Jump to content
Sign in to follow this  
reverend

in cautare de povesti

Recommended Posts

Salut,

Dupa cum zice titlul sint in cautare de povesti. Povesti reale cu impact mare.

Sa incerc sa fiu ceva mai specific. Lucrez la un proiect ( o serie de mini documentare)  care leaga  technologia/digital/ date/IT  de oameni. Sau in engleza " technology and humans &humanity"

Ori oamnei/firme / startup-uri  care fac /facut ceva extraordinar   cu technologie sa ajute pe altii  ca de exemplu prostetice smart pt amputati, sau un app/ soft prin care ajuta 100 de copii deodata sa invete ceva, sau  folosirea tech in agricultura pt produse mai sanatoase sau ajutarea fermierilor, etc. Domeniile pot fi cit mai vaste si subiectele la fel.

Sau povesti a unora care prin intermediul technologiei au descoperit sau dezvaluit  probleme sociale/economice/ politice  etc. Aici ma gindesc la Assange sau un wizkid care a hackuit o firma si a dat in vileag  niste probleme ce afectau mii de oameni ( gen furt sau folosire de date) , sau cineva  care a dezvoltat un soft tocmai sa impiedice furt de date etc. ( defenders of digital ) 

Si aici, domeniile pot fi cit mai vaste.

Am postat aici din doua motive, comunitatea de aici are membrii din " all walks of life" si e si destul de internationala. Cind e vorba de locatie, ma pot misca, nu e problema  asta. Oricum sint tot timpul pe drumuri cu job.ul asta.

Nu caut povesti idei de genul, am auzit de unul care... Caut idei de genul il stiu personal pe unul/firma  care...

Sariti cit mai multi dar pe rind ;-)

Incep eu: am cunoscut un student in Delft ( olanda) care a modificat o drona ce cara un apparat de resucitare. drona este in leg permanenta cu un medic  care da instructiuni  audio live  celui care foloseste aparatul. In caz de nevoie, o drona ajunge mult mai repede la destinatie decit orice alt vehicol.  Si asa se salveaza mai multe vieti.

Pentru orice clarificare si detalii in plus va stau la dispozitie.

Va multumesc anticipat.

O idee ar fi să te inspiri de rubrica ”accidente”. Trecerea de la transportul animal la tehnolgia motorului a distrus/nenorocit milioane de vieți. Și continuă...