Sari la conținut

Părinți despărțiți, trebuie procura pt. A1?


Postări Recomandate

Salut , dacă vreau sa dau de a1 la 16 ani și părinți mei sunt despărțiți dar eu sunt pe numele lu tata dsr stau cu mama, și tata e plecat in Germania , când merg sa ma înscriu am nevoie de ceva de la notar și trebuie sa fie prezenți amândoi ? Dacă da mai exact de ce document e nevoie sa fie prezenți amândoi? Ca el vine acum in August și eu in Noiembrie vreau sa dau de A1 dar vreau sa rezolv acum in August faza cu notarul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Total gresit modul in care ai ales titlul topicului, in cel mai bun caz problema este importanta pentru tine, motiv pentru care ai si lipsa de raspunsuri.

 

2. Se poate face procura notariala de catre tatal tau in favoarea mamei tale in care i se cedeaza dreptul de a il inlocui in cazul procesului tau de inscriere la examne/scoala.

In mod cert notarul va cunoaste modalitatea specifica in care trebuie facut documentul de mai sus.

 

3. 

Citat din primul link gasit cu Google cand am cautat cazul tau 

"Dpdv. legal este necesar acordul ambilor părinți. Excepție face cazul în care părinții ar fi divorțați și prin hotărârea judecătorească de divorț ați fost încredințat unuia dintre părinți sau instanța i-a atribuit exercitarea exclusivă a autorității părintești.

Părintele aflat în țară va putea da declarația la un notar public din România.
Părintele aflat în străinătate poate da declarația la un Consulat la României din țara în care se află și să o trimită apoi prin poștă în original."

 

Bafta

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...