Sari la conținut

Intalnire cu Ursu pe Transfagarasean


Postări Recomandate

Ursul tau parea pasnic, tigrul asta nu prea! 🐾

Citeam ce scriai despre taiatul de lemne. Vezi ca este o aplicatie foarte interesanta numita Inspectorul Padurii. Poti introduce numarul de inmatriculare al masinii, sau, dupa caz, al remorcii care transporta masa lemnoasa, si-ti va aparea imediat daca transportul este legal ori ba. Daca nu este, poti suna la 112 si mai departe se vor ocupa ei.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Bart Bz a spus:

 

Citeam ce scriai despre taiatul de lemne. Vezi ca este o aplicatie foarte interesanta numita Inspectorul Padurii. Poti introduce numarul de inmatriculare al masinii, sau, dupa caz, al remorcii care transporta masa lemnoasa, si-ti va aparea imediat daca transportul este legal ori ba. Daca nu este, poti suna la 112 si mai departe se vor ocupa ei.  

Tocmai ce spuneau astia pe la ProTV ca aplicatia a fost suspendata. Pe cand povesteau despre furtul ''casei'' ursului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Bietele animale coboară după mâncare. Pe vremuri de demult, în păduri erau locuri speciale unde li se punea mâncare. Ticăloșii ăștia de la ocoalele silvice de acum nu știu cum sa mai fure tot! 

Nu știu cât ne-o mai suporta pământul ăsta, la cât de ticăloși suntem! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:box::kick::kali: celor care opresc sa dea de mincare, si pe banda continua

 

daca "demn de mila" iti aplica un croseu te darima de tot si iti facea protectiile ferfenita

urechile erau ridicate la maxim si de asemenea blana pe spate

un gest gresit era suficient ca sa atace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, l.u.v a spus:

Bietele animale coboară după mâncare. Pe vremuri de demult, în păduri erau locuri speciale unde li se punea mâncare. Ticăloșii ăștia de la ocoalele silvice de acum nu știu cum sa mai fure tot! 

Nu știu cât ne-o mai suporta pământul ăsta, la cât de ticăloși suntem! 

si asociatiile d evanatori se ocupa cu asta, nu doar silvicultorii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, l.u.v a spus:

Bietele animale coboară după mâncare. Pe vremuri de demult, în păduri erau locuri speciale unde li se punea mâncare. Ticăloșii ăștia de la ocoalele silvice de acum nu știu cum sa mai fure tot! 

Nu știu cât ne-o mai suporta pământul ăsta, la cât de ticăloși suntem! 

 

Corect. In anii '60-'70 existau saivane special amenajate pentru acest lucru. Inainte de ’89 erau stabilite cote de extragere. Animalele bolnave si agresive erau primele impuscate. Din cate se pare, in anii nostri, animalele au fost infometate cu buna stiinta, drept razbunare, dupa ce vanatoarea a fost complet interzisa  acum 2 ani. In ultimii 2 ani asociatiile de vanatoare, datorita faptului ca nu au mai primit cote de extragere, au inceput sa nu mai hraneasca ursii. Ursii flamanzi sunt agresivi si astfel devine legitima impuscarea lor......Simplu!

 

Ani de-a randul le-am calcat teritoriile, le-am tăiat padurile, am construit case in habitatul lor si i-am infometat. Pur si simpu, le-am sabotat existenta. Suntem cu adevarat o natie ticaloasa!

 

 

defrisari-romania-granita-cu-ucraina.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, einstein1984 a spus:

pai stai asa, aia nu se descurca fara hrana de la oameni? 

In mod cert sa descurca si prolifereaza in habitatul lor fara hrana de la oameni dar , cand noi le-am distrus habitatul (taind padurea), vanatul lor s-a rarit sau a disparut si asa au ajuns sa cerseasca pe marginea strazii

Acum 15 ore, frigider a spus:

Omg inteligenta miscare sa stai cu fata la el. :)

Nu-l vedeam cu spatele :-))))))

Editat de LifeOwner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

pai stai asa, aia nu se descurca fara hrana de la oameni? 

 

ursi asistati social.

 

la asta s-a ajuns.

pariu ca are o galeata rosi si / sau sort portocaliu in barlog?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, LifeOwner a spus:

 

Nu-l vedeam cu spatele :-))))))

lol acum vad ce coincidenta mare la intamplarea ta cu mentiunea mea (la modul ca cu fata la el e imposibil sa intorci repede, poti doar incerca sa accelerezi pe langa el -= riscant DAR sanse mari sa pierzi pasagerul daca e surprins + neexperimentat asa ca ursu se concentreaza pe el) si cu numarul tau de inmatriculare, DDO.

 

poate ai auzit de pasarea DODO , daca nu, lectura placuta :D

 

nebanuite sunt caile universului(pentru atei)/domnului(pentru falsi credinciosi)

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, LifeOwner a spus:

In mod cert sa descurca si prolifereaza in habitatul lor fara hrana de la oameni dar , cand noi le-am distrus habitatul (taind padurea), vanatul lor s-a rarit sau a disparut si asa au ajuns sa cerseasca pe marginea strazii

Ce vaneaza ursii in padure? Mai sunteti multi din astia care nu stiu despre ce vorbesc, dar au pareri? Ai idee cat e habitatul unui urs si cati ursi sunt acum in Romania? Habitatul lor nu dispare, scade prin cresterea exploziva a numarului de ursi, o ursoaica are in medie 2 pui la o fatare si face minim 10 pui in totalm iti dubleaza populatia la fiecare cativa ani. Cati ursi pot supravietui cand numarul lor se dubleaza incontinuu? Cati ursi sunt prin celelalte tari din Europa si de ce?

 

Neam de dobitoci crescuti cu jucarii de plus si pokemoni. Numai idei cretine va arunca neuronii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, AdrianB1 a spus:

 

Neam de dobitoci crescuti cu jucarii de plus si pokemoni. Numai idei cretine va arunca neuronii.

 

Asadar, noi dobitocii ce ar trebui sa intelegem?? Care ar fi solutia?? Ar trebui ucisi, asa este?? 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, AdrianB1 a spus:

Ce vaneaza ursii in padure? Mai sunteti multi din astia care nu stiu despre ce vorbesc, dar au pareri? Ai idee cat e habitatul unui urs si cati ursi sunt acum in Romania? Habitatul lor nu dispare, scade prin cresterea exploziva a numarului de ursi, o ursoaica are in medie 2 pui la o fatare si face minim 10 pui in totalm iti dubleaza populatia la fiecare cativa ani. Cati ursi pot supravietui cand numarul lor se dubleaza incontinuu? Cati ursi sunt prin celelalte tari din Europa si de ce?

 

Neam de dobitoci crescuti cu jucarii de plus si pokemoni. Numai idei cretine va arunca neuronii.

 

Daca nu stiai, in cazul inmultirii excesive a unei specii, functioneaza selectia naturala . Din pacate, aceasta nu mai functioneaza si la oameni pt ca am descoperit medicina antibioticele si multe altele... 

 

Ai gsit o justificate perfecta, mor de foame ca s-au inmultit prea mult 😂😂😂😂. Iar tirurile cu busteni taiati sunt perfect legitime ....Prietene , esti un MARE dobitoc !!! 

 

Din cauza dobitocilor ca tine , copiii si nepotii nostri risca sa vada ursul si paduri verzi doar in poze. 

 

Auzi la el... a scazut habitatul ca s-au inmultit ursii nu ca am taiat padurile !!!

 

vezi asta bai (cuvant urat): 

 

 

 

 

Editat de LifeOwner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La bunica-mea nu s-a defrisat nimic (e doar lemn din specii de calitate inferioara, gen arin) si e plin de ursi prin sat. Daca acum 30-40 de ani erau 2-3 cazuri pe an, acum nu mai culeg prunele de pe deal de vreo 3-4 ani pentru ca le mananca ursii pe toate si ajung in sat saptamanal.  Nici macar nu poti sa mai dai o tura cu bicicleta pe dealuri din cauza lor. Spuneti-mi cum e cu defrisatul (lipsa) si habitatul, ca populatia in zona a scazut la un sfert de cand eram copil (de la peste 5000 de oameni la abia peste 1000 acum).

 

Selectia naturala in cazul inmultirii excesive inseamna foamete. Ursii nu au nici un pradator natural in Romania, tot ce ii poate ucide sunt foamea si tamponarile cu masini pe sosea. Pe vremuri ii rareau vanatorii, nu pentru trofee ci pentru controlul populatiei, si ursii si mistretii, acum nu se mai baga pentru ca e ilegal si nu merita. Prin niste sate de munte prin nord localnicii inca mai fac cheta si platesc cate un vanator sa mai faca curat, dar rar si cu fereala. In schimb s-au inmultit cretinii care ar lua ursii in brate (ca aia care le dau de mancare pe marginea drumurilor sunt personaje comune) si vin si spun ca ursii care se plimba orin orase (gen Sibiu) sunt din cauza defrisarilor, de parca orasele alea erau in mijlocul padurii. Cretinii astia mai degraba si-ar vedea copiii sfartecati de urs decat sa fie de acord sa-i rareasca pana la o populatie sustenabila care sa fie tinuta sub control. Dupa cum am spus, cati ursi sunt in restul Europei si de ce? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, AdrianB1 a spus:

La bunica-mea nu s-a defrisat nimic (e doar lemn din specii de calitate inferioara, gen arin) si e plin de ursi prin sat. Daca acum 30-40 de ani erau 2-3 cazuri pe an, acum nu mai culeg prunele de pe deal de vreo 3-4 ani pentru ca le mananca ursii pe toate si ajung in sat saptamanal.  Nici macar nu poti sa mai dai o tura cu bicicleta pe dealuri din cauza lor. Spuneti-mi cum e cu defrisatul (lipsa) si habitatul, ca populatia in zona a scazut la un sfert de cand eram copil (de la peste 5000 de oameni la abia peste 1000 acum).

 

Selectia naturala in cazul inmultirii excesive inseamna foamete. Ursii nu au nici un pradator natural in Romania, tot ce ii poate ucide sunt foamea si tamponarile cu masini pe sosea. Pe vremuri ii rareau vanatorii, nu pentru trofee ci pentru controlul populatiei, si ursii si mistretii, acum nu se mai baga pentru ca e ilegal si nu merita. Prin niste sate de munte prin nord localnicii inca mai fac cheta si platesc cate un vanator sa mai faca curat, dar rar si cu fereala. In schimb s-au inmultit cretinii care ar lua ursii in brate (ca aia care le dau de mancare pe marginea drumurilor sunt personaje comune) si vin si spun ca ursii care se plimba orin orase (gen Sibiu) sunt din cauza defrisarilor, de parca orasele alea erau in mijlocul padurii. Cretinii astia mai degraba si-ar vedea copiii sfartecati de urs decat sa fie de acord sa-i rareasca pana la o populatie sustenabila care sa fie tinuta sub control. Dupa cum am spus, cati ursi sunt in restul Europei si de ce? 

Tu chiar trăiești cu impresia că natura trebuie controlată în totalitate de om și trebuie să o ajustam conform nevoilor noastre, așa e ? Nasoala formă de viață sunteți unii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, AdrianB1 a spus:

La bunica-mea nu s-a defrisat nimic (e doar lemn din specii de calitate inferioara, gen arin) si e plin de ursi prin sat. Daca acum 30-40 de ani erau 2-3 cazuri pe an, acum nu mai culeg prunele de pe deal de vreo 3-4 ani pentru ca le mananca ursii pe toate si ajung in sat saptamanal.  Nici macar nu poti sa mai dai o tura cu bicicleta pe dealuri din cauza lor. Spuneti-mi cum e cu defrisatul (lipsa) si habitatul, ca populatia in zona a scazut la un sfert de cand eram copil (de la peste 5000 de oameni la abia peste 1000 acum).

 

Selectia naturala in cazul inmultirii excesive inseamna foamete. Ursii nu au nici un pradator natural in Romania, tot ce ii poate ucide sunt foamea si tamponarile cu masini pe sosea. Pe vremuri ii rareau vanatorii, nu pentru trofee ci pentru controlul populatiei, si ursii si mistretii, acum nu se mai baga pentru ca e ilegal si nu merita. Prin niste sate de munte prin nord localnicii inca mai fac cheta si platesc cate un vanator sa mai faca curat, dar rar si cu fereala. In schimb s-au inmultit cretinii care ar lua ursii in brate (ca aia care le dau de mancare pe marginea drumurilor sunt personaje comune) si vin si spun ca ursii care se plimba orin orase (gen Sibiu) sunt din cauza defrisarilor, de parca orasele alea erau in mijlocul padurii. Cretinii astia mai degraba si-ar vedea copiii sfartecati de urs decat sa fie de acord sa-i rareasca pana la o populatie sustenabila care sa fie tinuta sub control. Dupa cum am spus, cati ursi sunt in restul Europei si de ce? 

Nu are rost sa te contrazic cu nimic ... sper doar sa-ti mentii parerile si cand copiii care nu mor sfartecati de urs vor muri din cauza noxelor din atmosfera, fenomenelor meteo extreme , inundatiilor ,alunecarilor de teren si restul fenomenelor generate de despaduririle masive si poluare. 

 

Acum 13 ore, Nguyen a spus:

Oameni 7 miliardea, ursi cati sunt?

Pffff... cui sa-i explici . N-ai cu cine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...