Jump to content
Macinca Ionut

Incepator si dornic de o motocicleta noua.

Recommended Posts

Salutare , vreau sa pun si eu o intrebare scurta la care raspunsul poate fi logic dar vreau sa ma asigur. Vreau sa imi iau o motocicleta noua , dintr-o reprezentanță/showroom(sau cum li se mai zice) si voiam sa stiu si eu daca ei te lasa sa te așezi pe motocicleta care este prezentată (chiar daca nu ai intentia sa o cumperi ci doar sa vezi cum stai pe ea) pentru ca am auzit ca sunt unele care nu te lasa. As prefera si niste exemple bune de showroom-uri in zonele București, Pitești, Ploiesti , Brașov. Multumesc.

În București te poți urca pe ele la următoarele (ce pot garanta eu):

- Ducati (Metrotehnica, la Jilava);

- Motorteam (dealer Honda și Suzuki, Drumul Taberei),

- Dual Motors (dealer Yamaha, Pipera);

- ASP Group (dealer Indian, Șoseaua Odăi).

Baftă!

Cred ca in orice showroom te poti urca cam pe orice motocicleta, dupa ce ceri permisiunea, fireste.

Cred ca destui or sa fie dispusi sa te ajute intr-un fel sau altul sa faci si drive test, daca iti doresti.

Acum 44 minute, Kagemusha a spus:

În București te poți urca pe ele la următoarele (ce pot garanta eu):

- Ducati (Metrotehnica, la Jilava);

- Motorteam (dealer Honda și Suzuki, Drumul Taberei),

- Dual Motors (dealer Yamaha, Pipera);

- ASP Group (dealer Indian, Șoseaua Odăi).

Baftă!

Piatra in vitrina daca cumva nu te lasa, dar nu are cum, e interesul lor.

Adaug la lista si Harley Davidson din Baneasa.

Poti sa spui si cam catre ce esti orientat ...ca sa te trimita bajetii mai la punct fix  :) 

Nu ai precizat daca ai permis sau nu. O poti lua si la un test drive, de ce doar sa te urci pe ea? In functie de ce cauti, daca nu gasesti in showroom, poate are cineva modelul respectiv si te lasa sa urci pe el.

OP: sa nu te iei dupa starcream sa arunci cu pietre in vitrine...sunt scumpe.

Pffff..fumeile astea te gasesc si in gaura de sarpe ! :lol:

Ionut, gandeste-te si la scooter. Din doua motive: 1. va trebui sa inveti sa conduci in trafic- nu e usor nici cu masina unde scoala nu se face doar in poligon; si 2. motoarele de A1 te vor imbia sigur la viteza. Un Vespa/Lambretta e chiar mai cool la varsta asta; echipamentul mai ieftin si ajuta mai mult la temperarea nevoii de adrenalina. In plus, te va ajuta sa inveti sa conduci in trafic; cu conditia sa nu crezi ca daca ai scooter poti depasi pe linia dubla continua, face slalom printre masini; face stanga cand e obligatoriu inainte sau trece cu el pe trecerea de pietoni (da, am vazut si asta acum 2 zile 😀).

Nu esti cool pe scuter ...nu te saluta lumea ...te desconsidera conservarii ,nu poti tura printre masini ....plm ......nu bun ...nu bun 

Nu-i adevarat.

Eu merg si cu un maxiscuter si masinile se dau la o parte,confratii ma saluta de obicei (mai putin HD..aia sunt din lumea ailalta)

E adevarat,ca mai mult cind sunt imbracat cu Alpinestars...haina face pe motociclist

Ar fi bun si un scooter , toată ideea mea este, cum am mai zis in alt topic , înălțimea. Am ceva pus pe creier ca nu sunt destul de înalt sa ma descurc si vreau sa vad cum se simte si daca chiar asa e. Legat de permis , nu am , prefer să aștept pana pe la 18 ani sa dau de B sa ma obisnuiesc cu traficul si dupa ceva de 250/300(maxim kawasaki ninja 400) pt A2. Deci ideea cu A1 se spulbera din pacate din cauza banilor în principal. Dacă aș cunoaste pe cineva cu motor nu ar mai fi nevoie de toate astea, dar sunt înconjurat doar de masinisti.