Sari la conținut

Dauna totala


Adrian123
 Share

Postări Recomandate

Salut!acum 3 saptamani am avut o intamplare nefericita cu un domn care mi a dat cu motocicleta pe jos in parcare si mi a zgariat niste carene,mi a rupt cricu si aripa.Pe devizul de reparatie scria ca ma costa 4300 lei toate reparatiile.Astazi m a sunat asiguratorul si mi a spus ca cei de la Bucuresti mi au calculat valoarea morocicletei si au zis ca pretul ei este de 4500 lei(Honda Cbf 125 2009) si ca pot sa dau epava la licitatie cu 1500 lei si ei imi dau restul banilor(cam 3000 cred).Eu am aceasta motocicleta de un an,fiind cumparata cu 5000 lei.Se merita sa accept oferta sau cum trebuie sa procedez pe mai departe?Sunt inca incepator cu A1,nu ma pricep prea bine fiind prima data cand patesc asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scot ei epava la licitatie pt tine sau doar ti-au zis ca scoti banii aia pe ea daca o pui tu la licitatie?

Daca iti lasa epava sa faci ce vrei cu ea, o repari cu piese SH din aia 3000 lei si iti mai si raman bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi au zis ei ca imi ofera nu stiu cine 1500 lei,nici nu mi a pasat cine sincer si n am vrut mai multe detalii.Nu stiu ce sa fac,daca e ok oferta lor sau nu...mai astept pareri

P.S:motocicleta functiomeaza inca impecabil,doar cricu si aripa din fata is cele care bat tare la.ochi..

Editat de Adrian123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mie îmi place atitudinea asta de relaxare totala, de parca nu ai fi tu implicat! 

Nu ți-a păsat să cunoști toate elementele de la asigurator, dar vii aici și întrebi ce și cum! 

Mergi încă odata la asigurări și cere-i toate detaliile, fii ate t la toate aspectele, apoi calculezi și vezi cum stai. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, l.u.v a spus:

Mie îmi place atitudinea asta de relaxare totala, de parca nu ai fi tu implicat! 

Nu ți-a păsat să cunoști toate elementele de la asigurator, dar vii aici și întrebi ce și cum! 

Mergi încă odata la asigurări și cere-i toate detaliile, fii ate t la toate aspectele, apoi calculezi și vezi cum stai. 

Nu stiam nici eu daca am de ales in cazul asta.De aceea am venit aici sa cer detalii inainte de a face urmatorul pas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, Adrian123 said:

Mersi,cineva care intelege✌

Nu il cunosti pe paca (inca) :))))))))))

 

Ontopic: du motocicleta la un service (nu reprezentanta) sa vezi cat te costa sa o repari la pret decent.

Incearca la baietii de la Pimoto Bike Shop, daca esti in Bucuresti. Au pagina de facebook. Ei vopsesc si repara carene, aripi etc. Vezi cat costa reparatia vs. o aripa SH de pe ebay. Probabil ca si cricul se poate suda sau se poate gasi unul compatibil pe la dezmembrari. Depinde si ce s-a rupt - daca e rupta balamaua in care e prins, si care face parte din cadru probabil, sau daca e rupt cricul.

 

Scrie totusi in ce oras esti, sa te indrume careva catre service-ul local. Vad ca numarul de inmatriculare e de Hunedoara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stau sa caut, dar din ce imi aduc aminte

Ca sa fie declarata dauna totala trebuie ca valoarea reparatiei sa fie cel putin 90% din valoarea evaluata (conditie indeplinita 4300/4500)

Simultan valoarea epavei nu trebuie sa depaseasca 25% din valoarea evaluata (da cu "," 1500/4500)

Sunt societati care ajuta la valorificarea epavei si platesc diferenta

Sunt altele care iti lasa epava si iti platesc 75% din valoarea evaluata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, XaeL a spus:

Nu il cunosti pe paca (inca) :))))))))))

 

Ontopic: du motocicleta la un service (nu reprezentanta) sa vezi cat te costa sa o repari la pret decent.

Incearca la baietii de la Pimoto Bike Shop, daca esti in Bucuresti. Au pagina de facebook. Ei vopsesc si repara carene, aripi etc. Vezi cat costa reparatia vs. o aripa SH de pe ebay. Probabil ca si cricul se poate suda sau se poate gasi unul compatibil pe la dezmembrari. Depinde si ce s-a rupt - daca e rupta balamaua in care e prins, si care face parte din cadru probabil, sau daca e rupt cricul.

 

Scrie totusi in ce oras esti, sa te indrume careva catre service-ul local. Vad ca numarul de inmatriculare e de Hunedoara

Am dus o la un service din oras pemtru deviz si acolo mi au dat o foaie pe care scria ca piesele

ma costa 4300(se gasesc originale doar din strainatate aduse).Cat despre cric am gasit si in tara cric  cu 220 lei din ce mi aduc  aminte

 

Acum 6 minute, Tzitzicat a spus:

Nu stau sa caut, dar din ce imi aduc aminte

Ca sa fie declarata dauna totala trebuie ca valoarea reparatiei sa fie cel putin 90% din valoarea evaluata (conditie indeplinita 4300/4500)

Simultan valoarea epavei nu trebuie sa depaseasca 25% din valoarea evaluata (da cu "," 1500/4500)

Sunt societati care ajuta la valorificarea epavei si platesc diferenta

Sunt altele care iti lasa epava si iti platesc 75% din valoarea evaluata

Deci ar fi mai bine sa o duc la ceva societate care sa valorifice epava?

 

 

Oricum,nu zic ca banii aceia nu sunt suficienti,dar as incerca sa vad daca pot scoate mai mult de pe ei din moment ce raman si fara motocicleta un an intreg

Editat de Adrian123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Tzitzicat a spus:

Nu o duci unde vrei tu

Unde are RCA ala care a strambat-o

Am dus o la cei de la Alianz Tiriac.Si acolo mi au spus ca ei nu au oameni in service care sa se priceapa la motociclete si mi au zis sa duc eu motocicleta la orice service moto si sa cer un deviz de reparatie care m a costat 60 de lei.Acolo mi au spus  ca ma costa 4300 pentru reparatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adrian123 prin "societati" tzitzicat se referea la societatile de asigurare (in cazul tau societatea de asigurare a vinovatului, adica Allianz), care au una din doua abordari: te ajuta sa vinzi epava (pt un comision) sau iti lasa tie epava sa o vinzi / repari / dezmembrezi. Vezi ce varianta iti propun astia, in primul rand.

 

Legat de service-ul la care ai fost: normal ca aia ti-au facut deviz cu piesele noi, ca asa se face pentru asigurator, ca ala e obligat sa iti bage piese noi pe ea. Dar daca tu te apuci sa o repari si bagi pe ea piese SH de pe ebay, e treaba ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, XaeL a spus:

@Adrian123 prin "societati" tzitzicat se referea la societatile de asigurare (in cazul tau societatea de asigurare a vinovatului, adica Allianz), care au una din doua abordari: te ajuta sa vinzi epava (pt un comision) sau iti lasa tie epava sa o vinzi / repari / dezmembrezi. Vezi ce varianta iti propun astia, in primul rand.

 

Daca imi lasa mie epava atunci cati bani imi mai ofera vreun ban ei?

P.S:Nu stiu cum mi au calculat ei ca motocicleta mea valoreaza 4500 lei din moment ce pe internet o gasesc la peste 5000 lei

 

Editat de Adrian123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cat o gasesti tu pe net si la cat au valorificat-o ei(in baza unor reguli si calcule, nu dupa "urechea" vânzătorul de pe olx) sunt doua chestii diametral opuse. Daca te cramponezi in 150eur e alta problema. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca reparatiile sunt sub pretul total al mobrei evaluata de ei nu e dauna totala.

Le iei banii si le spui ca o repari in regienproprie.

Daca ar fi dauna totala (totalul reparatiilor mai mare decat valorea totala a mobrei) le spui ca pastrezi “epava” si ei sunt obligati sa-ti vireze 75% din valoarea reparatiilor.

Sper ca am fost suficient de clar.

PS Fii fericit, ti-au evaluat-o bine cu 500 de lei sub cat ai dat tu pe ea.

Sa vezi ce misto e cand mobra e impecabila, aproape noua, si i o evalueaza la 50% din pretul ei.

Pe scurt ia 4300 de la ei si papa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Adrian123 a spus:

 

 

Acum 32 minute, Speedy.K a spus:

Daca reparatiile sunt sub pretul total al mobrei evaluata de ei nu e dauna totala.

Le iei banii si le spui ca o repari in regienproprie.

Daca ar fi dauna totala (totalul reparatiilor mai mare decat valorea totala a mobrei) le spui ca pastrezi “epava” si ei sunt obligati sa-ti vireze 75% din valoarea reparatiilor.

Sper ca am fost suficient de clar.

PS Fii fericit, ti-au evaluat-o bine cu 500 de lei sub cat ai dat tu pe ea.

Sa vezi ce misto e cand mobra e impecabila, aproape noua, si i o evalueaza la 50% din pretul ei.

Pe scurt ia 4300 de la ei si papa!

Mersi mult,mi ai fost de mare ajutor!O seara faina😊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evaluarea se face dupa un program identic la toti asiguratorii. Dupa ce afla pretul , daca reparatia costa mai mult decat valoarea calculata atunci este dauna totala si ei sunt obligati sa puna fierul pe un site de licitatii unde o firma poate oferi o anumita suma pe epava. 

Iar ei iti ofera diferenta intre valoarea mobrei si valoarea epavei. 

Mizeria pe care o fac asiguratorii este ca ofera ei o suma mai mica drept despagubire ca sa mearga treaba repede.

Sa mergi la ei si sa iti prezinte evaluarea mobrei conform programului de calcul. 

Treaba cu cei  75% nu mai este valabila. Daca nu se gaseste un cumparator al epavei sunt obligati sa iti dea 100% valoarea mobrei. Treaba cu 75% + epava e vrajeala ca sa faca economii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Silver Arrow a spus:

Evaluarea se face dupa un program identic la toti asiguratorii. Dupa ce afla pretul , daca reparatia costa mai mult decat valoarea calculata atunci este dauna totala si ei sunt obligati sa puna fierul pe un site de licitatii unde o firma poate oferi o anumita suma pe epava. 

Iar ei iti ofera diferenta intre valoarea mobrei si valoarea epavei. 

Mizeria pe care o fac asiguratorii este ca ofera ei o suma mai mica drept despagubire ca sa mearga treaba repede.

Sa mergi la ei si sa iti prezinte evaluarea mobrei conform programului de calcul. 

Treaba cu cei  75% nu mai este valabila. Daca nu se gaseste un cumparator al epavei sunt obligati sa iti dea 100% valoarea mobrei. Treaba cu 75% + epava e vrajeala ca sa faca economii.

Posibil sa se fi schimbat legile de acum vreo 9 ani cand am avut eu parte de asa ceva, dar atunci sigur era treaba cu 75%, mi-a raspuns la mail pe tema asta ceea ce atunci se numea Comisia de supraveghere a asigurarilor. Exista si acum, dar se numeste altfel. Daca e vreun dubiu cel in cauza poate apela la ei pentru lamuriri. Deasemenea xista si o Asociatie a vctimelir strazii, un ONG care se ocupa cu d-astea, se poate face o intrebare si acolo.

Acum 11 ore, Adrian123 a spus:

 

Mersi mult,mi ai fost de mare ajutor!O seara faina😊

Cu placere. Rugamintea ar fi sa ne tii si pe noi la curent cu desfasurarea evenimntelor, ar ajuta probabil pe altii care vor mai fi in situatia ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este. Acuma multi ani treaba era dupa bunul plac al firmei de asigurari. Si sa faceau si multe manevre prin supraevaluarea masinii si mizeria cu 75% si iti dam epava.

Acuma este un soft numit audatex unde bagi datele masinii: model, ani , km etc si iti da valoarea. Si toti asiguratorii au acelasi program.

Portita lor pentru mizerii este treaba cu costul reparatiilor. Te trimite de colo colo, timpul trece, tu ai nevoie de fier si iti arunca treaba ca a gasit pe unul care ii da nu stiu cat pe epava - de obicei este gargara - si tu disperat accepti o despagubire mai mica. 

Cand incepi sa le ceri hartii  incep sa dea din colt in colt.

Revenind la colegul nostru: 

@Adrian123 sa le ceri sa iti prezinte evaluarea Audatex si rezultatul licitatiei pentru epava. Daca in 30 de zile de cand a fost lansata licitatia ei nu au primit o oferta SUNT OBLIGATI  sa iti dea toata valoarea mobrei ca despagubire si fierul merge la Remat.

Daca au unul care a vrut epava iarasi sunt obligati sa spuna cine este pentru ca de la el vei lua banii pe epava si el e obligat sa iti dea cat a licitat.

Treaba este sa nu te lasi intimidat de gargara lor si daca nu sunt cooperanti te duci direct la comisia de supraveghere a asiguratorilor si scrii o plangere.

Tema agentilor de asigurare este sa iti dea cat mai putin bani.

Succes si nervi de otel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

 

@Adrian123 sa le ceri sa iti prezinte evaluarea Audatex si rezultatul licitatiei pentru epava. Daca in 30 de zile de cand a fost lansata licitatia ei nu au primit o oferta SUNT OBLIGATI  sa iti dea toata valoarea mobrei ca despagubire si fierul merge la Remat.

Daca au unul care a vrut epava iarasi sunt obligati sa spuna cine este pentru ca de la el vei lua banii pe epava si el e obligat sa iti dea cat a licitat.

Treaba este sa nu te lasi intimidat de gargara lor si daca nu sunt cooperanti te duci direct la comisia de supraveghere a asiguratorilor si scrii o plangere.

Tema agentilor de asigurare este sa iti dea cat mai putin bani.

Succes si nervi de otel.

Mersi de sfat,dar m am gandit ieri si am zis ca mai bine sa raman cu mobra din moment ce motorul merge impecabil si doar cateva carene is rupte sau zgariate mai mult sau mai putin.O sa le cer totusi evaluarea Audatex sa vad si eu cum mi au evaluat o 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...