Sari la conținut

Panou sigurante Yamaha XS


Postări Recomandate

Va salut!

De curant am un Yamaha XS850 din '82 si am observat la cutia cu sigurante mici probleme cu ar fi acele cleme (am pus poza) de tin sigurantele sunt cam imbatranite si as vrea sa le schimb dar nu prea gasesc .Am cautat in  Bucuresti pe la magazine electrice auto si de muzica si nu am gasit asa ceva.Ceva idei unde as putea gasii.

P.S Multi mi-au zis sa trec pe sigurante plate,sincer nu as vrea sa trec pana nu epuizez cautarea pentru cele originale.

Multumesc anticipat pentru atentie!

IMG_1042.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, 

1. Clemele despre care vorbesti nu o sa le gasesti niciodata in comert.

2. Trebuie sa inlocuiesti tabloul de sigurante, tablou care este compromis. In plus ai multe improvizatii in supradimensionarea sigurantelor( fire aditionale)= pericol de supraincalzire/scurtcircuit in instalatie=FOC

3.  Cumpara un tablou de sigurante pentru un tip de motocicleta si-l adaptezi la tine pe circuite si consumatori.

4. Vad si un conductor care intra in tablou, conductor topit/rupt....un alt pericol! Verifica instalatia!

Bafta,  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci in targ la Vitan, iei un panou de sigurante auto de Dacie (e un nene cu parul alb pe al doilea culoar dinspre gard, pe la mijlocul culoarului, in dreapta, cum stai cu fata la masinile parcate la vanzare), dai jos panoul vechi, pui panoul nou, desfaci firele alea din papucii vechi. Unde ai fire dezizolate le inlocuiesti pana la prima conexiune. Cumperi niste papuci noi, cositoresti firele cu papucii noi si le conetcezi la noul panou.

Ce ai tu acolo nu merita refacut! Crede-ma!

Si eu am avut acelasi lucru si numai probleme mi-a creat,. Pe langa faptul ca sunt greu de gasit, in timp, clema aia se slabeste, siguranta vibreaza, se creaza un arc electric si se fac depuneri pe conexiunile de cupru pana in momentul in care se ard sigurantele si ramai cu motorul in drum cand ti-e lumea mai draga!

 

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.Da pana la urma o sa schimb panoul cu sigurante plate,am si gasit un panou cu 4 sigurante exact cat imi trebuie mie(acum sa masor sa vad daca pica pe aceleasi suruburi de prindere) si o sa schimb si toate firele pana la prima mufa/conexiune.Am observat ca a 4-a siguranta a fost modificata cu un alt sistem de prindere a sigurantei si de aceea nu aparea in panou si e undeva pe fir .

Multumesc si revin cu o poza cand il schimb sa vedem cu arata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...