Sari la conținut

Motociclist lovit din plin de un autoturism, pe centura Arad


neaorin
 Share

Postări Recomandate

Vizitator goe 75
Just now, XaeL said:

Nu il stiu pe George, imi pare rau. Dar din ce stiu eu din poze, era rupt cadrul. Poate de asta zbarnaie.

Vezi , inca o situatie in care vorbesti fara sa cunosti.Nu a fost rupt cadrul niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1 minute ago, goe 75 said:

Vezi , inca o situatie in care vorbesti fara sa cunosti.Nu a fost rupt cadrul niciodata.

Eh. Poate imi amintesc eu foarte eronat pozele si cadrul nu era nici rupt, nici fisurat, nici indoit. Scuze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
24 minutes ago, XaeL said:

Goe, cand dai dauna totala la motocicleta este noroc pur faptul ca nu ai fost si tu la fel ca ea

Empatia este pentru cine merita, sefule.

1) Pentru aia care incalca legea la fel ca mine sau mai putin :) Uite, de tine mi-ar parea rau daca faci buba taind linia continua sau depasind viteza. Daca ai trece pe rosu sau ai face accident baut sau cu permisul suspendat, mi s-ar rupe (teoretic, ca practic imi esti simpatic totusi).

2) Pentru aia care conduc cu gradul de preventie cu care conduc eu sau mai mult :) Eu nu am avut (inca) accidente cu alti participanti la trafic. 

 

Cat despre bucuria enorma... Te rog, nu mai fuma prostii

 

 

Aha , deci esti un golan dar aia care sunt mai golani decat tine trebuiesc pedepsiti.

10 minutes ago, XaeL said:

Eh. Poate imi amintesc eu foarte eronat pozele si cadrul nu era nici rupt, nici fisurat, nici indoit. Scuze!

Orice motoreta tavalita arata rau in poze...dar la cat de mult te pricepi tu ...

Insisti pe o prostie ca sa nu-ti iesi din caracter.

Nu neg nici faptul ca uneori am avut noroc ...pentru ca nu sunt un ipocrit ca tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, JUST4TNT a spus:

 

Iarasi aberezi !  Locatia respectiva e pe centura Aradului , era coloana   pentru ca la 50 m mai in fata este semafor  , de aia era oprit si TIR-ul , nu a oprit d'ampulea . 

Dude, oare nu observi semnul de stop de pe drumul de pe care iese auto implicat in accident? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde a avut loc impactul? Pe banda cu sensul de mers al masinii. Case closed. Motociclistul se putea deplasa cu 5 km/h pe langa camion pe banda lui, scotea capul, vedea intersecția si se baga sau nu. El a intrat pe contrasens si a bagat mana in gaz desi stia ca in fata camionului e intersectie. 

 

Exercitiu de imaginatie, motocicleta iesea de pe strada cu stop si masina depășea camionul si il lua / se luau in bot. Cine era de vina? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Altair a spus:

Unde a avut loc impactul? Pe banda cu sensul de mers al masinii. Case closed. 

Și tu ai învățat legislația cu profa de muzică? Autoturismul trebuia să acorde prioritate TUTUROR vehiculelor care circulau pe drumul cu prioritate, inclusiv celor aflate în depășire! Asta dpdv legal. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, john17 a spus:

Și tu ai învățat legislația cu profa de muzică? Autoturismul trebuia să acorde prioritate TUTUROR vehiculelor care circulau pe drumul cu prioritate, inclusiv celor aflate în depășire! Asta dpdv legal. 

Muhahaha, așa se pare , profa de muzică rulzz.

Una peste alta, cu mașina era o treabă dar cu moto cred că aș fi mers mai prudent. Sper..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Articolul 120, punctul k.

 

De asemenea colegul nu a dat nici semnal, nu că ar conta prea mult.

 

De asemenea articolul 45, punctul 3 zice că atunci când depășești, trebuie sa ai loc să te repliezi (de unde și interzicerea de la punctul k)

 

Colegul era sigur începător, sau nu era începător și a fost foarte norocos până acum, altfel ar fi știut că nu are grija nimeni de tine, așa că trebuie să ai tu.

 

Adaptați viteza întotdeauna la vizibilitate -> ai obstacol opac pe dreapta, mergi cu maxim 5 la ora, nu ști ce iese de acolo, vezi cazul de fata, ești în Mongolia și ai zeci de km vizibilitate, 360 grade? Dai 500 la ora daca vrei. Colegul din clip văd că nu a băgat ceva viteza fantastica, dar tot a fost prea repede pentru ce vizibilitate avea acolo. Aceeași fază se aplică și șoferului, și el ar fi trebuit să iasă mai încet, pentru că nu vedea nimic de tir, daca venea alt tir cu 80? Sau întâlnit doi neatenți.

 

Săptămâna asta am văzut zilnic șoferi care au trecut pe roșu clar cu 50-70 la ora, (verde pe artera perpendiculară de 3-6 secunde) 'norocul' meu fiind că mereu adaptez viteza la vizibilitate, altfel aș fi avut cel puțin 2 coliziuni grave, doar săptămână asta.

 

O pățești chiar și atunci când ai grijă...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Flower-Power a spus:

Muhahaha, așa se pare , profa de muzică rulzz.

Una peste alta, cu mașina era o treabă dar cu moto cred că aș fi mers mai prudent. Sper..

Si cu moto si cu auto stai cuminte pina ai vizibilitate. Ca ramanem fara tine!

Cand iti vei cumpara camion ZIL 131 lucrurile se schimba 😂. Nici nu e prea scump, bani de benzina sa fie 🤪

https://autoline.ro/-/vanzare/camioane-militare/ZIL-131--18040616335988047000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, john17 a spus:

Și tu ai învățat legislația cu profa de muzică? Autoturismul trebuia să acorde prioritate TUTUROR vehiculelor care circulau pe drumul cu prioritate, inclusiv celor aflate în depășire! Asta dpdv legal. 

 

Daca autovehiculele se aflau toate in miscare, da. Camionul statea insa si tocmai daduse prioriate celor trei masini care au facut stanga, in fata lui/dreapta masinii stateau alte masini, de unde era sa viseze asta ca apare un sincigas pe contrasens?  Legislatia asta nu se aplica doar pe jumătate de strada si dintre cei doi cel mai usor de evitat necazul era de catre motociclist. Adica sta camionul si da prioritate masinilor si motociclistul nu poate sa aiba rabdare, ca se grabeste la spital. 

 

Da tu curaj altora sa se bage asa in depasire si o sa mai avem topicuri din astea mai des. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 hours ago, einstein1984 said:

numa zic, pe aia cu pastrarea distantei laterale suficiente fata de ala depasit nu o zice nimeni? Cand te dai mai in lateral vezi mai bine ce e in fata.aluia depasit. 

Este doar interpretarea mea, vorba unui clasic in viata, dar cred ca exprimarea asta se refera la o distanta suficienta pentru a nu acrosa autovehiculul depasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Du-te mai in fata si acolo unde e drumul mai sus e semaforul. Daca nu ai trecut niciodata pe aici, nu ai idee de ce cozi se fac uneori, asta e, crede si nu cerceta!

Hai ca sa te ajut: https://www.google.ro/maps/@46.2138804,21.2883701,3a,75y,54.44h,83.17t/data=!3m6!1e1!3m4!1sK5ojyXiRfLd5x7i897gaSg!2e0!7i13312!8i6656

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai 200m. Vad ca esti din TM, poti face o plimbare sa vezi exact ce e la BAT, daca nu ne crezi pe cuvint.

Totusi poza e din 2011, acum e altfel, au si modernizat-o pentru un pic de fluenta (din sens opus).

Sincer, nu am idee, probabil ca aici fiind in oras treaba e fifty-fifty.

 

Eu, ca outsider, inca nu am reusit sa inteleg de ce foarte multi aradeni merg cum merg, de parca ar fi ajuns aici pentru prima data (cum s-a intimplat si accidentul asta). 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cind un profesionist opreste un utilaj de zeci de tone,o fi avut el vreun motiv,nu?

Cine e constient si vrea sa manince pensie de la stat  merge usurel in astfel de cazuri

Eu zic ca e un caz clar de greseala de incepator,si ca topicul ar fi mai util inchis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...