Sari la conținut

Spatiu liber pentru practici moto


Cristian C.
 Share

Postări Recomandate

Nu m am obosit sa caut daca s a mai discutat pe forum, însă m ar interesa un spațiu liber asfaltat în principiu (pentru executarea in siguranța a manevrelor). Am tot cautat prin zona sector 6 si băneasa un spațiu (parcare)..  însă e greu.. am gasit in fata la ikea parcarea goală, însă e marcată în asa stil încât se aluneca parca tocmai ce a plouat pe marcaje.

Off: As mai fi încercat pe aeroport, dar cam greu cu accesul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in spate la ikea - google bvd Teodor Saider

Sunt niste strazi care nu au fost date in folosinta (ceva proiect imobiliar abandonat), inchise prin niste parapeti pe langa care se poate trece cu moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, Cristian C. a spus:

prin zona sector 6

 

In spate la Kika, cum te duci spre aquapark. La un moment dat e un drum la stanga care se infunda langa gardul parcului de distractii (acolo unde se termina e o zona patrata neasfaltata). E destul de lung, adica poti sa faci franari de urgenta de la 100 km/h fara nici o problema. Plus opturi, intoarceri, etc.

 

Daca ai nevoie de mai mult spatiu lateral, atunci parcarea Kika, pe jos sunt dale din acelea de piatra foarte abraziva si nu exista marcaje de vopsea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

🤔Poate am sa i dau o sansa din lipsa de ceva mai bun.. m as fi mulțumit și cu ceva spațiu de ~100m2 sa pot face manevre la viteze reduse, întoarceri mai rapide sau mai lente cu corpul orientat interior, trebuie sa ma învăț să mut poponetul din sa.

Acum 5 minute, ovi_ice a spus:

 

In spate la Kika, cum te duci spre aquapark.

 parcarea Kika, pe jos sunt dale din acelea de piatra foarte abraziva

Multumesc, am sa iau si asta in considerare, se pare ca am sa ma aleg cu o plimbare in jurul orașului zilele astea. 😄

Multumesc si mai astept propuneri daca mai sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, leopold a spus:

AMCkart

Încă nu sunt pregătit pentru un curs cu instructor sau pentru un pic de circuit. 

Poate eu as fi apt, dar mobra urmează să intre în niște schimburi de consumabile mai costisitoare si vreau sa mai aman un pic momentul. 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, XaeL a spus:

in spate la ikea - google bvd Teodor Saider

Sunt niste strazi care nu au fost date in folosinta

Revin cu update, azi am plecat spre locațiile propuse de voi  si m am oprit la cea de deasupra menționată. 

Am găsit o porțiune perfecta pentru mine si nevoile mele (după ce m am plimbat prin zona 10-15min cercetand toate străduțele).

Asfaltul aderent, abraziv, curat, condiții foarte bune. 

"Mi am facut talentul" vreo ora cred  pana mi a intrat pe rezervă (nu c as fi avut plinul sau ceva).

Am prins un pic mai multa incredere in motoreta, în mine, m am relaxat pe cat am putut, am reusit sa ating de 2 ori cu scarita la întoarceri cat mai strânse la viteza mica (~20- 25km/h).

Am improvizat și un viraj intr o intersecție cu o viteză de abordare de la 40 la 60km/h.

Per total sunt mulțumit, probabil am sa repet activitatea săptămânal pana la obținerea unui control cat mai optim al motoretei la viteze mici si medii. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.09.2019 la 22:17, Flower-Power a spus:

Eu am fost în spate la ikea, e drept că e mai complicat de sărit pârleazul..dar am exersat un pic.

 

Se intra pe acolo pe la sensul ala giratoriu (cand vii dinspre ikea)? Am trecut si eu pe acolo dar nu am trecut de parapeti. Nu comenteaza nimeni daca intru pe acolo? :D

Editat de mateiuli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, mateiuli a spus:

 

Se intra pe acolo pe la sensul ala giratoriu? Am trect si eu pe acolo dar nu am trecut de parapeti. Nu comenteaza nimeni daca intru pe acolo? :D

Intrările cele mai ok sunt vis a vis de ambasada sua pe lângă cartierul de vile.(Am marcat cu x)

Nu se ia nimeni de tine, oricum e prea liniște în zona. 

Screenshot_20190908-123255_Maps.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.09.2019 la 12:30, mateiuli a spus:

 

Se intra pe acolo pe la sensul ala giratoriu (cand vii dinspre ikea)? Am trecut si eu pe acolo dar nu am trecut de parapeti. Nu comenteaza nimeni daca intru pe acolo? :D

Da. Nu am avut comentarii de niciun fel. E drept că atunci când treceau oamenii cu copii sau câini ,staționam și așteptam să treacă liniștiți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai dat o fuga pana acolo, de data asta am trecut de obstacolele alea si mi-am lasat niste guma pe asflat de la franarile de urgenta :D. Bun asfaltul acolo, aderent, intr-adevar, nu cum e prin oras, lucios si alunecos. Mai vreau :D! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca prin spate pe la padurea dudu(in apropierea militari residence) exista un drum foarte rar circulat unde ai cateva curbe legate in coborare/urcare plus o dreapta care iti permite pana la 180-200(nu recomand, la 160 stateam in scarite din cauza asfaltului). Este un loc foarte bun pentru a te obisnui cu abordarea virajelor si cu acceleratia/viteza. Nefiind trafic e destul de safe. Ai grija totusi dupa linia dreapta vine o curba la stanga unde mai intalnesti nisip. Pentru exersare manevre la viteza mica nu cunosc. Have fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, mateiuli a spus:

Am mai dat o fuga pana acolo, de data asta am trecut de obstacolele alea si mi-am lasat niste guma pe asflat de la franarile de urgenta :D. Bun asfaltul acolo, aderent, intr-adevar, nu cum e prin oras, lucios si alunecos. Mai vreau :D! 

Dacă se mai duce careva acolo, postați din timp ca să mai exersez niște opturi ,ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care stau in sectorul 3 , aproape de Autostrada Soarelui, o varianta ar fi si prima parcare , ceea vis-a-vis de Biroul Politie Rutiere Autostrăzi. Pe sensul spre Ct e mai mereu goală. Eu am fost aici ,dar pe sensul spre București, si a fost ok, am avut unde să-mi întind jaloanele si nu ne-a deranjat nimeni, au venit doi căței sa ne întrebe de sănătate dar ne-am împrietenit cu ei. 

Screenshot_20190910-214644_Maps.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.09.2019 la 16:02, HubbaTheButt a spus:

Mare grija pe drumul de la Dudu cu viteza! Se dau pe acolo si baietii cu masini si calca acceleratia. E si traseu pentru cei cu scoala de soferi! Era sa ma ia unul acolo pe capota (el pe contrasens in curba). 

Mda, din pacate mai sunt prostanaci care nu tin banda, in special cand vi dinspre stadion la finalul liniei drepte prima curba la dreapta in care nu ai vizibilitate dar cu moto nu am avut problema asta in schimb cu masina am avut un moment de palpitatie cand m-am trezit cu prostul un sfert pe banda mea(nu se dadea doar nu stia sa ia curbe) dar na unde sunt ceva curbe sunt si genul asta de soferi, cu scoala nu am avut probleme cred ca de vreo 3 ori m-am intalnit cu cursantii, acum depinde ce vrei sa faci, daca vrei 80+ pe curba in mod normal ar trebui sa te astepti la astfel de cazuri in schimb daca mergi civilizat si exersezi chiestii de inceput gen abordare viraje legate, franari etc esti in siguranta si e chiar foarte fun drumul ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...