Sari la conținut

Tractor vs Motocicleta.


ZZTOP
 Share

Postări Recomandate

Da' si ei avut noroc ca bause tractoristu', atlfel era mai rau...

Ii si vad pe motociclist cum a calculat, cu cateva teoreme, toate scenariile si a zis cel mai bine ies daca o culc. Si a stiut ca daca franeaza cu forta X, motoreta se va culca la momentul Y (dar nici mai devreme nici mai tarziu, ca altfel nu mai avea acelasi rezultat) si or sa scape cu viata.

Ce sa mai, practic Superman a cazut cu motoru', asta da titlu de stire.

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Corect, ăla a fost noroc chior. 

Când ești în fața unui obstacol iminent instinctual te înfigi în frâne ca disperatul. Cine spune că trebuie să dozezi frânarea, să te arunci de pe motor sau să culci motocicleta în zecimile alea de secunde și că toate astea le faci conștient habar nu are ce vorbește și nu a trecut niciodată prin situații din acestea!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, littlekriminal a spus:

Da' si ei avut noroc ca bause tractoristu', atlfel era mai rau...

Ii si vad pe motociclist cum a calculat, cu cateva teoreme, toate scenariile si a zis cel mai bine ies daca o culc. Si a stiut ca daca franeaza cu forta X, motoreta se va culca la momentul Y (dar nici mai devreme nici mai tarziu, ca altfel nu mai avea acelasi rezultat) si or sa scape cu viata.

Ce sa mai, practic Superman a cazut cu motoru', asta da titlu de stire.

Practic o mișcare de finețe și eleganță 🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare a franat din incheietura sau din glezna? Hmmm... 

Acum 3 ore, l.u.v a spus:

Corect, ăla a fost noroc chior. 

Când ești în fața unui obstacol iminent instinctual te înfigi în frâne ca disperatul. Cine spune că trebuie să dozezi frânarea, să te arunci de pe motor sau să culci motocicleta în zecimile alea de secunde și că toate astea le faci conștient habar nu are ce vorbește și nu a trecut niciodată prin situații din acestea!

 

Corect. Doar ca as adauga... "Dresarea" unor reflexe in mediu controlat uneori ajuta in cazuri de forta majora. 

Eu inca astept teoreticienii sa apara si pe acest topic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca cineva a pomenit aici de calcule,teoria franarii in siguranta,strategii de minimalizare a consecintelor etc... Pt cine nu stie,instinctul (de supravietuire) este cel care ne dicteaza ce avem de facut in anumite situatii de pericol iminent(cu exceptia cazului cand frica ne paralizeaza). Practic,instinctul este cel care ordona creierului o anumita actiune in situatii limita,gen observi cu privirea periferica o minge care zboara spre capul tau si te lasi pe vine instinctiv,fara sa avem timp sa gandim actiunea. Eu nu sunt sigur ca el a actionat din instinct( si nici macar el nu stie,chiar daca asa a fost) spun doar ca e foarte posibil sa se fi intamplat asta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Instinctul sigur nu-ti zice s-o culci, instinctul iti zice sa franezi ca bou' (unde aici intra reflexul si exersarea cu pondere destul de mare), apoi in functie de suprafata, cauciucuri, motoreta, frane, SOARTA, iese un deznodamant. Nici cel mai al dracu' Marquez nu ar putea sa se gandeasca intr-un timp atat de scurt ca cel mai bine este s-o culce, pentru ca este imposibil de stiut daca e mai bine s-o culci inaintea accidentului, tadaaa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai da’ chiar nimeni nu a auzit de clasica manevra “trecut pe sub tractor”? Am auzit ca vor sa o bage obligatoriu ca proba la examenul de permis cat. A007!

 

Aproape ca i-a iesit... daca betivanu’ ala de tractorist nu ar fi oprit ati fi vazut cum se ridica pe roti pe partea cealalta.

 

In alta ordine de idei, chiar daca probabil legala, viteza cam maricica pentru sat, noapte si pasager. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, de situatia celor doi stie cineva ceva ?

Viteza moto n-a fost mare dar, in situatia data... tractor care s-a pus de-a latu' intr-un "S"... FARA LUMINI ?!?! C-a avut "la bord" doua tuici... putea sa aibe si cinci, tot aia era.

Sa speram ca cei doi copii vor fi bine desi am mari rezerve.

Legat de animale... imprevizibile, NU tractoristi, ca sa mai " indulcim" un pic situatia. Avut o experienta notabila acum vreo cativa ani buni dar, pe patru roti. Noapte, tarziu, zona Voineasa, vara, cald, curbe, "s-a incins taratza" cuiva !! (pentru cine cunoaste). Dupa un stg.-dr, inainte de un podetz... surpriza in faruri........... o vacuta se racorea, rumegand, tolanita in mijlocul drumului, pe acel podet. N-ati vrea sa stiti cum am evitat-o, fara sa zburam prin parapeti (nici io nu stiu ?). Este drept ca eram ceva mai tinerel si mai in "forma".

Dupa ce s-a consumat adrenalina... , hai sa zicem ca ne-am amuzat, io si nevasta din dotare. ( d'aia am luat-o de nevasta, a rezistat, in timp, la astfel de experiente.)

Concluzie: te urci pe doua roti, accepti niste riscuri iar daca mai ai si pasager... le accepti si pe ale lui, totul in functie de experienta si de NOROC !

... sunt multe de zis !!!

Cel mai bine... lasati-o mai incet si... admirati peisajul !!!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...