Jump to content

Plimbare 3 zile

Recommended Posts

M-am captusit cu 3 zile libere saptamana urmatoare si parca as vrea sa le petrec pe motor. Nu stiu insa pe unde sa o apuc, si as avea nevoie de ceva sugestii. Datele problemei sunt:

-  am A-ul de 1 an si cca 6.000 km (poate chiar ceva mai mult daca este sa ma uit la rulajul mobrei). B-ul de mai mult de 20  ani.

- cele mai lungi drumuri pana acum cu motorul - cca 300 km intr-o zi

- traseele la care m-am gandit:

1. - ziua 1 - Bucuresti - Transalpina - stop la Popasul Regelui

- ziua 2:  - popasul regelui, Sighisoara - Stop in Brasov

- Ziua 3: - Brasov - Lepsa - Focsani - Bucuresti

Nu prea stiu mare lucru despre drumurile din acest traseu, nu am fost pe acolo (exceptie Brasov)

2:  - Ziua 1: Bucuresti - Urziceni - Harsova - Luncavita - stop la Tulcea

- Ziua 2: Tulcea - Mahmudia - Murighiol - Enisala - Cheile Dobrogei - stop la Adamclisi

- ziua 3: Adamclisi  - Siistra - Turtucaia - Ruse - Bucuresti

Am umblat ceva cu masina prin nordul Dobrogei, aici mai am ceva idee despre drumuri si locuri.

Care pare mai potrivit pentru un incepator ?

Eu as merge pe optiunea 1. Am facut acum 2 ani Transaplina pana la Popasul Regelui apoi continuat catre Sebes si drumul este bun cu exceptia catorva bucati (am facut traseul chiar cu un FZ6). De la Sebes la Sibiu ai DN-ul si de la Sibiu la Sighisoara stiu ca este foarte bun.  Sighisoara-Brasov am facut cu masina acum vreo 2 ani si era bun.

Nu stiu in schimb daca dupa Lepsa catre Vidra au reasfaltat pentru ca anul trecut era decopertat. Daca da, merita din plin drumul :)

Traseul este foarte misto overall si cred ca merita facut.

Daca nu ai fost pe varianta 1 iti sugerez sa vezi despre ce este vorba. Este un trasru foarte frumos.
Drum bun pe oricare dintre variante.

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk

Un pic de atentie dupa Lepsa spre Focsani,s-a asfaltat ca pe vremuri cu zgura peste noul asfalt, dar Brasov - Lepsa este de facut.

Edited by Contabil

In urma cu vreo 2 saptamani am facut portiunea Sighisoara-Brasov-Lepsa si drumul e bun, cu exceptia zonelor dintre Brasov si Targul Secuiesc unde se lucra si erau gropi destul de mari nesemnalizate, si undeva intre Lepsa si Vidra unde asfaltul era plin de pietris si zgura, exact cum spune si @Contabil.

Duminica vreau sa dau din nou o tura pe Lepsa, dar in sens invers (Focsani-Lepsa-Brasov-Cheia).

Multam., o sa fiu atent.

Gata ziua 1. Trebuie! Dupa ce cabanierul a turnat 2 palinci in mine trebuie sa ma opresc. Transalpina e spectaculoasa.

Maine sa vad cum ma descurc, s-au anunțat coduri galbene de ploi peste tot pe unde voiam sa bântui. 

Edited by HubbaTheButt
Acum 3 ore, HubbaTheButt a spus:

Multam., o sa fiu atent.

Gata ziua 1. Trebuie! Dupa ce cabanierul a turnat 2 palinci in mine trebuie sa ma opresc. Transalpina e spectaculoasa.

Maine sa vad cum ma descurc, s-au anunțat coduri galbene de ploi peste tot pe unde voiam sa bântui. 

Unde te-ai cazat?

Acum 2 ore, FlipperCo a spus:

Unde te-ai cazat?

Ma intereseaza cazarile de pe traseul tau si cat de multumit ai fost in general (cazare, masa, oameni, etc). Poate reconsider ce stiu eu.

Multam’

La 29.08.2019 la 17:53, juld5 a spus:

Mai bine bagi o plimbare pana in grecia.

Decât plimbare prin țară, mai bine la vecini. O spun în cunoștință de cauză (nu intru în detalii).

Vremea s-a mai răcorit, nu mai e așa cald la greci. O zi pentru dus, una pentru baie, cealaltă pentru întors.

IMG_20190904_124454.jpg

Cât despre Cheie Dobrogei, stai calm. Anul trecut era rupt rău asfaltul, peisaje ciuciu, iar în 2 km s-au terminat cheile.

Edited by Lucian_M

Lucian_M, multam de sugestie, dar deja m-am intors.

FlipperCo - in BV am stat la Casa Clementina. Camere bune, curate, doar se doarme, nu au restaurant. Centrul la cca 15 min de mers pe jos (la intors ceva mai mult si si mai adaugi cam un kil de febra musculara - se urca zdravan). Mai rau e cu parcatul, casa e la poalele Tampei, pe o strada ingusta cu panta accentuata. Se poate parca in curte (7 lei / noapte / mobra, e loc de 4-5 mobre).

Gata 3 zile si cca 1.100 km. Un traseu foarte frumos. Am mers usurel, fara sa bag mana in gaz aiurea (desi pe alocuri ma cam manca palma), si am cascat gura la o groaza de locuri frumoase (nu din mers). 

Ieri dimineata cand am coborat dinspre Jina, m-am trezit pe DN 1 aproape singur pana in Sibiu. Parca eram in filmele alea SF, dupa ce a dat bomba sau boala in toti. Tot traficul s-a mutat pe autostrada asa ca DN 1 e numai bun de alergat.

Desi s-au anuntat coduri galbene de ploi si grindina, am avut noroc, nu am vazut picatura de ploaie. O caruta de noroc am avut si pe partea de urcare spre Lepsa cand m-am trezit in fata, pe banda mea, cu un Tucson care cobora si taia curbele. Mi-am retrait intr-un flash parca toata viata, am crezut ca gata, pana acolo mi-a fost. Noroc ca mergeam usor si am reusit sa il evit la mustata, da am ramas cu ceva tremurici in picioare pentru vreo 30 min.

Edited by HubbaTheButt
1 oră în urmă, HubbaTheButt a spus:

O caruta de noroc am avut si pe partea de urcare spre Lepsa cand m-am trezit in fata, pe banda mea, cu un Tucson care cobora si taia curbele. Mi-am retrait intr-un flash parca toata viata, am crezut ca gata, pana acolo mi-a fost. Noroc ca mergeam usor si am reusit sa il evit la mustata, da am ramas cu ceva tremurici in picioare pentru vreo 30 min.

Mulțumesc pentru informatii si bine ca te-ai intors intreg, dupa intalnirea cu melteanul. Treaba este ca drumurile astea libere sunt “o sabie cu doua taisuri” cum se spune. Toti berbecii vitezomani fara creiere (din pacate nu doar conservari), considera ca gata, e drumul lor si uita de reguli si bun simt. E foarte usor sa ti-o furi daca nu ramai concentrat si peisajul te acapareaza. 

Toate bune!

1 oră în urmă, Vrinceanu Andrei a spus:

Cu ce viteza mergi de obicei ? 

Pe autostrada cca 120, pe dn-uri nu prea sar de 100.  Azi am tras totusi ceva mai tare intre Focsani si Buzau.

Nici mobra din dotare nu prea invita la viteza.

In  curbe ... depinde. Imi place sa pastrez rezerve, mai ales daca nu am vizibilitate. Asta dupa ce era sa fac buba de cateva ori din cauza ca mi s-a urcat adrenalina la cap.