Sari la conținut

Group buy GoPro helmet chin mount


ovi_ice
 Share

Postări Recomandate

Dupa cum zice si titlul, intentionez sa iau un chin mount facut la imprimanta 3D pt GT-Air de aici: https://www.shapeways.com/shops/ds

 

Omul fabrica GoPro chin mounts pt urmatoarele modele de casti: AGV K5, AGV Crosa R & Pista R, Shoei NXR & GT-Air (posibil sa mearga si la GT-Air 2).

 

Un mount costa 30.38€ facut din plastic "normal" (negru, alb sau alte culori), iar transportul pana in Ro e 15.18€. Durata standard pt fabricatie este de 3 sapt, optional, pt 4€ in plus, se poate reduce la 2 saptamani.

 

Daca ne strangem macar 3, reducem costul transportului la 5 euro de persoana, un pret decent, zic eu.

 

Care sunteti interesati, lasati mesaj aici ori pe privat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ca idee, ai putea incerca inainte de asta sa iti confectionezi singur unul :) Un mount normal de gopro, un silicon ceva care sa ia forma castii si sa te lase sa il modelezi putin. Dupa ce siliconul se intareste, aplici peste el 3M-ul. Tadaaaa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alternativa este Sugru, un adeziv bazat pe polimer. Sunt ceva clipuri pe YT pe tema asta (si un articol scris aici: http://blog.kevhuang.com/gopro-hero4-helmet-chin-mount/). Doar ca tare ma tem ca acel cauciuc odata intarit nu se va ma putea da jos de pe casca. De aceea as vrea ceva lipt cu banda 3M, aia macar o pot dezlipi cu aer cald. 

 

Mount-urile din link-urile puse de mine sunt intr-adevar scumpe, dar sa fim seriosi, la cat costa orice rahatel de accesoriu original pt GoPro, deja cei 30 euro nu mai par asa multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am montat cu Sugru gopro-ul. Tine foarte bine
Am o casca Ls2 care ii ascutita in partea din fata, alta solutie nu am gasit la acel moment care sa nu implice costuri enorme.
Si Sugru il poti da jos daca vrei, exista filmulete pe youtube cum sa il dai jos fara sa zgarii casca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, fuchsia a spus:

 

Daca te hotarasti sa o printezi 3d, ai aici niste modele: https://www.thingiverse.com/search?q=gopro+chin&dwh=795d4c1349aaf96

 

Vad ca sint si variante pentru casti enduro.

 

 

Mersi pt link, vad ca este unul si pt GT-Air. As putea sa incerc la cineva cu printer 3D.

 

Acum 17 minute, DiarM a spus:

 

Nu-mi place deloc cum arata. Si pretul de 42$ + 33$ transport e maricel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere, ai grija sa nu o printezi din PLA chior, ala se inmoaie la temperaturi relativ mici, gen 60 de grade. Cica PLA-ul si-ar imbunatati proprietatile daca e bagat in cuptor dupa printare, cu pretul unor mici modificari dimensionale, dar mai simplu o scoti direct din ABS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@ovi_ice:

I`m in. Sau mai neaos - pune-ma pe lista cu confirmati.

Nu ma grabesc.

Da un semn daca ai gasit al treilea cointeresat. 

La fel, tine-ma, te rog, la curent daca gasesti alta solutie pentru montura frontala. 

Sunt interesat doar de prindere frontala, mai ales ca nu mi-au placut deloc filmuletele facute anul acesta cu prindere laterala.

Multumesc. 

 

Alternativa pt mine este asta (poza cu casca unui tip cu care am stat la povesti langa niste motoare) si parca nu as merge pe ea din cauza greutatii.

   

3.jpg 2.jpg 4.jpg 1.thumb.jpg.3eae037c9ae1a59182163513462162d7.jpg

Continuam pe pm pentru detalii, atunci cand te hotarasti. 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, _Raul_ a spus:

 

@ovi_ice:

I`m in. Sau mai neaos - pune-ma pe lista cu confirmati.

Nu ma grabesc.

Da un semn daca ai gasit al treilea cointeresat. 

La fel, tine-ma, te rog, la curent daca gasesti alta solutie pentru montura frontala. 

 

 

Maine (teoretic) ar trebui sa le iau pe cele facute dupa modelul de pe thingiverse. Revin cu impresii dupa ce le montez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 8 minute, ovi_ice a spus:

 

Maine (teoretic) ar trebui sa le iau pe cele facute dupa modelul de pe thingiverse. Revin cu impresii dupa ce le montez.

Să înteleg că ai printat 3d undeva mai la indemana.

Abonat la topic și astept impresiile tale.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat jucariile in seara asta. Se potrivesc perfect pe barbia castii. Pentru ca ventilatia din barba sa se poata deschide, suportul trebuie sa stea partial pe garnitura (sau cum s-o numi) de cauciuc de la baza castii (vezi ultima poza). Dar asta e o limitare de design a GT-Air-ului, practic exista foarte putin spatiu sub acea ventilatie. Adaptorul de GoPro intra si el fara probleme si sta foarte sigur in montura. 

 

Am uitat sa zic de material. Baiatul la care am printat nu avea ABS negru (doar alb), asa ca le-am facut din PLA. N-am avut timp sa caut in mai multe locuri si vroiam pe cineva din Bucuresti care sa-mi poata face piesele in 24 ore. Nu stiu daca se vede in poze, dar piesele au un finisaj usor striat, pe ABS cred ca iesea perfect lucios, ca accesoriile OEM GoPro (nu sunt sigur, cineva care se pricepe poate sa confirme sau nu).

 

Acum mai trebuie doar sa le lipesc, probabil pt versiunea asta "prototip" sa-i zicem voi folosi banda 3M, iar cand voi face unele si pe ABS, ma gandesc sa folosesc Sugru (parca se integreaza mai bine, arata mai "fluid" rezultatul final)

IMG_4932.thumb.JPG.c489248d90b82709785af9efe05c2406.JPG

 

IMG_4933.thumb.JPG.244c2847509d5512e80be4e760b60bbf.JPGIMG_4935.thumb.JPG.ad6f025576b452e6f694fdba84fa0f10.JPG

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Striatiile apar din cauza rezolutiei la care s-a printat, nu a materialului. Dar printurile din ABS le poti tine ulterior in vapori de acetona si suprafata iese mult mai smooth.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...