Jump to content
Ahile

9.HJC Helmets Motorrad Grand Prix Deutschland

Recommended Posts

Acum 2 ore, damager a spus:

daca te uiti la ultimile 2 curse, o sa vezi ca Vinales deja are trase asemanatoare cu MM si nu "rotunde" ca si Lorenzo.

In sfarsit, mai observa cineva. dar nu Vin este cel mai bun exemplu, ci Quarta si Morbi, care au venit cu stilul asta de la Moto2. Stilul rotund nu mai merge in noul context. Rossi o simte pe pielea lui. 

Acum 32 minute, frigider a spus:

era vb de rosi man, are 9 si spera la 10.

da, pt ca rosi si vin au fost in balarii pana acum. desi rosi a prins niste podiumuri.

si vin abia incepe sa miste.

nu mai spun de 2 DNF ale lui rins, dnf vin, dnf ross. 

sa spunem ca e conjunctural :) 

Da! Este o chestiune de conjunctura. Este drept ca vor veni circuite pe care Ducati ar putea face treaba buna. Cel putin, pe hartie asa arata treaba, insa vom vedea daca Honda si MiMi vor fi de acord. 

Acum 5 ore, damager a spus:

Poti sa pui cat de mult downforce vrei din geometrie. Totul e un compromis.... 

cu cat mai mult o cobori de fata, pui mai mult downforce pe fata, si inchide mai bine virajul, dar pierzi pe franare.

in momentul de fata, iti dai seama ce diferenta de viteza pe viraj ar tb sa aibe ca sa stea la bataie cu restul pe iesirea din viraj?

pana si suzuki a inceput sa aibe o iesire mai buna.

si oricum, limitarea maxima este data de cauciuc. Viteza mare pe viraj duce la uzura mare a pneului pe laterale, michelin fiind un cauciuc cu structura moale.

daca te uiti la ultimile 2 curse, o sa vezi ca Vinales deja are trase asemanatoare cu MM si nu "rotunde" ca si Lorenzo.

dupa pauza o sa vina niste circuite stop&go unde o sa vedem altceva.

Ma depaseste subiectul aero,dar nu stiu daca poti pune downforce cat vrei doar din geometrie.E ceva cu suprafetele portante care de la un anumit  unghi incolo...nu mai tin minte.Stiu ca la un moment dar treaba incepe sa devina mai degraba daunatoare decat benefica.Yamaha are o viteza mai mare pe apex fata de Ducati/Honda,e vizibil.Intradevar insa,mai e mult pana departe,nu e o diferenta enorma,ori pe accel cele 2 au o diferenta mai mult decat vizibila.Da,limitarea maxima e data de guma.

Vinales a si declarat ca el e agresiv si mult mai stop-and-go...nu cred insa ca stilul asta e benefic Yamaha.Cred ca Rossi o exploateaza mai bine,de aia l-a si batut anul trecut si il batea si in 2017 daca nu isi rupea piciorusul.Si cred ca il va bate si in 2019.Dupa cum a zis Coulon,cel mai benefic stil pt Yamaha este cel al lui Lorenzo...cum era aia?untul si painea sau asa ceva :crack:

Deci eu nu m-as grabi sa il aplaud pe Vinales pt stilul sau...degeaba e benefic stilul stop-and-go...e benefic pe Honda si Ducati,nu pe Yamaha.

Dupa pauza vine Brno,favorit al lui Rossi.Dar intradevar dupa aceea,deranj pt Yamaka.De aia am zis - stai sa vedem cum se comporta frumosii in a 2a parte a campionatului,pt ca eu am impresia ca tot Rossi va fi la sfarsitul sezonului best Yamaha.Eh,e o parere,om vedea.

Acum 5 ore, damager a spus:

cineva p'aici vorbea de ducati, care e pe duca ca numai electronica si aero.... ca motoreta in sine are probleme.

daca ma uit in clasament, dovi e pe 2, si assen si germania niciodata nu au facut mare lucru. Vin iarasi circuite largi si viraje stranse si iar o sa vedem ducati la bataie.

eu sper doar sa fie si Suzuki acolo, ca yamaha ne-a aratat cum sta cu viteza de top 😂😂😂

Eu nu cred ca Gigi e prost,degeaba il tot critica Dovi.Ducati e facuta special pt frana accel si mai ales pt a beneficia si exploata la maxim acea guma spate f buna de la michelin...cel putin asa o lauda pilotii.Si intradevar,sunt multe circuite in calendar largi,cu linii drepte mari si viraje de vit mica.Gigi nu e prost,repet.

Intradevar motoreta are niste limitari,dar per total e motoreta nr.2 din campionat....ori Dovi e pilotul 2 din campionat pur conjunctural,dupa cum zice colegul,cred ca Ducati are o problema cu pilotii care e mai mare decat "adn'ul motoretei".Ati vazut interviul ala cu Rins,serios asa cum e el? "Ok,locul 1 in campionat e intangibil mai ales dupa aceste 2 greseli (ale mele),dar locul 2 e perfect atacabil".

Rins nu vorbeste degeaba,Rins poate ataca locul 2.Dovi are o problema zic eu.

Acum 45 minute, Method a spus:

Ma depaseste subiectul aero,.......

Si eu care credeam ca esti nr 1, cand vine vorba despre aero si downforce... 

In rest, daca faceai afirmatiile din postarea de mai sus, anul trecut pe vremea asta, poate te mai credeam, insa acum majoritatea sunt.. cum se spune?? outdated ? Nu mai corespund realitatilor actuale. In concluzie, nu conteaaza numai ce spui, ci si cand spui.. In competitia asta lucrurile se schimba de la o cursa la alta, daramite de la un sezon la altul. ;)

Acum 5 ore, xt600 a spus:

Si eu care credeam ca esti nr 1, cand vine vorba despre aero si downforce... 

E fără număr aici 😂😂😂😂

Se pare ca Rossi vrea alt inginer sef: 

Rossi also ruled out the prospect of parting ways with Silvano Galbusera, who replaced Jerry Burgess as his crew chief at the start of the 2014 season.

"I feel good with all my team, and it's already a long time that we are together with Silvano, already with six years, but we have to find a way like this, I think," he said."

https://www.motorsport.com/motogp/news/rossi-already-old-sachsenring-yamaha/4491773/

Păi din articol reiese că dimpotrivă.

Sau vrei să spui că o zice doar de fațadă și se pregătește să-l înjunghie pe Galbusera pe la spate?

Pe de altă parte, ce abordare diferită față de cea a lui Vinales când pierde! La #12, când treaba merge prost, oricine sau orice este de vină, mai puțin el. 

Meanwhile pe Adriatica :

66643296-653056038492500-727697077760425   66476697-653056008492503-559517494585747   67054467-653056078492496-372523729002535

Plm,Rossi asta,nu zici ca are mai mult de 28...hai cu indulgenta 30.

:ok:

Edited by Method

De aici sunt alea dooj' de secunde! Anul trecut îl mângâia (pe) uccio și era mai rapid...:P

Edited by john17