Jump to content
Sign in to follow this  
mad.alin

Samsarul din Bacau

Recommended Posts

Salutare!

Fiind in cautarea unei motociclete pentru un prieten am dat de acest anunt: https://www.olx.ro/oferta/bmw-s1000r-2015-IDbo0Av.html#15f5d1d0fd

Vorbesc cu omul de cateva ori si ma asigura ca motocicleta este in stare buna, totul in regula, actele la fel... Din filmare se observa doar o mica zgarietura pe galerie si una pe toba.

Duminica am plecat pe la ora 07:00 din Bucuresti pregatiti cu echipament sa ne intoarcem pe motocicleta. Cand am ajuns la om acasa, a durat 2 minute pana a sesizat fratele meu fisura cadrului. Pe langa asta mai avea si carenele revopsite, capacul dreapta de la motor polizat si niste ulei scurs in timp pe sub motor. Bineintels ca samsarul a luat fata de prost surprins si putea sa jure ca nu stia de nicio fisura in cadru. El doar o cumparase la o licitatie din Anglia si habar nu avea de asa ceva.

Numele samsarului este Paul 0723 191550872136947_thumbnail(1).thumb.jpg.eaa0d13232f1b86b92269dbdf69a41e2.jpg985301506_thumbnail(2).thumb.jpg.ff4a42da4d85be72ae7e61bf65625b45.jpg844304112_thumbnail(3).thumb.jpg.38829c9787ad83b3fa439e5e604af6cc.jpg

Daca tu crezi ca la 7600 Euro gasesti S 1000 din 2015 cu 10000 km in regula inseamna ca s-au intalnit proverbial hotul cu prostul.

Schimbam titlul in Am dat peste o pomana si pute. In atentia celorlalti cautatori de pomeni ireale...

Va meritati soarta :)

Avea in primvara si un S1000XR dupa care imi curgeau balele...la pret ridicol de mic. Chiar ma batea gandul sa ma duc sa-l vad, mai ales ca aveam drum prin Bacau in perioada aia.

Se practica de mult timp samsareala cu mobre luate din Anglia ca dauna totala si vandute la noi "tipla". Si aici pe forum am vazut astfel de anunturi (in special benveuri).

1 oră în urmă, Gixu. a spus:

Daca tu crezi ca la 7600 Euro gasesti S 1000 din 2015 cu 10000 km in regula inseamna ca s-au intalnit proverbial hotul cu prostul.

Schimbam titlul in Am dat peste o pomana si pute. In atentia celorlalti cautatori de pomeni ireale...

Eu am creat topicul tocmai pentru a-i atentiona pe posibilii cumparatori sa nu faca un drum degeaba. Nu l-am facut pentru a ma plange  ca am facut drumuri degeaba si ca mi-am pierdut o zi aiurea. Sunt sigur ca nu pentru tine este atentionarea. Daca iti spun ca pretul era de 8000 de euro, anul de fabricatie  2013 si era din UK tot un prost care cauta pomeni sunt?

Eu m-am uitat la anuntul postat, am ras si am zis sa te scutesc de inca 10 drumuri la samsari. 

Tine bine orgoliul sus, undeva un samsar te asteapta :)

Spor.

Acum 1 oră, Gixu. a spus:

Esti un pic prea acid cu omul.

El nu s-a plans ce teapa a luat si haide cu totii sa il calcam in picioare pe samsar.

A povestit ce a patit, nu a blestemat pe nimeni si a atentionat asupra mobrei si a samsarului.

Pana una alta a procedat corect, a mers cu cineva care se pricepe, si lucrarea incheiata.

Banuiesc ca a priceput si omul ca nici la baba nu-i degeaba.

Orice pomana poate ascunde o teapa. Dar nu intotdeauna.

Acum 6 minute, Gixu. a spus:

Eu m-am uitat la anuntul postat, am ras si am zis sa te scutesc de inca 10 drumuri la samsari. 

Tine bine orgoliul sus, undeva un samsar te asteapta :)

Spor.

Stiu ca au initiat cei de la PSD un proiect de lege prin care victima furtului va fi pedepsita pentru ca s-a lasat furata de hot. Ma bucur ca esti un sustinator al proiectului.

Lasand gluma la o parte, mai trist este asemenea gandire este chiar a unui moderator. Cred ca cine vrea sa invete ceva din acest topic o va face. Daca tu crezi ca nu isi are rost topicul, esti liber sa il stergi. Chiar nu inteleg ce legatura are orgoliul meu cu discutia noastra 🙄

Statutul de moderator imi garanteaza totusi dreptul de a avea un punct de vedere :)

Pomana = Teapa.

Nu uita un lucru, orice tara are samsarii ei. Motorul asta in stare buna se vindea cu 7600 instant "la el acasa".

F bine ca ai postat..pune-l si pe grupurile de FB 

Acum 8 minute, Ribo a spus:

F bine ca ai postat..pune-l si pe grupurile de FB 

RIP.

Acum 16 minute, Gixu. a spus:

Statutul de moderator imi garanteaza totusi dreptul de a avea un punct de vedere :)

Pomana = Teapa.

Nu uita un lucru, orice tara are samsarii ei. Motorul asta in stare buna se vindea cu 7600 instant "la el acasa".

Nu toata lumea este mecanicoasa , sau cunoaste piata interna/ externa 

Foarte buna atentionarea !

Laudabil ca ai atentionat. Eu nu as cumpara de la samsari moto sau auto din principiu. Poate fi ea cum o fi. 

Javre mai ceva ca taximetristii...

Acum 26 minute, Gixu. a spus:

Pomana = Teapa.

Simplu fapt ca esti membru iti da dreptul la opinie 😉 Dar nu uita ca si votantii PSD au opinii.....asta nu inseamna neaparat ca unele bune. Daca pretul era unul corect din punctul tau de vedere, atunci eram indreptatit sa creez acest topic? Vad ca fapta samsarului exista sau nu in ochii tai doar in functie de pretul epavei.

Nu inteleg alaturarea PSD-Moderator.

Prietene,ai o problema.

Samsarii reprezinta cerere/oferta de pe piata. Omul ala face profit tocmai din pricina faptului ca pretul dicteaza iar el e dispus sa faca orice ca sa-si faca profitul.Paca, te contrazic, nu cumperi sosete.

Cand dai un ban pe un motor, te documentezi inainte. Altfel esti prada unor indivizi pusi pe capatuiala.

Topicul nu starnea polemica daca era scris corect. Ai gasit un motor cu mult sub pretul pietei, te-ai riscat, ai facut drumul si ti-ai confirmat faptul ca la pomul laudat nu mergi cu sacul. Cu aceasta ocazie doresti sa avertizezi alti posibili doritori atat de defectele descoperite cat si de calitatea indoielnica a vanzatorului.

Sunt sigur ca ai inteles ideea cu alegatorii psd. Putea fi orice alt exemplu.

Un alt prieten si.a cumparat s 1000r 2018 cu garantie si 10000 de km toba akra si jante forjate cu 10500 de euro si garantie. Asta era din 2013 cu 8000. Cat trebuia sa costa ca sa fii tu impacat?

In ultima ta fraza fix asta am facut. Nu inteleg de ce te.ai activat. din moment ce ai inteles fix

motivul pentru care am postat.

Probleme cu modul in care este scris topicul vad ca ai doar tu. Cum se face ca restul au inteles perfect, dar tu esti singurul care are de comentat?

Spui ca nu am scris corect: ce anume este gresit in topic? Tipul nu este samsar? Nu este din Bacau? Faptele relatate de mine nu sunt adevarate? Am ascuns pretul cerut de el? Spune ce este in neregula si modificam impreuna daca crezi ca este ceva ce am scris si poate fi interpretat altfel.

E 2015,dupa cum zice in anunt!In Germaniia la o simpla cautare nu exista sub 8000 de euro,cu mult mai multi km!

Deci un reper i-l ai usor!Al doilea reper e ce mai vinde cetateanul,vad vreo doua x-uri!Deci din start miroase a samsar!

Trecem la faza a treia.Pentru ca l-am mirosit ca e samsar trebuie sa ne gandim cu cat la luat de cere 7600 de euroi,probabil minus cateva sute dupa negociere!

Ies cam 7000 la vanzare cu banul jos!Scadem 2-300 la transport!Raman 6700!Baiatul trebuie sa castige minim 700 ca sa merite deranjul!Personal

cred ca mananca mai mult la el!Dar sa zicem ca 700-l satura!Acum pe bune ce sanse ai sa gasesti un motor ca asta la doar 9500 km din 2015 in stare cu adevarat buna!

Cred ca daca a dat 5000 pe el e mult!

Logica e simpla cand cunosti sau vrei sa cunosti sistemul!

Si nu trebuie nici sa strabati sute de kilometrii!

Chilipir pe bune,ai sanse sa gasesti aici!Baietasi cu bani care si-au luat la moft,s-au dat de cateva ori si li sa aplecat!

Dar asta inseamna sa urmaresti piata si sa ainoroc sa apara ce vrei tu!

Altfel trebuie sa cauti in Germania  parexample!Ochesti unul la 8500 de euroi,care pare ok!Iei legatura cu cineva care se ocupa cu adusul de auto moto(de preferat moto)

ala parleste cu neamtul,iti spune ce si cum!Tu zici ok,dai banul la om si ti-l aduce contra a 500 de euroi plus aia 8500 cat vrea nemtalaul!In total 9000!

Sau iei legatura cu unii ca fratii Biris si stabilesti ce si cum!

Altfel ai sanse mari sa dai de un chilipir adus de afara cu km putini,la bani relativ putini dar si cu ceva bube!

In primul rand este 2013 ( verificat la Bmw inainte-tot atunci am aflat ca a avut cateva piese schimbate) Chiar nu vad cum poti avea incredere in ce scrie in anunt in situatia actuala.Pretul pe care il are acum in anunt nu este cel pe care il avea el la vanzare.Daca se ocupa cu vanzarea de motociclete nu inseamna neaparat ca este samsar.Nu stau sa fac calcule pentru ca nu ma intereseaza si sunt sigur ca nu ce ai calculat tu acolo a platit el.Ne asteptam sa nu fie virgina ca doar nu este luata din reprezentantaa.Mai pui si faptul ca era de Uk si exista posibilitatea sa necesite un alt far eu zic ca nu era tocmai un chilipir. Dar repet pentru ultima data: acest topic este facut doar pentru cei care sunt in cautarea unui motocicleta si au dat de acel anunt. Nu e cazul sa faca un drum pana acolo pentru o motocicleta dauna totala

Posted (edited)

Urechea aia de blocator de bracaj care pleaca din cadrul de acolo de dedesubt de unde e facuta poza nu cred ca a observat-o nici el, ori, o fi mizat pe faptul ca nu oricine care vine se si pricepe. Astia care mai stiu si se pricep la meserii d-astea de samsarit, ti le inveleste si-n ciocolata de nu iti mai dai seama pe ce parte a fost pusa pe cric ultima data. Bine ca te-ai dus cu cineva care se pricepe, ca sunt destule 'avioane'' care isi cumpara motor si habar n-au cu ce se mananca. 

Edited by blue_nightwishX

Posted (edited)

Si eu sunt de parare ca daca o vedea, clar o masluia de puteai sa juri ca asa a venit din fabrica. Sunt sigur ca dupa ce am plecat noi a "reparat-o".

Edited by mad.alin

Aia e una dintre primele verificări pe care le faci la o mobră, samsar fiind și luând epave nu pot crede că nu s-a uitat taman la opritoarele alea!