Sari la conținut

Peugeot 307 pret?!


SuzukiRf600R
 Share

Postări Recomandate

Baietii mei,

 

De ceva timp ma bate gandul ca vreau masina noua. Daca in 2017 am cumparat de nou 2 roti (MT09), acum vreau de nou 4 roti (momentan mi-am indreptat atentia spre Seat Ibiza si WV Polo). Desi nu am o masina de dat la casare, am una de vanzare. Este un Peugeot 307 varianta facelift din 2007, achizitionat de la o fosta cunostinta la 42mii km. Daca m-ar intreba cineva cat vreau pe el, jur ca nu stiu cat sa cer! Pe siteul vezicatface.ro zice ca valoreaza 3500 eur (eu insa am dubii, si in plus si in minus) si cum sunt subiectiv ca deh, e masina mea, dati-va si voi cu parerea. Niciun pret nu va fi criticat, ba chiar putem considera o licitatie. Cine da mai mult o cumpara. Cateva detalii despre bestia rosie:


- motor 1.6 benzina, 110 CP
- discuri franta fata/spate
- proiectoare ceata & senzori lumini si ploaie
- oglinzi electrice incalzite & oglinda retrovizoare heliomata
- dual climatronic & geamuri electrice fata
- servodirectie + ESP
- airbag sofer + pasager + cortina

- janta tabla
- km 87 mii (se pot verifica la reprezentanta Peugeot, fiind achizitionata de primul proprietar de noua)
- distributie schimbata la 42 mii km (atunci cand a fost achizitionata de catre mine. conform manualului, s-au atins numarul de ani)
- revizie recenta facuta in fata blocului la 80 mii (deci trebuie facuta)
- placutele fata si spate schimbate la 50 mii km
- 2 chei + cod cheie
- comenzi pe volan + radio CD & inchidere centralizata din telecomanda (telecomanda în cheie + telecomanda optionala)
- cutie manuala 5+1 trepte
- computer bord multifunctional 
- volan reglabil pe inaltime & scaune fata reglabile inclusiv pe inaltime & scaune fata incalzite
- bancheta spate rabatabila si fractionabila 
- cauciucuri de iarna (acesta este al doilea sezon) + cauciucuri de vara (al 3lea sezon)
- consum in oras 8-9-10-11-12% consum in afara 6-7%  :) 
- masina de nefumator & interior (tapiterie, scaune, bancheta, plafon, mocheta) spalat recent

 

Defecte
- zgarieturile normale din Bucuresti
- lac sarit oglinda
- bara fata crapata (o parte mica sarita) in urma ciocnirii de un gard din plasa (Sun Plaza)
- ureche rupta suport reviste pasager

- duzele de stropire nu mai stau la locul lor

 

Asadar, cat face? :)

Merci,

Alecsandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 47 minute, frankone a spus:

Pune si tu niste poze daca vrei raspunsuri si oferte serioase.

 

Mai pe seara, acum nu am nimic in telefon. Asta nu impiedica pe nimeni sa-si dea cu parerea, ca doar suntem romani si ne pricepem la toate :d M-a strafulgerat gandul cu masina noua si am zis...hopa tzopa cat oare face?!

Editat de SuzukiRf600R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vandut acum doi ani cu 3400 euro un peugeot 307 al unei prietene.

Era asemanator cu al tau. Era din 2009 sau 2010 (nu reusesc sa imi aduc aminte) rosu metalizat, avea cam 89000 km, nicio zgarietura, clima dual, faruri automate, senzor ploaie, 4 geamuri electrice, anvelope noi vara Dunlop BlueResponse cu vreo 2-3000 km rulaj si anvelope noi iarna Continental Wintercontact - noi noute, nemontate.

Singurele probleme - farul de la sofer se aburea cand ploua... am descoperit ca era o gaurica in protectia de cauciuc incomplet decupata.

- o zgarietura bara spate de la un sofer neatent - avea amiabila facuta si trebuia doar mers in service si reparata.

Acum 2 ani, pretul pietei era cam 3500-3700 euro pentru peugeot 307 cu mai putine dotari... si care nu arata la fel de bine.

 

 

Editat de mony
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai...OLEICSU' zice ca un Pejos din asta cu facelift face intre 1600 si 2900 Europi. 

Oricine ar dori sa cumpere, face intai in survey (in special pe Oleics) si vede ce si cum....si pe unde se invart preturile. 

Acum, tu cand o sa pui pretul, trebuie sa scoti in evidenta plusurile fata de altele care sa justifice diferenta de pret fata de ce este la vanzare. 

 

Mai este varianta s-o dai la dealer (daca are asa ceva) la un fel de buy-back, sau vehicule de ocazie si sa fie considerata avans pentru masina noua. Dealerii au un fel de catalog in care sunt niste preturi pentru masinile SH si din care incep sa scada toate neregulile gasite la masina.

 

Iti dau 2 exemple:

1. Dacoserv - Militari: are program de vehicule de ocazie. Am avut un Logan din 2006, l-am dat la ei in 2008 cu un pret cu vreo 500 E mai mic decat mergea atunci in targ la Vitan (nu se inventase Oleicsu' :D). Am luat banii si i-am dat avans pentru un Lancer. In iarna lui 2017, am mers iar la ei cu un Duster 2010 si mi-au dat un pret cam cu vreo 800 E mai mic fata de piata. (masina era ok, deci pretul nu a diferit fata de cel din catalogul lor). 

2. Toyota - Pitesti: are un program asemanator. Am dus Lancerul la ei si mi-au dat un pret cam cu vreo 500 E sub pretul pietei, dar care era conform cu cel de la ei din catalog. Apoi au inceput sa scada: revopsit nu stiu ce elemente....x Euro, Inlocuit nu stiu ce dracii...y Euro, schimbat nu stiu ce chestii...z Euro. In final, imi dadeau pe al Pretul minus x, y, z. Partea nasoala era ca x, y si z erau la preturile actuale (De exemplu, x insemna o revopsire arpa fata - 150 Euro). 


Ideea este ca poti sa faci o intrebare si la dealer si daca iti convine si masina e ok, pentru 4-500 Euro mai putin poti s-o dai la ei decat sa astepti la Oleics si sa te sunt toate fenomenele.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci @mony

Merci @The_Sin_Eater

 

Legat de a da masina la dealer, nu cunosc procesul dar cred ca asta se preteaza la masini ceva mai noi si luate de la acelasi dealer sau din aceeasi retea. Imi e greu sa cred ca un Peugeot va lua un Opel la fel cum un Mercedes va lua un BMW :) Am un coleg care si-a dat Toyota lui tot in reteaua Toyota ca buy-back si si-a luat ceva nou. Insa un mix intre dealer si marca...nush ce sa zic. Intrebarea o voi pune, ca nu ma doare gura. Insa ajung cred sa mai aduc bani de acasa :d :d 

Editat de SuzukiRf600R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, o mașină pentru voucher (cu ceva diferență din partea mea) nu te coafează?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, cicloburu a spus:

Man, o mașină pentru voucher (cu ceva diferență din partea mea) nu te coafează?

Merci, dar nu ma coafeaza. Eu nu dau masina ca sa castig un voucher plus ceva bani...nu mi se pare afacere. In primul rand vreau sa stiu cat pot lua pe ea, apoi sa o si vand si cu banii sa ma duc la un dealer sa discutam. El cu siguranta va dori sa ma ajute chiar daca nu am acel voucher de rabla, gasim noi o varianta. Si daca nu poate, nu poate..o iau cu banii pe care-i am plus o finantare ceva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am scris mai sus: am fost la Toyota din Pitesti si primeau Mitsubishi Lancer. La fel si cei de la Dacoserv, ziceau ca primesc Mitsu. Sa-l aduc sa-l vada. Mi-a fost mai usor la Pitesti pentru ca masina era la taica-meu atunci.

 

Mi-a mai venit o idee care ar putea fi luata in calcul. :D

 

Oferta cu 3 vouchere "rabla".

Sa zicem asa: tu zici ca masina ta face 2900 Euro.

O dai la Rabla si-ti iei un voucher de 1350 Euro (6500 lei). - deci esti in "paguba" de 1550 E

Tot unii delaeri (trebuie sa intrebi), au baza de date cu proprietari care au dat masini la Remat s au vouchere de vanzare. Un voucher se invarte pe la vreo 500 E (iar, trebuie sa te interesezi), deci 2 vouchere te-ar costa 1000 Euro.

In total, pare ca esti pe "minus" cu 2550 Euro.

DAAAARRRR...ai 3 vouchere in valoare de 4050 Euro, deci per total esti cu 1500 E pe "plus" pentru noua masina... ;)

 

Think about it....

 

 

 

 

 

Tocmai ai zis....

 

Ai putea sa gandesti asa: pai nu mai bine pun masina la vanzare cu 2900 si mai pun si mia aia si am 3900 E in buzunar?

 

Da, dar in momentul in care o pui pe Oleics, incepe circul... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

combinator mai esti ma @The_Sin_Eater :))))) Imi place cum gandesti, insa tot nu e bine. Ar insemna sa imi bat joc de o masina doar ca sa ce? sa castig 1500 eur in plus? cumva sa-mi insel fierul care mi-a fost la bine si la rau, la rece si la cald, in vremurile ploioase si pline de sex? No way...nu merita bestia rosie asa ceva :))))

Lasand gluma la o parte, este si un risc si nu vreau nici sa umblu dupa acei proprietari, vouchere, acte, etc. Da-mi tu 3mii pe ea si fa tu combinatiile respective si toata lumea e win-win 🍻 Merci ca macar ai acordat atentie si interes topicului :D 

Editat de SuzukiRf600R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere. ;)

 

Io n-am nevoie. Cum ziceam am dat Dusterul din 2010 si l-am luat p'asta nou la inceputul lui 2018. ;) 

....Si Lancerul i l-am dat lui taica-meu definitiv si mi-a dat el cat vroiam pe el. 

 

Vis-a-vis de combinatorica....decat sa ma sune toti dixtrusii de pe Oleics, prefer sa nu am dureri de cap, chiar daca ies cu cateva sute de Europi in minus.

 

Vis-a-vis de vremurile ploioase....FUCK IT! ...e doar un fier... :friends:

 

Stiu ca stii de gluma...

 

 

 

 

Acum 4 minute, Aurelian Pintilie a spus:

pune niste poze si un pret

 

Acum 7 minute, SuzukiRf600R a spus:

Da-mi tu 3mii pe ea

 

Q.e.d.*  :crack:

 

* - acum stiu ca stii de inseamna @SuzukiRf600R

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Aurelian Pintilie a spus:

salut , pune niste poze si un pret, altfel sunt vorbe ... vrei 400 de epuroi pe el ? nu . logic , fa si tu un pas pentru inceput

 

Salut.

Poze am zis mai sus ca nu am, dar voi incerca sa pun diseara. Iti dai seama ca nu e dauna totala si cer sa va dati cu parerea. Plus ca nu pot sa pun un pret cand tocmai asta e scopul topicului...sa-l aflu pe cel corect sau cel mai apropiat de cel corect. Ca e 1 mie, 2 mii, 3 mii...Pasul l-am facut, urmeaza sa mai fac :)

Acum 3 minute, The_Sin_Eater a spus:

Cu placere. ;)

Io n-am nevoie. Cum ziceam am dat Dusterul din 2010 si l-am luat p'asta nou la inceputul lui 2018. ;) 

....Si Lancerul i l-am dat lui taica-meu definitiv si mi-a dat el cat vroiam pe el. 

Vis-a-vis de combinatorica....decat sa ma sune toti dixtrusii de pe Oleics, prefer sa nu am dureri de cap, chiar daca ies cu cateva sute de Europi in minus.

Vis-a-vis de vremurile ploioase....FUCK IT! ...e doar un fier... :friends:

Stiu ca stii de gluma...

 

Exact...fuck it🤩 Bineinteles ca stiu, tu fa-te bine acolo sa poti rupe Dusterul la figurat :d 

Editat de SuzukiRf600R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Aurelian Pintilie a spus:

da-mi poze si vorbim daca vrei sa vinzi, da-mi trei mii de ? ce ? 4mmm

 

Voi pune diseara poze aici sa vada toata lumea si ramane sa dai PM daca vrei sa vorbim. 3 mii de ce? De ce-o fi, doar sa fie bine pentru amandoi! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

woaieeeee. , cat timp are lumea , .... ca la televizor, ma multumesc sa privesc asfalt uscat tuturor

ma bucur ca esti flexibil

bine ca am stabilit unitatea de masura

masina in ce tara e ? la banii acestea ? multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Paca a spus:

De ce esti papagal si mai si semnalizezi ???

Hint : cauta in posturile lui , si ai sa vezi unde bateam ....te-am citat doar ca ai ridicat-o la fileu , altfel persoana ta este complet neinteresanta pt mine .

Sezi usor, nu toata lumea stie subtilitatile topicurilor postate de mine. Insa raman dezamagit ca imi dai doar 400 iepuroi :( 

Te pup, fa-te bine si nu mai fi offtopic. Vezi ca vreau in liveuri :) :) 

Si cateva poze profesioniste (iphone:P) facute in dimineata asta. 

In alta ordine de idei, m-am uitat aseara pe youtube la seat ibiza si vw polo ambele 2019 si...parca nu mai sunt atat de incantat, desi live le voi vedea sambata. Cand am vazut ca, deschizand portbagajul, tot ceea ce incape era un troller marisor, am ramas mut. In 307 am pus 1 troller mare, 2 medii si 2 genti de alea de mers la sala, toate dupa o calatorie cu avionul. Deci...whaaaat? Apoi imi e frica de spatiul din habitaclu, care nu pare a fi la fel de generos. Cred ca va trebui sa ridic bugetul si nu sunt prea incantat de asta pentru ca a schimba masina acum e mai mult un moft. 

1.jpg

4.jpg

8.jpg

2.jpg

5.jpg

9.jpg

3.jpg

6.jpg

10.jpg

7.jpg

11.jpg

12.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, caracterincompatibil a spus:

Parca 101,suna mai decent

 

Pai, parca 101 erau dalmatieni nu Europi. Hai sa nu incurcam borcanele! :P

 

Parca vezi ca se face @suzuki cu o haina gen Cruella Devil.... :crack: (scris intentionat asa....)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o cruda si e si a dracului :D  Cineva mi-a propus un teren intravilan, dar nu am intrat in detaliu nici de zona, daca e sau nu in Bucuresti (eram bogat acum:P), nici cati mp, nici daca e la strada..not for me genul asta de afacere. Zice-ti domnilor un pret...chiar asa? 😐

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...