Jump to content
Sign in to follow this  
Kagemusha

12. GoPro British Grand Prix

Recommended Posts

Deja devin jigodii cacanarii de la Race direction...Surprinzator, MariconM nu depaseste niciodata "limita circuitului"

Posted (edited)
Acum 1 oră, frigider a spus:

mai bine stai acasa si vezi la tv :)

Nu am tv...ce ma fac? 😆

Acum 47 minute, Method a spus:

eu am fost in Village,de unde se vad vreo 3 viraje,dar deh,era mult mai buna vizibilitatea la tribuna decat jos,avand in vedere cat de plat e circuitul.Ar fi bine sa incerci mai multe locuri pentru a-ti face o idee.

Merg cu un coleg de la munca si aduce 2 scaune dinalea pliante. Am zis ca mergem acolo de la un 8-9 si dam o tura de circuit si vedem unde ne place cel mai mult si unde avem ce vedea. Oricum nu vom sta intr-un loc toata ziua. Mersi de pont!

Edited by emanuelcristian

1 oră în urmă, emanuelcristian a spus:

Nu am tv...ce ma fac? 😆

Nu vorbesc cu hipsteri, sorry!

:D

2 hours ago, Gixu. said:

Deja devin jigodii cacanarii de la Race direction...Surprinzator, MariconM nu depaseste niciodata "limita circuitului"

https://www.motogp.com/en/video_update/2019/08/23/a-reminder-of-the-2019-track-limits-rules/305417

Posted (edited)

Vroiam sa zic ”ce bine merg pianele de uzina" da vin e la .5 si rosi .7 :)

De mm lol, de q mai departe.

Ar fi si timpu sa ia q un gp, sa apara un adversar pt mm.

Edited by frigider

Interesant. 

Asfaltul este mai aderent anul ăsta. 

Yamaha are setările de la CT cu datele din anii trecuți. Surpriză.

Acelerează mai bine, viteza lor maximă nu mai este cu 15km/h sub concurența Honda/Ducati, ci doar cu 5. 

Cu alte cuvinte motorul yamaha poate. 

Dar n-au om să stăpânească electronica. Supraînvârt roțile, n-au tracțiune și distrug cauciucurile repede. 

Asfaltul fiind mai aderent aici, cifrele s-au potrivit.

Acum 1 oră, September a spus:

Interesant. 

Asfaltul este mai aderent anul ăsta. 

Acelerează mai bine, viteza lor maximă nu mai este cu 15km/h sub concurența Honda/Ducati, ci doar cu 5. 

Dar n-au om să stăpânească electronica. Supraînvârt roțile, n-au tracțiune și distrug cauciucurile repede. 

sa vedem si in cursa... aderenta mare... mananca cauciucul mai repede....

sa vedem cum se face managementul gumelor in cursa...

Comentatorii MotoGp vorbeau in timpul Fp2-ului de faptul ca noul asfalt accentueaza tractiunea, minimizeaza spinning-ul si, in consecinta, papa mai greu gumele.

Sper ca anul asta sa nu mai ploua si sa se tina etapa :)

Acum 35 minute, Gixu. a spus:

Comentatorii MotoGp vorbeau in timpul Fp2-ului de faptul ca noul asfalt accentueaza tractiunea, minimizeaza spinning-ul si, in consecinta, papa mai greu gumele.

Vom vedea in functie de gumele alese de fiecare

Posted (edited)

Ca fapt divers, incercand sa profite de imaginea motorului  Moto2, Triumph a lansat azi o Yamaha R1 2003 :) Ma rog, 80% din ea. Are "doar" 3 cilindri, 126 cai, aceiasi greutate ca acum 16 ani, bord TFT, ceva electronica iar inginerii englezi se incapataneaza sa o numeasca"Daytona"...

Edited by Gixu.

Posted (edited)
Acum 17 ore, Gixu. a spus:

Da,e foarte ciudat...un pilot cu 7 campionate la bord sa fie foarte precis....cine s-ar fi gandit?Si pe mine m-a frapat :P

Acum 14 ore, frigider a spus:

Ar fi si timpu sa ia q un gp, sa apara un adversar pt mm.

Q nu are cum sa fie un adversar pentru MM,chill.

Insa bai nene,e al draq de rapid....ce-i al lui e al lui,jos palaria pe un tur de circuit e incredibil.Young Lorenzo material :ok:

1.59.2?wtf?Da,da,stiu a iesit larg in virajul 6,si el si Rossi,insa totusi...1.59.2?

Acum 14 ore, September a spus:

TOATA LUMEA are setarile din anii trecuti,surpriza ! Ai impresia ca e vreunul care citeste in viitor?

Nu accelereaza mai bine,ci acest circuit are multe viraje de viteza mare,unde Yamaha,guess what,e buna.Iar cand ultimul viraj nu e o sicana de 60-80 kmh ci un viraj de a3a cu accel jos de 150kmh,ghici ce - Yamaha e avantajata pt ca per de accel e mai mica si viteza de iesire mult mai mare - prin urmare va avea viteza similara cu ceilalti pe linia dreapta.A fost greu?

Nu au motoreta pt acceleratii.Repet,cu totul alt caracter.Ducati si Honda sunt "trase" pe spate cum zicea cineva pe aici.Yamaha nu,prin urmare,cu totul alta apasare pe roata spate si cu totul alt grip.Pierd pe accel castiga pe curbe,pot sa vina 15 oameni la electronica,nu vor face o Yamaha sa accelereze (mai ales din viraje de viteza mica) precum un Ducati.

Acum 12 ore, Gixu. a spus:

Sper ca nu iei de buna ce zic ai nostri de pe europrost..la care comentatori te referi?Poate la cei din afara,ai nostri au dificultati in a intelege ce fac pilotii in timp real si a deosebi 2 piloti de la aceeiasi echipa unul de altul...in consecinta aderenta gumelor nu e un subiect pe care ei il pot aborda,ar trebui sa il lase lui Hodgson & Co. M-am uitat ieri la ultimele 10 min din fp2,sunt comici rau,eu sincer nu inteleg cum sunt si platiti pt asa ceva :

- intra Vinales pe breteaua de la pit si vine spre boxa lui "iata,Vinales iese de la boxe pt un "time-attack".Aham.Numai ca Vinales nu iesea ci intra.Eu nush,se joaca Metin2 sau Lol intre timp,au alta treaba si se uita doar cu un ochi la transmisie?

- imaginea comuta pe Karel in genunchi,mi-am dat seama imediat dupa culorile castii ca e Karel - "si din nou Cal Crutchlow greseste si cade in ultimul tur"...bineinteles ca in secunda urmatoare il vedem pe Cal (care tocmai ce intrase la boxe bine-mersi) cum isi da casca jos si o pupa pe fi-sa (foarte cute aia mica btw,seamana cu ma-sa).Am gresit eu?era Chel pe jos?ca nu l-am vazut sa cada...

Si astea in 10 min....domnii comentatori cand comenteaza o transmisie live ar trebui 1.sa si urmareasca atent respectiva transmisie pt ca ghici ce,e live si se intampla chestii neprogramate care nu sunt in script si 2.ar trebui sa memoreze si sa se familiarizeze cu fiecare pilot in parte si sa fie in stare sa ii recunoasca rapid dupa culorile castii...la draq,daca suntem noi mancatorii de seminte de pe margine in stare,pe gratis,ei care primesc probabil o gramada de bani pt asta ar trebui sa ii viseze.Sa nu mai stea pe fb si insta in timpul transmisiei si sa fie draq atenti,pt ca deja e penibil.

Edited by Method

Acum 17 ore, Gixu. a spus:

S-a reparat. Rossi pe 4. Happy? 

Posted (edited)

@Method 

Când toate motocicletele accelerează cu roata de față la 3 cm de asfalt, pe unde crezi că trece rezultanta forțelor, cu tot cu apăsarea aero?

Deși piloții stau înspre față, cu casca în parbriz... 

Edited by September

Acum 12 minute, September a spus:

@Method 

Când toate motocicletele accelerează cu roata de față la 3 cm de asfalt, pe unde crezi că trece rezultanta forțelor, cu tot cu apăsarea aero?

+1 :)

In alta ordine de idei, cred ca niste lanturi si niste foi au si astia de la yamaha sa o lungeasca si niste amarati de mecanici cu chei sa o lase sau ridice de spate☺️.

1.58 .........sa vedem ce zice MM

Posted (edited)

Quarta...1:58.901. Noul record

.727...

Edited by Gixu.

Acum 32 minute, September a spus:

@Method 

In alta ordine de idei, cred ca niste lanturi si niste foi au si astia de la yamaha sa o lungeasca si niste amarati de mecanici cu c

Acum 17 minute, damager a spus:

In alta ordine de idei, cred ca niste lanturi si niste foi au si astia de la yamaha sa o lungeasca si niste amarati de mecanici cu chei sa o lase sau ridice de spate☺️.

1.58 .........sa vedem ce zice MM

Sper sa nu plece si asta la Ktm la anu'

Pfff.. Quarta a spulberat vechiul record si este pe cai mari aici.. Oare se profileaza prima victorie a francezului?? 

Acum 2 ore, September a spus:

@Method 

Eh, si tu... il iei cu rezultante si apasari. 

Ba dat eurosport nu transmite calificarile???

Eurosporc are lucruri mai importante de transmis, la ora asta.. de pilda un talk show fotbalistic... Bataie de joc! 

Rossi!!! Cine zicea că e mort?

Linia întâi de pe grilă este foarte interesantă!

Posted (edited)

Deci nu am de ce să mă enervez că nu am tv pe insula mea. 😛

Ma uitam pe timpi și hop, moșu' pe 2!

Mai nașpa că dințosu are 1/2 secundă in față tuturor... 

Edited by john17

Rossi și MM în penultimul tur, au frânat și se invitau unul pe altul să treacă în față.

Miller cu ei, dar nu-l băgau în seamă. 

Au stat secunde bune. Timpul rămas, sub un minut.

MM avea deja locul 2, dar Rossi doar 12... 

Neavând încotro Rossi pleacă, MM după la 30m, Miller și el după ei. 

Trec în extremis, linia de start pentru ultimul tur și... totul pe o carte. 

Hard față, soft spate. 

Rossi 1, MM hiper agresiv într-o şicană unde a recuperat 15 m, noul nr. 1, Miller 3. 

Acum 20 ore, Gixu. a spus:

Toti au testat hard in fp4... deci cma asta fost cu faptul ca noul asfalt ni pana gumele....

Quarta ce-a patit in la al doilea sprint din q2? A iesit tarziu si foarte nemultumit.

Marc smecher - stia ca doctorul e obligat sa traga tare ultimul tur asa ca... l-a pus la treaba :)

sper ca maine sa ne aducem aminte de vremile bune.