Sari la conținut

bucuresti - insula limnos grecia , 6 zile, 23 - 28 iulie


magarusulmarius
 Share

Postări Recomandate

salutare,

 

ziua 1  - marti 23 iulie  - intalnire la omv ul din 1 dec 1918 la ora 8 45, la 09 00 plecarea pe ruta buc - ruse - veliko - stara zg - haskovo - makaza -                                                komotini - kavala

 

                                          /www.google.ro/maps/dir/București/Port+of+Kavala,+Kavala,+Greece/@41.6598965,22.8763041,7z/data=!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!1m5!1m1!1s0x14aebb76aacfcd7d:0xdde700db8e90e03d!2m2!1d24.4115269!2d40.9341644!3e0

 

google zice ca facem 8 ore, dar cu vama si lalaiala la masa, benzinarii,  probabil facem 9 ore

cazare in kavala 

 

ziua 2 -   miercuri 24 iulie - in kavala avem feribotul la 7 45, ajunge in limnos la 10 45

                nu trebuie rezervare la ferry, motocicletele intotdeauna se strecoara 

                costuri ferry : 18 euro/persoana si 10 euro / motoreta mai mare de 250 cc

                deci dus intors 56 euro pt motoreta si pilot

ziua 3, 4 si 5   - 25 - 27 iulie stam pe insula

ziua 6 - duminica 28 iulie, plecam cu ferry la ora 09 00 din limnos si ajungem la 13 30 in kavala si apoi mergem spre casa

 

am mai fost pe insula cu cativa ani in urma si mi-a placut f mult, am facut si un filmulet

am o pista cu obiective ce pot fi vizitate, in principiu cam cele pe care le vedeti in filmulet

 

stil de mers : intins, fara lalaiala , 140 kmh unde se poate merge in siguranta , in rest cat de cat legal sa fim in siguranta si sa nu luam amenzi. 

 

marius  0722564401, pt cine nu are cont

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost și eu anul trecut o săptămână. Foarte tare insula, mi-a plăcut la nebunie.

Deși ai mai fost, pot sa îți recomand plaje și altele, poate nu ne-am invartit în aceleași locuri. Am făcut vreo 700 km pe insulă, sunt multe locuri faine de văzut. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, dezvolta ! :)  mi-ar fi de mare ajutor daca stii obiectivele la care ajungi cu dificultate co motocicleta. Eu era sa cad pe drumul ala inselator cu nisip afanat / nisip tasat in drum spre dunele de nisip. As vrea sa grupez unele pbiective mai dificile si sa inchiriez in scuterici usor sau un atv ca sa nu mai stau cu motcovu. Drumul spre formatiunile vulcanice parca era prost si el ,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai dificile nu am făcut. Am fost cu Monster ul la dune, la plaja de după dune și la lacul de sare. Cam astea au fost cu dificultate mai mare. O sa fac o lista zilele următoare, poate găsești ceva interesant.

Tare as vrea sa mai ajung acolo, dar sunt asa de multe locuri faine și atâtea insule....in a doua săptămâna din sept mai ajung, vad eu unde. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, magarusulmarius a spus:

salutare,

 

ziua 1  - marti 23 iulie  - intalnire la omv ul din 1 dec 1918 la ora 8 45, la 09 00 plecarea pe ruta buc - ruse - veliko - stara zg - haskovo - makaza -                                                komotini - kavala

 

                                          /www.google.ro/maps/dir/București/Port+of+Kavala,+Kavala,+Greece/@41.6598965,22.8763041,7z/data=!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!1m5!1m1!1s0x14aebb76aacfcd7d:0xdde700db8e90e03d!2m2!1d24.4115269!2d40.9341644!3e0

 

google zice ca facem 8 ore, dar cu vama si lalaiala la masa, benzinarii,  probabil facem 9 ore

cazare in kavala 

 

ziua 2 -   miercuri 24 iulie - in kavala avem feribotul la 7 45, ajunge in limnos la 10 45

                nu trebuie rezervare la ferry, motocicletele intotdeauna se strecoara 

                costuri ferry : 18 euro/persoana si 10 euro / motoreta mai mare de 250 cc

                deci dus intors 56 euro pt motoreta si pilot

ziua 3, 4 si 5   - 25 - 27 iulie stam pe insula

ziua 6 - duminica 28 iulie, plecam cu ferry la ora 09 00 din limnos si ajungem la 13 30 in kavala si apoi mergem spre casa

 

am mai fost pe insula cu cativa ani in urma si mi-a placut f mult, am facut si un filmulet

am o pista cu obiective ce pot fi vizitate, in principiu cam cele pe care le vedeti in filmulet

 

stil de mers : intins, fara lalaiala , 140 kmh unde se poate merge in siguranta , in rest cat de cat legal sa fim in siguranta si sa nu luam amenzi. 

 

marius  0722564401, pt cine nu are cont

 

 

Bravo Marius, frumos filmuletul dar sigur mai frumoasa tura. Sa inteleg ca ai fost singur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iulian - astept lista, cu siguranta amintirile tale sunt mai proaspete. La panorama plati ??? si eu am stat acolo cateva zile, apoi mi-am stabilit baza in partea cealalta a insulei.  Inseamna ca iti mai aduci aminte de dna Shula, proprietara pensiunii

 

@flipper - da, chiar a fost o tura reusita, cu multe locuri deosebite si cu oameni la fel    intentionez, printre altele,  sa-l vizitez pe dl tasos care canta la final cu lyra si buzukia, are un magazin cu legume -fructe si o sa-i fac o surpriza, fiindca stiu unde sa-l gasesc.  sper sa le gasesc si pe cele 2 domnisoare de la finalul filmului , sunt curios cum au evoluat,,,in 2012 au deschis o expozitie cu propriile picturi. Am fost singur, e un avantaj cateodata,  fiindca mergi in ritmul tau, te opresti si stai unde iti place, interactionezi altfel cu oamenii fiind singur cuc pe acolo,,,

 

@tzunoi  de la afrodita mergi pe jos la o plaja f frumoasa, iar cand urci straduta (spre panorama plati) gasesti o patiserie f buna si un mic magazin cu de toate. caprioarele le gasesti la kastro, langa oraselul myrina, urci cam 15 min pe jos. caprioarele sunt semi salbatice, daca mergi incet si fara miscari bruste te poti apropia mult de ele

myrina.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, magarusulmarius a spus:

@flipper - da, chiar a fost o tura reusita, cu multe locuri deosebite si cu oameni la fel    intentionez, printre altele,  sa-l vizitez pe dl tasos care canta la final cu lyra si buzukia, are un magazin cu legume -fructe si o sa-i fac o surpriza, fiindca stiu unde sa-l gasesc.  sper sa le gasesc si pe cele 2 domnisoare de la finalul filmului , sunt curios cum au evoluat,,,in 2012 au deschis o expozitie cu propriile picturi. Am fost singur, e un avantaj cateodata,  fiindca mergi in ritmul tau, te opresti si stai unde iti place, interactionezi altfel cu oamenii fiind singur cuc pe acolo,,,

 

Si pentru tura asta, ai ceva inscrisi pana acum? Bine, aici nu a prea fost timp deocamdata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, eu am facut o lista cu ce obiective vreau sa vizitez, 

dar orice idee e binevenita , data trecuta am ratat cave of philoctetes, se pare ca sunt spectaculoase

flipper, eu merg cu inca un prieten , care nu are cont pe forum si posibil inca alti doi motociclisti, in f de programul de la job ul lor se hotarescv zilele urmatoare  Ei ar pleca DE MIERCURI,,,daca pleaca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...