie, mai ales ca nu stii ce gasesti cand intri in pasaj.

 

A mai murit un copil de 17 ani pe moto prin 2010 intr-un accident identic. Nici nu avea carnet.

.

@Contabil pai ce sa faca, sa scoata stalpii care tin tavanul pasajului?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu dar o balustrada care sa-i uneasca/imbrace  ar fi foarte simplu

intr-o statistica europena suntem primii la decese de circulatie in orase,auto/moto/pietoni , de trei ori mai multe decit media europeana

Sper sa afle si domnii primari

Editat de mihai c
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mihai cDe acord cu statistica europeana.

Dar ce mai spui cand prin aprilie a fost o mare actiune europeana cu controale radar si in RO au fost sanctionati peste 8.000 de soferi si vreo 450 au ramas fara carnet, iar in weekend-ul trecut iar a fost o actiune cu radare de au fost sanctionati peste 10.000 de soferi iar peste 1.000 au ramas fara carnet?

Unde o fi problema? La balustrade, la primari sau poate la soferi si motociclisti?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca in Romania sunt soferi mai buni ca in alte tari insa traficul se desfasoara pe strazi mai periculoase,si e si lasat mai liber.

Chiar noile balustrade ,obtureaza grav vederea pietonilor daca nu sunt inalti.

Spre exemplu,un radar pus in pasaj ar aduce si bani la buget si permise la DRPCIV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu stiu motivul si nu ma afecteaza destul sa evit zona , dar aderenta asfaltului exact acolo este extrem de scazuta . Am incercat cateva accelerari mai sprintene si mi-a fugit spatele instant. De plictiseala si curiozitate am mai incercat si alte ghidusi pe acolo la treceri ulterioare si acum prefer sa trec mergand subturat pe portiunea respectiva.

Intrarea in pasaj este sugrumata de taxi-uri oprite pe dreapta , de obicei ...si tendinta este ca dupa ela sa-i dai gaz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa asfalt lucios mai este si o denivelare transversala pe banda doi destul de pronuntata. Daca mergi cu viteza legala te zgaltaie nitel, dar daca vii lansat cand e pasajul liber, si nu stii denivelarea, te poate surprinde si arunca fix in stalpi. Personal iau mereu mana din gaz cand trec peste denivelarea aia, tare enervanta este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O arata, dar e proaspat asfaltat. Nici macar dungile dintre benzi nu sunt trasate. Daca esti singur ai o sosea lata cat 2 benzi. Avand in vedere ca masinile ii dau cu 100 acolo... nah, nu mai zicem. Pacat de el. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Ribo a spus:

Arata penibil pasajul Unirii :) 

Asa este, desi s-au facut nu stiu cate reparatii. Dar ma rog dupa ce scazi spaga si megaprofitul din valoarea lucrarii nu mai ramane mare lucru pentru lucrare in sine.

Totusi  asa penibil cum este, iti dai seama cum ar arata intersectia de la Unirii fara acest pasaj?

 

Ideea de baza este ca in acel pasaj, cel putin la intrare nu este inutila limitarea de 40 km/h.

Doar panoul indicator este complet inutil (de fapt sunt 2 panouri din tabla si 2 electronice) avand in vedere cum se circula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, paulynos a spus:

Pe langa asfalt lucios mai este si o denivelare transversala pe banda doi destul de pronuntata. Daca mergi cu viteza legala te zgaltaie nitel, dar daca vii lansat cand e pasajul liber, si nu stii denivelarea, te poate surprinde si arunca fix in stalpi. Personal iau mereu mana din gaz cand trec peste denivelarea aia, tare enervanta este.

e 40 la ora limita in pasaj...., desigur e f periculos sa mergi asa incet acolo....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, einstein1984 a spus:

e 40 la ora limita in pasaj...., desigur e f periculos sa mergi asa incet acolo....

Din pacate asa s-a ajuns in RO sa fie periculos sa circuli legal 🤪

In general incerc sa evit pasajele din mai multe motive:

- cand e liber risti sa patesti ce spui tu, si sa fi luat din spate daca nu dai blana precum masinile

- cand este inghesuiala inseamna sa tragi tot fumul de la masini pe nas

- cand ploua se mai fac balti

- iar in unele iluminatul este destul de prost, sau nu este de loc, si cand este soare afara aproape ca intri in orb in pasaj.

Asa ca mai bine mai pierzi un minut doua pe deasupra pasajului, respirand aer proaspat poluat si prinzand un bronz autentic cat timp stai la semafor.

 

Un simplu radar la intrare si poate unul la mijloc ar rezolva in parte problema accidentelor precum si o parte a bugetului de intretinere.

Dar cand bugetul primariei se duc pe concerte si catedrale de unde draqu bani de intretinere, nu mai zic de modernizari.

 

La München de ex. sunt destule radare prin pasajele subterane sau la intrare/iesire din pasaje.

Ma rog , la ei pasajul inseamna de fapt retea de sosele pe sub pamant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Silver Arrow a spus:

@mihai cDe acord cu statistica europeana.

Dar ce mai spui cand prin aprilie a fost o mare actiune europeana cu controale radar si in RO au fost sanctionati peste 8.000 de soferi si vreo 450 au ramas fara carnet, iar in weekend-ul trecut iar a fost o actiune cu radare de au fost sanctionati peste 10.000 de soferi iar peste 1.000 au ramas fara carnet?

Unde o fi problema? La balustrade, la primari sau poate la soferi si motociclisti?

 

+100

In pasaj uneori se aduna apa si +curba+un pic de viteza=stalp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, LimpTA a spus:

Aici cred ca te inseli. E vorba despre stalpii (coloanele de beton) dintre sensuri. Pe-aia i-a facut Ceausescu. Din pacate sunt fatali pentru multi care se izbesc de ei.  

Da, m-am inselat .... a ramas doar unul de care stiu eu. Oricum, consider ca daca chiar era nevoie de ele (garduletete), ar fi trebuit facute din alt material .... in nici un caz metal.

Zi frumoasa!

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toată lumea accelerează fără să-şi dea seama în pasaj pentru că toţi avem o doză de claustrofobie. Stâlpii ăia sunt foarte periculoşi, arată exact ca ăia cu care a păţit-o lady Diana. Sunt curios dacă francezii au astupat golurile ca să obţină o ventilare a tunelului prin efectul de piston sau au pus balustradă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, einstein1984 said:

nici macar radar, camere cu recunoastere de numar si face media vitezei. 

Conform politiei (adica politistului care a anchetat copacul si pe mine), radarul este UNICA modalitate acceptata legal pentru masurarea vitezei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...