Sari la conținut

Silicon benzina


Fix
 Share

Postări Recomandate

Am cirpit o baie de ulei sparta acum 25 de ani cu silicon sanitar alb si a tinut mai mult decit restul masinii (citiva ani)

Orice silicon e bun,dar foarte de calitate sunt cele rosii sau negre ,la tub metalic,de uz auto (de pilda Victor Reinz).

Desi e mai sanatos cu cositor,pt comoditate sau pt o vreme e bun si siliconul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! De moment ce cauti silicon ,sa intelegem ca e pentru 1 rezervor din ....plastic? ))) Pentru cel din  tabla, oare alamit cum ar fi? )))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tine niciun silicon, benzina topeste orice silicon. Am avut o problema asemanatoare cu un rezervor de plastic, nu a tinut nici lipirea cu plastic facuta la firmele care se ocupa cu plastice, nici cu silicon, nici cu diverse combinatii de produse din Dedeman pentru lipit metale, plastic, sticla...cu absolut nimic. Singura chestie cu care merge e sa torni plastic topit peste spartura, doar daca gasesti fix acelasi tip de plastic rezistent la benzina ca si rezervorul tau.

Eu mai am rezervorul vechi, spart, daca e sa fie fix acelasi tip de palstic, si pot sa te ajut cu bucati din el ca sa incerci sa le topesti. E acest model, plastic negru:

https://www.jdk.com.au/fuel-petrol-gas-tank-husqvarna-wr250-wr-250-300-2012-12.html

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze,n-am fost explicit. Deci..rezervorul e metalic,si trebuie sa mut o bucata de 20x20cm(sonda litrometrica),de la rezervorul vechi,la cel nou,care nu este modelul care imi trebuie.Suprafata de contact va fi de 1-2cm iar la sfarsit il prind cu popnituri .Fiind in partea de sus,nu sta permanent in benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am etansat capacul pompei de benzina ce intra in rezervor in partea de jos,adica e tot timpul benzina acolo,cu Reinzosil:

https://www.bestautovest.ro/mastic-pentru-garnituri-antracit-reinzosil-300-c-70-ml.html

Etanseaza fara niciun fel de scurgere.

Am facut asta datorita unui surub blocat,unul din cele ce tin intreg ansamblul pompei prins in pozitie.

Il recomand cu caldura. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...

Salutare.

mie imi curge benzina printre rezervor si garnitura pompei de benzina.Rezervorul este metalic.

Oare mi-o fi bun si la mine?

Cum ar trebui sa il aplic?Adica mai trebuie sa demontez pompa din rezervor sa pot pune pe langa ca un fel de imbracante?

Pompa vine in gaura de jos, cea cu suruburi.

 

image.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum cred c-am scris si mai sus,eu am avut piulita unuia din cele 6 suruburi ce-mi tineau sistemul de alimentare prins de rezervor,dusa(adica se invartea in gol in peretele de plastic al rezervorului-vezi poza).Asa ca,am taiat capul surubului,am demontat celelalte 5 suruburi,am siliconat in locul garniturii,am pus garnitura si am strans in 5 suruburi.A tinut si tine si acum,doar ca,intre timp,mi-am facut alt rezervor,dar de aluminiu. :)

WhatsApp Image 2020-10-12 at 14.56.17.jpeg

1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 hours ago, GoodKat said:

Este pacat sa nu legi cu sarma acolo unde poti pune surub. Schimba garnitura pompei cu una noua si ai rezolvat problema...

Schimb si garnitura in primul rand, dar tot trebuie si silicon pt ca am inteles ca ar fi un defect de fabricant faptul ca se strica garnitura de etansare.

Adica din ce am mai citit pe forumuri prin America asa ziceau, acum cine stie.

Ramane de vazut.

Eu vroiam sa stiu daca este rezistent la benzina ca sa nu mai caut alt silicon.

17 hours ago, ENEOS said:

Lăsați, bre, că merge și tencuit cu silicon pe afară, ce să mai demontezi șuruburi?!? 

:moron:

Demontez stai linistit, intrebam doar daca are sau nu vreun efect pe dinafara.

Si pt ca demontatul pompei necesita demontat 3 sferturi din scuter, inclusiv motorul din suruburile de sustinere pe cadru.

8 hours ago, Kristian K said:

Dupa cum cred c-am scris si mai sus,eu am avut piulita unuia din cele 6 suruburi ce-mi tineau sistemul de alimentare prins de rezervor,dusa(adica se invartea in gol in peretele de plastic al rezervorului-vezi poza).Asa ca,am taiat capul surubului,am demontat celelalte 5 suruburi,am siliconat in locul garniturii,am pus garnitura si am strans in 5 suruburi.A tinut si tine si acum,doar ca,intre timp,mi-am facut alt rezervor,dar de aluminiu. :)

WhatsApp Image 2020-10-12 at 14.56.17.jpeg

1.jpg

Multumesc pt info.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...