Sari la conținut

Recomandare cizme off entry-level


AlexAB
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Cizmele actuale au cam cedat, o pereche de Alpinestars SMX4 (primele mele cizme, luate SH).

S-a desprins o talpa, un femoar a cedat, s-a rupt una in zona schimbatorului si a cam cedat si baza unei talpi de la mersul in scarite - da, stiu, nu au fost facute pentru off :)).

 

Cam ce-mi doresc de la urmatoarea cizma:

  • Sa coste undeva intre 700-900 ron.
  • Rigida si cu protectii de off.
  • Talpa cu profil aderent, nu plat.
  • Platforma solida care sa usureze mersul in scarite.
  • Cat mai inguste in zona schimbatorului, ca sa intre sub el la schimbarea vitezelor.
  • Sa poate fi purtate toata ziua si sa tina macar un sezon, preferabil 2.

 

Ce s-ar incadra din ce-am gasit online si in stoc (imi surad de jos cele de la AXO A2, doar prin prisma reducerii de pret):

  • Gaerne GX1 Enduro (673 lei reduse de la 818)gaerne-cizme-gx1-enduro-black_912c9a.jpg
  • AXO A2 (629 lei reduse de la 1794) - in topul listei din ce am citit ca reviews axo-cizme-a2-cu-balama-black-gray_ca84af
  • Gaerne G-Adventure (785 lei reduse de la 815) gaerne_gadventure_aquatech.jpg
  • TCX X Blast (890 lei reduse de la 950) 868607.jpg?time=1550668952

 

Mai caut, intre timp, orice alte recomandari sunt apreciate.

Multumesc!

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiindca am vazut ca mergi mult si pe asfalt, le-as recomanda pe cele mai usoare/confortabile, decizie pe care o iei doar dupa ce probezi. Tot la proba iti vei da seama si de cat de "low-profile" sunt in partea din fata (unde e schimbatorul), fiindca din poze e greu sa-ti dai seama.

 

Teoretic si strict dintre ce ai pus mai sus, Gaerne s-ar incadra la cerinte, dar nu recomand sub nici o forma cizme full waterproof cu altceva decat Gore-Tex. Iti vor fierbe picioarele in ele pe timp de vara. Chiar si cu Gtx e cald, dar macar ai garantia ca nu te uzi si respira mult mai bine pielea.

 

Incearca si pe olx. Am luat prin primavara Alpinestars Toucan de la un baiat din Arad (parca) cu 500 ron, efectiv noi (aveau putin praf pe ele), in cutia originala si cu factura de pe fc-moto, fara nici o zgarietura sau alte defecte. Le purtase de cateva ori. Poate a fost pur noroc, dar iti zic sa nu exlcuzi si varianta asta, e vorba de echipament destul de specializat si multa lume isi cumpara ca apoi sa-si dea seama ca nu e ceea ce ar fi vrut.

 

1_1_18.jpg

 

p.s.: levierul schimbatorului se poate regla ca sa incapa gheata sub el. Cu cizmele astea A* nu reusesc sa schimb de nici o culoare, doar agat schimbatorul cu marginea talpii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Eu am descoperit și abuzez maxim funcția search pe motion.de și  xlmoto.eu zilele astea. Au preturi f bune fata de sursele mele clasice. Vezi și motocard.com. Dacă tu mai știi altceva, sunt ochi și urechi (Louis și Polo sunt din ce în ce mai slabi de la un timp). 

Ce am sa îți recomand eu nu se încadrează în bugetul tău dar o pereche de cizme pt off/adventure o vei cumpăra pentru minim 5 ani, asa ca eu unul prefer sa cheltuiesc mai mult și sa iau ce trebuie din prima:

* Cizmele de off eu le spăl sub robinet cu perie moale, pamatuf de plastic și săpun lichid, după care le las la uscat cu tălpile în sus, sprijinite în niște suporți improvizați. Deci cizme off si goretex la mine nu se pupa. Cum la fel nu se pupa nici cizme din piele (gen Forma/nubuck maroniu și am mai văzut câteva modele din piele neagra). Și dacă nu le speli tu, pielea seva scoroji de la apa și nămol. În concluzie - cizme cu cât mai mult plastic (pentru protecție) și “piele ecologica" (mai ușoară, mai rezistenta la abuz/întindere și spălat mai des). După uscare eu ung cizmele de off cu o pelicula fina de ulei sau wd 40.

Ca să ajung la capăt - Sidi Crossfire Srs 3, Alpinestars Tech 10.

Eu am abandonat Sidi Adventure Goretex (in review urile citite pe Advrider am aflat ca în timp se toaca pielea în zona de flexare după ceva timp) și Alpinestars Toucan "pentru ca goretex". La cizme de strada este alta poveste. 

Dacă totuși vrei și un model mai atipic, vezi Revit Discovery. 

Modelul enduro de la Daytona (Trans Open GTX) este off-road numai ca look. Sunt f moi și comfortabile, dar sunt f slabe la protecție. Plus ca iarăși - piele și goretex = nu bun în munți, dpmdv. 

Daca ești abonat la newsletter-ul Advrider, au trimis zilele astea pe mail un articol f bun despre cizme pt făcut înconjurul lumii. Articolul este decent, dar comentariile sunt grozave. 

Se numește "Why I no longer wear adventure boots". Am încercat sa pun link aici de pe telefon, dar nu îmi iese. Tanti respectiva este o attention seeker in general, dar articolul asta merita citit. 

Later edit:

Motoin.de

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat o pereche de cizme de enduro, au ajuns saptamana trecuta, dar nu le-am purtat in tura spre Crucea Ateneului pentru ca trebuie sa ridic schimbatorul altfel nu am nicio sansa sa le folosesc pe motorul asta (chiar asa tot cu marginea cizmei cred ca am sa il agat). Posibil sa trebuiasca sa faci si tu aceeasi chestie daca schimbatorul e in pozitia stock.

 

Dupa ce le-am tinut pe astea vreo 30 de minute in picioare, alea vechi mi se par acum la fel de safe ca o pereche de slapi, nu cred ca mi-as mai lua cizme adventure. :)))

 

Dintre astea pe care le-ai pus, Axo par cele mai misto, mai ales la banii astia. Iti recomand sa ti le iei cu un numar mai mare.

 

Vezi ca mai era cineva care vindea AS Tech 7 noi pe forum, vezi daca-ti plac si alea (dar mi se pare ca au talpa de mx, nu de enduro).

Editat de xtx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alege Gaerne G Adventure, ca tie nu iti trebuie cizme nici de motocross, nici de hard enduro. Ia-ti ceva sa aiba si gore-tex, ca am vazut ca iti place sa sperii mormolocii prin baltoace si sleauri si daca udatura incepe de la picioare, cand ai sa mergi pe vreme mai rece putin, atat o sa iti trebuiasca la drum lung la intoarcere spre casa sa mai fii si ud la picioare. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, ovi_ice said:

Fiindca am vazut ca mergi mult si pe asfalt, le-as recomanda pe cele mai usoare/confortabile, decizie pe care o iei doar dupa ce probezi.

Multumesc Ovi, asa e, e si mult asfalt in treaba asta si stat o zi intreaga in ele, nu e ca la cursele de motocross. Plus ca mai intra si o plimbare pe jos prin zonele frumoase.

 

14 hours ago, _Raul_ said:

o pereche de cizme pt off/adventure o vei cumpăra pentru minim 5 ani,

Nu stiu daca sunt facute sa reziste atat sincer, fara sa inlocuiesti talpa, sau sa se rupa ireparabil dar oricum, nu am asteptari sa tin nimic legat de motocicleta pentru 5 ani. 

 

14 hours ago, _Raul_ said:

Dacă totuși vrei și un model mai atipic, vezi Revit Discovery.

Daca ești abonat la newsletter-ul Advrider, au trimis zilele astea pe mail un articol f bun despre cizme pt făcut înconjurul lumii. Articolul este decent, dar comentariile sunt grozave.

Mersi Raul, m-as uita la site-uri din afara dar am nevoie sa-mi iau ceva saptamana asta. O sa citesc si articolul.

 

4 hours ago, blue_nightwishX said:

alege Gaerne G Adventure, ca tie nu iti trebuie cizme nici de motocross, nici de hard enduro. Ia-ti ceva sa aiba si gore-tex, ca am vazut ca iti place sa sperii mormolocii prin baltoace si sleauri si daca udatura incepe de la picioare, cand ai sa mergi pe vreme mai rece putin, atat o sa iti trebuiasca la drum lung la intoarcere spre casa sa mai fii si ud la picioare. 

 

Mersi fain! Ai surprins perfect esenta, mai ales ca anul trecut mi-a fost frig la picioare in Noiembrie cu aceste Alpinestars cu aerisiri :). Si nici nu e distractiv sa scot nisip din ghete.. Am primit aceeasi recomandare (na, in bugetul meu) si de la alti veterani.

Sa vad ce gasesc in stoc sa probez zilele astea, momentan Gaerne G-Adventure sunt capu-la-lista.

_____

Am gasit in stoc, dau azi o fuga sa le probez

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu-ti intre apa in cizme cand sperii mormolocii, cizmele ar trebui sa stea pe sub pantalonii de moto, nu peste blugi cu genuncherele infipte in ele. Been there, done that, o ploaie usoara de 5 minute sau o balta o idee mai adanca inseamna piscina-n cizme, intra apa intr-o veselie din partea de sus - si daca cu astea aerisite care ti s-au stricat acum nu aveai probleme foarte mari, ca se scurge balta relativ usor din ele, sa vezi ce distractie e in unele cu goretex sau alta membrana waterproof, ca stai cu mormolocii-n cizme sute de km (si daca nu prinzi o soba/calorifer dupa, ii ai acolo si a doua zi).

 

Daca vrei totusi sa ramai la cizme adventure, cauta-i pe forum pe baietii care aduc TCX-uri si intreaba-i daca au marimea ta in cizme de adventure (vezi si tu care-s modelele pe site-ul TCX), protectia e cam la fel ca la Gaerne G-Adventure dar ar trebui sa ti le dea cu vreo 200 de lei mai putin decat Gaerne-urile. De la ei mi-am luat o pereche de Infinity care m-au tinut 5 sezoane fara sa se dezmembreze (si-s inca utilizabile dupa vreo 100.000 km de asfalt, off cu pietre si namoale, soare, ploaie, o ninsoare, de toate, numai ca-s vechi si ponosite).

 

Ti-as recomanda sa-ti iei o pereche de pantaloni moto ca sa-ti pui cizmele pe dedesubt. Ajuta si la comfort (ce ziceam mai sus cu apa) si la siguranta (am cazut eu in blugi, nu e distractiv). Daca nu vrei pantaloni moto sau daca-ti iei nadragi de enduro, incearca macar sa-ti iei 2 perechi de sosete waterproof (eu am sealskinz) pentru ca in configuratia in care mergi acum garantat ai sa ai apa in cizme (si cu cizmele de goretex/waterproof o sa si ramana acolo multa vreme).

Editat de xtx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Xtx, sfaturi foarte valoroase, o sa țin cont cand ma orientez in magazine.

Ai perfecta dreptate cu pantalonii peste cizme. Iti mulțumesc ca ti-ai împărtășit experientele! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand și eu TCX Infinity, cu rezerva că nu ies atât de mult în afară asfaltului ca tine. Protecțiile de tibie sunt mai puțin zdravene, dar cizmele mă țin de 7 ani cu uzuri minore, chiar dacă le curăț extrem de rar. Apă n-au luat niciodată, deși îmi plac bălțile. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@xtx  Am si eu ciorapi Sealskins, nu i-am folosit decat o data...daca cizmele sunt waterproof nu ai nevoie de ciorapi d-astia, in plus costa 200 lei perechea...

 

Sfatul meu este sa iti iei cizme cu goretex si pantaloni peste ele. Nu iti va intra apa daca treci prin cate baltoci si rauri vrei tu, doar sa nu iti intre pe deasupra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu XDesert de la tcx si sunt super. Leam deja de vreo 5 ani, cred si inca isi fac treaba. Le dau cu crema dupa spalare ai atat. La ultima tura mai mult am umblat decat ne-am dat si am urcat panta de 45de grade vreo 2 ore ca sa aducem motoarele jos. Dupa 6 ore de dat si umblat, picioarele erau uscate. Pentru cine foloseste pantaloni de cross, bagati in cizma, sunt niste bucati de neopren de la Madhead (pe louis), pe care le pui peste cizma si pantalon si eviti sa intre apa o vreme, dar cel mai bine e cu pantalonii peste. Eu am luat de la userul @adam.adrian pe vremea aia, la un pret foarte bun. Sa ai grija la gaerne sa nu fie modelul pentru ATV. Acele nu au intariturile la glezne, care sunt importante la enduro. Deci sa ai in vizor aspectul asta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cristache sealskinz am luat pentru astea noi, pe care nu le-am purtat inca si care nu sunt waterproof. Am dat cam 160 de lei pe doua perechi, am prins ceva reducere si m-a ajutat cu transportul un amic care a avut treaba prin uk. Dar da, in mod normal sunt mai scumpe de atat...

 

De la @adam.adrian am luat si eu TCX-urile.

Editat de xtx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am luat Gaerne G-Adventure (waterproof), va mulțumesc mult pentru recomandari si sfaturi. 

Am probat si GX-1 si alt model de enduro dar nu erau deloc ce trebuie, muuult prea rigide si fără aderență. 

Posibil sa fiu nevoit sa ajustez pedala de frâna, sa o cobor puțin. De schimbat vitezele insa e foarte ok, oricum se mai lăsa.

IMG_20190710_182434.thumb.jpg.c00239fa7ea11c80f0c89183dfc911d9.jpgIMG_20190710_182456.thumb.jpg.efe9dbb888a278a02bf51938a2b3a125.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc! 

De la atvrom cu 800 de coco. 

Am zis ca G-ul de pe cizme se potrivește cu G-ul de pe motor :D. 

Singurul G pe care l-am găsit si eu in viața asta :)))) 

După 600km și un ajustat de pedala sunt confortabile, nu m-am prăjit in ele si reușesc sa franez si cu spatele.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...