Sari la conținut

Permis port arma cat. b pt civili ?


TWD.Grig
 Share

Postări Recomandate

La 180 lei 50 cartuse ma bag. Poti sa-mi dai, te rog, detalii? Multumesc frumos.
Am fost la Calibru9, e misto locatia (desi cam dubioasa curtea), instructorul (un fost militar / politist) care a stat langa mine a fost cam disperat si m-a enervat maxim: pistol pe masa tot timpul (chiar si atunci cand nu are incarcator in el), nu te lasa sa-l tii un pic in mana pentru a te obisnui cu greutatea lui, Glock 34-ul de l-am utilizat tragea un pic in stanga sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Unreal2 a spus:

La 180 lei 50 cartuse ma bag. Poti sa-mi dai, te rog, detalii? Multumesc frumos.
Am fost la Calibru9, e misto locatia (desi cam dubioasa curtea), instructorul (un fost militar / politist) care a stat langa mine a fost cam disperat si m-a enervat maxim: pistol pe masa tot timpul (chiar si atunci cand nu are incarcator in el), nu te lasa sa-l tii un pic in mana pentru a te obisnui cu greutatea lui, Glock 34-ul de l-am utilizat tragea un pic in stanga sus.

 pai ce ai tras si cat a fost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un pachet cu 25 de cartuse 9mm, Glock 34, 145 lei

Sotia o Beretta M9-22 (daca imi aduc bine aminte), 25 de cartuse .22LR, 125 lei
Un prieten un Glock 19 (parca), tot 25 de cartuse 9 mm, 145 lei

Pretul include si o bautura: suc / apa.

Mi-ar fi placut sa existe posibilitatea sa poti achizitiona o arma letala pe care sa o poti utiliza si pastra doar in poligon intr-un fiset dedicat, securizat. Sa tragi cu arma ta, sa o cureti, sa ii faci upgrade-uri etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.08.2019 la 18:11, ianachim a spus:

 serios....

uzual unde???

Peste tot pe unde am tras, atat am platit de fiecare data sau mai putin. Acum vad ca au marit toti preturile, ca daca nu e concurenta pot sa o faca. Nu imi spune ca s-au scumpit cartusele sau armele, ca nu te cred.

La 11.08.2019 la 20:24, Unreal2 a spus:

Glock 34-ul de l-am utilizat tragea un pic in stanga sus.

Toate pistoalele o sa traga un pic in stanga sus in mana ta, depinde cum tintesti si cum apesi tragaciul. Daca nu ma crezi, Google is your friend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, AdrianB1 a spus:

Peste tot pe unde am tras, atat am platit de fiecare data sau mai putin. Acum vad ca au marit toti preturile, ca daca nu e concurenta pot sa o faca. Nu imi spune ca s-au scumpit cartusele sau armele, ca nu te cred.

Toate pistoalele o sa traga un pic in stanga sus in mana ta, depinde cum tintesti si cum apesi tragaciul. Daca nu ma crezi, Google is your friend.

desi am lucrat intr un poligon nu am avut niciodata preturi de 180 ron .....

PESTE TOT... nu este elocvent

la ALFA este singurul loc unde se trage 50 9x19 cu 180 ron

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, AdrianB1 a spus:

Peste tot pe unde am tras, atat am platit de fiecare data sau mai putin. Acum vad ca au marit toti preturile, ca daca nu e concurenta pot sa o faca. Nu imi spune ca s-au scumpit cartusele sau armele, ca nu te cred.

Toate pistoalele o sa traga un pic in stanga sus in mana ta, depinde cum tintesti si cum apesi tragaciul. Daca nu ma crezi, Google is your friend.

 

Glock e recunoscut pentru problema asta, numerosi posesori s-au plans.

 

Discutii: https://forums.brianenos.com/topic/98853-weird-problem-with-new-g17/?tab=comments#comment-1130084

https://forums.brianenos.com/topic/110947-glock-34-shoots-left/ + multe alte threaduri pe alte forumuri.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Unreal2 a spus:

 

Glock e recunoscut pentru problema asta, numerosi posesori s-au plans.

 

Discutii: https://forums.brianenos.com/topic/98853-weird-problem-with-new-g17/?tab=comments#comment-1130084

https://forums.brianenos.com/topic/110947-glock-34-shoots-left/ + multe alte threaduri pe alte forumuri.

 

 

 de catari reglabile ati auzit??

34 vine cu ele din magazin

 si daca problema din poza e grava o poti rezolva 

41C5627E-5229-463E-8C4E-D9874AF92F45.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, am si eu o intrebare. Ce sau cine previne un cursant sa descarce arma in alta persoana? Incep sa cred e mai bine ilegal si safe decat legal si cu semne mari de intrebare. Am inteles ca ar fi un intructor in permanenta langa tine, dar nu este 100% garantat si sigur,nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când nu te cunoaște, îți încarcă el încărcătorul, îl pune pe stand apoi se așează în partea ta dreaptă spate.

Poziția cea mai sigură pentru el. 

De la incidentul UTI, au arma încărcată în toc iar privirea lor te scanează și evaluează continuu. 

Clar nu dorm pe ei. 

E bine.

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Unreal2 a spus:

Glock e recunoscut pentru problema asta, numerosi posesori s-au plans.

 

Orice pistol atunci cand il cumperi il reglezi. Glock are catarea reglabila si ma indoiesc ca posesorul nu l-a reglat. E foarte des intalnit ca cei care nu sunt obisnuiti cu armele de foc sa tina arma incorect si sa tinteasca prost, inclin sa cred ca problema e utilizatorul si nu arma. Si eu eram convins ca tintesc corect, dar cu acelasi pistol primele sute de focuri au fost stropitoare, dupa cateva mii erau incredibil de precise, dar trageam minim 1000 de focuri lunar cu arma aia (cate 100-150 odata) si a naibii arma devenise precisa. O luase flama violet. De fapt., incepusem eu sa trag corect. Nu era un Glock, dar principiul e acelasi: baga 5000 de focuri si o sa vezi ce drept incepe sa traga orice Glock :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, September a spus:

Când nu te cunoaște, îți încarcă el încărcătorul, îl pune pe stand apoi se așează în partea ta dreaptă spate.

Poziția cea mai sigură pentru el. 

De la incidentul UTI, au arma încărcată în toc iar privirea lor te scanează și evaluează continuu. 

Clar nu dorm pe ei. 

E bine.

 Se aseaza in spatele tau in ...functie de mana cu care tragi isi aleg partea 😜😜😜

Acum 2 ore, AdrianB1 a spus:

Orice pistol atunci cand il cumperi il reglezi. Glock are catarea reglabila si ma indoiesc ca posesorul nu l-a reglat. E foarte des intalnit ca cei care nu sunt obisnuiti cu armele de foc sa tina arma incorect si sa tinteasca prost, inclin sa cred ca problema e utilizatorul si nu arma. Si eu eram convins ca tintesc corect, dar cu acelasi pistol primele sute de focuri au fost stropitoare, dupa cateva mii erau incredibil de precise, dar trageam minim 1000 de focuri lunar cu arma aia (cate 100-150 odata) si a naibii arma devenise precisa. O luase flama violet. De fapt., incepusem eu sa trag corect. Nu era un Glock, dar principiul e acelasi: baga 5000 de focuri si o sa vezi ce drept incepe sa traga orice Glock :)

 Acum am inteles de ce de la a 50 a femeie mi a intrat si mie din prima....deci e vorba de EXERCITIU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 13.08.2019 at 9:52, Unreal2 said:

 

Glock e recunoscut pentru problema asta, numerosi posesori s-au plans.

 

Discutii: https://forums.brianenos.com/topic/98853-weird-problem-with-new-g17/?tab=comments#comment-1130084

https://forums.brianenos.com/topic/110947-glock-34-shoots-left/ + multe alte threaduri pe alte forumuri.

 

 

I call Bullcrap. Glock are in general tragaciul mai "greu" datorita sigurantei de pe tragaci. Foarte multi tragatori apasa ca disperatii si deviaza. Buba e la "manuitor", nu la arma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Wolfman a spus:

I call Bullcrap. Glock are in general tragaciul mai "greu" datorita sigurantei de pe tragaci. Foarte multi tragatori apasa ca disperatii si deviaza. Buba e la "manuitor", nu la arma.

 Lucru care se rezolva in 5 min cu un alt conector care coboara greutatea de apasare a tragaciului si face ca acel prag sa devina insesizabil

34 vine deja cu un conector modificat fata de 17 sau 19...

celor care doresc sa vina la poligon nu doar ca sa arunce’ munitie....intr un carton, pot organiza o sedinta privata de maxim 5 oameni unde intr un  cadru organizat putem exersa si povesti despre glock, sig, colt 1911, roni si revolver😜😜

 

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e de-a dreptul horse crap. Nu are nici o treaba, siguranta din tragaci nu il face mai greu, iar greutatea unui tragaci are limite minime impuse prin lege in multe tari, din cauza riscurilor de descarcare accidentala. Pistoalele de competitie au tragaciul foarte fin pentru ca sunt exceptate.

 

Dar da, buba e la utilizator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

4. componentă esențială - țeava, frema, cutia mecanismelor, după caz, superioară sau inferioară, manșonul mobil, cilindrul, cap închizător sau închizător, care, în calitate de obiecte separate, sunt incluse în categoria armelor de foc pe care sunt montate sau sunt concepute să se monteze;(la 04-11-2019, Punctul 4. din Punctul I. , Articolul 2 , Capitolul I a fost modificat de Punctul 3, Articolul I din LEGEA nr. 196 din 31 octombrie 2019, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 880 din 01 noiembrie 2019 )

 

Plecand de la aceasta afirmatie a legiuitorului, pot trimte direct la domiciliu 2 incarcatoare de 45.acp, fara munitie? Sau musai armurier, ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La din astea nu mai bine dai un telefon la politie sa intrebi daca e voie sau nu?  Cu mesriasi din astia ca easy ride on ajungi la puscarie/ 

 

@easy ride on! la securisti se dadea permisul pe ochi albastri? ca si pe atunci politia si pompierii aveau culori diferite de girofare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, einstein1984 a spus:

La din astea nu mai bine dai un telefon la politie sa intrebi daca e voie sau nu?  Cu mesriasi din astia ca easy ride on ajungi la puscarie/ 

Mail, sa-mi dea in scris, asa am si dovada, nu doar pe vorbe.

 

Easy, tu erai un baiat mai cerebral, ce ai patit?🤔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...