Sari la conținut

Accident cu 2 victime, Dn 2 A in localitatea Dorobantu


kappy666
 Share

Postări Recomandate

@easy ride on! Dumnezeu sa ii ierte. Joi am venit de la Calafat, am vazut zeci de biciclisti noaptea fara niciun bec, fara catadioptrii, fara veste. La un moment dat, in afara localitatii, pe un sector de drum, in linie dreapta, pe intuneric, unde  limita era  de 90 km/h,  un munte de lemne direct pe carosabil. Erau cel putin 5-6 persoane si niciunul nu a semnalizat zona cumva, am avut noroc ca nu eram pe depasire. Din pacate suntem toti la mana altora, ei decid. Statul doarme. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Din pacate se repeta scenariul tractor vs moto..
  • nu doar la noi sunt diverse utilaje putin constiente pe sosele,in cartea 'Proficient moto' in multe rinduri avertizeaza autorul asupra acestui pericol,pe soselele din USA.
  • Noi avem in plus carutele,chiar pe DN-uri unde ar trebui confiscate conform legii.
  • Riscul exista in orice tara,difera doar marimea lui;cind mergem peste limita noastra de siguranta suntem la mina destinului
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar astăzi eram cu mașina într-o zonă rurală și m-am trezit că dintr-o curte iese tractorul cu remorcă in mijlocul drumului fix in fata mea, eram cu maică-mea în mașină, că altfel opream și îi ziceam vreo două la "șofer". Din păcate din nou doua familii își vor plânge persoanele drage din cauza unora care nu dau doi bani, nu pe legile rutiere, ci pe principiile morale care te fac om și care îți dictează sa ai grija că acțiunile tale sa nu provoace suferințe altora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
9 hours ago, mihai c said:
  • asupra acestui pericol,pe soselele din USA.
  • Noi avem in plus carutele

 

Au si ei carute ,acolo unde traiesc Amish , adica un teritoriu mai mare decat Ro, format din 5 state ...dar in Pennsylvania si Ohio  sunt pe toate drumurile, toate vopsite in negru si prost iluminate (pt ca oamenii aia nu cred in electricitate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate-miu nu e motociclist. Locuieste in Constanta. M-am vazut ieri cu el si mi-a spus de accident - a fost unul dintre primii ajunsi acolo. A luat stingatorul si s-a dus sa stinga (mai erau cativa cu stingatoare de masina), dar nu au facut fata stingatoarele alea, asa ca au lasat sa arda.

 

E vorba despre un tractor ceva mai mare,  care avea montata in fata o lama de buldozer. Baietii veneau dinspre soare. Varianta tractoristului era "i-am vazut de departe, am zis ca am timp sa trec da' veneau ca nebunii".  Nu era beat. Parerea lu' frate-miu e ca nu i-a vazut deloc. Acum, intre noi fie vorba, aia nu e motocicleta de "mers ca nebunii". Aparent baietii au incercat sa evite, fiindca accidentul s-a petrecut pe contrasens. Pasagerul a fost aruncat peste, iar pilotul s-a lovit cu capul de lama tractorului, va puteti inchipui care a fost rezultatul. Am vazut si poze, erau ogrish, le-am sters. Alea nu sunt poze de afisat pe nicaieri.

 

Pacat de ei. Dumnezeu sa-i ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
La 07.09.2019 la 21:51, goe 75 a spus:

 

Au si ei carute ,acolo unde traiesc Amish , adica un teritoriu mai mare decat Ro, format din 5 state ...dar in Pennsylvania si Ohio  sunt pe toate drumurile, toate vopsite in negru si prost iluminate (pt ca oamenii aia nu cred in electricitate).

Big LIKE :)

Mintea ta e cea mai buna protectie.

Restul nu-s detalii - ci doar barfe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.09.2019 la 10:49, Grigore Dolghin a spus:

Varianta tractoristului era "i-am vazut de departe, am zis ca am timp sa trec da' veneau ca nebunii".  Nu era beat. Parerea lu' frate-miu e ca nu i-a vazut deloc. Acum, intre noi fie vorba, aia nu e motocicleta de "mers ca nebunii". Aparent baietii au incercat sa evite, fiindca accidentul s-a petrecut pe contrasens. Pasagerul a fost aruncat peste, iar pilotul s-a lovit cu capul de lama tractorului, va puteti inchipui care a fost rezultatul. Am vazut si poze, erau ogrish, le-am sters. Alea nu sunt poze de afisat pe nicaieri.

 

Pacat de ei. Dumnezeu sa-i ierte.

 

Varianta reala este ca soferul utilajului are o miopie extrema, fiind sub semnul intrebarii capacitatea lui de a trece examenul medical care sa-i permita conducerea pe drumurile publice a oricarui vehicul.

Oricum avea permisul suspendat la momentul producerii dublei omucideri din culpa!

Dar nu permisul era grija lui, intrucat acel vehicul nu necesita permis  si nu avea ce cauta pe drumul public, el trebuind transportat numai pe platforma, nefiind omologat pentru  circulatia pe drumurile publice. 

Dar cum la romani durerea in p#ula e sport national, vedeti ce se poate intampla.

Azi e pomana de 40 de zile. Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...