Jump to content

Începător

Nicusor14
 Share

Recommended Posts

• Replies 409
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 21 minute, Flower-Power a spus:

Se încadra dacă la asta s-ar fi referit..dar vezi tu, nu se referea la asta și anticipam cumva acest fapt. Acum, ce părere ai , ești de acord cu ce zice? 

Nici inainte nu am exprimat o parere, in sensul de acord sau dezacord, legata de afirmatie. Am subliniat sensul.

Chiar si dupa postarea ulterioara, tot nu sunt convins ca sensul este ala pe care-l dai tu. Ne poate lamuri el care sunt eventualele situatii in care nu e responsabil.

Ne ascundem după copăcel? 

Acum 43 minute, lacroyx a spus:

Adică tu te sui ca pasager la oricine pe motor? Eu nici măcar în mașină cu cineva in care nu am încredere nu mă sui, nu de alta dar nu îmi pun baza in alții. La fel și pe moto, da eventual repsonsabil și de pasager, dar pasagerul e răspunzător de decizia de a se urca pe mobra ta. Daca te știe că ești turbat și totuși se urca, nu înseamnă că acceptă riscurile? Îți dau un alt exemplu: am urcat în autocar dinspre x spre y iar șoferul ne ducea aproape pe 2 roti și mai mult pe contrasens. M-am dus la el cu un prieten și i-am zis gata mai nene las-o moale mergi ușor pe banda ta și a lăsat-o moale. Morala: daca ar fi sa merg pasager pe moto as face training dinainte : mergi usor, nu mă duci pe o roata, nu faci vitejii și arogante. Nu e de acord riderul? Nici o problema, nu mai mergem 🤪

Acum 11 minute, ilarionciobanu a spus:

Nici inainte nu am exprimat o parere, in sensul de acord sau dezacord, legata de afirmatie. Am subliniat sensul.

Chiar si dupa postarea ulterioara, tot nu sunt convins ca sensul este ala pe care-l dai tu. Ne poate lamuri el care sunt eventualele situatii in care nu e responsabil.

Ai subliniat sensul care ți se părea ție ok și pe care tu l-ai înțeles așa.

Acum 33 minute, Flower-Power a spus:

😂 vezi tu nu ești în stare să îți asumi întreaga responsabilitate. În caz de ceva conștiință ta e împăcată pentru că pasagerul și-a asumat responsabilitatea de a fi pasagerul tău . Ori eu nu văd așa lucrurile. 

Anyway, tu să fii sănătos!

@lacroyx, poți te rog să îți continui punctul de vedere și să răspunzi daca ești de acord cu cele scrise de mine mai sus? 😀 ilarionciobanu stă pitit după copăcel și nu a auzit tot.

Acum 9 minute, Flower-Power a spus:

ilarionciobanu stă pitit după copăcel și nu a auzit tot.

Am spus ca nici dupa postarea ulterioara nu sunt convins. Asta inseamna ca am citit-o, inclusiv partea subliniata de tine.

Si doar pentru ca tu crezi ca ma ascund dupa copacel, poate-poate o iesi bine, nu ma face sa fiu convins

Acum 35 minute, Flower-Power a spus:

Ai subliniat sensul care ți se părea ție ok și pe care tu l-ai înțeles așa.

@lacroyx, poți te rog să îți continui punctul de vedere și să răspunzi daca ești de acord cu cele scrise de mine mai sus? 😀 ilarionciobanu stă pitit după copăcel și nu a auzit tot.

Ba expresia "da repsonsabil eventual și de pasager" am scris fix in sensul că în eventualitatea in care iei și pasager pe moto, așa că nu mai caută alte înțelesuri. In ceea ce privește ce am scris mai sus, susțin în continuare, ca pasager trebuie sa te asiguri că nu mergi cu vreun bizon. Ahhh că ăla in mod normal ar trebui sa meargă ultra prudent că are in spate pe cineva și are o grija în plus? Da corect, dar totuși pasagerul trebuie sa se asigure. Aici e ca aia cu se pune verde la semafor tu ești primul și trece bestia pe roșu și te ia în plin. In teorie e de vina bestia, in practica e vina ta ca motociclist mai mult (din punctul meu de vedere) pentru că știi că se întâmplă d-astea și știi că trebuie să te asiguri de 2 ori și să belești ochii.

Lacroyx, îți dau un caz ipotetic , un motociclist cu pasager are accident de motor care se soldează cu vătămări corporale - nu zicem deces, zicem invaliditate cu grad de handicap , atât ale pasagerului cât și ale motociclistului, cine are responsabilitatea accidentului și care doarme mai bine noaptea?

Responsabilitatea este intotdeauna la altcinevea, la stat ca nu a montat un extra panou cu limita de viteza, sau zona periculoasa, a soferului ca nu s-a asigurat si a iesit de pe straduta, sau a schimbat banda ca moto era in unghiul mort, a politistului examinator ca a dat permisu prea usor, a politistului ca nu a stat cu radaru, etc.

Acum 14 minute, Flower-Power a spus:

Lacroyx, îți dau un caz ipotetic , un motociclist cu pasager are accident de motor care se soldează cu vătămări corporale - nu zicem deces, zicem invaliditate cu grad de handicap , atât ale pasagerului cât și ale motociclistului, cine are responsabilitatea accidentului și care doarme mai bine noaptea?

Conform legii riderul are responsabilitatea și i se deschide dosar penal pentru vătămare. Dar la fel se întâmplă și dacă e sa te dai singur pe jos și se lasă cu vătămări.

Și am și eu o întrebare la tine flower: de ce trebuie tot timpul sa ne gândim la ce e mai rau? Zici că e boala națională asta, sa punem ce e mai rau tot timpul pe primul loc. Oare nu se poate și caz ipotetic: ieșim la plimbare și mergem ușor și cu grija și Nr bucuram de viață și nu si întoarcem acasă fără vătămări? Adică prea mult negativism. Părerea mea, opinia mea ✋

Îți răspund la întrebare pentru că tu ai prezentat doar varianta optimistă și nu ai comentat nimic din ce poate fi nasol. Nu zic să explici în termenii mei dar sfaturile pe care le-ai dat nu au pomenit nimic despre laturile posibil mai puțin plăcute.

Oricum din punctul meu de vedere în conversația cu tine este un câștig pentru că de la " pasagerul e răspunzător de decizia de a se urca pe mobra ta" până la conform legii riderul este responsabil este un aspect pe care un începător o poate lua de bună. 

Acum 33 minute, robert23mg a spus:

Responsabilitatea este intotdeauna la altcinevea, la stat ca nu a montat un extra panou cu limita de viteza, sau zona periculoasa, a soferului ca nu s-a asigurat si a iesit de pe straduta, sau a schimbat banda ca moto era in unghiul mort, a politistului examinator ca a dat permisu prea usor, a politistului ca nu a stat cu radaru, etc.

Din păcate asumarea responsabilității nu este sportul nostru preferat.

Acum 42 minute, Flower-Power a spus:

îți dau un caz ipotetic

cine are responsabilitatea

Daca o sa te iau intr-o zi in brate si tie o sa-ti placa cine va fi responsabil? Ipotetic vorbind...

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

Îți răspund la întrebare pentru că tu ai prezentat doar varianta optimistă și nu ai comentat nimic din ce poate fi nasol. Nu zic să explici în termenii mei dar sfaturile pe care le-ai dat nu au pomenit nimic despre laturile posibil mai puțin plăcute.

Oricum din punctul meu de vedere în conversația cu tine este un câștig pentru că de la " pasagerul e răspunzător de decizia de a se urca pe mobra ta" până la conform legii riderul este responsabil este un aspect pe care un începător o poate lua de bună. 

Mulțumesc frumos pentru că mi-ați dat șansa să fac conversația cu dvs un câștig. Și promit sa nu mai mestec guma in timpul orei data viitoare 🤣

Dragilor, la fizioterapie am cunoscut un baiat paralizat de la brau in jos in urma unui accident de motocicleta in care el a fost pasager pe motor. Accidentul a avut loc in urma unei neacordari de prioritate de catre un sofer. Pasagerul avea doar casca. Pasagerul este in proces cu riderul de 10 ani, iar riderul tot de 10 ani cu soferul. 

Legea il inculpa pe sofer/rider, daca se intampla ceva cu pasagerul, chiar daca tu esti un super rider si nu s-a intamplat din vina ta. Pasagerul, nu intotdeauna poate evalua riscurile. Eu inteleg nuantele exprimarii lui Lacroyx. Adica, ai fi nebun sa te sui in masina la un sofer fara permis si tu ca sofer ai fi si mai nebun sa iei pasager. Este un punct de vedere.

Acum 36 minute, CipRo a spus:

Dragilor, la fizioterapie am cunoscut un baiat paralizat de la brau in jos in urma unui accident de motocicleta in care el a fost pasager pe motor. Accidentul a avut loc in urma unei neacordari de prioritate de catre un sofer. Pasagerul avea doar casca. Pasagerul este in proces cu riderul de 10 ani, iar riderul tot de 10 ani cu soferul. 

Legea il inculpa pe sofer/rider, daca se intampla ceva cu pasagerul, chiar daca tu esti un super rider si nu s-a intamplat din vina ta. Pasagerul, nu intotdeauna poate evalua riscurile. Eu inteleg nuantele exprimarii lui Lacroyx. Adica, ai fi nebun sa te sui in masina la un sofer fara permis si tu ca sofer ai fi si mai nebun sa iei pasager. Este un punct de vedere.

Merci fix asta spun. Acum că se întâmplă Doamne Ferește! Nu avem cum sa fim 100%. 

Din nou, părerea mea este că 99% din accidente se pot evita și că există și acel fatidic 1% de chiar nu ai ce face cum li s-a întâmplat unora și de pe aici de pe forum. Un alt exemplu de la mine și de ce nu mai merg grupuri și găști: mers grup de 20 de motoare cu unii foarte experimentați. De fiecare data când depășeam o mașină de găsea unul de dubleze iar altul să tripleze, și toate făcute la limita. 1 data de 2 ori după care am rămas în coada grupului și după nici nu am mai mers. Nu mulțumesc nu am nevoie de elemente X care să îmi crească aia 1%. La fel e și ca pasager, am mers de 3 ori și nu mi-a mai trebuit. In ceea ce privește mersul meu cu pasager, da merg muuult mai prudent decât merg solo, dar în același timp pasagera mea știe, își asumă și i-am făcut training înainte să se urce pe motor și merge întotdeauna cu geaca și mănuși in oraș (de casca nu mai zic). La drum în afara orașului full echipament. Și la toate astea se adaugă mersul liniștit, iar când mă apuca cate o secțiune de îmi vine să îi dau tare, incep palmele peste umeri, spate, casca și îmi revin rapid. 

Ceea ce incerc sa zic este că nu e chiar așa de aici de colo sa fii pasager și că trebuie și pasagerul sa fie acolo prezent cu riderul. Eu și ca pasager în mașină mă uit în dreapta sa vad daca vine ceva nu vine, nu stau doar momâie. Fac asta și dacă iau un Uber ceva, sunt cu ochii pe geam la trafic și dacă șoferul o ia din loc ii zic sa o lase ușor că nu mă grăbesc nicăieri.

Sper că poate se înțelege ce incerc sa zic.

Acum 26 minute, lacroyx a spus:

Sper că poate se înțelege ce incerc sa zic.

Ca daca te ia Flower pasager, o sa mearga mult mai bine :) practic tu esti ca un fel de instructor cand conduce altcineva.
Pasagerul isi asuma atunci cand accepta sa fie pasager, si trebuie sa fie informat inainte ca se poate intampla x. 
Soferul/riderul sunt responsabili de ce se intampla, asta daca nu cumva se semneaza vreo foaie cum se face pe la anumite activitati, unde inainte sa faci activitatea semnezi acolo ca esti pe barba ta. Nu mai stiu acum unde am semnat asa ceva, dar cred ca e in multe locuri, gen parcuri de aventura, probabil la tir, si prin alte parti.

51 minutes ago, lacroyx said:

Boring. 

Pentru realitate aveam realitatea .

Forumul este pentru pozitii extreme si fantezisme fara sens. 

La 25.06.2021 la 18:29, Nguyen a spus:

Daca o sa te iau intr-o zi in brate si tie o sa-ti placa cine va fi responsabil? Ipotetic vorbind...

Ipotetic vorbind..nu este nicio șansă să fim atât de iresponsabili.

Nu ești constant și consecvent în afirmații iar eu nu reacționez și nu am reacționat niciodată bine când am fost trasă de codițe în școală. Nu s-a schimbat nimic de atunci, observ. 

Îți recomand cu căldură să faci sexuț cu nevasta și o să îți treacă. 

La 25.06.2021 la 19:41, lacroyx a spus:

Mulțumesc frumos pentru că mi-ați dat șansa să fac conversația cu dvs un câștig. Și promit sa nu mai mestec guma in timpul orei data viitoare 🤣

Să crești mare! 

Acum 23 ore, robert23mg a spus:

Ca daca te ia Flower pasager, o sa mearga mult mai bine

Nu iau pasager și nici pasageră.

Pe vremuri era un topic de matrimoniale pe aici. Cautati-l si mutati-va. Incepatorii nu vor fi mai fericiti dupa bataile astea de campi pe pagini intregi. 

Acum 11 ore, Flower-Power a spus:

Ipotetic vorbind..nu este nicio șansă să fim atât de iresponsabili.

Care ar fi iresponsabilitatea daca intr-o zi o sa te stranga in brate cel mai frumos si destept barbat de pe forum? Pe cine ai putea alege dintre userii de aici in afara de mine? Pe nimeni, unii sunt niste libidinosi cu boasele lasate si cu un intelect limitat, altii sunt cwristi, altii sunt din provincie cu toate carentele care decurg din situatia lor mizerabila, samd.

Recunoaste, eu sunt cea mai buna partida pe care o vei intalni vreodata! :D

Dragul meu, toți erau băieți frumoși și deștepți..până când nu au mai fost -dpmdv. Tu nici măcar nu ești în etapa aia în care să te găsesc și frumos și deștept, și lăudăroși am mai văzut la viață mea. 

Percepția ta asupra ta nu este și percepția mea. Acum înțeleg că tu te compari cu cine te compari ca să ieși bine. Dar ce pot spune, este că femeie ca mine nu ai avut decât în vise...și la cât mi-ai studiat poza sunt convinsă că au fost umede. Am reținut că nu trebuie să mai postez poze cu mine nici aici nici pe fb că să nu mă mai cauți în toate căprioarele. 

Tu nu ești pregătit pentru mine, și ce să facem, crezi că din centru mă mut eu în Damăroaia să îți conduc Octavia ta în Leasing? Poate ești frumos, nu știu, dar cu deșteptăciunea am remarcat cum stai și că să nu par cu nasul pe sus nu o să îți spun ce cred eu despre asta. Eu nu țin morțiș să am pe cineva doar pentru aspectul fizic, e fumată deja treaba din punctul ăsta de vedere. Been there done that. Treaba este că o să te simți dominat din toate punctele de vedere și o să clachezi mai devreme sau mai târziu. Nu vreau să te am pe conștiință. Viața mea este ok și satisfăcătoare așa cum este.

Să îți spun un secret, până și femeile cu atitudine vor să fie dominate câteodată, treaba e că nu oricine poate face asta. Capisci?

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

Dragul meu, toți erau băieți frumoși și deștepți..până când nu au mai fost -dpmdv. Tu nici măcar nu ești în etapa aia în care să te găsesc și frumos și deștept, și lăudăroși am mai văzut la viață mea. 

Percepția ta asupra ta nu este și percepția mea. Acum înțeleg că tu te compari cu cine te compari ca să ieși bine. Dar ce pot spune, este că femeie ca mine nu ai avut decât în vise...și la cât mi-ai studiat poza sunt convinsă că au fost umede. Am reținut că nu trebuie să mai postez poze cu mine nici aici nici pe fb că să nu mă mai cauți în toate căprioarele. 

Tu nu ești pregătit pentru mine, și ce să facem, crezi că din centru mă mut eu în Damăroaia să îți conduc Octavia ta în Leasing? Poate ești frumos, nu știu, dar cu deșteptăciunea am remarcat cum stai și că să nu par cu nasul pe sus nu o să îți spun ce cred eu despre asta. Eu nu țin morțiș să am pe cineva doar pentru aspectul fizic, e fumată deja treaba din punctul ăsta de vedere. Been there done that. Treaba este că o să te simți dominat din toate punctele de vedere și o să clachezi mai devreme sau mai târziu. Nu vreau să te am pe conștiință. Viața mea este ok și satisfăcătoare așa cum este.

Să îți spun un secret, până și femeile cu atitudine vor să fie dominate câteodată, treaba e că nu oricine poate face asta. Capisci?

Plictiseala 110%, timp liber 100%, umor 0% 

Acum 6 ore, lacroyx a spus:

Plictiseala 110%, timp liber 100%, umor 0% 

Crezi?! 

Acum 14 ore, Nguyen a spus:

Care ar fi iresponsabilitatea daca intr-o zi o sa te stranga in brate cel mai frumos si destept barbat de pe forum? Pe cine ai putea alege dintre userii de aici in afara de mine? Pe nimeni, unii sunt niste libidinosi cu boasele lasate si cu un intelect limitat, altii sunt cwristi, altii sunt din provincie cu toate carentele care decurg din situatia lor mizerabila, samd.

Recunoaste, eu sunt cea mai buna partida pe care o vei intalni vreodata! :D

Esti dat dracu😂😂, norocul tau ca te are la suflet(sort of) si nu se pune la mintea ta.