Sari la conținut

Stare drum Tulcea-Chilia Veche


Doctor X
 Share

Postări Recomandate

Salut! 

Mă bate gândul să dau o tură prin deltă pe drumul (singurul) dintre Tudor Vladimirescu și Chilia Veche.

Stie cineva care e starea actuală a drumului? 

Mulțam! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind din Tulcea, am copilărit și am călărit primele motoare de pe la 15 ani pe drumurile alea. Pfuu...acum mai bine de 25 de ani!

 

Chiar sunt curios cum o fi după Pardina căci până acolo ar trebui să fie măcar acceptabil.

 

Dacă mergi să ai drum bun, grijă la mistreți și să faci poze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai găsit ceva informații prin topicuri mai vechi și într-un reportaj ProTV, din care reiese că cei 70 km de drum se pot face în mai puțin de două ore (reporterii au avut un Duster, din câte am observat), deci se pare că dracul nu-i atât de negru:

 

https://stirileprotv.ro/stiri/inspectorul-pro/intreaga-existenta-a-localnicilor-din-delta-dunarii-depinde-de-orarul-vaselor-preturile-duble-fata-de-restul-tarii.html

 

Mă gândeam că poate a ajuns cineva mai recent pe-acolo.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De multe ori am fost pe drumul asta in ultimii 20 de ani,,incepind cu Dacia 1300,Oltcit,apoi cu Opel astra,Forester 

E practicabil cu orice masina ,anumite scurtaturi doar cu 4x4 in caz de ploaie (eu dupa Pardina coteam dreapta spre grindul Stipoc)

Desi pavajul e oribil,are semne de limitare la 60kmh :)

Abia astept sa mai merg pe acolo,fie cu masina fie cu DRZ-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 hours ago, Tornada said:

Tu să mergi cu mașina poate....

Niciunul dintre motoare nu se pretează la drumul ăla.

 

 

roger that 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 24.07.2019 la 14:44, Doctor X a spus:

Dacă se aliniază planetele, poimâine. :)

Salut, pana la urma ai mai plecat? Daca da, impartaseste-ne si noua impresiile, ma intereseaza si pe mine traseul, intr-un viitor apropiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 2 ore, borsulica a spus:

Nu reusesc sa vad pe googlemaps cum trec din Tulcea pe drumul spre Chilia... Se trece cu bac la Tudor Vladimirescu?

 

Orice roman stie ca se trece cu bacul acolo: https://www.google.com/maps/place/Bac+Tudor+Vladimirescu/@45.1923511,28.8135311,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x549a211a8262b907!8m2!3d45.1923511!4d28.8135311

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Acum 44 minute, A T a spus:

Se poate merge cu masina de la Chilia Veche pana in Periprava ? 

Nu se poate merge cu masina de la Chilia Veche pana in Periprava, este inaccesibil drumul, plus ca sunt canale pana acolo. Doar cu vaporul sau catamaranul se poate ajunge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Userii @nicon si @Constantin (plus cercul lor de amici, unii dintre ei useri aici pe forum) merg destul de des in Delta si cred ca pot oferi multe informatii despre drumuri si starea lor. 

Eu unul le urmaresc cu placere povestile si calatoriile atat aici cat si pe FB. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 16.10.2020 la 2:33, _Raul_ a spus:

Userii @nicon si @Constantin (plus cercul lor de amici, unii dintre ei useri aici pe forum) merg destul de des in Delta si cred ca pot oferi multe informatii despre drumuri si starea lor. 

Eu unul le urmaresc cu placere povestile si calatoriile atat aici cat si pe FB. 

 

In primul film avem traseul Chilia Veche -Periprava .

Mai departe este Delta cu lumea ei prin grindul Letea , Sfiștofca , Cardun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...