Sari la conținut

20 Iulie, accident Transfagarasan


AlexAB
 Share

Postări Recomandate

Accident aseara, la urcarea pe Transfagarasan:

https://www.libertatea.ro/stiri/doi-motociclisti-au-fost-accidentati-pe-transfagarasan-de-un-sofer-intrat-pe-contrasens-2701996

Doi baieti, M si N, din Alba, se intorceau spre casa.

Intr-una dintre curbe, masina in urcare, a intrat pe contransens. Atat de mult incat i-a luat pe amandoi pe capota.

Nu aveau viteza mare avand in vedere ca tocmai urma curba, insa tot au fost proiectati peste capota si tot nu au putut evita impactul.

Prima ambulanta a ajuns la vreo 30 de minute. A doua dupa inca vreo 10. 

Ei erau ok si constienti in afara de durerile de picior si spate si au fost dusi la judetean la Sibiu.

Daca ar fi avut vieza mai mare sau ar fi intrat mai hotarat in curba, consecintele ar fi fost mai grave, cu siguranta.

 

image.thumb.png.3b9a51f0c9cea0a62b9b9fc92a0b54c6.pngIMG_20190720_184851.thumb.jpg.f4d34c0640526943e87dc11c611f1054.jpgIMG_20190720_190821.thumb.jpg.6f5ae0b6ddb1a46d3a37498f95778160.jpgIMG_20190720_192404.thumb.jpg.ecc9ec8de2fee8492a9a34824f3836e4.jpgIMG_20190720_192900.thumb.jpg.bba8e262e3b5bf0abbcd84bb5c1f6672.jpgIMG_20190720_193834.thumb.jpg.6c07af410bda5063012fc37a371a7303.jpg

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate se intampla din ce in ce mai des ca soferii (chiar si cei pe 2 roti) sa taie curbele. M-am "obisnuit", insa incerc sa anticipez. Mai ales pe drumurile cu curbe stranse ca si Transfagarasanul.
Sper ca cei doi sa se insanatoseasca cat mai rapid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e prostie ci nesimtire ,bazata si pe  faptul ca accidentele nu se termina nici cu despagubiri nici cu puscarie

Eu aproape zilnic vad pe linga Bucuresti curbe taiate peste dunga continua;am schimbat deja un pneu stricat cind sotia evita un taietor de curbe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit la telefon cu unul din băieți, au dureri mari, unul cu piciorul in gips dar se recuperează, au fost externați azi. Din fericire, sunt ok. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o perioada f proasta de mers prin locurile...turistice 

soferi fara experienta pleaca la drum cu familia sau prietenii 

transfagarasanul si transalpina sunt de evitat in wkend

sanatate si insanatosire rapida motociclistilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

cate de prost sopfer sa fii sa iesi pe contrasens pe curba in ac de par in urcare.... dumnezeu ma-sii, astia merita batuti acolo pe loc pana ii bagi in coma

..un om normal cand o pateste de genul probabil se bucura ca mai are puls.

Intins pe asfalt si cu dureri te gandesti cum sa nu crapi pana vine salvarea. 

Ma mir si bucur in acelasi timp ca a ajuns asa de repede.

 

Mi se pare incredibil cum iti poate strica nu doar iesirea ci posibil viata un astfel de individ.

Traumele fizice sa spunem poate au noroc si se recupereaza complet (dar cu cat chin si cu ce pret?) dar cele psihice?

Poate se si lasa de moto oamenii. 

Nu-i condamn.

 

Ma gandesc poate imi voi lua moto din nou candva da cand vad din astea...

 

Stiu, care-s sansele,nu?

 

Acum 7 minute, ianachim a spus:

Este o perioada f proasta de mers prin locurile...turistice 

soferi fara experienta pleaca la drum cu familia sau prietenii 

transfagarasanul si transalpina sunt de evitat in wkend

sanatate si insanatosire rapida motociclistilor

Da, in restul anului merg doar aia cu experienta, m-am lamurit si cu aia.

 

Bun sfat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, chiar este un bun sfat. Si o spun in cunostinta de cauza - am ajuns sambata la Balea la 12 si era cum zicea Ianachim. Coada de masini, pe ultimele 5-6 ace de par pe partea nordica, plin de imbecili care ii injurau pe cei care parcasera aiurea si creau blocaje, dar avizi sa ia primul loc de juma' de masina si sa intre in "rand cu lumea". Masini parcate in tunel, creand un haos total. Acum, in plin sezon, o gramada de incepatori sunt avizi sa-si treaca in "palmares" o aventura pana in parcarea cu mici din varf. Macar prin septembrie incepe sa scada numarul masinilor si, desi nu scade neaparat procentul lor, macar per km sunt mai putini si ai mai multe sanse de supravietuire. Cel mai misto de facut e chiar inainte de a-l inchide, nu mai prinzi decat cativa rataciti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, robert_bobariu a spus:

Da, chiar este un bun sfat. Si o spun in cunostinta de cauza - am ajuns sambata la Balea la 12 si era cum zicea Ianachim. Coada de masini, pe ultimele 5-6 ace de par pe partea nordica, plin de imbecili care ii injurau pe cei care parcasera aiurea si creau blocaje, dar avizi sa ia primul loc de juma' de masina si sa intre in "rand cu lumea". Masini parcate in tunel, creand un haos total. Acum, in plin sezon, o gramada de incepatori sunt avizi sa-si treaca in "palmares" o aventura pana in parcarea cu mici din varf. Macar prin septembrie incepe sa scada numarul masinilor si, desi nu scade neaparat procentul lor, macar per km sunt mai putini si ai mai multe sanse de supravietuire. Cel mai misto de facut e chiar inainte de a-l inchide, nu mai prinzi decat cativa rataciti.

Colegu’ ...pentru unii ie” greu sa ia curba si din taste  ce sa mai zicem sa si accelereze😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La volan era o fata de 23 de ani. Stand de vorbă cu ea, o sa zic doar ca era departe de a fi dracul. 

Din poza asta, e fata care sta aplecata la capul motociclistului. 

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, AlexAB a spus:

Intr-una dintre curbe, masina in urcare, a intrat pe contransens. Atat de mult incat i-a luat pe amandoi pe capota.

 

Departe de mine gandul de a lua apararea pixdei care a condus masina dar ma uit la poze si vad ca era sufficient loc ca sa evite accidentul, sau macar sa-i limiteze urmarile. Nu cumva baietii astia se "dadeau" pe curbe?

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu ii iau apararea, atat doar ca nimeni nu a plecat de acasa cu gandul sa intre in doi motociclisti. Era in vacanta. Lipsa de experienta.

Ei veneau incet si pe banda lor, cu un Transalp si un Freewind. Doi baieti cuminti si ei. Daca erau cu genunchiul jos iesea muult mai urat.

Loc de evitat nu era, intrase cam cu toata masina pe contrasens. Baiatul care a incercat sa evite prin dreapta si-a rupt piciorul. Cel care a luat capota din plin a iesit mai ok.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TF-ul a ajuns atat de rupt incat mi-e tarseala sa mai merg pe el chiar si cu ADV-ul. Iar in weekend, da, de evitat chiar si cu moto. In ultimii 3-4 ani am fost TF doar in timpul saptamanii daca a fost sa trec prin zona. 
A fost un apropiat pe acolo in weekend acum si cica sus la Balea era blocat tot pe ambele parti, iar in tunel ca pe stadion, plin de "vuvuzele" si gaze de nu mai poti. 

Romania are locuri frumoase de vizitat dar din pacate trebuie sa te adaptezi cumva sa nu mergi cu turma, altfel numai plimbare si relaxare nu e. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, robert_bobariu a spus:

Da, chiar este un bun sfat. Si o spun in cunostinta de cauza - am ajuns sambata la Balea la 12 si era cum zicea Ianachim. Coada de masini, pe ultimele 5-6 ace de par pe partea nordica, plin de imbecili care ii injurau pe cei care parcasera aiurea si creau blocaje, dar avizi sa ia primul loc de juma' de masina si sa intre in "rand cu lumea". Masini parcate in tunel, creand un haos total. Acum, in plin sezon, o gramada de incepatori sunt avizi sa-si treaca in "palmares" o aventura pana in parcarea cu mici din varf. Macar prin septembrie incepe sa scada numarul masinilor si, desi nu scade neaparat procentul lor, macar per km sunt mai putini si ai mai multe sanse de supravietuire. Cel mai misto de facut e chiar inainte de a-l inchide, nu mai prinzi decat cativa rataciti.

 

Imaginea este de Sambata ora 13, coada de o parte si de alta, iar in mijloc tiganeala si cor de injuraturi. Stiam ce ma asteapta, dar ca sa nu ramanem letargici in casa, tot am facut-o.

 

Multa sanatate baietilor.

IMG_2127.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Dan Ny a spus:

 

Imaginea este de Sambata ora 13, coada de o parte si de alta, iar in mijloc tiganeala si cor de injuraturi. Stiam ce ma asteapta, dar ca sa nu ramanem letargici in casa, tot am facut-o.

 

 

Un adevarat roman. Stim ca vom sta in coada de masini, dar tot mergem. Stim ca Antena 3 intoxica dar tot ne uitam la Gadea si la Badea. Stim ca e rosu la semafor dar tot trecem ca poate poate...ce plm..sa nu ramanem letargici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

In perioadă de vacanțe luați-vă o zi din concediu în timpul săptămânii pentru ture lungi, uitați de weekend. Am făcut miercurea trecută Transalpina cu motorul și joi cu mașina, dacă am întâlnit 20 mașini, restul motocicliști din toată Europa. In weekend și mai ales duminica e rupere. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate imi spune si mie un veteran, lasad la o parte vina masinii (ca a taiat curba, ca era pe telefon, ca orice)... eu merg de doar 4 ani pe motor si de cele mai multe ori singur. Daca se intampla in rarele cazuri sa mai merg cu alt motor sau motoare, pastrez o distanta destul de mare intre motorul din fata si mine pentru ca din prima secunda de cand m-am aciuat la vreun grup, mi-am dat seama ca in caz de ceva, ne ia la pachet si pe ala din fata si pe mine. De fiecare data cand vad colegi motociclisti mergand in grup, frate... parca merg toti la urmarire pe circuit. Care e faza ? Nu cred ca am vazut vreodata mai mult de 10 metri intre 2 motoare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, raikk a spus:

Poate imi spune si mie un veteran, lasad la o parte vina masinii (ca a taiat curba, ca era pe telefon, ca orice)... eu merg de doar 4 ani pe motor si de cele mai multe ori singur. Daca se intampla in rarele cazuri sa mai merg cu alt motor sau motoare, pastrez o distanta destul de mare intre motorul din fata si mine pentru ca din prima secunda de cand m-am aciuat la vreun grup, mi-am dat seama ca in caz de ceva, ne ia la pachet si pe ala din fata si pe mine. De fiecare data cand vad colegi motociclisti mergand in grup, frate... parca merg toti la urmarire pe circuit. Care e faza ? Nu cred ca am vazut vreodata mai mult de 10 metri intre 2 motoare. 

tu crezi ca e vreo faza? adrenalina, baieteala. nimic inteligent :)

atata poti , atata faci.

 

nu e vb doar de luat la pachet, daca o comite cineva din grup sunt sanse mari sa se agate intre ei. treaba lor. 

 

si nu stiu de ce te mira treaba asta cand majoritatea conducatorilor de atelaje NU pastreaza distanta fata de atelajul din fata si nu o adapteaza in functie de viteza de deplasare.

 

de ce au loc accidente pe autostrada unde toti merg in acelasi sens?

ar trebui sa fie imposibil/f greu, dar uite ca e si inca se intampla des.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, frigider a spus:

de ce au loc accidente pe autostrada unde toti merg in acelasi sens?

sambata dimineata , plecare spre A2 la ora 6:30 intram pe autostrada. la ora 8 primul accident in fata mea. franand, in spatele meu alte 2-3 masini au franat, insa restul din neatentie..hopa. poc. la mine nu au ajuns ca am avut buffer multe masini, insa ce vreau sa zic este ca minutul si accidentul. (deci 2 pana acum). trecut trecerea fetesti si podul, cu 15 km cred inainte de splitarea Eforie Mamaia alt accident. Deci 3.

 

Duminica ora 17:30 intram pe autostrada retur Bucuresti. Nu mai tin minte orele, insa am prins 2. Concluzia: nu stim sa conducem (si ma includ si pe mine uneori), fie ca suntem pe moto, fie ca suntem in auto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, SuzukiRf600R a spus:

Concluzia: nu stim sa conducem

 

Frectii! Stim sa conducem. Pe de-o parte, nu suntem sanctionati - stii ca sansa sa scapi fara amenda e foarte mare, pe de alta, traficul e atat de frustrant, ca preferi sa ii dai mai tare si sa speri ca mai scapi de aglomeratie. 

Fireste, astea sunt explicatii mai mult psihologice, nu justificari sau scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, SuzukiRf600R a spus:

 Concluzia: nu stim sa conducem (si ma includ si pe mine uneori), fie ca suntem pe moto, fie ca suntem in auto...

Asa este.Nu ai cum sa.i faci sa stie sa conduca cand>90% din trafic , abia au reusit visul visurilor ,sa treaca  prin orice metoda de la caruta la  o masina dupa 2005 incoace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil...

 

Sa speram ca imbecila asta are macar decenta de a se lasa de condus pe drumurile publice. Desi e sansa mica... cel mai probabil dupa ce va trece socul initial va baga un leasing pentru un SUV, in speranta ca intr-un eventual impact cu ceva mai mare/greu decat 2 motociclete va avea sanse bune.

 

O vina o au si sistemele astea de siguranta si asistenta- abs, esp, airbag, cutie automata, senzori parcare, etc. Chiar si centurile de siguranta. Cati oare ar mai fi dornici sa conduca daca ar stii ca sunt obligati sa foloseasca ambreiajul si schimbatorul, sa parcheze singuri, ca orice eroare ar duce usor la derapaj si/sau accident, ca un accident la + 30 km/h ar insemna minim o internare la OMF. Cam toata lumea cunoaste minim cateva persoane care cel putin fara cutia automata si senzorii de parcare NU ar conduce nici platiti.

 

Mare atentie in weekend! Imbecilii astia cu zero coordonare si reflexe care pana la 22-25 ani n-au mers nici macar cu bicicleta (eventual si scutire de la sport... ca sa nu le sparga mingea ochelarii) si in timpul saptamanii isi tarie basinile spre corporatie pe trotinete electrice, in weekend ies pe sosele manevrand cate 1,5-2t de tabla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...