Sari la conținut

15-18 August


SuzukiRf600R
 Share

Postări Recomandate

Dragi biciclisti,

 

Pentru ca urmeaza luna August si sunt 4 zile de sarbatoare, zic sa profitam de timpul liber si sa organizam o excursie unde sa nu imbinam doar motocicleta si drumurile patriei, ci si alte activitati ce ar produce adrenalina :)

Asadar, se dau 3 motoare, si nush cat conteaza dar acestea sunt 1 MT 09 si 2 ZX 6R. Pentru ca ziceam ca scopul nu este numarul de kilometri in sa, ZXurile pleaca din Suceava, MTul pleaca din Bucuresti unde punctul de intalnire ar fi Buzaul (sau pe langa Buzau) pentru a face un rafting. Apoi o cazare pe langa locul cu rafting (pe care momentan il pot doar intui dar nu este o certitudine) si gata prima zi.

 

A doua zi ar putea fi un Targu Secuiesc pentru circuit, desi aici trebuie organizat din timp pentru a vedea daca sunt locuri libere si cat ar costa si toata procedura apoi ar merge un Brasov - Sighisoara unde stiu ca anul trecut drumul era peeeeeeeeerfect! 

 

A treia zi urmeaza tot o activitate care inca nu am planuit-o dar va rog pe voi sa-mi dai ceva idei (ma gandeam la Canionul 7 scari) iar in a patra zi teoretic eu retur in Bucuresti iar amicii mei back in Suceava. 

 

Ma puteti ajuta cu ceva traseu/activitati in astea 4 zile? Chiar si unitati de cazare...orice este bine venit. Dupa cum vedeti, nu am planul clar :)

Acum daca sunt doritori care nu au ce face zilele astea, putem vorbi insa stiti cum e...stilul fiecaruia de mers difera, unul mai nebunatic, altul mai chill, pe forum cu totii suntem politicosi dar in viata reala s-ar putea sa nu ne pese de niciunul dintre "colegii" nostri.

 

Merci de reading si sfaturi :)

Alecsandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Paca a spus:

Mah ...scoate agregatu' de la vanzare ,... vaz ca ti-ai propus 4 zile.....  sa  nu-l modifici iarasi ...  🍭 

Pai stai ca nu l-am mai pus...astept sa vina piesele de la Yamaha. Eu sper sa nu il modific :) :) Hai vii cu noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, PoliBuc a spus:

Bravo mai baieti, sunteti amuzanti, va urez succes. ACESTA este spiritul MOTO, nu cine "o are mai tare si mai mare".  

Iarta-i limbajul grosolan si deloc academic ale userului @Paca. Este extrem de needucat si i-am mai zis sa puna mana pe o carte, dar el nimic. Dupa cum vezi, nici nu este de-al nostru...are un scuter deci nu-l putem declara motociclist. In fine, hai sa uitam de acest incident care te-a facut sa dai un reply inutil si te rog, daca bine-voiesti, sa dai un reply constructiv, zicandu-mi si recomandandu-mi in acelasi timp ce as putea face in aceste 4 zile minunate. Da dovada ca ACESTA este spiritul MOTO.

 

Multumim de participare, te asteptam :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ajuneti pe la Orastie, google military park. E interesant. Tancuri, tragi cu mitraliera. Dar nah, vedeti daca merita sa va abateti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, ok. Din Buzau spre Tg.Secuiesc mergi pe Siriu - Intorsura Buzaului. Dupa Intorsura, in Vama Buzaului (se deviaza foarte putin din drumul catre Brasov), este o rezervatie de zimbri (si nu numai) bine amenajata. Un loc foarte bun sa te relaxezi cateva minute, peisaje foarte frumoase.

Daca ajungi in Sighisoara, nu cred ca este nevoie sa-ti mai spun sa urci in cetatea care este inca locuita.

Drum bun, plimbare placuta, sa va intoarceti sanatosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, PoliBuc a spus:

OK, ok. Din Buzau spre Tg.Secuiesc mergi pe Siriu - Intorsura Buzaului. Dupa Intorsura, in Vama Buzaului (se deviaza foarte putin din drumul catre Brasov), este o rezervatie de zimbri (si nu numai) bine amenajata. Un loc foarte bun sa te relaxezi cateva minute, peisaje foarte frumoase.

Daca ajungi in Sighisoara, nu cred ca este nevoie sa-ti mai spun sa urci in cetatea care este inca locuita.

Drum bun, plimbare placuta, sa va intoarceti sanatosi.

 

Multumesc frumos. Stii cum e romanul, dupa ce ca altcineva se chinuie sa scrie, vine si ii da in cap zicandu-i ca "am fost pe acolo, stiu locurile astea. Voiam altceva". Eu nu am sa fac asta, dar tu te prinzi de mesajul meu :) Ceva cu mai multa adrenalina decat zimbrii? Poate daca ar fugi dupa noi ar fi interesant, ajungem mai repede acasa:) Asa...in tzarcul lor..not fun.

 

Merci inca o data! Daca iti mai vin idei, te rog. Sa ne auzim cu bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Adrian M. a spus:

 

Cam cat era procentul de ....sange in alcool???

:)))))

 

Acum 2 minute, Paca a spus:

Subtire ...ca la intrare in Kruger au confiscat si aruncat la gunoi  aproape tot  :)))

Off topic. Va luati report

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, SuzukiRf600R a spus:

 

Off topic. Va luati report

Uracioasa mica :))

Vrei la subiect, poftim la subiect:

1-daca vreti 7 scari, atentie. va trebuie totusi niste incaltari mai acatarii, nu tenisi. Acolo ai un traseu de tiroliana, fain-ceva similar cu cel din nordul tarii, unde am mai fost-ceva mai spectaculos;

2-daca tot mergeti tg secuiesc, circuit, da pe gogu,sunt unii care fac ture enduro-atv sau buggy, acolo.

3-nesuferitule :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca se contureaza un traseu:

prima zi (15 august) Bucuresti - Targu secuiesc (stat 3 ore pe pista daca se poate) si cazare pe undeva pe acolo

ziua doi (16 august) Plecat de la cazare - Focsani - Buzau (rafting Mares Outdoor events) si cazare pe undeva pe acolo

ziua 3 (17 august) Plecat de la cazare - Siriu - Intorsura Buzaului - Brasov - Sighisoara (cazare pe unde pe acolo). Oprire la Brasov pentru tiroliana, canion si alte nebunii.

ziua 4 (18 august) Sighisoara - Sibiu - Ramnicu Valcea -  Bucuresti

 

M-ar ajuta sa stiu cum stau drumurile pe portiunile mai sus mentionate. Merci bajeti! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, Fratzyk a spus:

Salut,

 

Poti verifica aici http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html#map=8/45.722/25.65

 

Lumea zice ca ar fi corecte datele completate.

 

merci. nu prea am incredere in ceva ce statul face (fie aplicatia asta, fie aia de benzinarie :P) Prefer parerile direct din live. In orice caz, multumesc. Ori eu am o problema si nu-mi merge siteul ori chiar siteul nu merge (si iar ma intorc la prima presupunere) 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge harta si este apropiata de adevar.
1.banuiesc ca mergi pe DN1 prin Sinaia-Brasov-Tg.Secuiesc, ai si alternativa Cheia-Sacele-Prerjmer- Chicis-Tg.Secuiesc-drumuri bune si foarte bune, dar aglomerate, mai putin pe Cheia

2.foarte bune, te poti caza la Gura Teghii, este frumos

3.bune si foarte bune in Covasna, acum se asfalteaza pe Padurea Bogatii, o sa ai semafoare,

4. bune si foarte bune, dar aglomerate. Daca tot ajungi in zona mai bine vii pe TF

Singura problema o sa fie ca in ultima zi ai de facut peste 400 km si cel putin Valea Oltului este aglomerata.

https://www.google.ro/maps/dir/București/Tîrgu+Secuiesc/Focșani/Buzău/Comuna+Siriu/Canionul+7+Scări/Sighișoara/Sibiu/București/@45.3310202,24.5318372,8z/data=!3m1!4b1!4m61!4m60!1m10!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!3m4!1m2!1d25.9389836!2d45.4409022!3s0x40b3741bf4f6e0b7:0xfbb5ef8d11d9f4ca!1m5!1m1!1s0x40b4eb0228130187:0x5bd0e97d7faf3c24!2m2!1d26.1345785!2d46.0006001!1m5!1m1!1s0x40b418a3872196a3:0x78a9ff91284d232!2m2!1d27.184043!2d45.6964745!1m5!1m1!1s0x40b15fd8fd6ff6af:0xc32cfa9242caeca7!2m2!1d26.8171122!2d45.1371109!1m5!1m1!1s0x40b384c7084f60dd:0x159f25080cf1b997!2m2!1d26.233333!2d45.466667!1m5!1m1!1s0x40b3429ab6e89391:0x29db4eb316d795fc!2m2!1d25.643911!2d45.5666437!1m5!1m1!1s0x474b74f2e6637e5b:0x7b12e0094163247f!2m2!1d24.7963878!2d46.2197025!1m5!1m1!1s0x474c6788fd2c1cd5:0x3ade9d214e3390b4!2m2!1d24.1255826!2d45.7983273!1m5!1m1!1s0x40b1f93abf3cad4f:0xac0632e37c9ca628!2m2!1d26.1025384!2d44.4267674!3e0

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc @bmwio ptr reply. Prefer sa nu ma intersectez cu TA si TF si sa merg pe un drum mai clasic; asa cum ai zis ultima zi e mai lunga dar suntez si pe autostrada deci este “manageable” 

 

sa auzim de bine!

daca mai aveti idei de cazare sau alte activitati/obiective de vizitat nu ezitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SuzukiRf600R, vezi ca proinfrastructura este o asociatie, cu statut de persoana juridica, si nu prea are nimic cu statul, doar ca dau cu poze dupa ei, privind ritmul lucrarilor din RO , pe infrastructura :)) Adica e fix pe dos, fata de ce te gandeai tu. Si e actualizata ultima oara harta, in ianuarie 2019, parca. Eu n-am dat gres cu ei  , anul asta. Unde au zis ca e relativ rau drumul, asa a fost :)) si vice versa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Adrian M. a spus:

@SuzukiRf600R, vezi ca proinfrastructura este o asociatie, cu statut de persoana juridica, si nu prea are nimic cu statul, doar ca dau cu poze dupa ei, privind ritmul lucrarilor din RO , pe infrastructura :)) Adica e fix pe dos, fata de ce te gandeai tu. Si e actualizata ultima oara harta, in ianuarie 2019, parca. Eu n-am dat gres cu ei  , anul asta. Unde au zis ca e relativ rau drumul, asa a fost :)) si vice versa.

mie tot nu`mi merge siteul, dar am eu ceva. lui Marius i-a mers si a zis si el ca e destul de accurate...chiar te poti baza!

cheers 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...