Sari la conținut

Achizitie motocicleta adusa din alta tara


Postări Recomandate

Buna seara! Vreau sa achizionez prima motocicleta si se face ca este adusa din strainatate.

Nemaifiind inmatriculata aici presupun ca apar o serie de pasi suplimentari la prima inmatriculare in tara.

Daca cineva are experienta cu asa ceva, va rog sa-mi dati niste indumari cu privire la modul in care se vor desfasura lucrurile din momentul achizitiei pana la inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îți trebuie act contract vânzare cumpărare original, de preferat bilingv  , talon și certificat fiscal documente traduse  , o înregistrezi pe raza sectorului unde locuiești stat de dimineața la coada din stradă, luat bon de ordine completezi un formular,  îi faci asigurare te prezinți la drpciv..dar la o căutare pe google si pe siteul poliției capitalei găsești tot ce îți trebuie.

https://www.extremeaddict.ro/sporturi/moto/ti-ai-cumparat-motocicleta-si-acum-vrei-sa-o-inmatriculezi.html

https://www.drpciv.ro/documents-and-forms/inmatriculari

Nu uita că toate documentele trebuie traduse in Ro language.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai contract direct cu proprietarul din actelestraine, ala e tot e iti trebuie. Daca mai exista intermediari, iti trebuie toate contractele in succesiune si daca exista si proprietar cu domiciliu fiscal in Romania, iti trebuie si certificat fiscal de la el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

56 minutes ago, Cristian Pîrvu said:

Ah, am inteles, este adusa de altcineva in tara, deci o sa am nevoie si de contractul lui. Multumesc.

Samsarii fac deseori o mica manarie, facand un contract (un pic fals) direct intre tine si vanzatorul din tara straina. Poti sa nu accepti chestia asta dar risti sa nu gasesti intermediari dispusi sa o inregistreze la impozite pe numele lor..... Samsarii nu prea vor sa apara in acte cu moto / masini. 

 

Pe de alta parte, daca intermediarul este firma, ii intrebi pe ei exact cum faci cu actele, sunt cei mai in masura sa iti raspunda.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... si a mea a fost adusa la fel. Baiatul mi-a pus in brate un contract in alb cu vanzatoarea nemtoaica, si l-am completat cu datele mele. Nu au fost probleme la inmatriculari. Dupa cum ti-am zis, e foarte putin probabil sa gasesti vreun intermediar care sa o treaca initial pe numele lui, daca nu e vorba de o firma, asa ca la un moment va trebui probabil sa accepti situatia asta dubioasa. Important e sa ai si datele intermediarului, pentru orice eventualitate, si sa verifice motocicleta un mecanic sau cineva care se pricepe.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, XaeL a spus:

Pai... si a mea a fost adusa la fel. Baiatul mi-a pus in brate un contract in alb cu vanzatoarea nemtoaica, si l-am completat cu datele mele. Nu au fost probleme la inmatriculari. Dupa cum ti-am zis, e foarte putin probabil sa gasesti vreun intermediar care sa o treaca initial pe numele lui, daca nu e vorba de o firma, asa ca la un moment va trebui probabil sa accepti situatia asta dubioasa. Important e sa ai si datele intermediarului, pentru orice eventualitate, si sa verifice motocicleta un mecanic sau cineva care se pricepe.

Aaa, ok atunci. Daca n-ai avut probleme cu treaba asta pana acum inseamna ca nu-i mare chestie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salutare! Am cautat prin topic-uri, e posibil sa se fi discutat deja asta, dar chiar nu am gasit: moto adus din Italia de Motofly, vandut catre persoana fizica aici, iar de la acesta vreau sa o cumpar eu. Aici apare nelamurirea mea: nu a scos nr. rosii, deci nu e inrolata la fisc. O pot cumpara asa fara sa risc imposibilitatea de a o inscrie sau trebuie neaparat ca actualul proprietar sa o inroleze, deci si programare RAR pt carte identitate? 

Multam! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nr roșii nu au treabâ cu înscrierea la taxe și impozite! Ca s-o "inrolezi" îți trebuie CIV, deci trecuta pe la rar. 

Probabil cumpărătorul are act făcut direct cu proprietarul din Italia și ai putea face altul între italian și tine. Nu e "cosher" dar se practica. 100% legal trebuie act între primul cumpărător și tine, dar atunci trebuie obținut întâi CIV, "înrolată" de el la impozit ca să-ți poată da fiscal. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E asa: Motofly a cumparat-o din Italia(evident pentru ravanzare aici). Apoi au vandut-o unui tip aici, in Ro. La putin timp, acesta e pune in vanzare pe olx. Ar fi trebuit sa o si inroleze la fisc pana sa o vanda? Chiar daca a cumparat-o, sa zicem, de 2saptamani? Multam! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 minutes ago, Intarziatu' said:

E asa: Motofly a cumparat-o din Italia(evident pentru ravanzare aici). Apoi au vandut-o unui tip aici, in Ro. La putin timp, acesta e pune in vanzare pe olx. Ar fi trebuit sa o si inroleze la fisc pana sa o vanda? Chiar daca a cumparat-o, sa zicem, de 2saptamani? Multam! 

Ar fi trebuit, conform legii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat acum: a fost cumparata inca din primavara de la Motofly. Deci daca doar a cumparat-o si nu a facut nimic pana acum, e de ajuns sa-i cer cele doua contracte, intre italian si intermediar apoi intre intermediar si el sau cum? Sau tre sa treaca el pe la rar si fisc(cu amenzile de rigoare) si apoi sa fac contract cu el, ca e mai clar asa? 

Multam! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Intarziatu' said:

Am aflat acum: a fost cumparata inca din primavara de la Motofly. Deci daca doar a cumparat-o si nu a facut nimic pana acum, e de ajuns sa-i cer cele doua contracte, intre italian si intermediar apoi intre intermediar si el sau cum? Sau tre sa treaca el pe la rar si fisc(cu amenzile de rigoare) si apoi sa fac contract cu el, ca e mai clar asa? 

Multam! 

E mai sigur pt tine sa il pui pe ala sa faca actele corect si legal. Poti face un act fals de vanzare-cumparare intre tine si italian dar daca, cumva, se prinde careva ...e oleaca penala treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Intarziatu' said:

Asa e. E mai clara treaba daca il rog pe el sa faca omologarea si inrolarea la fisc, si apoi sa o cumpar de la el. Multam! 

Daca nu ii face si înmatricularea o sa ai nevoie si de copie dupa contractul de vanzare-cumparare dintre el si italian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am rezolvat, intr-un fel.... In sensul ca am achizitionat acelasi model de mobra de la Romulus, Motofly. Pana acum sunt foarte multumit de mobra care mi-a gasit-o in Italia, dar si de cum a decurs tot procesul. Am tinut legatura permanent cu Romulus, plus ca omul e brutal de sincer🙂

Mi-a descris motoreta exact asa cum arata, si cu bune si cu rele. 

Ieri a ajuns in curtea mea cu tot cu RAR facut😉. Mai am sa o inscriu si poate apuc sa ma si dau cu ea... 

Multam de sfaturi, oameni buni! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...