Sari la conținut

Honda sau Suzuki


Assisis13
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Trebuie să iau cat de repede o decizie și va cer sfatul ca sa reusesc sa înclin balanța:)

 

Se da 1 bucată Shadow 750 din 2004, 23000 km, stilizata, cardan, carburatie, posibil necesar schimb anvelope (Nu au un nivel de uzura ridicat dar încălța motorul de vreo 3 ani), proprietarul nu a făcut nicio servisare dar nici nu a mers cu ea (din lipsa de timp, nu e samsar). Depozitata in garaj.

 

Se da 1 bucată Intruder VL 800 din 2008, 21000 km, cumpărată de noua de actualul proprietar, cardan, injecție, anvelope cu talonete montate anul trecut, baterie noua. Servisare nu are anul asta.. Nu s-a dat cu ea. Aceeași poveste, proprietarul nu are timp sa se dea cu ea. Sta intr-un depozit.

 

Ambele arată f bine. Ma tentează mai mult Intruder fiind mai tânără și având injecție. Dar trebuie să iau în calcul și întreținerea ulterioară,  manevrabilitate (sunt începător), aftermarket etc . Asa ca sunt la 50/50

 

Diferenta de fost intre ele, 400 Euro..dar nu cântărește în luarea unei decizii. 

 

Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alegerea rationala este Intruder. 4 ani mai tanara , injectie , anvelope noi . A avut-o de noua. Greu de crezut ca si-a batut jos de ea.

Intretinerea ar trebui sa fie similara. 

 

Ar trebui sa mergi totusi dupa feeling . Care iti starneste mai multe emotii cand o privesti ? 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, M!ha! a spus:

Alegerea rationala este Intruder. 4 ani mai tanara , injectie , anvelope noi . A avut-o de noua. Greu de crezut ca si-a batut jos de ea.

Intretinerea ar trebui sa fie similara. 

 

Ar trebui sa mergi totusi dupa feeling . Care iti starneste mai multe emotii cand o privesti ? 

Pfff..Ambele imi plac. Sunt stiluri diferite. VL-ul e clasic și mai vaca..shadow-ul e mai subțirel și are o alură putin. mai sport ca urmare a tuningului..de aici si dificultatea de a alege...incerc sa fac diferenta intre ele pe baza manevrabilitatii,  fiabilității, service etc. Adică sa aleg și cu capul ca inima e împărțită în mod egal 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar Intruder-ul... Are un singur proprietar, nu si-a bagat nasul in ea sa o modifice... injectie... cauciucuri noi....

Uita de o motocicleta customizata de altcineva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Assisis13 a spus:

Pfff..Ambele imi plac. Sunt stiluri diferite. VL-ul e clasic și mai vaca..shadow-ul e mai subțirel și are o alură putin. mai sport ca urmare a tuningului..de aici si dificultatea de a alege...incerc sa fac diferenta intre ele pe baza manevrabilitatii,  fiabilității, service etc. Adică sa aleg și cu capul ca inima e împărțită în mod egal 

Simt asa ca de fapt inima ta vrea Umbra dar logica iti spune VL-ul. Am dreptate?

Nu te lega prea mult de treaba de manevrabilitate. Nu este o diferenta fabuloasa intre cele doua, mai ales ca acest gen de moto nu o iei ca sa faci slalom printre masini sau sa o alergi.

Asta o iei pentru ca iti place cum arata, cum te simti pe ea, cum se aude.

Tehnic vorbind injectie+varsta sunt elemente suficiente ca sa te duci spre VL.

Sa ne trimiti poze cu ce ai luat. 😊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar Intruderul e alegerea optima între cele 2! An, injecție, unic proprietar (implicit mai multe șansă de km reali), anvelope proaspete, ne"țiunerită". 

Parcă văd că vei lua Șodoul în ciuda a tot ce s-a postat aici! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

Simt asa ca de fapt inima ta vrea Umbra dar logica iti spune VL-ul. Am dreptate?

Nu te lega prea mult de treaba de manevrabilitate. Nu este o diferenta fabuloasa intre cele doua, mai ales ca acest gen de moto nu o iei ca sa faci slalom printre masini sau sa o alergi.

Asta o iei pentru ca iti place cum arata, cum te simti pe ea, cum se aude.

Tehnic vorbind injectie+varsta sunt elemente suficiente ca sa te duci spre VL.

Sa ne trimiti poze cu ce ai luat. 😊

:))) daaaa...Dar avantajele tehnice ale VL-ului au adus balanța la 50-50 :)

sper sa o aduca astăzi VL-ul de la depozitul in care hiberneaza si va trimit poza. Nu eate postata la vanzare pe niciun site.

Acum 12 minute, john17 a spus:

Clar Intruderul e alegerea optima între cele 2! An, injecție, unic proprietar (implicit mai multe șansă de km reali), anvelope proaspete, ne"țiunerită". 

Parcă văd că vei lua Șodoul în ciuda a tot ce s-a postat aici! :crack:

😂😂😂

Nu am postat doar ca sa ma bag in seama. Tin cont de sfaturile voastre 👍

Acum 2 ore, Papa_Bear a spus:

Clar Intruder-ul... Are un singur proprietar, nu si-a bagat nasul in ea sa o modifice... injectie... cauciucuri noi....

Uita de o motocicleta customizata de altcineva....

👍👍

Acum 2 ore, HondaRider a spus:

As miza pe Intruder pentru ca e mai nou ca ani si concept (injectie fata de carburatie). Daca cei 21.000 de km sunt reali inseamna ca motocicleta e ca noua.

 

Bafta indiferent ce alegi!

👍👍 la asta mă tot gândesc și eu..chiar dacă inima trage la shadow. O sa învăț sa iubesc si intruderul 😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Silver Arrow a spus:

Bravo!  Daca asta este ceea ce iti place sa fiti fericiti impreuna 😊

 

Arată bine...ce, nu imi iau doamna frumoasa ? :))

multam !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, HondaRider a spus:

Foarte fain!

Mulțam!!

Acum 7 ore, Silver Arrow a spus:

Prima investitie necesara va fi parbrizul a carui lipsa o vei simti la mersul in afara orasului.

Asa e..toate la timpul lor. Deja ma uit dupa proiectoare 😉

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, Silver Arrow a spus:

Aoleu! Proiectoare?

Sper ca te referi la faruri aditionale. Nu proiectoare prinse de crash-bar 😂😂

t_6093.thumb.jpg.79482bf63a24780afddb7489deaf7a75.jpg

Da, da ! :) mea culpa ! am tradus spot light gresit. Le-am gasit pe diverse site-uri cu denumirea asta. Faruri adiționale e corect. Am văzut diverse modele de cruisere cu faruri aditionale montate și mi-a plăcut mult cum arata..de batwing nu mai zic :) deși, in cazul acestui model..Nu cred ca i-ar sta bine cu batwing..

Editat de Assisis13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am revenit. Motorul e superb..la iarna o sa-i montez faruri aditionale, parbriz și baggere..Dar mai e ceva..

Bani de tobe V&H nu mai am..Dar am văzut un Shadow căruia proprietarul i-a dat 2 găuri în toba și suna f bine. 

Nu am apucat să-l întreb unde și cum a dat găurile alea...un sfat, ceva ? Vreau să sune putin mai grav ;)

 

20190813_200351.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, mihai c a spus:

Da ce,daca nu suna tare si agresiv nu mai e faina? Eu cred ca daca nu respectam  pe ceilalti nu are rost sa asteptam respect.

Salut !

Am scris mai grav..Nu mai agresiv. 

Reformulez..as vrea sa bolboroseasca  :)

dacă vroiam ceva agresiv,  scoteam sitele. Nu vreau sa bubuie ..ci doar sa-i schimb putin sunetul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...