Sari la conținut

Despre Cbr 125 la bloc


Postări Recomandate

Salut baieti, vara aceasta doresc sa imi cumpar un moto și anume cbr 125 dar faza e ca eu stau la bloc dar as avea beciul scării care e complet gol și e fix lângă usa mea ( stau la parter), problema ar fi următoarea , la intrarea in scara sunt doua trepte doar, dar cum le-as putea urca și coborâ cu mobra? Ma gândeam la ceva scândura rigida dar când cobor o sa fie mai greu sau sa fac eu o rampa din ciment dar oare e legal? Am nevoie de aprobare sa fac o rampa din ciment , cred ca ar ajuta pe fiecare locatar al blocului zic eu, ajutați ma va rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Alexgrancea20003 a spus:

Salut baieti, vara aceasta doresc sa imi cumpar un moto și anume cbr 125 dar faza e ca eu stau la bloc dar as avea beciul scării care e complet gol și e fix lângă usa mea ( stau la parter), problema ar fi următoarea , la intrarea in scara sunt doua trepte doar, dar cum le-as putea urca și coborâ cu mobra? Ma gândeam la ceva scândura rigida dar când cobor o sa fie mai greu sau sa fac eu o rampa din ciment dar oare e legal? Am nevoie de aprobare sa fac o rampa din ciment , cred ca ar ajuta pe fiecare locatar al blocului zic eu, ajutați ma va rog

Treaba este ca nu poti pune obiecte dupa bunul plac pe spatiile comune. Pentru asta ar fi nevoie de aprobarea locatarilor.

Pentru ca blocul are niste autorizatii emise de ISU (pompieri pe vremuri) care spun despre destinatiile spatiilor.

Mie nu mi se pare in regula sa pui mobra in bloc. A incercat si la mine un vecin acuma vreo 10 ani si miroasea a benzina de cum intrai in bloc.

Nu zic ca asta va fi si in cazul mobrei tale.

Asa ca inainte de rampa intreaba vecinii daca sunt de acord sa iti tii mobra in bloc.

Ai dreptate ca este o problema cu parcatul mobrei.

 

@theogs  aici nu este vorba de a fi comunist sau nu, este vorba de civilizatia traiului in comunitate.

Si ca idee Ana Pauker, pe numele ei adevarat Hannah Rabinsohn,  nu a fost nici pe departe o comunista, ci a fost o simpla oportunista, un agent sovietic venit calare pe tancurile rusesti in Romania sa impuna politica lui Stalin pe meleagurile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti face o rampa din tabla groasa pe schelet metalic, pe care sa o pui doar cand ai nevoie sa urci / cobori moto. Preferabil mai ingusta, sa nu fie foarte grea, mai ales in ideea ca o plimbi in spate de 2 ori pe zi. Nu fa esapament in scara daca nu vrei sa o gasesti rasturnata, taiata, arsa etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, Silver Arrow a spus:

Treaba este ca nu poti pune obiecte dupa bunul plac pe spatiile comune. Pentru asta ar fi nevoie de aprobarea locatarilor.

Pentru ca blocul are niste autorizatii emise de ISU (pompieri pe vremuri) care spun despre destinatiile spatiilor.

Mie nu mi se pare in regula sa pui mobra in bloc. A incercat si la mine un vecin acuma vreo 10 ani si miroasea a benzina de cum intrai in bloc.

Nu zic ca asta va fi si in cazul mobrei tale.

Asa ca inainte de rampa intreaba vecinii daca sunt de acord sa iti tii mobra in bloc.

Ai dreptate ca este o problema cu parcatul mobrei.

 

@theogs  aici nu este vorba de a fi comunist sau nu, este vorba de civilizatia traiului in comunitate.

Si ca idee Ana Pauker, pe numele ei adevarat Hannah Rabinsohn,  nu a fost nici pe departe o comunista, ci a fost o simpla oportunista, un agent sovietic venit calare pe tancurile rusesti in Romania sa impuna politica lui Stalin pe meleagurile astea.

Corect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, XaeL a spus:

Poti face o rampa din tabla groasa pe schelet metalic, pe care sa o pui doar cand ai nevoie sa urci / cobori moto. Preferabil mai ingusta, sa nu fie foarte grea, mai ales in ideea ca o plimbi in spate de 2 ori pe zi. Nu fa esapament in scara daca nu vrei sa o gasesti rasturnata, taiata, arsa etc. 

Imi poți trimite un model ceva sa imi dau seama sau unde ma pot duce sa fac rost de așa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, Alexgrancea20003 said:

Imi poți trimite un model ceva sa imi dau seama sau unde ma pot duce sa fac rost de așa ceva?

Sincer, nu am idee. Am vazut insa la diverse farmacii, cabinete, in general in locuri unde e obligatorie o rampa pentru persoane cu nevoi speciale. 

Foloseste Google - "rampa metalica persoane cu dizabilitati" si gasesti imagini de model precum si site-uri de producatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Papa_Bear said:

Sunt de aluminiu, usoare, inguste... tot ce vrei...

Alea se agata cumva de marginea remorcii, parca. Pe treptele scarii de la bloc ar putea sa alunece. Ar fi mai ok o rampa cu schelet metalic facut pe forma si dimensiunea treptelor.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu e rampa, care se rezolva usor, eventual cu o scandura groasa, ci vecinii.

Pe de alta parte, unele beciuri au multa umezeala ceea ce va duce la o degradare rapida a moto.

Cred ca e mai usor sa o legi bine in fata blocului, mai ales daca stai la parter, plus o alarma eventual cu pager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, ruxi2k a spus:

Problema nu e rampa, care se rezolva usor, eventual cu o scandura groasa, ci vecinii.

Pe de alta parte, unele beciuri au multa umezeala ceea ce va duce la o degradare rapida a moto.

Cred ca e mai usor sa o legi bine in fata blocului, mai ales daca stai la parter, plus o alarma eventual cu pager.

Sau m am gândit ca sa l pun in spatele blocului fix lângă geamul meu și sa îl leg de un stâlp din beton foarte bine , ce parere aveți? Și de iernat închiriez eu un garaj

Dar mi e frica sa nu fie furat, ce alarme imi recomandați 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca n-ai o relatie extraordinar de buna cu toti vecinii, varianta cu tinutul in bloc zic ca pica;

2. Trebuie sa intelegi bine ca orice se poate fura. Tu vrei sa faci acest furt cat mai putin plauzibil. Respectiv valoarea (inclusiv perceputa) a mobrei cat mai mica, riscul (inclusiv perceput) cat mai mare. 

Deci, te-ar ajuta: mobra cat mai ieftina, cat mai putin vizibila, cat mai putin laudata, eventual sub prelata. Legata de ceva zdravan cu ceva zdravan. O camera de supraveghere pusa pe ea. Un semn de zona supravegheata video. O alarma. Un traseu cat mai sinuos intre locul de parcare si duba in care s-o incarce. Vecini prietenosi care sa descurajeze orice intreprinzator. 

Nu te-ar avantaja: mobra nou-nouta, strident colorata, facuta reclama la toata lumea inclusiv pe FB "uite ce mi-am luat eu", turata zilnic in fata blocului si lasata la indemana. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti faci prea multe probleme. Daca e sa se fure, se fura de oriunde-oricum.

Tinutul in beci nu e o idee buna, de la vecini mai putin bine intentionati, la umezeala, la soricei care sa rontaie cabluri electrice, etc :D Nu mai zic de chinul, baga l/scoate l din beci.

Husa, blocator disc, lant antifurt moto, legata de stalp, si aia e. Daca vrei tu neaparat, ii pui si alarma. Eu am un vecin care parcheaza motoreta prin fata blocului,pe unde apuca, nu husa, nu alarma, nimic. INca n-a disparut. Nu zic unde, sa nu dau idei :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...