Sari la conținut

Am nevoie de reparatii la roata fata enduro


Postări Recomandate

Cred c-ar fi mai usor sa cauti alta roata second hand,in tara sau Ebay.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din capitolul "do it yourself":

Nu cred ca se mai poate folosi roata ta, eu as schimba doar cercul. Cauti pe olx o roata second sau doar cercul, nu conteaza de la ce e. Important e ca cercul sa fie la fel ca al tau, 21", 36 gauri, cu latimea de 2,25 parca (scrie pe el toata aceasta informatie, stantat pe o parte). Si sa fie ceva serios, de enduro, nu provenit de la vreo chinezarie cu fier mort.

Apoi dai jos cauciucul tau si dai vreo 3-4 zile la rand cu WD40 pe la suruburile spitelor tale, ca sa le poti debloca. Dupa vreo 4 zile de dat de 3 ori pe zi cu WD40, ar trebui sa poti desface spitele fara sa trebuiasca sa le tai.

Iei cercul nou si-l pui in locul cercului tau, exact ca in link:

 

 

In loc de suportul ala pe care ei invart roata ca sa o centreze, poti sa pui roata direct pe otocicleta ta suspendata si sa o invarti ca sa o centrezi. In loc de scula aia cu care ei strang spitele poti folosi 2 chei de 6. Piulita de la spite e un pic mai lunga, iti incap 2 chei pe ea si e mult mai sigur ca nu stemuiesti piulita daca le folosesti in acelasi timp.

 

Eu asa am procedat acum 3 ani, cand amschimbat cercul spate, si a iesit perfect.

 

Ca si idee, uite si o roata cu 36 spite la pret bun (daca sta sa socotesti si pretul anvelopei). Numai sa aiba si latimea pe care o ai tu la roata ta:

https://www.olx.ro/oferta/vand-roata-enduro-21-IDbi576.html#7eb3d240de

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...