Sari la conținut

Nu a fost accident. Dar putem invata ceva


Alex_NRG
 Share

Postări Recomandate

Postez acum din pozitia de conservar.

Mergeam cu kinderii la mitingul aviatic de la Buzau. 

Eram pe E577 aproape de Mizil. Drum cu o singura banda pe sens. Ora 11:00 si cer senin.

O masina se mosmondea in fata mea cam cu 70 km/h (eram in afara localitatii).

Ma asigur, vad in fata, destul de departe, o masina inchisa la culoare. Intru in depasire si in dreptul masinii vad ca din fata venea destul de tare o moto neagra, de viteza, fara sa aibe farul aprins. Daca avea pozitia pusa,  atunci mai bine pune o lumanare in locul becului. Ar fi fost mai vizibil.

Calc pedala (eram deja trecut trei sferturi de masina pe care o depaseam) si iau mai brusc de volan sa intru pe banda. 

Cand am intrat pe banda mea, intre mine si motocicist erau cam 75-100m.

Mi-am luat ditamai "semnul prieteniei".

 

Morala: atentie la depasiri. Chiar si ziua, nu se stie niciodata ce vine pe contrasens.

 

Pesaj pt motociclist: prietene, daca ai mobra neagra, si mai ai in spatele tau masina inchisa la culoare, aprinde in PLM luminile. Chiar si faza lunga daca ai soarele in spate. Prefer sa ma jeneze putin decat sa nu te vad.

Gandeste-te ca putea fi un TIR in locul meu. Ramaneai lipit cu degetul in sus, pe grila lui...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si uite de ce o vesta sau casca hi viz ajuta, desi rad ciobanii d ela victoriei ca esti de la rebu. Nud oar ca esti vazut de departe, dar si recunoscut ca biker....

Asta + faza scurta aprinsa mereu cu motorul mergand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 minutes ago, einstein1984 said:

si uite de ce o vesta sau casca hi viz ajuta, desi rad ciobanii d ela victoriei ca esti de la rebu. Nud oar ca esti vazut de departe, dar si recunoscut ca biker....

Asta + faza scurta aprinsa mereu cu motorul mergand

Nu ca n-ai voie in Victoriei cu asa ceva, dar nici in apropiere  pe o raza de 500m 😮

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Ribo a spus:

Am vazut si eu un coleg prin bucuresti n-avea nimic aprins pe ea...

Sunt multi. Am dat de cineva care nu uitase sa aprinda, dar mergea asa pe motiv ca nu avea incarcarea in regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt începător, nu știu prea multe, dar oare nu era și mai safe daca ii arata semnul prieteniei cu mana dreaptă? Poate luând mana din gaz era mai puțin la limită faza.

 

Nu zic nu, în caz de accident și-o lua "conservarul", dar pe mobrist nu îl ajuta cu nimic asta, el tot cu oasele praf rămânea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moto neagra, costum negru sau inchis la culoare, casca inchisa la culoare, in spatele mobrei, masina inchisa la culoare. 

Luminile la moto nu erau aprinse sau, daca avea pozitie, era "chioara" rau (afara era soare destul de puternic).

 

Eu, in afara localitatii (uneori si in oras) port vesta galbena. Arat ca un papagal, dar macar sunt vizibil. Cel putin asa sper

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, einstein1984 a spus:

si uite de ce o vesta sau casca hi viz ajuta, desi rad ciobanii d ela victoriei ca esti de la rebu.

Nu sunt din Buc dar banuiesc ca te referi la aia de sparg seminte si fac maxim 2000 km pe an. De ce te-ar interesa parerea lor despre vestele hiviz? Cred ca ce stii tu si siguranta ta sunt mai importante...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Alex_NRG a spus:

 

 

Eu, in afara localitatii (uneori si in oras) port vesta galbena. Arat ca un papagal, dar macar sunt vizibil. Cel putin asa sper

+ proiectoare

19399862_1451155411597948_2947494643219774150_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Ribo a spus:

Am vazut si eu un coleg prin bucuresti n-avea nimic aprins pe ea...

Daca era ieri si era un Hornet , posibil sa fi fost eu🤔 dar habar nu am cum de sau ars toate sigurantele😤 si a trebuit sa schimb singura intreaga in soclul pt Engine sa ajung la un magazin sa cumpar sigurante si acum urmeaza sa caut motivul la servis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Fiziflash a spus:

Nu sunt din Buc dar banuiesc ca te referi la aia de sparg seminte si fac maxim 2000 km pe an. De ce te-ar interesa parerea lor despre vestele hiviz? Cred ca ce stii tu si siguranta ta sunt mai importante...

ai inteles perfect ce vreau sa zic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si prin Buc o gramada de moto fara faruri aprinse. De la F4 pana la modele noi gen RR-2009. Ori le scot ei ca sa para mai ghostrideri ori nu inteleg. 
Pe un baiat cu un RR fara faruri, pielea neagra alea alea, desi l-am vazut, l-am vazut tarziu si a trebuit sa-l fac sa ma evite el pe mine. Avand vaporul incarcat de lumini si proiectoare ma sperii un pic mai greu :P 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am motocicleta neagra, casca neagra, costumul negru, totul negru, dar ziua merg cu faza lunga și nu am avut probleme sa nu mă vadă lumea, ci doar sa mă ignore...  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o problema de legislatie. In alte tari cand iti cumperi echipament iti dau diverse abtibilduri de liput pe ele. De ex, in Franta trebuie sa iti pui pe casca semne reflectorizante in fata/spate si stanga/dreapta.

 

apoi, e o chestiune legata de cum motociclistul e tot participant la trafic. Adica nu are nici privilegii, nici obligatii suplimentare. Dar cum noi credem ca daca avem BMW/Audi/etc lumea trebuie sa se dea la o parte, la fel si cu motocicletele: daca sunt sport, strada devine circuit.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, Vrinceanu Andrei said:

ZX6R portocaliu, experienta m a invatat ca e mai bine sa merg tot timpul cu faza lunga. Am vazut ca noaptea nu incomodeaza pe ceilalți participanți la trafic. 

 

Daca primesti faza lunga din contrasens, sa nu te miri. Pe mine ma deranjeaza faza ta lunga, uneori si ziua, depinde cum ai tu reglat farul.

Problema este ca daca ne orbim reciproc si iesim prin decor tu ai sanse sa mori, eu depinde. Daca sunt cu masina, am airbag. Daca sunt cu moto, e la noroc, depinde in ce obstacol ma opresc.

 

EDIT: Ziua nu ma deranjeaza atat de tare incat sa dau flashuri, in marea majoritate a timpului. Dar am intalnit si exceptii.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.07.2019 la 13:43, Bart Bz a spus:

Eu am motocicleta neagra, casca neagra, costumul negru, totul negru, dar ziua merg cu faza lunga și nu am avut probleme sa nu mă vadă lumea, ci doar sa mă ignore...  :)

faza lunga are alt scop...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.07.2019 la 11:37, Alex_NRG a spus:

Moto neagra, costum negru sau inchis la culoare, casca inchisa la culoare, in spatele mobrei, masina inchisa la culoare. 

Luminile la moto nu erau aprinse sau, daca avea pozitie, era "chioara" rau (afara era soare destul de puternic).

 

Eu, in afara localitatii (uneori si in oras) port vesta galbena. Arat ca un papagal, dar macar sunt vizibil. Cel putin asa sper

Esti vizibil mult mai bine cu faza lunga pe timp de zi,fata de faza scurta !!

Eu asa merg de ani de zile in oras sau in afara localitatii si am vazut ca soferii asociaza faza lunga cu o motocicleta puternica,si asteapta pana trec .

Normal ca mai sunt si aceeia care nu vad nimic,si se baga cu nesimtire.

 

Daca poate pe unii ii deranjeaza faza lunga ZIUA,inseamna ca atunci cand le bate soarele din fata ,trag pe dreapta,si stau la umbra pana se face seara .....

 

Acum 14 minute, Paca a spus:

Corect ....faza lunga are rolul benefic de a enerva pe ceilalti  🤣

Asta inseamna ca te vede 

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Cavaleru a spus:

respectarea legii e pt prosti, da-i in p.la mea pe tampitii aia care au scris legile, eu stiu mai bine ce sa fac.

 

d-aia suntem unde suntem ... 

Corect....

Legea se refera la circulatia pe timp de noapte....este si logic

Ziua nimic nu poate concura cu puterea soarelui.

 

https://www.e-drpciv.ro/intrebare/453/folosirea-incorecta-pe-timp-de-noapte-a-luminilor-de-drum-la-intalnirea-cu-alt-autovehicul-care-circula-din-sens-opus-se-sanctioneaza-cu

Acum 6 minute, Paca a spus:

Istoria ne-a aratat ca nu toate legile is benefice si facute cu cap  :)

Daca s-ar respecta legea si de motociclisti si de automobilisti .....rubrica accidente ar fi cam goala,sau doar cu autovatamare sau din cauza cainilor....cum era sa patesc eu Sambata trecuta...

 

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...