Sari la conținut

Motociclist lovit din plin de un autoturism, pe centura Arad


neaorin
 Share

Postări Recomandate

28 minutes ago, easy ride on! said:

Te-ai lămurit (sau te-au lămurit alţii) că acolo nu este nici curbă, nici lipsă de vizibilitate, nici măcat cedează trecerea.

Clar. De aia nu a vazut masina neagră. Ca avea vizibilitate asupra întregii intersectii. De la tine speram la ceva mai suculent. Nu doar sa repeți aberația lui john. Trist.

 

28 minutes ago, easy ride on! said:

 

 când cel din faţa ta (în mod ilegal) încetineşte fără motiv sau opreşte d'ampulea.

Art. 57 (din OUG)

(3) Pătrunderea unui vehicul într-o intersecţie este interzisă dacă prin aceasta se produce blocarea intersecţiei.

 

 

Auzi, cum te "invita" pe tine marcajul ala sa il calci? Ca eu stiam ca iti "permite", si cam atat. Bine macar ca nu te "obliga", tot e ceva.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator goe 75
53 minutes ago, XaeL said:

Eram sigur ca asta o sa fie primul comentariu cand descoperi topicul :)))))

 

Deci o stiai si p-aia la fel cum le stii pe toate ...

 

Deci ce vrei sa descoperi aici in afara de faptul ca tipul a facut buba din cauza lui exact asa cum ai facut si tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, easy ride on! said:

 

De acord?

Daca depășea prin dreapta avea toate sansele sa nu ii vada pe cei care veneau din fata si virau stanga pe drumul secundar. Tot din lipsa vizibilitatii. Sau crezi ca TIRul e transparent din dreapta si opac doar din stanga?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 chestii de invatat de aici, in opinia mea: 

- casca ochii cand esti pe motor, nu toate-s la fel de roz precum par

- prea multa amabilitate strica uneori

 

Da, fluidizarea traficului. Foarte corect si de apreciat din partea soferului de tir. Dar cu deznodamant nasol daca a facut o "romaneasca" tipica de genul: hai, treci si tu ca te las eu.

Iar despre Gigi, sau Costel, sau Dorel sau cum l-o chema pe tovarasul JKJ: prietene.. foloseste-ti dovleacul ca data viitoare se va lasa mai grav. Gandeste, analizeaza, pastreaza distanta, stai pe cwrul tau in coloana. Cele 2 minute in plus nu te vor face niciodata mai implinit. Acum o sa ai vre-o luna si ceva la dispozitie sa realizezi si tu asta intr-un final, si te va ustura si buzunarul pe langa durerile de oase.

Multa bafta! Poate asa vei avea o sansa de a deveni mai bun la motoretism si la conduita in trafic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O situatie in care puteam fi oricare dintre noi!Tir oprit,vezi in fata ca ai timp sa depasesti lejer tirul!Te bagi,si te ia unul venit pe contrasens(sper ca va da-ti seama ca soferul a scurcircuitat intersectia,de aia a si iesit chiar din fata tirului) !Nici dracu nu se astepta sa apara dupa botul tirului o masina!Mai uitativa pe imagini unde era masina neagra pe drumul din dreapta si unde apare ea cand dispare din cadru!A scurtat ,pe contrasens,un spatiu intre tir si intersectie,probabil cativa metrii!Dar a venit pe contrasens,de aia nici nu a avut cum sa-l vada confratele ghinionist!

@Danutzz mai usor cu pianul pe scari,mai ai de invatat cate ceva!Diferenta intre viata si moarte pe motor este atat de mica incat nici nu o vezi cu ochiul liber!

O intuesti,o simti dar nu o vezi!Moartea e cu tine pe motor tot timpul!Norocul si ghinionul sunt tovarasi de drum!Constientizarea pericolelor te face sa eviti multe belele,dar nu te fereste de toate!Restul e noroc sau ghinion!

Multa sanate confratelui,sper sa fie bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Paca a spus:

dupa o perioada , nu mai faci greseala aia ...doar ca unii dintre noi au avut mai mult sau mai putin noroc pana si-au invatat lectia

 

Sau ne-a invatat careva cum e cu depasirea larga si cu campul vizual... pe la cursuri din alea de perfectionare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
2 minutes ago, leopold said:

 

Sau ne-a invatat careva cum e cu depasirea larga si cu campul vizual... pe la cursuri din alea de perfectionare.

 

Lasa prostiile . Poti merge si la mama cursurilor si tot poti face erori.

Poti merge si la cursuri si sa ai si experienta de zeci de ani si tot poti face erori ...si costisitoare si dureroase...

Ok , poate nu una identica dar cu urmari similare fara indoiala.

Asta era esenta si la ce a vrut sa zica un coleg mai sus(cred ca era @Adi32) si asta este motivul pt care nu inteleg rautatea unora in comentatiile de la accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, goe 75 a spus:

Lasa prostiile . Poti merge si la mama cursurilor si tot poti face erori.

Poti sa faci cancer la plaman si fara sa fii fumator. Asa, si?

 

Acum 2 ore, goe 75 a spus:

nu inteleg rautatea unora in comentatiile de la accidente

Nu pot sa spun ca retin situatii de rautate incrancenata. Unii-s fraieri - cum a fost asta. Nu e vorba c-a gresit, e vorba ca n-a stiut/nu si-a pus problema. A avut noroc, a scapat, poate invata ceva, poate invata si alti incepatori ceva din film. Sau te referi la rautate mistocareasca - cam cum il frecati pe Xael? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Xael e un caz mai special care nu vede padurea nici dupa ce a intrat in ea...

Nu poti avea asteptari asa de joase pentru toata lumea.

 

14 minutes ago, leopold said:

 A avut noroc, a scapat, poate invata ceva, poate invata si alti incepatori 

 

Si cand unul de pe moterism se da mare ca el nu ar fi fost la fel de prost ,incepatorul ala invata si mai bine , nu?

 

 

 

 

 

18 minutes ago, leopold said:

Unii-s fraieri - cum a fost asta. 

 

Absolut toti incepatorii sunt fraieri...daca nu la faza aia se gaseste alta care sa-i arate ca mai are multe de invatat. Nu se stie nimic despre tipul ala . Poate sa fie doar un incepator asa cum am fost toti.

 

 

21 minutes ago, leopold said:

 Asa, si?

 

 

 

Si azi mare maestru in explicat dinamica accidentelor altora si ne dam jmecheri ca noi nu am fi gresit acolo ...si maine avem amnezie si nu mai stim cum am facut noi poc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, goe 75 a spus:

Xael e un caz mai special care nu vede padurea nici dupa ce a intrat in ea...

Ei, hai-hai, nu fi demagoe 🤪

 

Acum 8 minute, goe 75 a spus:

Poate sa fie doar un incepator

Doar dupa cum misca as baga mana-n foc ca-i incepator.  De preferinta mana altuia. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pai nu faceam referire la copacul lovit .Ala este domeniul lui john si nu intru.Ma refeream la faptul ca gaseste imediat ilegalitatile altora ...dar el nu merge ca un sfant ...si alte d-astea de ramai masca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are legatura cu motocicleta, are legatura cu condusul, putea sa fie cu masina, la fel se baga

Si da, tocmai ca nu mergem ca sfintii nu ne putem astepta ca altii sa o faca, pentru noi. Anticipare, asta e ceea ce protagonistul nu a facut deloc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, goe 75 said:

...si maine avem amnezie si nu mai stim cum am facut noi poc .

Eu zic ca la accidente sa comenteze doar Silver Arrow. Probabil singurul om de pe forum care merge 100% legal.

 

@goe 75in alta ordine de idei, de cand ne stim noi, tu de cate ori ai cazut rau?

....si de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Eu am cazut de foarte multe ori dar niciodata destul de grav sa am nevoie de doctor. 

In mod normal doar vanatai si durere de cap si odata o fisura de clavicula ( pe Amkart).

 

Sunt doua motive principale pt care le dau prin faina:

1. Am destul tupeu sa-mi testez limetele si sa vad exact pana unde pot sa-mi intind plapuma ...si sa ma ridic sa mai incerc odata...

2 ma plictisesc fantastic de repede si incep sa fac ghidusii ...si nu tot timpul imi iese.

 

 

La faza cu Silver , in sfarsit ai avut si tu o idee laudabila.🤣

 

 

Ce te face inuman este lipsa de empatie si bucuria enorma pe care o exprimi cand cineva o plateste dureros pentru ca a gresit...iar sa gresim este total uman si normal .

In trafic s-a gresit mereu si o sa se intample pentru totdeauna.

 

 

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 minutes ago, goe 75 said:

Eu am cazut de foarte multe ori dar niciodata destul de grav sa am nevoie de doctor. 

 

 

Goe, cand dai dauna totala la motocicleta este noroc pur faptul ca nu ai fost si tu la fel ca ea

22 minutes ago, goe 75 said:

 

Ce te face inuman este lipsa de empatie si bucuria enorma pe care o exprimi cand cineva o plateste dureros pentru ca a gresit...iar sa gresim este total uman si normal .

In trafic s-a gresit mereu si o sa se intample pentru totdeauna.

 

Empatia este pentru cine merita, sefule.

1) Pentru aia care incalca legea la fel ca mine sau mai putin :) Uite, de tine mi-ar parea rau daca faci buba taind linia continua sau depasind viteza. Daca ai trece pe rosu sau ai face accident baut sau cu permisul suspendat, mi s-ar rupe (teoretic, ca practic imi esti simpatic totusi).

2) Pentru aia care conduc cu gradul de preventie cu care conduc eu sau mai mult :) Eu nu am avut (inca) accidente cu alti participanti la trafic. 

 

Cat despre bucuria enorma... Te rog, nu mai fuma prostii

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
5 minutes ago, XaeL said:

Goe, cand dai dauna totala la motocicleta este noroc pur faptul ca nu ai fost si tu la fel ca ea

 

Posibil .Dar inca nu s-a intamplat , daca este vorbim foarte strict. Daca te referi la aia neagra , vezi ca este la George si arata fantastic  si merge de zbarnaie. Si nu a platit mai mult de 50%decat face ca sa o repare.

 

 

Nu am pretins niciodata ca nu am cazut ...si inca mai am cazaturi in repertoriu , pt ca eu merg pentru distractie si sa-mi testez limitele.

Nu am pretins niciodata ca merg ca o babuta la biserica...

Dar nici nu mi-am permis sa-i judec pe altii prea aspru ...asa cum se pare ca-ti face tie placere.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...