Sari la conținut

7-8 septembrie Transalpina si cu ceva drum forestier


Alecsa Cristi
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Weekend-ul viitor 7-8 septembrie intenționez să fac o plimbare pe TA cu plecare sâmbătă ( nu f dimineață) si cazare in Râul Sadului(Buc -R.Vâlcea- Tălmaciu-Râul Sadului) si duminică Valea Sadului- Lacul Negovanu-Valea Frumoasei- Transalpina .Aici stiu ca nu e asfalt  fiind un drum forestier ,in jur de 30 km, si apoi traseul clasic spre Buc. Eu am un vstrom pentru traseul asta. Dacă intereseaza pe cineva sau e cineva care a facut traseul asta de putin timp si poate să-mi dea ceva informații despre traseu as fi recunoscător.Am găsit acest filmuleț din 2017 cu acest traseu. https://youtu.be/s3AdvRf3mQ8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Acum aprox o luna am campat câteva zile pe unde vrei sa mergi (am pus cortul pe pe Valea Frumoasei, drumul 106N) și am făcut o parte din traseul tău. Am făcut un mic filmuleț, poate te ajută. 

Eu am plecat din București pe Rm Vâlcea - Brezoi - Obarsia. Drumul pe care vrei sa îl faci este 106N și nu sunt doar 30 km neasfaltați, după calculele mele ar fi vreo 70km și se pot face fără probleme cu Vstrom.

Dacă ai alte întrebări încerc sa te ajut :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, iulianserban a spus:

Salut,

Acum aprox o luna am campat câteva zile pe unde vrei sa mergi (am pus cortul pe pe Valea Frumoasei, drumul 106N) și am făcut o parte din traseul tău. Am făcut un mic filmuleț, poate te ajută. 

Eu am plecat din București pe Rm Vâlcea - Brezoi - Obarsia. Drumul pe care vrei sa îl faci este 106N și nu sunt doar 30 km neasfaltați, după calculele mele ar fi vreo 70km și se pot face fără probleme cu Vstrom.

Dacă ai alte întrebări încerc sa te ajut :)

 

 

 Salut! M-am uitat la filmulețul tau si e exact ce caut , superb, dacă nu se anunță ploi torentiale, duminică sunt pe acolo. Distanta am apreciat-o așa "ochiometric" pentru ca Maps nu-mi face traseul pe 106N, apare cu linii întrerupte roșii. Ms mult 😀😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, ovi_ice a spus:

@Alecsa Cristi: M-as baga si eu. Zi-mi te rog unde vrei sa te cazezi in Râul Sadului. Windy nu arata precipitatii in zona. Dar mai mult ca sigur va fi racoare.

Dupa Cindrel in ce directie vrei sa o iei ? (Obarsia - Ranca - Novaci si apoi spre Valcea ?)

Nu am pretenții in legatura cu cazarea, unde găsesc un loc liber,  doar sa am un acoperiș deasupra capului si sa am unde sa fac un dus dimineata si da ăla traseul spre Buc. Dacă ai vreo preferinta la o anumita pensiune sau o anumita recomandare nu am nimic impotriva. 

Acum 8 minute, iulianserban a spus:

Nu ai pentru ce. Eu am folosit în zona maps.me, vezi ca nu ai semnal deloc. În caz ca ploua cred ca fie cam nasoală treaba, sa sperăm ca nu...

Eee,sper ca nu o sa toarne cu găleata ca de câteva picături nu ma sperii eu. Am să descarc si eu hărțile înainte să intru în zonă . Ms. 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca asta e traseul, nu (sper sa va mearga link-ul) ? https://www.openstreetmap.org/directions?engine=fossgis_osrm_car&route=45.6290%2C24.0654%3B45.5143%2C23.6519#map=12/45.5694/23.8585

 

Iulian, tu pana in ce punct ai mers ?

 

In legatura cu cazarea, am vazut ca sunt vreo 7-8 pensiuni in sat, deci cred ca vom gasi si fara rezervare.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, ovi_ice a spus:

Cred ca asta e traseul, nu (sper sa va mearga link-ul) ? https://www.openstreetmap.org/directions?engine=fossgis_osrm_car&route=45.6290%2C24.0654%3B45.5143%2C23.6519#map=12/45.5694/23.8585

 

Iulian, tu pana in ce punct ai mers ?

 

In legatura cu cazarea, am vazut ca sunt vreo 7-8 pensiuni in sat, deci cred ca vom gasi si fara rezervare.

 

 

Da, asta e traseul la care ma gândeam. Vad ca pe street view îți face traseul si sunt 47 km de forestier . În legătură cu cazarea si eu ma gandesc ca nu o sa fie greu de gasit la fața locului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, acesta este traseul. Eu am mers cam 50 km dupa calculele mele de atunci (posibil eronate), dupa exploatarea forestiera care apare in clip am mai mers max 10 km, aproape de lacul Negovanu cred, nu stiu sa aproximez pe harta cu un pin.

Daca nu va cazati in Rau, recomand cabana asta, eu am campat in poiana vis-a-vis de, foarte misto zona, iar cabana am vazut-o mai deaproape, misto si ea. Din apropiere puteti lua de la o tanti lapte, cas, branza, unt, toate proaspete.  Eu am fost in ultimul weekend din iulie, iar seara a fost destul de frig, sa va duceti pregatiti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ovi_ice a spus:

@Alecsa Cristi: Maine la ce ora ai vrea sa pleci ? Eu vin din militari/pacii - deci sunt aproape de autostrada A1.

Ți-am lăsat un mesaj cu numarul de telefon. Cand poti dă-mi un semn. 

 F frumos traseul, merge facut cu orice adventure bike. 

IMG_20190908_213647_226.jpg

20190908_134308.jpg

IMG_20190908_213647_229.jpg

20190908_114812.jpg

Si ceva poze de la Ovidiu

IMG-20190908-WA0018.jpg

IMG-20190908-WA0016.jpg

IMG-20190908-WA0009.jpg

IMG-20190908-WA0013.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost foarte tare tura, drumul forestier e relativ usor si cu peisaje superbe. Eu l-as face tot asa, adica dinspre Rau Sadului spre TA, fiindca in prima parte este o sectiune ceva mai abrupta cu bolovani (pana ce se ajunge la lac) pe care prefer sa o urc decat sa o cobor cu o vaca de adventure :D. Am mers cu maps.me si si-a facut treaba excelent, luati-va harta offline pe ceva (gmaps, etc), exista pe traseu cateva intersectii si exista riscul sa va duceti pe o ruta gresita. Iar semnal (Orange) nu exista incepand cu vreo 15 km dinainte de Rau Sadului, de zona de munte nici nu mai vorbim.

 

In legatura cu cazarea, aici a fost "surpriza", noi ne-am plimbat prima data prin sat de la un capat la altul ca sa alegem o pensiune (credeam noi ca e pe alese), ca in cele din urma sa aflam ca nu era nici un loc liber pe nicaieri. Asa ca intr-un final ne-am cazat la o babuta ce avea casa gard in gard cu una din pensiunile care aratau foarte mistoAm avut camera ok pt 2 persoane si adapost pt mobre ;).

 

IMG_5229.thumb.JPG.3fdb672a818d6a9e8330d0ab542c7615.JPG         IMG_5230.thumb.JPG.4e099eb8d3afad2d2dea5a8f5847462d.JPG           IMG_5226.thumb.JPG.47a6c320191bccfac03f7bf86c949c7f.JPG

 

Si cateva poze de pe forestier. Drumul se poate face cu orice mobra adv, daca e uscat merge cu pneuri de strada (asa am avut eu), daca e noroi va trebuie anvelope 50/50 si ceva skill. In conditiile pe care le-am prins noi pot zice ca se putea face si cu pasager.

 

 IMG_5240.thumb.JPG.d035265c9f81c9014d63fd536523e2a5.JPG   IMG_5242.thumb.JPG.8061d84bf7be01df3850234b9fd5643a.JPG  IMG_5255.thumb.JPG.910cb6a6452ec69d53623f0cb7d5664e.JPG

 

IMG_5261.thumb.JPG.dd6b0c331e24476dde1637a43f424e74.JPG  IMG_5264.thumb.JPG.181ee52ffe937a15de56b26dc697d99d.JPG  IMG_5266.thumb.JPG.192087ce8155afe7a9b0231cfe1978d5.JPG

 

Pe TA am nimerit foarte senin, masini nu foarte multe  si plin, plin de motociclisti nemti (la un moment dat cred ca erau 40-50 acolo sus opriti).

 

IMG_5273.thumb.JPG.0d1b37e02a5a8224cd849f8793be0bb5.JPG

 

Ca si concluzie, nu dati banii pe prostii, luati-va mobra adv/dual-sport ca avem drumuri judetene garla care sunt de fapt forestiere :D

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, iulianserban a spus:

cam câti km/timp a fost tot traseul forestier?

 

Sunt 45 km. Ca timp e greu sa-ti spun, nu ne-a grabit nimeni si ne-am oprit des pt poze, tigara, baut apa. Din ce imi amintesc eu:

- oprit la prima bifurcatie (unde incepea lacul) fiindca nu eram siguri pe care parte sa o luam

- oprit la coada lacului pt poze (prima poza de sus) si pauza de tigara

- apoi la alta bifurcatie Cristi a luat-o pe drumul gresit si m-am dus dupa el. Drumul se infunda (erau numai sleauri cu apa - gen pt enduro) si ne-a luat cateva minute sa intoarcem vacile (practic eram intr-o "albie" facuta de TAF).

- oprit sus la curmatura (poza aia cu busteni), poze + pauza de tigara/baut apa.

- oprit pe la capat in zona cabanei unde ai campat tu (ultimele 2 poze puse de mine), iar pauza mare.

+ celelalte mici opriri doar pt poze (ce vezi acolo langa peretele de stanca, langa pragurile de apa, etc).

 

Cred ca poti face sub o ora daca nu te opresti fiindca sunt sectiuni drepte si foarte netede unde merge chiar cu 70-80 km/h. Eu am vazut max 60-70 km/h pe vitezometru. Totusi e pacat sa nu admiri zona, nu vad rostul sa alergi ca la competitie. Dupa cum ziceam, sensul recomandat (cel mai safe) e dinspre Rau Sadului spre TA, mai ales cu 19" pe fata si cauciucuri de strada.

 

Sunt zone foarte spectaculoase, dar din pacate nu ne puteam opri fiindca era abrupt. Mie mi-a placut asa de mult incat o sa revin (nu stiu daca anul asta) si pun GoPro-ul sa-l filmez cap-coada. Cea mai spooky "priveliste" a fost pe urcarea de dinainte de lac, o sectiune abrupta, foarte ingusta (incapea doar o masina), iar pe marginea dinspre prapastie erau vreo 4-5 cruci, probabil a murit o familie cu masina acolo 😟.

LEDIT: M-am uitat la filmuletul pus de tine. Ochiometric as zice ca ai facut cam 18-20 km din traseu. Bine, vad ca te-ai bagat si pe drumuri adiacente in zona cu cabanele si de aceea probabil impresia ca ai mers mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...