Jump to content

Începător păreri primul motor ! ✌🏻

Recommended Posts

Salut all!

Sunt JJ am 29 de ani , 1.88 si 78 kg. 

Sunt pasionat de doua roti, mergând pe fixa de aproape 10 ani. 

Am carnet categoria B de 9 ani, si anul acesta m-am decis sa dau de A, l-am luat din prima, acum sunt in căutăre de mobra si am nevoie de ajutor.

Nu imi plac motoarele de viteza, înclin spre un motor de 500 care se poate modifica relativ usor in scrambler / cafe. Am un buget de 1000-1500 euro pentru motor. Inițial am vrut sa merg pe super moto dar am înțeles ca nu prea este iertător pentu un începător si am zis sa merg pe ceva mai usor. Ma interesează un motor la care se gasesc piesele usor.

Astept păreri,

Va multumesc pentru timpul acordat !

Daca iti spun numele din buletin te ajuta pe tine la ceva? Nu ma ascund de nimeni,  asa prefer sa am numele , nu vrei sa imi răspunzi, dai click mai departe.

Macar un buget de 2000 de euro pentru un motor decent,nu o chestie cosmetizata in care mai bagi inca bani.La banii astia gasesti destule variante.

Si nu in ultimul rand,ceva bani si de echipament decent,face bine la moral. :)

Daca gasesc ceva ok, pot sa cresc bugetul :) , ca si echipament m-am gândit la o casca undeva la 200-300 euro, geaca si mănuși tot undeva in zona aia. 

Sa inteleg ca doresti un monopiston? :)

De asta am postat pe forum aici :) , nu ma pricep la date tehnice, vreau o mobra cu care sa merg zilnic prin oraș si rareori in afara pe distante relativ mici, ceva care sa fie comod si oldschool in același timp. Am vrut sa imi fac un scrambler din un dominator sau tenere dar am tot înțeles ca nu prea este indicat la începători.

Motocicleta merge asa de incet/tare cum tragi tu de gaz.

Pe ce ai facut scoala?

Edited by Christian 1

Dupa mintea mea,ti-ar fi buna o Yamaha XT660 X,desi nu prea are look-ul de scrambler,caferacer,asta raportandu-ma la inaltimea ta si kg tale.

Are 48 cp si un motor ok.

Googaleste un pic si vezi despre ce e vorba.In oras,afara si chiar pe drumuri neasfaltate e ok.

Asa aspect clasic are Honda FX 650 Vigor,de pilda anuntul asta e de vreun an,poate mai lasa din pret:

https://www.olx.ro/oferta/motocicleta-kawasaki-klx-250-honda-vigor-650-IDbDVmD.html#1848788b8b

E un  Dominator mai de strada;nu stiu insa daca ti se potriveste ca pozitie,inaltime,trebuie probat

Edited by mihai c

ER6 N,doi cilindri.

@christian 1 da, am mers ok pe ea. Este ok pentru înălțimea mea, dar nu am cum sa o fac scrambler, de hornet, gs 500, bandit, fazer, ce zici ?

@mihai c ai cum sa imi arați care ti se par ok ? 

Salut si felicitari ca ai luat din prima.

Sunt o multime de motociclete care sunt usor de modificat in scrambler/cafe.(dar majoritatea sunt peste buget)

In general Honda are cam cele mai multe motoare pentru modificat in acest scop.

Uite cateva modele:

-CB500/750

-CB400 N

-Hornet 600

Suzuki:

-Suzuki Bandit

Yamaha:

As-i avea tupeu sa arunc si un Virago printre ele, dar tine cont ca, ceva frumos necesita multa munca si bani.(bineinteles si pe cineva care stie sa le modifice)

Inclusiv un BMW K1100 arata exceptional daca e facut de cine trebuie, dar nu cred ca ar fii deloc buna pentru un incepator (este destul de mare, grea etc.)

Ai grija si asfalt uscat.

4 hours ago, jjay said:

@christian 1 da, am mers ok pe ea. Este ok pentru înălțimea mea, dar nu am cum sa o fac scrambler, de hornet, gs 500, bandit, fazer, ce zici ?

@mihai c ai cum sa imi arați care ti se par ok ? 

ajuta putin asta https://cycle-ergo.com/

dar de baza e proba practica,un drive-test

si nu uita ca mai presus de aspectul si tipul motocicletei,e priceperea ta,pt supravietuirea in trafic

citeste proficient motorcycling,vezi si niste materiale pe youtube de genul https://www.youtube.com/watch?v=lHSJ56krHPg&t=2s

Edited by mihai c
Acum 11 ore, jjay a spus:

...

Mie-mi plac monocilindrele. mari.. :)

@ArmandB merci ! Am un prieten care și-a facut un Honda xr 600 Rally din 86' într-un scrambler cu costuri relativ ok. Stiu BMW k100 mi-a plăcut si mie foarte mult si este un proiect peste mai mulți ani cand o sa am exeperienta mai multă.

@mihai c merci mult pentru site o sa incerc acolo.

@Christian 1 ;)) eu inca nu știut exact, vreau ceva comod si zgomotos.

Tot caut pe olx dar multe motoare care imi plac au o grămada de view-uri si am impresia ca majoritatea sunt șterse si curățate sa arate bine dar cu probleme ascunse.. 

4 hours ago, Christian 1 said:

Mie-mi plac monocilindrele. mari.. :)

https://www.olx.ro/oferta/kawasaki-er5-en5-500-cm2-a2-IDcHTxT.html ce zici de asta ? Ai idee daca se transforma usor in cafe ?