Sari la conținut

Tinivuel


Tinivuel
 Share

Postări Recomandate

Fraților motociclişti!

 

Mă numesc Tanya. Eu sunt din Rusia. Eu vorbesc limba rusa, engleza şi invaț limba româna. Scuză-mi pentru greşeli.

 

Eu voi veni singură din Moscova cu motocicleta mea Yamaha Ybr-125 in august în România. Voi merg prin Bucureşti, Sibiu, Sighişoara, Cluj şi poate Braşov. Este calatoria mea primară. Aici, în Rusia, printre motociclişti avem un "helplist" pentru călători adică motociclişti ajut alți motociclişti care calatoresc. Nu ştiu nici un motociclist din România. Vreau să cer suport în cazul unei probleme pe drum.

 

Dacă cine din acesti oraşi va fi disponibil în august şi vrei să ajuta dacă să întâmplă ceva, vă rog, scrieți-mi un mesaj aici. Daca nu vom probleme, îmi voi place foarte mult să întâlni cu voi!

 

Mulțumesc! :))

 

Calatorii sigure pentru toată lumea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit pe forum!

Văd că știi românește destul de bine ca să te poată înțelege oricine. Dacă ai probleme, de orice fel, e bine să deschizi un topic în limba română, spre exemplu aici:

https://motociclism.ro/forum/12-incepatori/

Cred că poți deschide topicul și acum. Îi poți spune "Excursie în România în luna august". Pui detaliile astea acolo și sunt convins că băieții vor sări nu doar să te ajute, dar să te și cunoască, mai ales că ești fată.

Sper să ai o vacanță frumoasă în România!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Succes in ceea ce vrei sa intreprinzi, bravo, esti ambitioasa. Nu este chiar usor cu un YBR 125. Tine-ne la curent cu evolutia excursiei si te vom sustine pe cat putem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ajungi in Romania, ia-ti o cartela prepay de 5Euro Orange sau Vodafone. Net cacalau, semnal bun cam peste tot. 

Google maps functioneaza foarte bine aici. Nu dai gres.

Mai ai aplicatia waze cu care merg majoritatea soferilor - te avertizeaza de radare, politie, blocaje. 

 

De asemenea, fa-ti un traseu pe unde ai de gand sa mergi si posteaza-l aici. Astfel o sa iti putem da detalii legate de locuri, ce ai de vizitat, pe unde sa mergi etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.07.2019 la 10:35, Metal Heart a spus:

 

cacalau - o modalitate de a spune "aproape nelimitat" sau "internet foarte mult" sau "suficient de mult cat sa il folosesti la tot ceea ce ai nevoie". Sper ca ai inteles termenul acum @Tinivuel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Tania, ma numesc Aurelian Pintilie , cunosc limba rusa la perfectie , foarte bine, cu drag te ajut tel 0040722661919, E-mail : aurelianpintilie@yahoo.com , putem comunica pentruconfortul tau in limba rusa si pentru a cunoaste ceva nou in limba romana, astept vesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.07.2019 la 10:35, Metal Heart a spus:

Cand ajungi in Romania, ia-ti o cartela prepay de 5Euro Orange sau Vodafone. Net cacalau, semnal bun cam peste tot. 

Google maps functioneaza foarte bine aici. Nu dai gres.

Mai ai aplicatia waze cu care merg majoritatea soferilor - te avertizeaza de radare, politie, blocaje. 

 

De asemenea, fa-ti un traseu pe unde ai de gand sa mergi si posteaza-l aici. Astfel o sa iti putem da detalii legate de locuri, ce ai de vizitat, pe unde sa mergi etc. 

Mulțumesc foarte mult! Trasea mea prin România acum este așa. Vin din vest spre est. Poate să schimb ceva pe drum.

Am schimbat începutul calatoriei. Eu mă gândesc că o să încep la 9 august din Moscova și intru România aproximativ 19 august:)

Screen Shot 2019-08-04 at 00.30.54.png

La 29.07.2019 la 14:45, Endurista a spus:

@Tinivuel Esti cumva fotograf profesionist? Imi pare cunoscut numele.

Am studiat ca să devin regizor de filme documentar;) nu este foarte departe

La 29.07.2019 la 10:51, SuzukiRf600R a spus:

cacalau - o modalitate de a spune "aproape nelimitat" sau "internet foarte mult" sau "suficient de mult cat sa il folosesti la tot ceea ce ai nevoie". Sper ca ai inteles termenul acum @Tinivuel

 

Da! am înțeles acum! Mersi! Ce te gândești la Orange Mundo simcard?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.08.2019 la 0:36, Tinivuel a spus:

Mulțumesc foarte mult! Trasea mea prin România acum este așa. 

iti sugerez transalpina sau transfagarasanul ca alternative la valea oltului ( intre Rm Valcea si Sibiu)... bine ... de la Pitesti la Sibiu e cam horror din cauza camioanelor 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tinivuel, la fel ca @Taz Asg mai sus, iti recomand sa eviti Valea Oltului (Sibiu - Ramnicu Valcea). Exista doua alternative mult mai frumoase (sosele care ajung pe la 2000m+ altitudine) pe care nu o sa intalnesti camioane:

1. Transalpina (Sebes -> Obarsia Lotrului -> Ramnicu Valcea)  -> link Google Maps

transalpina.thumb.png.ac8c6c42b55222922b00cb8d0207ca5f.png

Am incadrat pe harta: 

  - Transalpina - cea mai inalta sosea din Romania - 2145m

  - Transbucegi - daca treci prin Sinaia te poti abate un pic pe acolo, drumul e bun, privelistea e frumoasa - ajunge la Platoul Bucegi -> Cabana Babele

  - Lepsa - este un drum foarte frumos de parcurs cu motocicleta, asfalt foarte bun, prin padure, nu prea circulat, plin de curbe (mare atentie) -> are in jur de 70km. Atentie sa alimentezi inainte (in Targul Secuiesc) ca nu exista benzinarii (din cate stiu eu) pana la Focsani. 

 

2. Transfagarasan (Sebes -> Sibiu -> Cartisoara -> Curtea de Arges) -> link Google Maps

transfagarasan.thumb.png.a6148e6022fc85c9e636c1115008f714.png

Am incadrat pe harta:

  - Transfagarasan 

  - E85 (Bucuresti -> Buzau -> Focsani). Recomand evitarea acestui drum pentru ca pe aici o iau toate camioanele, e destul de aglomerat si periculos. 

 

Sper sa te ajute informatiile astea!

Asfalt uscat! :D 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.08.2019 la 15:18, mateiuli a spus:

@Tinivuel, la fel ca @Taz Asg

 

@Tinivuel, foarte corect ce spun mai sus cei doi baieti. Daca tot vii in frumoasa noastra tara, e pacat sa ratezi aceste drumuri. Sunt printre cele mai frumoase din Europa. Sigur nu vei regreta, iar daca gasesti si cativa insotitori, o sa fie chiar o tura de vis. 

Poate ma bag si eu, dai un semn aici sau pe PM. 

Toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mateiuli, @Taz Asg, @FlipperCo Mulțumesc pentru sfaturi, m-a ajutat foarte mult! 💛

Eu voi evita alea oltului ( intre Rm Valcea si Sibiu) și E85, voi merge prin Transfagarasan :) (am auzit despre trasea asta)👌 

 

Acum 2 ore, Taz Asg a spus:

daca se nimereste in weekend .. si alege transfagarasanul ... ma ofer ghid 

 La fel daca e nevoie de cazare in zona ... gasim :) 

 

Nu știu acum despre weekenduri.. mersi pentru oferta aceasta!:) 

Eu poate am nevoie de un loc unde să stau, dar nu știu acum) Timpul va arăta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îmi pare rău să vă stric planurile, băieți, dar eu ii recomand să evite Transfăgărășanul în weekend. Este foarte aglomerat, mai ales acum, în august. Se fac cozi de câțiva km de mașini oprite care așteaptă sa ajungă sus, la lacul Bâlea. În timpul săptămânii este mult mai liber. Când e aglomerat, devine frustrant. 

Editat de mateiuli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Tinivuel a spus:

@mateiuli, @Taz Asg, @FlipperCo Mulțumesc pentru sfaturi, m-a ajutat foarte mult! 💛

Eu voi evita alea oltului ( intre Rm Valcea si Sibiu) și E85, voi merge prin Transfagarasan :) (am auzit despre trasea asta)👌 

 

 

Nu știu acum despre weekenduri.. mersi pentru oferta aceasta!:) 

Eu poate am nevoie de un loc unde să stau, dar nu știu acum) Timpul va arăta ;)

dai de veste :) si gasim un loc :) un sfat si un garaj 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, mateiuli a spus:

Îmi pare rău să vă stric planurile, băieți, dar eu ii recomand să evite Transfăgărășanul în weekend. Este foarte aglomerat, mai ales acum, în august. Se fac cozi de câțiva km de mașini oprite care așteaptă sa ajungă sus, la lacul Bâlea. În timpul săptămânii este mult mai liber. Când e aglomerat, devine frustrant. 

Este corecta remarca privind weeken-ul pe Transfagarasan/Transalpina si in general orice drum “Trans...”. De acord ca e de preferat sa incerci sa ajungi acolo in cursul saptamanii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Si daca totusi ajungi in weekend in zona Deva sau Petrosani, poti traversa muntii pe Defileul Jiului (asfalt bun, circulatie normala, peisaje frumoase), iar in Tg-Jiu poti sa vezi Ansamblul Sculptural Brancusi (cu Axa lui Brancusi, Coloana Infinitului, Masa Tacerii, Poarta Sarutului, Aleea Scaunelor...), iar in functie de timpul alocat si vreme, poti vizita multe locuri de exceptie din judetul Gorj. Ai si posibilitati de cazare decente, iar daca sunt liber, pot sa vin cu sfaturi directe, "face to face"! La fel si in cazul unor probleme tehnice (de nedorit, dar uneori sunt inerente), pot acorda asistenta 24 ore din 24 (cu mici exceptii). Daca ajungi in zona, da un semn, poate bem o socata rece!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...