Jump to content

Alpii la 80 de ani

Recommended Posts

1. 09. - 7. 09. 2019

Ziua 1: Bucuresti - Arad

Ziua 2: Arad - Viena

Ziua 3: Viena - Grossglockner ( Muntele lor cel mai renumit)

Ziua 4: Faak am See,  la intrunirea Harley

Ziua 5: Faak am See - Wiener Neustadt

Ziua 6: Wiener Neustadt - Deva

Ziua 7: Deva - Bucuresti

Total cca 3.400 km.

Etapele fiind sub 600 km/zi, nu a fost obositor.

Opinii pentru motoveterani:

1. La ture lungi moto mai greu ( peste 200 kg). Masa suspendata are amplitudini de oscilatie pe verticala mici, jucand rolul unei mase inertiale si rotile, masa nesuspendata , avand masa mica, vibreaza sub tine. Gradul de obosire este mai redus.

2. Fara GPS nu te descurci pe autostrazile moderne( am avut Garmin). La intersectii daca ai viteza mare are timpul de reactie cam lung si nu stii incotro sa o iei.

3. Somnul. Culcarea inainte de 22,00 - 23,00, ( nu mai rezistam a doua zi ca tinerii).

Mai povestim!

20190903_143129.jpg

20190904_112957.jpg

20190904_103239.jpg

20190904_065753.jpg

Buna plimbare :) Cum a fost pe Grossglockner zilelea astea? Eu am fost la inceput de august (acum vreo 3 ani) si erau 2-3 grade pe-afara, iar coborarea spre Zel am See a fost 50% in ceata densa cu vizibilitate de sub 10 metri.

Acum 1 oră, Constantin a spus:

2. Fara GPS nu te descurci pe autostrazile moderne( am avut Garmin). La intersectii daca ai viteza mare are timpul de reactie cam lung si nu stii incotro sa o iei.

Secretul pe autostrada e sa te iei dupa panouri si sa folosesti GPS-ul doar orientativ, adica te uiti pe el si vezi ca in 12km trebuie sa faci dreapta. Dupa ce stii treaba asta te uiti dupa panouri, nu mai stai cu ochii in GPS. Eu asa procedez si este mult mai simplu decat sa stai cu ochii in GPS la viteze mari.

Acum 2 ore, AdrianB1 a spus:

Buna plimbare :) Cum a fost pe Grossglockner zilelea astea? Eu am fost la inceput de august (acum vreo 3 ani) si erau 2-3 grade pe-afara, iar coborarea spre Zel am See a fost 50% in ceata densa cu vizibilitate de sub 10 metri.

daca asa e in august, oare cat de frig e in iunie sau e prea devreme pentru alpi in iunie? :))

Am fost in zona si in iunie, in 2014 cam de 1 iunie era zapada pe marginea drumurilor secundare (paralele cu autostrada) in zona dintre Villach si Salzburg. Asta nu ne-a impiedicat sa dam ture prin zona, pana la 1800 de metri (Turracherhöhe), cand am ajuns seara erau 3 grade si ploaie, a doua zi erau 10-15 grade, la Villach erau chiar vreo 20.

In schimb cazarea era foarte ieftina in perioada aia, camera de 80 de euro in august era 25 de euro de 1 iunie (in Radstadt).

Acum 4 ore, Constantin a spus:

Ziua 6: Wiener Neustadt - Deva

Ziua 7: Deva - Bucuresti

Va salut,

Data viitoare cand treceti prin Deva, daca doriti va astept la o cafea sau o apa rece. Mi-ar face placere sa va cunosc. Numarul meu de telefon il gasiti in semnatura. Felicitari pentru tura.

Multumesc

Edited by MirceaB

Respect!

Cum a fost vremea la Harley European Weeks?

Sau nu a prea fost?

Eu am vrut sä merg ieri, azi si maine dar plouä in continuu si temperaturile sunt foarte scäzute la Faak am See.

Merg la anul!

:)

Edited by hidric
  • Admin

Distinsul domn este unic în România și sunt convins că nici în Europa nu-s mulți. Să bați așa drumuri la vârsta asta este ceva. 

Felicitări! 

Acum 12 ore, DiarM a spus:

oare cat de frig e in iunie sau e prea devreme pentru alpi in iunie? :))

E inceput de sezon, avantajul e ca e mai liber. Am fost in 2017 la inceputul lui iunie (Stelvio, Timmelsjoch, Grossglockner) si nu pot sa zic ca a fost frig, mie chiar mi-a priit vremea si zapada de pe marginea soselei face peisajul mai interesant. In principiu daca pasul e deschis si nu-s restrictii pt. motociclete e OK, oricum nu stai ore-n sir pe creasta muntelui.

Acum 19 ore, CristiaNNNw0w a spus:

Mult respect! Ati aratat ca pasiunea nu imbatraneste!

Acum 18 ore, l.u.v a spus:

Distinsul domn este unic în România și sunt convins că nici în Europa nu-s mulți. Să bați așa drumuri la vârsta asta este ceva. 

Felicitări! 

Acum 8 ore, ridersowg a spus:

Felicitari, un exemplu de urmat !

Foarte frumos.

Costi , asa cum il zice  doamna Gina este de neegalat .

V-am mai zis eu de multe ori despre domn profesor ( mic la stat , mare la sfat )  dar precum vorba ceea " multi vad , putini pricep " nu prea s-a înțeles mesajul  .

Are in schimb si dumnealui o mica problema , tot timpul trăiește pe  principiul   : unde sunt doi , numai unul trebuie sa gândească si desigur dumnealui este si cel care gândește  . Deformație profesionala  .

Mai are totuși timp sa-si revină  .

La stilul sau spartan de viata ,  pot spune ca foarte putini pot sa  faca fata la efortul de care este in stare .

Ma bucur sa il am prieten .

Dintotdeauna ,  fiind autodidact , am avut prieteni cu mult mai in vârsta decat mine care m-au invatat multe  , dar din pacate m-au părăsit . In domn profesor imi pun mari sperante in sensul ca are sa se tina in forma  inca mult timp . Poate mai mult decat mine  .

Multi ani trăiască  si sper sa ma învețe si pe mine cat mai multe din secretele longevității  sale .

Din intamplare , eu am ajuns prin zona unde a fost  domnia sa . Ne-am intersectat la Viena

Poate am sa-mi fac timp sa va povestesc