Jump to content

Recommended Posts

Caut un service moto din București in vederea deschiderii unui dosar de dauna și nu prea gasesc.la ,,ultra profesioniștii" din Domnești,bardak.nu merg nici platit.motor team,acceptă doar honda ,Suzuki și kymco.aia de la go racing nu știu dacă lucrează cu firmele de asigurări,dar nu au acceptat să facă schimbul de ulei la scuter,spunând că nu au autorizație rar pentru marca respectiva(minciuna de gradinita).la ce service moto pot deschide dosar de dauna după constatarea făcută de asigurător?

La ce service vrei tu

Dintr-un topic mai vechi a rezultat ca niciun service din Bucuresti nu are conventie cu vreun asigurator

Oricum asta ajuta doar ca sa iti ridici mobra fara sa platesti (plata o face direct asiguratorul)

Neexistand niciun service care sa faca asta, rezulta ca tu vei plati reparatia, urmand ca ulterior sa incasezi banii de la asigurator

Deci......la care vrei tu (conditia evidenta fiind sa fie autorizat rar)

Sau cred ca merge si in regie proprie

Eu vreau un service care să îmi facă devizul de reparatii pentru dosar.mai departe mă descurc in regie proprie.din cauza bardacilor,au trecut mai mult de 3 ani și nu am încasat banii pentru reparația scuterului de 250.am primit banii pe echipament,dar nu și pentru fier,peste 3000lei

United motors.

in regie proprie in spatele bloculu"!

....sau suni un pretenar...

Acum 2 ore, caracterincompatibil a spus:

Contez pe un pretenar,mult mai dibaci decât je

ce vrajeala,cu dibaciu"...

Din ce înțeleg tu ai nevoie doar de un deviz de reparații în urma unei reconstatări. Teoretic așa ceva face cam orice service care are acces la programul de piese al respectivului brand. 

Plătești reconstatari și ei îți fac un deviz, pe care tot ei trebuie să îl trimită prin mail asigurătorului tău. 

Mai e o variantă în cazul în care nu vrei să o duci acolo, dacă ai acces la un program piese poți să scoți tu seriile pieselor și să mergi cu lista la un service / reprezentantă, plătești ceva și ei îți fac un deviz. 

Despre ce firma discutăm? 

Luigi a întrebat de compania de asigurări, bănuiesc.

În urmă cu ceva timp am avut o problemă asemănătoare. E un topic recent. După ce m-am interesat telefonic la toate service-urile moto mari din București am aflat că niciunul nu lucrează cu decontare directă. Soluțiile erau două: fie repar motocicleta la un service oarecare, plătesc reparația și recuperez banii ulterior, fie o repar în regie proprie, tot cu recuperare ulterioară a banilor. Indiferent de ce alegi, în primul rând trebuie să deschizi un dosar de daună la asiguratorul respectiv.

În cazul meu, înainte de a mă prezenta la constatare am fost la service și am aranjat treburile cu reparația, inclusiv piesele comandate etc. La constatare, când am fost întrebat despre costurile aproximative am dat suma pieselor și manoperei la care băiatul de la constatări a adăugat vreo 5% (era motociclist, spre norocul meu). Nu mi-a cerut nicio hârtie de la service cu deviz de reparații și alte alea, ceea ce mă face să cred că nu e obligatoriu, altfel mi-ar fi cerut și mie ca să o pună la dosar.

motorcyclespareparts.eu si iti poti face singur un deviz cu codurile originale si preturile pieselor (unde mai exista....). Dar tot trebuie un deviz de service pt manopera.

1 oră în urmă, Kagemusha a spus:

Luigi a întrebat de compania de asigurări, bănuiesc.

În urmă cu ceva timp am avut o problemă asemănătoare. E un topic recent. După ce m-am interesat telefonic la toate service-urile moto mari din București am aflat că niciunul nu lucrează cu decontare directă. Soluțiile erau două: fie repar motocicleta la un service oarecare, plătesc reparația și recuperez banii ulterior, fie o repar în regie proprie, tot cu recuperare ulterioară a banilor. Indiferent de ce alegi, în primul rând trebuie să deschizi un dosar de daună la asiguratorul respectiv.

În cazul meu, înainte de a mă prezenta la constatare am fost la service și am aranjat treburile cu reparația, inclusiv piesele comandate etc. La constatare, când am fost întrebat despre costurile aproximative am dat suma pieselor și manoperei la care băiatul de la constatări a adăugat vreo 5% (era motociclist, spre norocul meu). Nu mi-a cerut nicio hârtie de la service cu deviz de reparații și alte alea, ceea ce mă face să cred că nu e obligatoriu, altfel mi-ar fi cerut și mie ca să o pună la dosar.

Eu am nevoie de hârtia serviceului.am toate plasticele de pe stânga afectate.e posibil sa primesc dauna totala,cu toate că e an fabricație 2012....urmând să îl repar eu

încearcă aici, la piese/consumabile.

Chiar dacă nu te pot ajuta cu hârtia/devizul, poate îți recomandă un service, ar trebui să știe.

La 05.09.2019 la 9:44, caracterincompatibil a spus:

Caut un service moto din București in vederea deschiderii unui dosar de dauna și nu prea gasesc.la ,,ultra profesioniștii" din Domnești,bardak.nu merg nici platit.motor team,acceptă doar honda ,Suzuki și kymco.aia de la go racing nu știu dacă lucrează cu firmele de asigurări,dar nu au acceptat să facă schimbul de ulei la scuter,spunând că nu au autorizație rar pentru marca respectiva(minciuna de gradinita).la ce service moto pot deschide dosar de dauna după constatarea făcută de asigurător?

Eu am fost la Bardak cu Kawasaki zx 6r 2008 si nu am avut nici cea mai mica problema. Cazul este descris pe forum. Asta dupa ce m-am intors de la reprezentanta United Motors cu caz deschis la ANPC.

Prin urmare parerile sunt impartite si depinde cine le face auzite

Edited by alzayr

Acum 2 ore, alzayr a spus:

Eu am fost la Bardak cu Kawasaki zx 6r 2008 si nu am avut nici cea mai mica problema. Cazul este descris pe forum. Asta dupa ce m-am intors de la reprezentanta United Motors cu caz deschis la ANPC.

Prin urmare parerile sunt impartite si depinde cine le face auzite

La țiganii aia nu mai merg ever