Sari la conținut

Expeditie noua - Romania-Ungaria-Austria-Slovenia-Romania


Postări Recomandate

Salutare,

 

Saptamana viitoare o sa plec din nou ptr vreo 8 zile pe traseul: Romania-Ungaria-Austria-Slovenia-Romania.

Spuneti-mi va rog cam ce taxe trebuiesc platite si unde anume (vignete, etc).

As vrea sa merg in mare parte pe autostrazi avand in vedere timpul oarecum limitat.

 

Multumesc mult !a061148fcdd4da67462172c4c740070d.jpg

 

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Expeditie pe autostrazi prin tari cu apa calda?!

 

PS Trecand peste groaznica plictiseala, ce vezi mergand pe autostrazi?!

 

PPS Si noi radeam de Dan Popescu cand isi tot spunea “corpul expditionar”... Oameni rai!

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, hidric a spus:

https://shop.asfinag.at/

Austria, 5,20€ pt. 10 zile ( moto )

 

Dacä o cumperi online calculeazä in asa fel sä o cumperi cu cel putin 16 zile inainte sä intri in Austria.

Numai dupä 16 zile de la cumpärare devine valabilä.

 

Cumparat din benzinarie de la granita la fix aceeasi bani, valabila pe loc. In AT e necesara numai daca mergi pe autostrazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am sa inteleg niciodata persoanele care (din lene, lipsa de cunostinte sau imaginatie) nu sint in stare sa-si faca propriul traseu si vor mura-n gura de la altii, care chiar se chinuie sa si le faca. 

E plin net-u' si inclusiv forum-ul asta de topic-uri, filme, recomandari, trasee...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Speedy.K

Omul a zis cä vrea sä meargä pe autostradä.

Nu a zis nimeni cä-i mai iefinä online.

Dar cine mai vrea in ziua de azi sä-si mai lipeascä toate cacao-urile pe Mobrä?

;)

PS: dacä mergi pe autosträzi si pe sträzi rapide ( Schnellstraßen), alea marcate cu “ S “.

Atentie la neatentie!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia ce am intrat în țară (urăsc județul CS). Am mers cca 150 km pe autostrăzi, o dată spre Praga, de nevoie, a doua oară spre Linz (parcă), de nervi. Mers cu 130-160, adrenalină, având în vedere încărcătura și halul în care se circula. Nu vezi niciun peisaj, îi dai în sandale și trebuie să fii extrem de atent la trafic. 

Decât concediu pe autostrăzi, mai bine mergi cu avionul spre destinație și închiriezi mobră acolo. Sau scuter.

 

La austrieci am luat din primul OMV vinietă electronică, 5,3 euro. Cică ai inclus tot.

Și încă ceva: așa mult traseu pe Ungaria?! Ca să vezi... ce?! A, autostrăzi, scuze. Ăla nu e concediu, e maraton pe M-uri.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, hidric a spus:

@ Speedy.K

Omul a zis cä vrea sä meargä pe autostradä.

Nu a zis nimeni cä-i mai iefinä online.

Dar cine mai vrea in ziua de azi sä-si mai lipeascä toate cacao-urile pe Mobrä?

;)

PS: dacä mergi pe autosträzi si pe sträzi rapide ( Schnellstraßen), alea marcate cu “ S “.

Atentie la neatentie!!

Mie asa mi-a zis austriacul benzinar. Si mi-a mai zis ca neaparat sa lipesc pe mobra, ca sunt camere speciale si daca n-o vad alea ma trezesc cu amenda. Bine, e adevarat ca el nu vorbea engleza si eu foarte prost germana... 🤪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul este de asa natura in Ungaria deoarece asa a fost generat de GM.
Pe mine ma intereseaza 2 locatii cheie in Austria, anume Viena si Hallstatt. Apoi se va face revenire catre casa prin Ljubljana.
As vrea bineinteles sa nu merg pe autostrazi, insa timpul este cam limitat, 7 zile.


Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Speedy.K a spus:

Mie asa mi-a zis austriacul benzinar. Si mi-a mai zis ca neaparat sa lipesc pe mobra, ca sunt camere speciale si daca n-o vad alea ma trezesc cu amenda. Bine, e adevarat ca el nu vorbea engleza si eu foarte prost germana... 🤪

 

Da de unde.

Camere sunt dar alea verificä numärul täu in sistem si dacä te gäseste cä ai plätit online tot acolo esti.

Eu nu am lipit nimic pe mobrä, totul este online. Iti dai seama cate etichete trebuie sä-mi lipesc pe mobrä dacä trec prin 5 täri?

O fac brad de cräciun in toate culorile.

;)

Acum 13 ore, ovidiu.voinea_adv a spus:

Traseul este de asa natura in Ungaria deoarece asa a fost generat de GM.
Pe mine ma intereseaza 2 locatii cheie in Austria, anume Viena si Hallstatt. Apoi se va face revenire catre casa prin Ljubljana.
As vrea bineinteles sa nu merg pe autostrazi, insa timpul este cam limitat, 7 zile.


Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
 

 

Sunt ca. 300 KM de la Viena la Hallstatt

Cu autostradä ai nevoie de 3-4 ore, färä de 6 ore.

Hallstatt - Ljubljana cam tot asa.

Pärerea mea este cä dacä mergi numai pe sträzile normale färä sä plätesti Vignette o cam läläi...

Eu, dacä as fi tu, mi-as lua si Vignette si cand vezi cä nu-ti mai permite timpul sä o läläi, intri pe autostradä.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ungaria:

Vigneta se poate cumpara din benzinariile din Ungaria sau din benzinariile Mol din Romania.se gsesc ghisee si in vama. Cred ca a fost 60lei pentru o luna trebuie sa caut si revin cu suma exacta (mai e valabila pana pe 22.07)

Austria:

5,20 euro – pentru 10 zile. Si-o lipesti undeva la vedere pe parbriz/carena.

Slovenia:

1 saptamana - 7,50 euro. Si-o lipesti undeva la vedere. Se ia din benzinari din Ungaria, Croatia, Austria si Italia, inainte de a trece pe teritoriul Republicii Slovenia. Am cautat prin 5 benzinari pana am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 14.07.2019 la 21:11, ovidiu.voinea_adv a spus:

Deci sa inteleg ca vignetele sunt necesare doar daca se tranziteaza autostrazile?

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
 

 

Da, autosträzile ( 130 km/h ) si sträzile rapide ( 100 km/h si cu cel putin 2 benzi ) in Austria.

 

Cum a fost si cum te-ai descurcat?

Editat de hidric
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...