Jump to content

Începător

Nicusor14
 Share

Recommended Posts

Acum 10 ore, _Raul_ a spus:

Mi-ai adus aminte de o toba de maxiscuter care a topit toata fibra aia de sticla din interior (aka vatelina, puful, samd). 

Suna ca un shake de cocktailuri cand o scuturam, fiindca toata vata se facuse fulgi de sticla 😂.

Naspa,s a supraincalzit cred....daca acea vată nu mai este rugineste toba și trebuie schimbată imediat sau cât te mai ține?

Acea izolatie sau țesătură după ce dispare trebuie înlocuită neapărat,nu? 

• Replies 409
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 2 ore, Nicusor14 a spus:

Naspa,s a supraincalzit cred....daca acea vată nu mai este rugineste toba și trebuie schimbată imediat sau cât te mai ține?

Acea izolatie sau țesătură după ce dispare trebuie înlocuită neapărat,nu? 

* S-a topit

* Cam orice toba decenta este fabricata din materiale ce nu ruginesc. Chinezariile de pe AliBaba cu transport gratis nu stiu

* In 99% din cazuri nu se intampla ce am scris mai sus, dar odata la X ani (depinde de feelingul/experienta/urechea fiecaruia) este bine sa dai jos niturile si capacul si sa schimbi vata. Nu cunosc nici un om care sa fi facut asa ceva, din pacate; in afara de cazul de mai sus. Pe de alta parte nici nu am multi amici cu motoare/tobe sport. 

Încep să mă simt bătrân la gândul că am căutat (luni de zile) și am cumpărat o tobă originală ca să înlocuiesc Yoshimura cu care am luat "vehicula" mea. Din păcate e cam la fel de zgomotoasă. Mi-e dor doar de pocniturile delicate de pe decelerație ... cumva parcă mă masau la suflet 😊

Ora de filizofie: când ești tânăr încerci să ieși în evidență cu orice ... după ce îți dai seama că nu aia e "miezu' la gogoașă" în viață, încerci fix pe dos...

Acum 2 ore, _Raul_ a spus:

* S-a topit

* Cam orice toba decenta este fabricata din materiale ce nu ruginesc. Chinezariile de pe AliBaba cu transport gratis nu stiu

* In 99% din cazuri nu se intampla ce am scris mai sus, dar odata la X ani (depinde de feelingul/experienta/urechea fiecaruia) este bine sa dai jos niturile si capacul si sa schimbi vata. Nu cunosc nici un om care sa fi facut asa ceva, din pacate; in afara de cazul de mai sus. Pe de alta parte nici nu am multi amici cu motoare/tobe sport. 

Am făcut eu treaba asta, că mi se părea că sună cam tare. Înăuntru mai era niște funingine doar. Asta în vreo 50.000 km, când am luat toba era full de vată (și nu de aia bazaltică). I-am pus vată, sună gros, nu ca o pârâitoare.

• 1 month later...

Salutare dragi colegi,au trecut 3luni jumatate și am adunat putin peste 2500km in acest timp. Va scriu cu parere de rau ca ma gandesc sa ma retrag din acest sport,să o vand să mi cumpăr ceva mai mare mai tarziu sau să părăsesc două roți. Nu sunt hotarat,am realizat ca sunt bani blocați și mai tarziu daca vreau sa o vand o sa i scadă valoarea,nu o sa raman toată viața cu ea ca să nu mă intereseze daca se vinde greu după. 

Habar n-am ce să fac sper sa ma ajutati cu sfaturi,stiu ca tot alegerea mea ramane finala dar simt ca nu mă pot decide,nu pot lua o decizie destul de buna singur incat sa ma mulțumească...problema e ca nu sunt și nu am fost niciodată mândru de mine pentru nimic...😔

Multumesc celor care își fac timp să mi lase câteva vorbe care să mă lumineze. 

46 minutes ago, Nicusor14 said:

...problema e ca nu sunt și nu am fost niciodată mândru de mine pentru nimic...😔

Ha! 

Ce facusi , mah ? Te-a parasit iubita de esti asa deprimat? Aia o justifica,  pt 5 minute ...un morman de fiare nope.

Nu stiu despre restul de perle ce le versi in batista , dar faza cu preturile care se duc in jos as vrea sa fie adevarata .

In realitate , am cumparat un gsxr 1000 k6 acum peste 10 ani cu 4750€ si daca il vand acum pot cere exact aceeasi suma sau putin peste.

Zilele astea am scos la vanzare un cbr f4 pe care l-am cumparat acum 14 ani cu 2200€ . Acum cer 1800€ pe el ,ca sa fie putin sub pretul pietei si prin urmare sa se vanda rapid.

Valoarea scade doar daca o faci muci sau nu ai grija de ea ...

Edited by goe 75

Motociclismul, in primul rand este un hobby, adica ai dragoste de 2 roti cu motor.

Motocicleta, ca si auto, hainele, etc se devalorizeaza. Motocicleta nu este o investitie financiara. Este o investitie pentru sufletelul nostru. Daca vrei ceva care sa nu se devalorizeze atunci investeste in imobiliare, diamante, bitcoin, metale pretioase...

Anul trecut mi-am zdrobit femurul intr-un accident. Toti se asteptau sa vand totul si sa renunt. Dupa nici un an sunt din nou in sa. Asta este dragostea pt moto.

Daca Nicusor+moto=Love, atunci nu renunta.

Fii mandru de tine in tot ceea ce faci. Nu te subestima.

Daca nu îți face plăcere să mergi pe moto, mai bine renunți. Mulți sunt atrași de un miraj.

Nu are rost sa te forțezi într-un stil de viață ce nu te reprezintă, poți oricând să închiriezi când mergi in concediu prin grecia sau de la noi daca ți se face chef de o tura.

Cat timp motociclesti, platesti pentru asta. Destul de mult. Sunt bani CHELTUITI, nu investiti. Eca la film: ai platit, ai vazut filmul, gata, si banii si filmul s-au dus. Adica de banii destul de multi pe care-i cheltui ca sa ai o mobra si sa te dai cu ea nu obtii nimic care sa ramana, in afara de amintiri si placerea de moment a motociclitului.

Daca nu esti dispus sa cheltui  sau nu ai bani suficienti pentru a motocicli, nu motociclesti.

Asta-i tot.

Numai tu stii ce vrei sa faci! Orice sfat e in principiu si corect si gresit, in fct de cel care il primeste. 

Ce este sigur gresit, e sa renunti din cauza ca "se devalorizeaza". Cum au spus si colegii, mobra nu e o investitie financiara profitabila. Dar pentru multi tine loc de medicamente, de psiholog, de prietena (joke).

Numai tu poti alege. Poti fi intr-o gaura financiara care sa te determine s-o vinzi ca sa depasesti momentul, dar n-am mai auzit ca cinevabsa vanda de frica de a pierde 200E peste 2-3 ani...

Dar dacă vrei să țufi? :huh: Investești, iei permis, cumperi motor, echipament, și "muștele" tot nu cad, atunci ce faci?!? 

Acum 8 ore, CipRo a spus:

Fii mandru de tine in tot ceea ce faci. 

Acum, depinde și ce faci ca să poți fii mândru de ceea ce ai făcut..nu crezi? 

Nu știu dacă este cazul să intervin în postarea asta pentru că este vorba despre un băiat ce a muncit pentru economiile lui, ușor cam depresiv, care și-a cheltuit jumătate din cât a strâns, fără acordul părinților din ce rezultă până acum, și care și-a dat seama că hobby ul ăsta costă și va cere bani de acum înainte. Mașină și motorul, electrocasnicele, hainele, odată cumpărate nu mai valorează că la început. Aici nu vorbim despre mașini de epocă sau mai știu eu ce motor din 1920. Dacă mai ai și nenorocul să îl scapi pe jos , ka-cing, se duc banii și mai mult..vei ajunge la un moment dat să stai pe gânduri dacă o vinzi așa cum e, ca să recuperezi ce poate fi recuperat sau o repari și ceri ceva mai mult pe ea. ..dar pentru asta trebuie să bagi bani în ea să o repari. Din punctul ăsta de vedere îl văd indecis. Și e normal, e vorba de economiile lui pe care le-a investit necorespunzător din punctul părinților de vedere și ajunge și el la aceeași concluzie. Mai rău , după starea de beatitudine ce a oferit-o ideea de a avea motor, promisiunile făcute lui și ale altora că va deveni un Rossi până la starea de confuzie și dezamăgire pentru că ajungi la conștientizare că e posibil să nu ajungi acolo, e doar un pas.

Tinere, indiferent dacă alegi să temporizezi acum și să o vinzi fa-o calculat. Pune pe hârtie argumentele pro și contra și vezi cum stau lucrurile și pe viitor renunță la atitudinea de a acorda importanță mai mare decât o au anumite lucruri și ai grijă la cuvinte. Vezi care sunt prioritățile tale în acest punct , nimic nu este iremediabil în acest caz. 

Hai că deși nu voiam am scris mult..nu voi reciti pentru că este posibil să nu trimit și știu motivul pentru care nu am intervenit până acum ..citind răspunsurile lui.

Inca un sfat pentru initiator: nu te mai lua dupa sfaturile de pe forum. Nu stii cine scrie, cata minte are, cata experienta. Chestii de gnul deciziei pe care o ai tu de luat se discuta cel mult cu prieteni buni in care stii ca poti sa ai incredere ca te vor sfatui corect.

Bininteles nici sfatul asta n-ar trebui urmat, dar poti sa gresesti mai putin decat urmand sfaturi rezultate dintr-o psihanaliza indoielnica realizata de alti forumisti.

Eu zic ca tu nu iti doresti sa renunti. Daca inclinai mai mult in a renunta, nu mai scriai aici pe forum, intrebai un „prieten” care nu simpatizeaza cu mersul pe 2 roti si treaba era rezolvata.

Parerea mea este ca tu cauti argumente in a pastra agregatu', motiv pentru care te adresezi motociclistilor.

Ma gandesc ca nu ai tovarasi cu care sa motociclesti, iar acest fapt iti genereaza intrebarile  legate de moto.

La 20.06.2021 la 11:03, Nicusor14 a spus:

problema e ca nu sunt și nu am fost niciodată mândru de mine pentru nimic...

Capu' sus! Viata e frumoasa...mai ales pe 2 roti 🤘

Acum 12 ore, Speedy.K a spus:

Inca un sfat pentru initiator: nu te mai lua dupa sfaturile de pe forum. Nu stii cine scrie, cata minte are, cata experienta. Chestii de gnul deciziei pe care o ai tu de luat se discuta cel mult cu prieteni buni in care stii ca poti sa ai incredere ca te vor sfatui corect.

Bininteles nici sfatul asta n-ar trebui urmat, dar poti sa gresesti mai putin decat urmand sfaturi rezultate dintr-o psihanaliza indoielnica realizata de alti forumisti.

Cu alte cuvinte, rugam un moderator sa-i stearga contul, pentru binele lui,bineinteles.😆

Acum 8 ore, Ice-D a spus:

Cu alte cuvinte, rugam un moderator sa-i stearga contul, pentru binele lui,bineinteles.😆

E bun si forumu', da' nu ca sa-ti spuna daca sa te lasi sau nu de motociclism.

Bine, in cazul VR46 forumu-i tot spune si el nimic, batman, batman...

Acum 2 ore, farfuridi a spus:

Si eu am pierdut toata "distractia",ce pacat!

A fost circ si panarama, din pacate nu in sensul bun iar aceasta se vede imediat cand nu ma implic si privesc de pe margine desi un mos libidinos si un sarac cu un F800GS au incercat sa ma atraga in acest scandal. S-au injurat, s-au spurcat, au tipat unii la altii... balcanism in toata regula, rusinea forumului.