Jump to content
Sign in to follow this  
easy ride on!

Motociclist mort dupa un accident violent in Banat

Recommended Posts

E gresit titlul. Ar tebui sa fie "copil tembel mort dupa ce s-a facut afis". 17 ani, canci permis, baut... Topic inutil. 

Selectie naturala

„Un tânăr de 17 ani, din Reșița, care conducea un motociclu în zona de aprovizionare a unui supermarket, pe fondul consumului de băuturi alcoolice, pierde controlul asupra direcției de deplasare, cade pe partea carosabilă și intră în coliziune cu un container metalic”, informează purtătorul de cuvânt al IPJ Caraș-Severin, Dinu Nicorici.

Acum 4 ore, george05 a spus:

17 ani, canci permis, baut... Topic inutil.

Poliţia nu a constatat că nu ar fi avut permis. Doar "presa" ...

Poate că nici măcar nu era nici băut (alcoolemie măsurată cât?)

Cert este că avea doar 17 ani.

http://reper24.ro/tanar-de-17-ani-decedat-intr-un-accident-la-resita-conducea-un-motociclu-dupa-ce-consumat-bauturi-alcoolice/

Poate ca era rupt in gura de beat. Hai sa o lasam cu "poate".

17 ani, baut. Pt mine e suficient. La fel de retardat consider ca e un asemenea specimen. 

Acum 3 ore, mircea_simson a spus:

Selectie naturala

Asupra adolescenţilor?

ASUPRA TUTUROR !

Acum 18 minute, george05 a spus:

Hai sa o lasam cu "poate".

17 ani, baut.

Fie şi aşa, cu ... "poate".

Cine ar vinde (legal) băuturi alcoolice tinerilor sub 18 ani?

Presa? Poliţia? 

Părinţii, anturajul?

Nu mai întreb şi cine vinde copiilor motociclete inadecvate reflexelor lor.

Vorbești serios? Sau doar de dragul discuției pt a pierde vremea? 

Acum 2 ore, george05 a spus:

Vorbești serios?

Da. Numai serios.

Şi conform topicului: "Sa invatam din greselile altora ..."

Sau principiului: Din greşeală în greşeală spre "victoria finală" 

:nono:

7 hours ago, george05 said:

Vorbești serios? Sau doar de dragul discuției pt a pierde vremea? 

Esti de atâta timp pe forum si nu ai invatat ce hram poarta omul asta? Orice discutie cu el la "accidente" este ca un part in costumul moto. Inutila si, dupa scurt timp, incepe sa si puta.

Hai lasa ca nici cu tine nici cu Georgica nu ne e rusine!Experti in accidente si degraba judecatori a celor mai putin norocosi!

Tu ai avut noroc ca ai dat de un pom,mai milos din fire!Faptul ca erai treaz si cu permis nu te-a facut invulnerabil!Numai norocul

te-a tinut in viata!Tu nu ai nici un merit desteptule!

Lasa ciocul mai mic la rubrica asta!Putina decenta si modestie nu ti-ar strica!

Multi de pe forumul asta am facut kilometrii cat no sa faci tu nici pe tastatura,nici in viata reala!Dar nu sarim sa dam in cei loviti de soarta!

Baga bine la cap,baiatul a platit pretul pentru ce a facut.

Iar vrajeala cu sa invatam din greselile altora nu tine!Pentru ca daca tinea ,nu te lipeai de pom!

Nu invata nimeni din rubrica asta1E buna doar sa mai aflam ca s-a dus inca unul,si ne afecteaza daca e un cunoscut,fie el real sau virtual!

Restul e bagare in seama,si aratat care o are mai lunga!

Adi, eu nu sunt expert nicidecum la accidente, nici in viata reala nici pe forum. Rar comentez la aceasta secțiune, unul dintre motive fiind ca nu am gram de compasiune pt cei ca protagonistul acestui topic. Printre altele bineinteles. 

Cum bine ai punctat la sfârșitul postului, aici nimeni nu invata nimic. Cine susține alte cele, doar el stie de ce o face. 

O singura chestie. Tot sustii tu ca "soarta, destinul, cerul, etc". Chiar crezi in vorba romanesca "ce ți-e dat in frunte ți-e scris" ducand totul la acest nivel în care mergi inainte doar din inertie asteptand "destinul" să-și urmeze cursul? Si intreb fara misto. 

Posted (edited)
1 hour ago, adiy32 said:

Hai lasa ca nici cu tine nici cu Georgica nu ne e rusine!

fiecare cu gusturile lui

1 hour ago, adiy32 said:

Experti in accidente si degraba judecatori 

am scris mai demult: consider acceptabila depasirea vitezei legale si depasirea pe linie continua, facute cu cap si cu ochii in patru

asta spre deosebire de unii forumuisti, ca easy ride on, care crede ca daca un maimutoi s-a urcat pe motocicleta beat / drogat si /sau fara permis, e motociclist si trebuie el sa-l apere pe forum pana in panzele albe

1 hour ago, adiy32 said:

a celor mai putin norocosi!

beat si fara permis nu este "mai putin norocos", este darwin awards; culmea face ca eu nu am comentat nimic de el, ci de colegul de forum

1 hour ago, adiy32 said:

Tu ai avut noroc ca ai dat de un pom,mai milos din fire!

amuzant, sa tii minte gluma, poate o folosesti si cu alta ocazie

1 hour ago, adiy32 said:

!Faptul ca erai treaz si cu permis nu te-a facut invulnerabil!Numai norocul

te-a tinut in viata!Tu nu ai nici un merit desteptule!

pai, un om care nu are permis nu are ce cauta in momentul ala in locul ala cu masina / motocicleta aia -> ergo, nu are cum muri in accident rutier, deci e invulnerabil (pentru accidente rutiere)

un om care nu e baut franeaza mai repede decat unul baut -> ergo, intra in pom la 72 la ora, nu la 75, rupe doua coaste nu 3, coastele ating doar putin plamanul, nu cat sa il omoare

dar da, a fost si mare noroc in faptul ca traiesc

1 hour ago, adiy32 said:

Lasa ciocul mai mic la rubrica asta!

cum ramane cu ce scrie in semnatura ta?

1 hour ago, adiy32 said:

Putina decenta si modestie nu ti-ar strica!

ma consider destul de decent. ai vreun exemplu impotriva acestei afirmatii?

modestie, plm, n-o sa o invat la varsta asta, o sa ma suporti asa. vezi din nou semnatura ta

1 hour ago, adiy32 said:

Multi de pe forumul asta am facut kilometrii cat no sa faci tu nici pe tastatura,nici in viata reala!

dreptul la opinie (vezi din nou semnatura ta) e direct proportional cu kilometrii facuti pe motocicleta?

1 hour ago, adiy32 said:

Dar nu sarim sa dam in cei loviti de soarta!

aici te refereai la faptul ca m-am luat de easy ride on?

pai uite, eu as putea fi considerat lovit de soarta in acceptiunea ta. si sari sa lovesti in mine. urat!

1 hour ago, adiy32 said:

Baga bine la cap,baiatul a platit pretul pentru ce a facut.

o afirmatie care inseamna fix pwla, si pe care trebuie sa fii foarte limitat sa o folosesti ca argument; vezi ca mai exista si altele in aceeasi gama: "daca voi muri, voi sa nu plangeti, ca eu am murit razand" este preferata mea

1 hour ago, adiy32 said:

Iar vrajeala cu sa invatam din greselile altora nu tine!Pentru ca daca tinea ,nu te lipeai de pom!

si tu acum, unii invatam din mai multe repetari, suntem mai grei de cap; eu sunt mai lovit de soarta (si) la partea asta. iar tu sari sa lovesti in mine. urat!

1 hour ago, adiy32 said:

Nu invata nimeni din rubrica asta1 E buna doar sa mai aflam ca s-a dus inca unul,si ne afecteaza daca e un cunoscut,fie el real sau virtual!

ba da1 eu am invatat ce scrie la semnatura mea, si nu numai; nu am invatat sa adaptez viteza in curbe, dar mai exersez la asta

1 hour ago, adiy32 said:

Restul e bagare in seama,si aratat care o are mai lunga!

bine ai venit pe internet! 

Edited by XaeL

Posted (edited)
Acum 2 ore, XaeL a spus:

aici te refereai la faptul ca m-am luat de easy ride on?

Bree doctore, la şcoală cred că ai învăţat şi câte ceva despre lipsa de empatie la ... psihopaţi.

Asta dacă nu cumva eşti veterinar şi ai condus doar căruţă la17 ani.

La care nu se mai simte dacă eşti treaz sau beat că ... ocolesc caii pomul în locul tău  :P 

P.S. Eu am urcat pe motocicletă de pe la 11 ani, aşa că pot înţelege şi "euforia" puştiului.

Cel puţin pe cea produsă de adrenalină.

Şi multă vreme nu am avut permis pentru că nu aveam (pe atunci) vârsta necesară.

unul dintre motive fiind ca nu am gram de compasiune

Alt psihopat?

Printre altele bineinteles. 

Acum 3 ore, adiy32 a spus:

... si ne afecteaza ...

Normal.

Capacitatea afectivă (şi empatia) indică oarece nivel de sănătate. :)

Iritant pentru cei bolnavi.

Nu?

Edited by easy ride on!

Da da , viata pustanului a devenit nula si neimportanta pt ca a facut o greseala ...dar titlul de "motociclist " trebuie protejat cu orice pret ...iar in momente nefericite cand este asociat cu astfel de tineri chiar si psihopatii varsa lacrimi de crocodil.

@easy ride on!: poti considera daca doresti ca sunt psihopat pt ca nu am nici cea mai mica urma de compasiune pt cei care, sa-l citez pe @adiy32, "isi asteapta destinul". Nu empatizez cu asemenea specimene pentru ca mi-a dat "statul si partidul" suficienta minte utilizabila incat sa analizez la rece asemenea "accidente". 

@goe 75: prea se pune accent pt titulatura de motociclist. Eu personal consider ca esti motociclist daca detii permis categoria A(1,2 whatever). Nu sunt dintre aceia care considera ca tre sa ai nu stiu ce motor, nu stiu ce experienta, etc. Dar cand nu ai permis categoria corespunzătoare (fie de auto, moto, camion, orice) si conduci un utilaj pt care nici nu te-ai sinchisit sa faci macar o scoala jenanta de 30 de ore si ceva legislatie, și mai plusezi nițică bautură, pai esti doar o maimuta care-și forteaza "destinul". De ce nu se pun sa conduca un camion fara permis kinderii plini de sange clocotind in instalatie? Pt ca nu e cool, nu au cum, nu pot epata, nu ii vad muierile, nu nu nu. Pai si ce compasiune sa ai pt un asemenea specimen? Pentru ce, doar pt simplul fapt ca e om? 

Posted (edited)

Recent am citit un articol despre un polac baut care a iesit cu tancul prin oras si s-a distrat strivind un numar important de masini parcate.

Instinctul imi spune ca au fost si o sa mai fie mereu batoci care  ies la plimbare cu toate utilajele posibile ...Imi aduc aminte si de un caz de la americani unde mergea unul tacticos ,pe sosea si baut aproape de coma ,pe o motocositoare .

Nu chiar toate aventurile astea sunt si publicate ...

Nu am fost curios sa intru pe forumul taietorilor de iarba  sa vad daca si aia se urzica asa  de grav cand sunt mentionati in preasa in asociere cu turmentati si fara scoala de lanscape artists. 

Edited by goe 75

Acum 10 ore, XaeL a spus:

am scris mai demult: consider acceptabila depasirea vitezei legale si depasirea pe linie continua, facute cu cap si cu ochii in patru

Iarta-ma dar sa stii ca ABSOLUT TOTI imbecilii care au taiat calea cuiva depasind sau intorcand peste linia continua au facut-o cu cap si mai ales maxima atentie.

ABSOLUT TOTI spun cam ca duduia asta care a omorat un motociclist acuma 2 ani pe centura Focsanului:

''  La volanul masinii era o soferita in varsta de 65 de ani.

Soferita: “Eu veneam, am oprit, m-am asigurat. M-am uitat fata spate, am considerat ca pot sa intorc, am intors si m-am trezit lovita”  ''

Daca ai nevoie de un refresh: https://stirileprotv.ro/stiri/socant/motociclist-de-36-de-ani-decedat-dupa-ce-s-a-izbit-violent-de-o-masina-pe-centura-buzaului-soferita-m-am-trezit-lovita.html

Legile nu sunt facute ca sa fi tu mai atent cand le incalci. Nu exista un articol care sa spuna ca daca incalci regulile trebuie sa o faci cu cap si cu ochii in patru.

Regulile se respecta si atata.  Doar ca suntem romani ce plm.

Si avem si exemplul invers, ca berbecul ala de motociclist de anul trecut care depasind  peste linia continua coloana de masini spre Dedulesti si a intrat intr-un sofer care si el taia linia continua. Si motociclistul nervos nevoie mare pe sofer.

Amandoi, motociclist si sofer, sunt convins ca erau cu ochii in patru si faceau manevrele cu cap (de plua).

Ca tu crezi astfel de prostii este treaba ta, dar ca sa le mai si promovezi inseamna ca esti dus complet. Dar sunt convins ca iti doresti si tu o tara ca afara ....

Am si eu o curiozitate: in curba din care ai zburat spre pom circulai cu limita impusa de lege? Era vreun semn de avertizare sau poate chiar era vreo limitare de viteza?

Cat despre copilul inconstient care a murit: asa ajunge orice copil de care ADULTII nu s-au ingrijit la timp.

La 17 ani nu iti dai prea bine seama de pericolele la care te expui pentru ca ai impresia ca esti nemuritor.

Vezi si cazul lui Alex, cel care s-a electrocutat pe podul Herastrau.

Prostii facem cu totii, chiar si la varste mai mari, doar ca nu ne vine sa o recunoastem. Deh, orgoliul bata-l vina.

Da, trebuie sa ne para rau de pusti, de orice viata pierduta complet aiurea, si sa ii luam la ranga pe parinti, pe profesori (adevarul ca te umfla rasul la acesta afirmatie), pe cei de pe langa el care nu l-au oprit sa comita gestul, sau poate mai rau i-au dat motorul. Pentru ca este clar ca nu acuma s-a suit prima oara pe motor, evident fara permis.

Are vreo importanta titulatara de motociclist? Este cu ceva mai putin  de compatimit de acest copil decat motociclistul care are murit saptamana trecuta in Pasajul Unirii? Ca unul avea permis si altul nu? Ca unul era treaz si altul manga? Fiecare a comis o greseala si amandoi au platit un pret mult prea mare.

Daca se suia in tractor si se rastura, stirea sfarsea probabil in analele unor siteuri de stiri locale cu 200 de vizitatori zilnici.

Indiferent de educatie accidente de genul se pot intampla. Au fost multi ce au crapat pe bicicleta, pe scooter, la scalda...sau incercand sa-si faca o poza.

Nu are rost sa fiti foarte "justitiari", fiecare a baut la 17 ani...mai ales daca mergeai la o cabana cu pretenii/colegii, clar se consuma alcool. Iar la varsta aia, daca bei 2-3 beri devi alt om. Unii raman fara inhibitii, altii devin agresivi, altii devin curajosi...Baiatul probabil a mai condus motociclete, poate de 125, poate capre pe dealuri, asa ca a crezut ca poate sa stapaneasca si o vitezana (asa pare din poze). Fatal mistake. 

Posted (edited)
Acum 6 ore, george05 a spus:

nu am nici cea mai mica urma de compasiune pt cei care, sa-l citez pe @adiy32, "isi asteapta destinul"

Am pus doar câte o întrebare - temă de meditaţie - pe subiectul lipsei de empatie (între motociclişti). Răspunsul (intern) îl poţi afla numai tu.

Acum 6 ore, george05 a spus:

Eu personal consider ca esti motociclist daca detii permis categoria A(1,2 whatever).

Eu, în mod diferit de tine, consider că te poţi transforma în ceea ce iubeşti. Dacă iubeşti. Spre exemplu şi în motociclist. Dar, asta presupune şi efortul de a învăţa, de a înţelege şi de a simţi. Cel puţin echilibrul.

Dacă motivaţia este inşelătoare (admiraţia altora  pentru ce ai tu "între picioare" sau pentru "puterea ta de a stăpâni" ceea ce te depăşeşte), atunci, mai devreme sau mai târziu intervine "destinul" pentru care l-ai citat pe @adiy32.

"Destin" care se răzbună pentru că l-ai înşelat. Şi care nu iartă "greşelile".

De acord?

Acum 3 ore, Silver Arrow a spus:

Cat despre copilul inconstient care a murit: asa ajunge orice copil de care ADULTII nu s-au ingrijit la timp.

Aşa este.

Edited by easy ride on!

De ce sa fiu empaic doar pentru ca a murit folosind o motoreta? Daca isi aia gatul cu o drujba scapata de sub control nu eram empatic si nici nu mi se reporsa asta.... 

6 minutes ago, einstein1984 said:

De ce sa fiu empaic doar pentru ca a murit folosind o motoreta? Daca isi aia gatul cu o drujba scapata de sub control nu eram empatic si nici nu mi se reporsa asta.... 

Poate doar pe forumurile de drujbisti. Unde situația ar fi fost cu adevarat incerta, avand in vedere ca pt drujba nu e nevoie de permis si se poate folosi si daca bei, chiar daca nu e recomandat.

Acum 2 minute, einstein1984 a spus:

De ce sa fiu empaic doar pentru ca a murit folosind o motoreta?

Pentru că nici medicii (ADULŢII) care l-au "îngrijit" după accident nu l-au trimis de urgenţă la Timişoara.

Aşa că a murit la Reşiţa, "păstrat" (pentru proceduri birocratice) în celebrul Spital Judeţean de Urgenţă (tăiţelu' & co).

Puteai fi şi tu sau altul în aceeaşi situaţie.

4 minutes ago, easy ride on! said:

Pentru că nici medicii (ADULŢII) care l-au "îngrijit" după accident nu l-au trimis de urgenţă la Timişoara.

Aşa că a murit la Reşiţa, "păstrat" (pentru proceduri birocratice) în celebrul Spital Judeţean de Urgenţă (tăiţelu' & co).

Puteai fi şi tu sau altul în aceeaşi situaţie.

Familia a depus plângere penala la adresa medicilor pentru ucidere din culpa?