Jump to content
Sign in to follow this  
Ahile

9.HJC Helmets Motorrad Grand Prix Deutschland

Recommended Posts

Acum 1 oră, damager a spus:

Care? Accidentat ? Operatie? Umar dizlocat....

Si totusi la bataie cu Petruci?

asa il stiai tu? 

Bate campii ca de obicei. Preconceptiile lui, in ceea ce il priveste pe Quart, pleaca de la premisa ca pustiul a fost promovat la clasa mare fara nici un titlu obtinut anterior. Deci, in mintea din capul lui personal :D , Quart este un nontalent, venit de pe strada. Se face insa ca uita un exemplu foarte asemanator, cel al pilotului pescar, care pana sa fie adus la MotoGp, avusese o prestatie stearsa, ca sa nu zic jenanta, la clasele inferioare. Inclusiv cu o reintoarcere la clasa 125, dupa un an dezastru la 250, daca nu ma inseala prea mult memoria. Chiar si la clasa mare, in primul an cu Honda a fost mai mult prin praf decat pe motocicleta. Totusi, cineva de la Ducati, a vazut ceva la baiatul ala si la adus la echipa de uzina. Restul il stim.

Omul nu intelege ca cei care sunt implicati in selectia pilotilor au nasul mai fin decat el sau decat noi, cand este vorba sa miroasa talentul. Desigur, talentele pot confirma sau nu, in functie de numeroase variabile. Vom vedea cum va evolua Quart, dar asta nu inseamna ca nu isi merita locul. Deja a demonstrat cu prisosinta, pana acum, ca are stofa buna

Acum 24 minute, adidas a spus:

Petrux s-a tinut de cuvant, a incercat sa-l ajute pe Dovi. L-a tras dupa el, l-a lasat in fata, l-a depasit si iar l-a tras dupa el..pana s-a plictisit. Daca nu era Petrucci, Dovi termina in spatele lui Rossi.

Cam da... si in timpul asta MiMi termina cursa la pas. 

Edited by xt600

Acum 35 minute, Altair a spus:

omuletii astia alearga cu Michelin, un produs al loteriei franceze. 

Bună asta! :crack:

Stai că și de marquej jr zicea că e praf și văd că s-au pus frățiorii pe transformat gpul într-o afacere de familie... Or mai avea vreun frate, chiar și vitreg, să-l bage la moto3? :huh:

Acum 1 oră, baby_blues a spus:

Inclusiv Honda a greșit cu Lorenzo, Yamaha persistă cu Rossi și cu motocicletă dedicată lui, Ducati cu Petruci, șamd. 

Zarco s-a înmormântat la Ktm și ne mirăm de ce nu avem spectacol... 

Zarco plimba prin pietris o mobra cu care Pol a punctat in fiecare cursa si e pe 10 la general.

Celalalt pilot care a punctat in fiecare cursa, pentru ca sunt doar doi, este Petrux. El are cea mai slaba clasare pe 6 si e pe 3 la general. Parca nu e asa gresit pentru Ducati. Stiu multipli campioni care au trecut p-acolo si nu erau pe 3.

Acum 19 ore, Method a spus:

Dar intre ei 2 parca tot pe Morbi as paria...nu de alta dar l.am urmarit si pe el si sunt de parere ca nu a iesit campion accidental.Si inca de 2 ori.

Titlul din 2017 de la Moto2 l-am prins si eu. Celalalt care este?

@john17La Moto2 talentele au cam promovat la clasa mare.. Cand erau acolo Zarco, Morbi, Mir, etc, etc, fratiorul era cam pe niciunde. Acum, a ramas singurul  holtei batran printre copii si a cam venit timpul lui. Daca nici anul asta nu ia titlul, nu mai are nici o scuza. 

Acum 27 minute, Altair a spus:

Quartararo a avut clar ghinion azi. Se pare ca uitati, unii dintre voi, ca omuletii astia alearga cu Michelin, un produs al loteriei franceze. 

Ghinion e cand te ia altul pe faras sau cand crapa motorul!Omul a fortat si a cazut!

Dar e oarecum scuzabil e rookie,pe o moto sub Honda,Suzuki,Ducati si Yamaha de uzina!

S-a trezit in fata,luptand pentru locuri la care nu visa la inceputul sezonului!

Lumea a tabarat pe el ca fiind un pretendent la suprematia lui Marc!

In calificari e foarte rapid!

Totul pare in favoarea lui!Dar nu are inca ceva important ,experienta si stiinta curselor!

Si Cal e rapid dar fara minte !La fel si Miller!Ca sa fi cu adevarat bun ,trebuie sa ai si ceva in bibilica!

Sa speram ca baiatul asta are!

Pentru ca tot se da expert Method in Quartararo!Uita sa va zica ca,  de cand a debutat la moto 3 a avut reclama urmasului lui Marc!

Era privit ca un Marc 2,s-a pus presiune pe el de la prima cursa!Omul a facut cateva curse bunicele apoi s-a stins!

A fost promovat neasteptat la moto 2,unde intraderevar nu a facut mare branza!Gen promovarea lui Miller in motogp!

Deci,omul,pe timpul ala un pusti a fost adus ca un viitor superstar in moto 3!

Si atunci ca si acum se pune prea multa presiune!Cu siguranta are calitati,dar trebuie lucrat cu cap si la cap!

Acum 15 minute, xt600 a spus:

@john17La Moto2 talentele au cam promovat la clasa mare.. Cand erau acolo Zarco, Morbi, Mir, etc, etc, fratiorul era cam pe niciunde. Acum, a ramas singurul  holtei batran printre copii si a cam venit timpul lui. Daca nici anul asta nu ia titlul, nu mai are nici o scuza. 

Zarco a luat titlul in sezonul 4 (si pe urma in 5) la clasa aia. Nu a luat la clasa inferioara

Morbi a luat titlul in sezonul 5. Nu a participat la clasa inferioara

AM este in sezonul 5. Campion la clasa inferioara

Mir a stat un sezon si a iesit in spatele coechipierului (AM). Campion la clasa inferioara

Edited by ilarionciobanu

Acum 1 minut, ilarionciobanu a spus:

Zarco a luat titlul in sezonul 4 (si pe urma in 5) la clasa aia.

Morbi a luat titlul in sezonul 5.

AM este in sezonul 5.

Mir a stat un sezon si a iesit in spatele coechipierului (AM).

Corect! Insa ideea este ca AM nu este un super pilot. Mai degraba un pilot din esalonul doi valoric, undeva cam la acelasi nivel cu Luthi (alta speranta eterna).. 

La valoare nu ma bag pentru ca nu am ochi pentru ea.

Tin minte ca in sezonul trecut ziceai ca e timpul sa ia titlul ca e ultima sansa. Se schimba motorizarea si nu-l mai vezi performand. Uite ca-i cam prieste noua motorizare

Hai sa nu o dăm în chestii methodiene,un titlu mondial la o asemenea competiție e bun și după 3-4-5-6 ani de trudă. Unii nu îl câștigă niciodată

Fie vorba intre noi,nimeni nu prea rupe gura targului la moto 2!

Iar echipa la care e Marquez  jr e chiar una solida ,in care se baga bani!

Asta nu inseamna ca Juniorul nu merge bine,acum!

Dar e slabut la lupta cu mai multi piloti!Daca scapa se duce!Gen Luthi!

Acum 16 ore, Kagemusha a spus:

Mie mi se pare că se vede clar cum Marquez a scăzut nivelul de când Dovi merge prost. N-a mai forțat și n-a căzut  în cursă sau antrenamente/calificări de la COTA, dacă nu mă înșel. Slăbuț spectacol în ultimele curse. Azi mă așteptam măcar la Jack sau Crutchlow să ofere ceva dar am rămas cu speranța.

Pe Rossi nu l-aș îngropa, hai să așteptăm circuitele mai rapide pentru a vedea cât de competitiv e Vinales. 

:agree:

Asta devine din ce in ce mai ceas mai metronom.Nici o greseala.E dezarmant.

Vinales a mers astazi ff bine,ma asteptam sa fie pe la locurile 6 incolo.

Acum 14 ore, damager a spus:

Care? Accidentat ? Operatie? Umar dizlocat....

Si totusi la bataie cu Petruci?

asa il stiai tu? 

Cred ca suferi enorm.... vezi ca Zarco a cazut de pe ultimul loc... era la bataie

Ma frend,a cazut dupa 2 viraje.A gresit.Simplu.Nu motoreta nu gumele nu accidentari samd.

Nu este nimic jenant,e primul abandon pe greseala mai ales ca e rookie - spre deosebire de Rins care e a 2a oara cand o comite dintr-o pozitie buna.

Se mai intampla.

Subiectul Zarco nu are nici o legatura - Zarco e mort si ingropat la ktm pe barba lui,i-a fost frica sa semneze cu HRC pentru ca s-ar fi intalnit cu demonul.Asa nici macar fiundul nu i-l zareste.Ancient history deja.

Nush,mie Rins mi se pare ca avea pace bun de cursa.Cred ca ar fi reusit sa fuga si sa iasa pe 2.

Foarte bine a mers Chel,ma asteptam sincer sa il vad pe jos.La fel si Miller,desi a pierdut in fata celor de uzina.

Acum 12 ore, ilarionciobanu a spus:

Zarco plimba prin pietris o mobra cu care Pol a punctat in fiecare cursa si e pe 10 la general.

Celalalt pilot care a punctat in fiecare cursa, pentru ca sunt doar doi, este Petrux. El are cea mai slaba clasare pe 6 si e pe 3 la general. Parca nu e asa gresit pentru Ducati. Stiu multipli campioni care au trecut p-acolo si nu erau pe 3.

Titlul din 2017 de la Moto2 l-am prins si eu. Celalalt care este? 

Am uitat ca cel din 2016 l-a luat tot zarcoiu.My bad.

Uiti sau uiti sa enumeri anumite aspecte : legat de Zarcoiu cum il boteza colegul john,nu are sens sa il compari cu Pol care e pe ktm de 3? ani....si care la randul lui bodoganea tuna si fulgera acum 1 an de cat de buna e motoreta.Si sa nu uitam un aspect - la ce stil are Zarco,trebuie sa faca o schimbare de ride style masiva,exact ca Lorenzo la Ducati.Schimbare pe care nu stiu daca vrea si/sau daca poate sa o faca.Deci Zarco pe ktm,eu nu il vad competitiv decat peste ani buni...insa nu cred ca va mai sta atatia ani.Subiectul s-a mai discutat oricum.

Petrux e un pilot bun,mai ales avand in vedere background'ul sau,insa iarasi,uitam ca Petrux e obisnuit demult cu Ducati,pt ca inainte de echipa de uzina el a fost tot pe Ducati...prima oara pe unul mai vechiutz si apoi pe unul de uzina in regim de client.A avut timp.Campionii la care faci referire nu au avut parte de asemenea adaptari prealabile.Deci e o mica mare diferenta.

Da,ok,Petrux e bun,Dovi e bun DAR?Rezultate?Puncteaza,puncteaza dar atat.Ori nu cred ca asta e goal'ul Ducati - sa puncteze,ce zici?

Dovi usor usor se taie.Petrux niciodata nu va fi un pretendent la titlu.Mi se par linii moarte amandoi pe termen lung pt aspiratiile Ducati.De aia am zis ca Miller ar fi fost o alegere mai buna pt viitor.Parerea mea.

La moto2 AM presimt ca ia titlul...nu are cine sa il opreasca.Sper sa nu vina in gp in dauna unui pilot mai bun doar pt ca e si el un Marquez.

La moto3 insa,talentul Canet iar o umple de sange...tin cu dalla Porta:bounce:

Acum 2 ore, P T R a spus:

Daca va intrebati unde e lorenzo....

:rock:  E in discoteca face breakdance pe corset :crack:

...conferinta o are cineva?N-o gasesc.

Edited by Method

Rins invata, chiar si din cazaturile astea. MM in 2015 a cazut de o gramada de ori ceea ce l-a ajutat foarte mult.Poate fi contender la titlul viitor.

In alta nota a aparut articol cu faptul ca JL se gandeste chiar si la retragere dupa sezonul asta...

Devine casnica :)) Sansele sa redevina campion sunt mici, asteptarile sunt mari iar atunci cand ai niste milioane in Banca parca altfel cantaresti lucrurile.

Dovi a cistigat cu Ducati pt. că la dezvoltat ? si acum cine este de vină că nu se dezvoltă?  Zarco a dezvoltat Yamaha lui Quartararo ? si nu se îmbunătățește KTM pt. că este dezvoltat de Zarco bănuiesc. Teoria conspirației !!! vorbim de prototipuri asta este problema. 

Se poate rezolva, sa-l accepte Gigi inapoi ca pana la urma nu el a vrut sa plece. Acolo nu mai trebuie sa se adapteze, la fel si la Yamaha(ar fi zis ca e cea mai mare greseala facuta de el cand a plecat de la Yamaha).

Am vazut cursa...boring boring boring. Nici circuitul nu ajuta ce-i drept. Poate ar trebui sa se gandeasca astia de motogp, sa schimbe un pic cursele. Circuite de genu, or fi bune pentru clasele mici, dar la motocicletele de clasa mare, nu prea aduce niciun avantaj.

Acum 4 ore, P T R a spus:

Daca va intrebati unde e lorenzo....

Seamana leit! ;) 

Acum 49 minute, Ahile a spus:

In alta nota a aparut articol cu faptul ca JL se gandeste chiar si la retragere dupa sezonul asta...

Cum intuiam.. Honda ar putea sa ii ingroape cariera. Da' sa nu spunem hop, pana nu sarim parleazul.. poate gaseste un contract la vreo echipa de client. ;)

Ori Ducati ori nimic :))...dar lasa ca isi ia vibe-ul bun din Maldive si continua la Honda :)). S-a intalnit la cafea cu Alonso si i-a bagat ala in cap prostii cu retragere :))

Acum 2 ore, Method a spus:

Uiti sau uiti sa enumeri anumite aspecte : legat de Zarcoiu cum il boteza colegul john,nu are sens sa il compari cu Pol care e pe ktm de 3? ani....si care la randul lui bodoganea tuna si fulgera acum 1 an de cat de buna e motoreta.Si sa nu uitam un aspect - la ce stil are Zarco,trebuie sa faca o schimbare de ride style masiva,exact ca Lorenzo la Ducati.Schimbare pe care nu stiu daca vrea si/sau daca poate sa o faca.Deci Zarco pe ktm,eu nu il vad competitiv decat peste ani buni...insa nu cred ca va mai sta atatia ani.Subiectul s-a mai discutat oricum.

Petrux e un pilot bun,mai ales avand in vedere background'ul sau,insa iarasi,uitam ca Petrux e obisnuit demult cu Ducati,pt ca inainte de echipa de uzina el a fost tot pe Ducati...prima oara pe unul mai vechiutz si apoi pe unul de uzina in regim de client.A avut timp.Campionii la care faci referire nu au avut parte de asemenea adaptari prealabile.Deci e o mica mare diferenta.

Da,ok,Petrux e bun,Dovi e bun DAR?Rezultate?Puncteaza,puncteaza dar atat.Ori nu cred ca asta e goal'ul Ducati - sa puncteze,ce zici?

Dovi usor usor se taie.Petrux niciodata nu va fi un pretendent la titlu.Mi se par linii moarte amandoi pe termen lung pt aspiratiile Ducati.De aia am zis ca Miller ar fi fost o alegere mai buna pt viitor.Parerea mea.

Valide ambele afirmatii (Zarco Si petrux). Insa e vorba si de perspectiva si de ce vrei sa vezi.

Zarco: da, Pol are vechime si se plangea in trecut (chiar si sezonul curent). Insa anul asta arata ca motocicleta poate. Daca situatia era fix invers in echipa (Zarco puncte si Pol pe nicaieri), ar fi fost Zarco un zeu? Hint: sezonul 2017 cand ziceai ca el arata ca mobra poate mai bine decat alea de uzina.

Petrux: doresc sa scot in evidenta constanta (cifrele) lui din sezonul curent. Da, are sezoane in spate pe mobra si conteaza la experienta. In opinia mea, fix pentru asta a fost adus. Ducati a vrut pe cineva care sa ajute pilotul principal. Cineva care nu are nevoie de o tablita cu Mapping 8 pe care sa o ignore, ci sa stie ce trebuie sa faca. Au vrut un fel de Edwards in echipa, insa Dovi nu e doctor. Deci da, cred ca Ducati asta vrea de la Petrux, sa puncteze, sa ajute (mult) in clasamentul constructorilor,  nu sa se bata la titlu. Pentru titlu au pe altcineva. Ca acel cineva, desi vicecampion de doua ori la rand, nu il poate bate pe MM, e alta discutie

Acum 21 ore, xt600 a spus:

Rossi dezamagitor.. nu mi-am imaginat vreodata ca il voi vedea intr-o asemenea situatie. Poate ca totusi ar trebui sa se gandeasca la pensionare. 

man, cica circuitul asta e dubios rau. foarte putini piloti il au la suflet.

sa vedem celelalte curse.

de acord ca a mers slab tare. sa vedem mai incolo. poate vroia doar sa nu cada si atat. vb aia , 3 DNF uri nu sunt de colea.

Acum 22 ore, john17 a spus:

Iar în familie?!? Mai ziceați că marquej ăla mic e praf...

... pai era praf :) 

nu te impacienta. si Balda a luat primele 3 sau 4 curse? apoi s-a dus in balarii. 

sezonul e lung. moto 2 e dubioasa rau. se trezesc unii de la jum sezon de nu stii de unde au aparut.

Acum 18 ore, baby_blues a spus:

Inclusiv Honda a greșit cu Lorenzo, Yamaha persistă cu Rossi și cu motocicletă dedicată lui, Ducati cu Petruci,

nu sunt sanse mici ca petr sa iasa peste dovi. chillax.

Acum 16 ore, adidas a spus:

Petrux s-a tinut de cuvant, a incercat sa-l ajute pe Dovi. L-a tras dupa el, l-a lasat in fata, l-a depasit si iar l-a tras dupa el..pana s-a plictisit. Daca nu era Petrucci, Dovi termina in spatele lui Rossi.

comentatorii bt sport spuneau ca acum ca a semnat pt inca un an omu cam e liber sa faca ce vrea ca dovi merge oricum infect si el e f aproape si camp e strans.

deci nu-s asa sigur ca l-a lasat.

Acum 16 ore, xt600 a spus:

@john17La Moto2 talentele au cam promovat la clasa mare.. Cand erau acolo Zarco, Morbi, Mir, etc, etc, fratiorul era cam pe niciunde. CAM DA.  Acum, a ramas singurul  holtei batran printre copii si a cam venit timpul lui. Daca nici anul asta nu ia titlul, nu mai are nici o scuza. 

nu te grabi.

nu tii ce scoate ktm si binder incepe sa ii dea blana.

luthi merge m-m , poate-si revine balda?

e disputat rau camp ala. e super fata de gp. nu doar ca e camp strans ci ca cursa de cursa ai depasiri si D R A M A.

Acum 2 ore, Ahile a spus:

Se poate rezolva, sa-l accepte Gigi inapoi ca pana la urma nu el a vrut sa plece. Acolo nu mai trebuie sa se adapteze, la fel si la Yamaha(ar fi zis ca e cea mai mare greseala facuta de el cand a plecat de la Yamaha).

asta am zis si eu.

Acum 3 ore, Ahile a spus:

Rins invata, chiar si din cazaturile astea. MM in 2015 a cazut de o gramada de ori ceea ce l-a ajutat foarte mult.Poate fi contender la titlul viitor.

MM a cazut in 2015 pt ca nu ii placea sasiul.Cand a trecut inapoi pe sasiul v.2014 a mers atza.

Am citit si eu acel articol al italienilor,mi se pare bursa zvonurilor...nici o decaratie de-a lui Lorenzo sau vreun apropiat de-al lui,zic si ei "am auzit samd"...mi se par povesti.Aparute intr-un moment foarte propice,la fel cum au mai aparut alte asemenea povesti in legatura cu alti piloti (Rossi) in multe alte ocazii.Lorenzo mi se pare prea motivat si incapatanat sa se retraga,doar daca are o mare problema de sanatate,atunci da.Cert e ca nu stiu cei de la Gazetta nimic,asa ca eu nu as lua de buna chestia aia.

Acum 3 ore, cuki a spus:

Am vazut cursa...boring boring boring. Nici circuitul nu ajuta ce-i drept. Poate ar trebui sa se gandeasca astia de motogp, sa schimbe un pic cursele. Circuite de genu, or fi bune pentru clasele mici, dar la motocicletele de clasa mare, nu prea aduce niciun avantaj.

Circuitul e tehnic si mic,la fel ca Jerez,insa exista multe curbe de viteza mare.A fost boring in primul rand pt ca MM era in alta clasa si Rins a cazut.Iar Chel accidentat,nu a putut sa il provoace pe Vinales.In afara podiumului cei 4-5 s-au batut.Da,ok,cursa a fost boring.Asteptam Brno :)

Acum 2 ore, ilarionciobanu a spus:

Zarco: da, Pol are vechime si se plangea in trecut (chiar si sezonul curent). Insa anul asta arata ca motocicleta poate. Daca situatia era fix invers in echipa (Zarco puncte si Pol pe nicaieri), ar fi fost Zarco un zeu? Hint: sezonul 2017 cand ziceai ca el arata ca mobra poate mai bine decat alea de uzina.

Ce poate motoreta?Locul 10?Motoreta aia nu poate nimic notabil.Si,personal nu cred ca va putea ceva notabil niciodata.Daca ei saracii sunt intr-o continua mirare si le-a adus Pedrosa enlightment'ul...si se tot minuneaza de modul de lucru profi al lui samd...iti dai seama unde sunt ei de fapt fata de HRC (pt ca in mod logic Pedrosa lucra in the HRC way).Ani-lumina.

Mai,m-as fi mirat sa vina Zarco si sa mearga tare pe Ktm am zis din start ca e imposibil.Zarco e cu flow'ul e cu "eu nu ma antrenez cu motocross ca devin violent cu accel" samd.

Si mai zic ceva - nu stiu daca Zarco e dispus sa renunte la stilul sau pt a se chinui cu KTm...cred ca mai degraba a facut una a la Rossi-Ducati : poate fi facuta sa mearga "normal",natural...Yamaha-way?NU?Ok,stam pana expira contractul si v-am pupat,nu-mi bat capul cu voi".

Si pe de alta parte,lui Pol i-a luat 3 ani de scrasneli din dinti sa fie de la ultimul undeva pe locurile 9-10...merita?Cand te poti duce si la o echipa de client si sa fii mult mai rapid cu o moto cat de cat?Oamenii astia au pe la 30 si de ani,daca pierd 3-4 ani la o echipa pana ajung sa se bata la locul 6...unde ajung?

In concluzie,nu cred ca Zarco e dispus la asemenea sacrificii...care oricum nu duc niciunde.Una a fost Lorenzo care a venit la Ducati pe o moto ce castiga,moto capabila sa se bata la campionat samd.Merita chinuiala.Dar la Ktm?Daca mergi pe acel Ktm la maximul exact cum ii place lui,ce rezolvi?Un loc 6 din greseala si in rest locurile 9-10?Partz.

Hint : in 2017 am spus ca pilotul poate mai bine decat cei de uzina :P Haterii de aici spuneau ca Yamaha v.2016 era de fapt responsabila pt parcursul lui f bun si nu skillul lui.Mi s-a parut ca,avand in vedere palmaresul lui musiu precum si acele rezultate,ar fi meritat daca nu o sansa la un factory seat,macar o moto de uzina in regim de client.Dar se pare ca nu.

Acum 2 ore, ilarionciobanu a spus:

Petrux: doresc sa scot in evidenta constanta (cifrele) lui din sezonul curent. Da, are sezoane in spate pe mobra si conteaza la experienta. In opinia mea, fix pentru asta a fost adus. Ducati a vrut pe cineva care sa ajute pilotul principal. Cineva care nu are nevoie de o tablita cu Mapping 8 pe care sa o ignore, ci sa stie ce trebuie sa faca. Au vrut un fel de Edwards in echipa, insa Dovi nu e doctor. Deci da, cred ca Ducati asta vrea de la Petrux, sa puncteze, sa ajute (mult) in clasamentul constructorilor,  nu sa se bata la titlu. Pentru titlu au pe altcineva. Ca acel cineva, desi vicecampion de doua ori la rand, nu il poate bate pe MM, e alta discutie

Perfect de acord.

Daca l-au luat in locul de "gregario" (ca si asa e turul Frantei si ma apostrofa colegul ca nu cunosc ciclism),Petrux e ok.

Problema lor insa,ai zis bine,e ca omul lor de campionat e...si nici un Petrux cu oricate mapping 8 nu va reusi sa il faca sa ii puna vreo piedica reala lui MM la campionat.De aia am zis eu ca poate Miller era o solutie...pe termen lung desigur.Insa Miller are sclipiri...acum deh,e un bet,si altii au avut sclipiri si au ramas cu ele....

Insa per total,cred ca Ducati are o problema - de unde in 2017 se batea la campionat,in 2018 se bateau deja intre ei la victorii de etapa samd,acum...bate vantul.

Edited by Method

Acum 2 ore, Method a spus:

Insa per total,cred ca Ducati are o problema - de unde in 2017 se batea la campionat,in 2018 se bateau deja intre ei la victorii de etapa samd,acum...bate vantul.

Nu au nicio problema mai mare sau mai mica fata de sezoanele trecute.

Diferenta mare e ca in 2017 mai castigau Vinales, Rossi, Pedrosa, Dovi nu numai MM. In 2017 MM statea mult mai slab dupa etapele astea, cred ca castigase doar la COTA pana la Sachsenring. Acum e din alta liga,  sezonul asta are 5 P1 si 3 P2 .

Probabil ca Ducati vor avea un reviriment incepand cu Brno pentru ca exceptand Philip Island  si poate Aragon nu mai sunt circuite care sa ii dezavantajeze prea mult. 

Buna observatia. Cifrele spun ca stau mai bine acum:

2017:

Ducati: 123p (Dov - loc 3) + 65p (Lor - 9)

MM: 129p

2018:

Ducati: 88p (Dov - 4) + 85p (Lor - 6)

MM: 165p

2019:

Ducati: 127p (Dov - 2) + 121p (Pet - 3)

MM: 185p 

Ce faci vere, dai cu cifre in Method? De abea ce se simțea si el bine si il îneci in realitate?