Sari la conținut

Transalpina - Sibiu spre final de iulie


pomo
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

Vreau să fac o tură Iași - Transalpina cu finalizare în Sibiu la Artmania și poate prind ceva din raliu.

Prima noapte voi sta în Ploiești la niște rude, a doua la Rânca pt că nu vreau să fac 600 de km într-o zi.

 

Pt drumul, Ploiești - Rânca, google maps îmi zice să fac asta:Varianta google. De la Găești la Pitești să aleg autostrada sau să merg prin Topoloveni? Am fost acum 3 ani prin Topoloveni și țin minte că era drumul bun.

 

De la Rânca la Sibiu google spune asta:Varianta google. Eu am găsit o altă variantă, Varianta personala.E mai scurtă cu 20 de km, dar uitându-mă pe pozele din trafic din 2014, drumul de la Dobra spre Poiana Sibiului era acoperit cu pământ căzut de pe dealuri, curbe strânse și destul de îngust.

Cei care au făcut traseul, ce rută îmi recomandați? Daca e să aleg varianta pe care mi-o dă google, aș prefera să merg pe European și nu pe autostradă. Aveți idee cum e drumul?

 

Ceva recomandări de cazare în Rânca?

 

Mulțumesc anticipat de informații.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul din Calnic pana in Sasciori e prost de obicei si avand in vedere ploile de luna trecuta e mai mult ca sigur foarte prost. Mai bine mergi pe A3 pana in Sebes si o iei voiniceste pe Transalpina de la un capat la altul :) 

Din Sebes pana dupa Sugag sa ai grija ca drumul e ingust (doua benzi dar ingust) si de cele mai multe ori taie curba masinile si mai ales camioanele cu lemne. Dupa Sugag e mai bine si dupa Oasa e vis!

Asfalt uscat sa ai!

https://www.google.com/maps/dir/Rânca/Sibiu/@45.7990463,23.6410017,11z/data=!4m19!4m18!1m10!1m1!1s0x474da324080d6d13:0x3e000e73598a84c3!2m2!1d23.6920054!2d45.2909527!3m4!1m2!1d23.5650499!2d45.9564281!3s0x474c1e55c1a79f2b:0xa1eb9b2b50591672!1m5!1m1!1s0x474c6788fd2c1cd5:0x3ade9d214e3390b4!2m2!1d24.1255826!2d45.7983273!3e0?hl=ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plecam 2 din Buzau pe 13.07.2019.

Dormim seara la Ranca.

Apoi retur Bz. Nu am stabilit drumul de intors si nici ala de dus =))

cel mai probabil o sa fie autostrada pana la sebes

 

Un 600 RR si un MT09. O sa mergem voiniceste. Localitati 80-90 unde se poate. 

 

Editat de ssk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ploiesti-Pitesti. Eu as scapa cat mai repede de zona aceea. Adica as iesi in autostrada. Exceptie ar fi Targoviste, daca vrei sa vizitezi. (Bine, si un ocol prin Magureni si Moreni, daca esti mai enduro oleaca).

 

Pana in Ranca, daca nu ai mai fost si stai bine cu timpul, mai e de vazut una-alta: trovanti, pesteri - drumuri frumoase.

 

Cazare Ranca: Taverna Olteanului, ultimul etaj, inspre vale. E scump, are mancare proasta, dar are o priveliste de vis si e confortabil.

Si mai e o pensiune moto, la iesirea de sus, pe dreapta. Mancare si cazare ok.

 

Varianta personala banuiesc ca e cea prin Jina. Eu o prefer. La Dobra s-a rezolvat. Depinde si ce motor ai. Mai ai si una-alta de vazut, daca esti genul.

 

Drum bun!

Editat de trasan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu recomand sa veniti prin Transilvania, cazarea la Oasa, nu la Ranca, e liniste, e lacul aproape. Ranca e o asezare fara cap si coada, eu nu opresc niciodata acolo, o hidosenie. Ma apuca groaza cand ma uit ce au facut acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare şi mulțumesc pt răspunsuri.

@trasan am să mă uit pe traseu exact, pt că am un devil şi o nefastă în spate, nici gând de endurache. Am să fac săptămâna viitoare asta, să îl definitivez.

 

@thehuskycrobats mi'am făcut traseul prin sud pt că am de ajuns la Sibiu, nu prea îmi place să mă întorc pe drumul pe care am venit şi trebuie să trec prin Ploieşti, să mai vizitez rude. Cât despre Rânca, mă interesează doar să pun capul pe pernă o noapte şi fac abstracție de hidoşeniile de'acolo.

 

Mersi încă odata de sugestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...