Jump to content

Începător

Recommended Posts

Acum 16 minute, Nicusor14 a spus:

eu am vrut sa aud pareri despre motocicleta,nu despre cât de necopt sunt eu la minte ...nu stii tu cum merg eu si ce treaba are categoria A de care pomenești tu?

eu fac a2-ul acum 

Poate nu m-am exprimat eu bine si ai inteles total pe dos ca majoritatea de pe forum...daca stiam ca sunteti asa rautaciosi nici nu mai ma oboseam să-mi fac cont ca sa postez...după ce o sa mergeti 100%legal atunci puteti sa veniti să-mi spuneți cand sa merg si pe ce pot sa merg,sunteti părinții mei cumva ? 

Am cerut doar pareri dar daca va urmez imi schimb viata de tot...

credeți că imi iau motor pentru atentie ? va inselati,eu vreau liniste ...credeti ca imi iau motor pt viteza? din nou va inselati,merg legal si nu am depasit viteza maxima...credeti ca imi iau motor pt fete? iar va înșelați...motor pt a parea mai dur,a fi jmecher,adrenalina? imi pare rau dar nu fac parte din generația aceea de copii distruși.... 

deci tu pari a fi un copil in corp de adult asa ca tu esti cel necopt daca vii cu asemenea afirmatii la adresa mea si nici macar nu ma cunosti nenea 

Nu este in intentia mea sa fiu rautacios cu tine, doar vad ,din posturile tale, cum pui problema. Nu iti vreau raul, crede-ma, asa ca ia-o mai calm, puiule.. :) 

Ca sa revenim on topic, daca esti incepator, vrei "liniste", nu vrei sa depasesti viteza maxima :D si nici nu vrei atentia fetelor, poate ar trebui sa te orientezi spre motociclete mai "domestice" ca sa zic asa.. mai iertatoare, pe care sa poti invata. Speed-urile nu se prea pupa cu mersul linistit, dar asta ar fi trebuit sa stii deja.. ;) 

• Replies 212
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 hour ago, xt600 said:

Nu este in intentia mea sa fiu rautacios cu tine, doar vad ,din posturile tale, cum pui problema. Nu iti vreau raul, crede-ma, asa ca ia-o mai calm, puiule.. :) 

Ca sa revenim on topic, daca esti incepator, vrei "liniste", nu vrei sa depasesti viteza maxima :D si nici nu vrei atentia fetelor, poate ar trebui sa te orientezi spre motociclete mai "domestice" ca sa zic asa.. mai iertatoare, pe care sa poti invata. Speed-urile nu se prea pupa cu mersul linistit, dar asta ar fi trebuit sa stii deja.. ;) 

Se vorbeste de o motoreta de A2,  300cc cu 40 de cp , un commuter mic si carenat, ce vitezana visezi? Sunt si scutere mai puternice.

Lasati omul in pace, e o alegere foarte buna pentru un incepator pe 2 roti. 

Acum 5 ore, xt600 a spus:

ok,am inteles!

eu vreau motocicleta dar nu m-am putut abtine cand mi ai spus că sunt necopt,ca fac parte din acea generatie si etc...nu poti compara pe majoritatea care bocesc noaptea ca ia lasat gagica sau gagicu cu unul care isi rupe cârca..am tras concluzia ca nu trebuie să mă sui pe asa ceva la varsta mea,am pomenit de ninja 300 nu r6 sau r1 ...sper sa-mi fie acceptate scuzele dar nu m-am putut controla,adică uit de toate cand sunt pe ea,stresul dispare,gândurile rele,sunt in lumea mea ce mai ...acum daca vrei desigur te-aș ruga să-mi dai niște sfaturi ca sa fiu in siguranta pe motor la aceasta varsta(19 fac maine) ...sunt constient de pericole si ca pot lasa multă durere in urma mea dar o sa fiu atent si nu o sa....(te rog sa ma completezi ca am uitat cum era fraza aceea cu îngerul)

sper ca acum m-am exprimat mai bine si am fost inteles.

Scuzele mele!

• 3 weeks later...

salut! 

astăzi am susținut examenul si am fost admis ...după atâtea ore de stat în soare sa intamplat si ceva bun 

deci începător la cat a2,pareri,sfaturi,ceva?

ma gândeam sa astept acesti 2 ani pt a da la A si să-mi iau o yamaha 07 2014 parca...

saaau aș putea sa mi-o iau la primavara limitata cand incepe sezonul si am si banuti :)) mai mult mi-ar plăcea să am una ca aia la primavara...pana atunci bag mititica de teren daca fac rost de una:)) 

Numa' bine,ne vedem

- Ia-ti la primavara ceva cu ABS. MT07 parca are abs. E ok ca moto de inceput. An cat mai recent dar nu-ti lua noua la inceput c-o scapi.

- iarna baga documentat puternic despre motociclism mai ales pe site-uri si canale youtube de afara.
- de fiecare data cand o sa te dai cocos pe moto o sa o iei pe coaja, uneori mai tare alteori mai usor, deci... chill.
- cate un video cu accidente moto luat la micul dejun iti face o idee asupra a ceea ce te-ar putea astepta daca nu esti atent. Asta asa, ca tot ai zis ca esti pe baieteala ;)
- nu merge cu presiune mare in anvelope 2.5 fata / 2.9 spate,  ca o sa pierzi aderenta foarte usor  cu o motocicleta de A2 mai ales toamna/primavara.
- nu te lua dupa motovloggerii care fac scandal in trafic ca n-ai ce sa inveti motociclism de la ei, mai ales ca nici ei nu prea stiu regulile de circulatie.

daca imi mai aduc aminte, revin. 

Acum 18 ore, LimpTA a spus:

- Ia-ti la primavara ceva cu ABS. MT07 parca are abs. E ok ca moto de inceput. An cat mai recent dar nu-ti lua noua la inceput c-o scapi.

- iarna baga documentat puternic despre motociclism mai ales pe site-uri si canale youtube de afara.
- de fiecare data cand o sa te dai cocos pe moto o sa o iei pe coaja, uneori mai tare alteori mai usor, deci... chill.
- cate un video cu accidente moto luat la micul dejun iti face o idee asupra a ceea ce te-ar putea astepta daca nu esti atent. Asta asa, ca tot ai zis ca esti pe baieteala ;)
- nu merge cu presiune mare in anvelope 2.5 fata / 2.9 spate,  ca o sa pierzi aderenta foarte usor  cu o motocicleta de A2 mai ales toamna/primavara.
- nu te lua dupa motovloggerii care fac scandal in trafic ca n-ai ce sa inveti motociclism de la ei, mai ales ca nici ei nu prea stiu regulile de circulatie.

daca imi mai aduc aminte

eu tot sunt indecis ....mt 03 sau mt 07? 

as alege mt 03 pt prețul mai scazut ....si dupa ce iau A.ul poate poate o dau ....nu cred ca se merita in nici un caz diferența de 1500e sau si mai mult chiar ....consider că și calutii de la mt 03 o să-și facă treaba pt scopul meu ...oricum,la sfârșit tot imi ramane sa o iau la o tura sa vad cum ma simt ...la cum le am eu cu viteza cred ca de 70 nu sar :)))) 

Problema e sa te si opresti eficient de la aia 70, deci ia ceva cu ABS. O sa te pupi singur cand te scapa de belea. Si in caz ca beleaua ar fi fost nasoala, oasele tale valoreaza mai mult de 1500E. Pe aia ii spargi doar pe spagi la operatii :D 
Vezi ca prin buget mai e si Er6-f care se numeste mai nou ninja 650. Si astea au ABS la ani mai recenti. Alea dinainte nu aveau.  

Eu as lua intai masina, m-as obisnui vreo 2 ani cu traficul protejat de tabla. 

Daca nu vrei asa ia intai A2-ul si ninja de 300, fa-ti mana cu el 2 ani, abia apoi ia R6-le. Povestile alea cum o sa fii tu potolit cu R6-le sa le spui lu mutu'' :)) O sa dureze 2 zile pana o sa bagi mana in gaz maxim, deci nu. 

Acum 6 minute, the mentalist a spus:

Eu as lua intai masina, m-as obisnui vreo 2 ani cu traficul protejat de tabla. 

Daca nu vrei asa ia intai A2-ul si ninja de 300, fa-ti mana cu el 2 ani, abia apoi ia R6-le. Povestile alea cum o sa fii tu potolit cu R6-le sa le spui lu mutu'' :)) O sa dureze 2 zile pana o sa bagi mana in gaz maxim, deci nu. 

merg cu masina de aproape un an ...r6 limitat exista? stiu,stiu .... începeți :)) 

doar intreb de curiozitate ca am vazut r6 limitat la 25,35kw,bla bla bla ....etc 

Crezi ca as avea vreo problemă? sau mai bine intreb pe cineva de la rar? 

Acum 34 minute, LimpTA a spus:

Problema e sa te si opresti eficient de la aia 70, deci ia ceva cu ABS. O sa te pupi singur cand te scapa de belea. Si in caz ca beleaua ar fi fost nasoala, oasele tale valoreaza mai mult de 1500E. Pe aia ii spargi doar pe spagi la operatii :D 
Vezi ca prin buget mai e si Er6-f care se numeste mai nou ninja 650. Si astea au ABS la ani mai recenti. Alea dinainte nu aveau.  

e inutil abs ul ..zic eu 

trebuie să înveți să folosești franarea asa ca nu prea am treaba cu a b s :)) 

1 minute ago, Nicusor14 said:

merg cu masina de aproape un an ...r6 limitat exista? stiu,stiu .... începeți :)) 

doar intreb de curiozitate ca am vazut r6 limitat la 25,35kw,bla bla bla ....etc 

Crezi ca as avea vreo problemă? sau mai bine intreb pe cineva de la rar? 

Exista dar e ilegal sa conduci orice e peste 70kw cu A2. Iar R6 are mai mult de 70kw. Ca masuratoarease face "limitat la 35kw dar care din fabrica nu depaseste 70kw".  Plus ca asta e o prostie.. ai o motoreta grea cu cai putini, in loc sa ai o motoreta tot cu (aceiasi) cai putini dar usoara -- cum e o motoreta de A2 sa zici un Ninja400 

5 minutes ago, Nicusor14 said:

e inutil abs ul ..zic eu 

vezi ca treaba cu franarea e delicata rau. Iti trebuie multa scoala, intelegere si practica sa ajungi bun, si chiar si-atunci nu-ti garanteaza nimeni ca nu o comiti din sperietura. ABS-ul te salveaza cand sperietura e mai mare decat talentul... adica in 95% din cazuri :D 

Cel mai urat e ca toata lumea se crede acei speciali 5% carora nu li se poate intampla... 

Acum 17 minute, Nicusor14 a spus:

e inutil abs ul ..zic eu 

Multi au spus asta inainte de accident. Unii si-au schimbat parerea dupa aceea. Altii insa nu au mai apucat  .....

ABS-ul nu este un accesoriu pentru a fi folosit in mod curent. Doar ca daca nu il ai cand ar fi util, cum ti-a spus @LimpTA o sa te costa spagile prin spital cat ABS-ul. Nu mai vorbim de suferita si costurile de recuperare.

Sa spui ca absul e inutil, este o naivitate.

Am mai scris undeva asta, o scriu si aici:

Imagineaza ti un colac de salvare, si tu, care stii sa inoti. Exista oare situatii, cand, desi stii sa inoti, ar fi util sau chiar necesar un colac de salvare? Raspunsul este da.

EI, asa si cu absul. Este bun, pentru cazul acela in care ai nevoie de el. SI atunci, daca nu l ai, ghici ce, esti pe jos. Tu doar ce ai luat permisul, si deja ai pareri preconcepute. O iei pe o directie gresita, si asta te poate costa.

Mai bine sa ai abs, iar atunci cand iti taie  nea gigel taximetristul fata, si tu te sperii si te sui pe frana fata din instinct, sa intre. Daca nu l ai, tot te sperii, tot te sui pe frana fata, si ghici ce, blochezi roata fata-rezultat, instant esti pe jos.

Colegii deja ti-au dat niste sugestii. O concluzie ar fi:

Ai buget x lei. Din x lei, cumpara Casca buna-macar 1000 lei noua, nu panarame facute dintr o coaja de plastic, o geaca cu ceva ventilatii si mesada detasabila-de pe la 700 in sus, ghete, de pe la 400 in sus, pantaloni-fie blugi moto, fie in aceeasi serie cu geaca-inca 500 lei minim, manusi ,inca 250 lei , ceva de ploaie, inca 250. TOTAL echipament minim: 3100 lei. Astia ii scazi din x lei. Apoi , ia ce moto vrei, din categoria a2, de preferat cu abs. Lista , o ai aici:

http://a2bikes.co.uk/

Nu ai specificat ce vrei sa faci cu moto, ce fel de plimari? de we? cu pasager? fara? cu bagaje? km mai multi? si asta poate afecta recomandarile colegilor. 

Sari de la naked la carenata. Alege o categorie.

Acum 1 oră, Adrian M. a spus:

Sa spui ca absul e inutil, este o naivitate.

Am mai scris undeva asta, o scriu si aici:

Imagineaza ti un colac de salvare, si tu, care stii sa inoti. Exista oare situatii, cand, desi stii sa inoti, ar fi util sau chiar necesar un colac de salvare? Raspunsul este da.

EI, asa si cu absul. Este bun, pentru cazul acela in care ai nevoie de el. SI atunci, daca nu l ai, ghici ce, esti pe jos. Tu doar ce ai luat permisul, si deja ai pareri preconcepute. O iei pe o directie gresita, si asta te poate costa.

Mai bine sa ai abs, iar atunci cand iti taie  nea gigel taximetristul fata, si tu te sperii si te sui pe frana fata din instinct, sa intre. Daca nu l ai, tot te sperii, tot te sui pe frana fata, si ghici ce, blochezi roata fata-rezultat, instant esti pe jos.

Colegii deja ti-au dat niste sugestii. O concluzie ar fi:

Ai buget x lei. Din x lei, cumpara Casca buna-macar 1000 lei noua, nu panarame facute dintr o coaja de plastic, o geaca cu ceva ventilatii si mesada detasabila-de pe la 700 in sus, ghete, de pe la 400 in sus, pantaloni-fie blugi moto, fie in aceeasi serie cu geaca-inca 500 lei minim, manusi ,inca 250 lei , ceva de ploaie, inca 250. TOTAL echipament minim: 3100 lei. Astia ii scazi din x lei. Apoi , ia ce moto vrei, din categoria a2, de preferat cu abs. Lista , o ai aici:

http://a2bikes.co.uk/

Nu ai specificat ce vrei sa faci cu moto, ce fel de plimari? de we? cu pasager? fara? cu bagaje? km mai multi? si asta poate afecta recomandarile colegilor. 

Sari de la naked la carenata. Alege o categorie.

Eu l-aș vrea pt mine cat sunt tânăr ca o mica distractie in we,timpul liber pe care nu prea il am  :)) 

cand voi avea o soție,un copil voi uita si de mama motorului si de tot...daca ar fi ceva pt acum tot pe mt 03 as merge,asa consider eu...daca nu,poate pe alta lume ...

nu vreau să mă mint singur ca sunt mort după motoare si sa dau banii aiurea,treaba cu scoala moto a fost cam nesigură oricum si pe parcursul ei mi-a iesit si motoare si figuri si tot ...de ce?  sa te certe instructorul la fiecare prostie pe care o făceam, nu din intenție normal...

sa te injure,sa faca poc poc cu mâinile pe la coaste...cand am inteles cum sta treaba mi sa acrit cu totul ...

dau spagi la operatii,motorul este periculos,nu poti circula mereu cu el,du-te si plătește taxe...du te si fa aia...pai daca nu pot sa ma bucur de el ca lumea atunci las o... 

asta aud mereu de la toți ...

ce categorie sa aleg,vreau o motocicleta intretinuta cât de cat,sa se audă frumos nu ca o locomotivă(125), roată lată,o poziție care imi permite sa merg si lejer dar și să mă aplec câteodată,etc ...nu cai f multi,nu putere,nu viteza ca nu s pe circuit si oricum nu o sa ma duc.. yamaha mt 03 sau mt 07daca e la un pret asa mai bunicel la anu' ... 

ori imi dați pareri ori luati exemplul de la instructorul pe care l-am avut...sa ti înjuri elevul in timpul examenului si sa i spui toate prostiile ...sincer ma demoralizat cu totul...am zis ca nu-mi mai trebuie sa aud de motor ca asa sunt toti ...

v am salutat pe toți si va doresc asfalt uscat ✋

• 2 weeks later...

Ba nene, asa nu mai meri nici cu avionu, ca daca pica? :)))

2) ABS-ul e mai mult decat util. Am avut eu o situatie cand ma mir cum de nu m-am dus pe pwla, si asa a fost din cauza absului.

Lasa draq ninjele. Ia un naked, ca daca il dai pe jos sa nu iti para foarte rau. E o vorba pe forum: sint motociclisti care au cazut si motociclisti care or sa cada. Acuma, nu e musai, dar stii ca orice are un sambure de adevar. Plus ca nakedul e mai cumintel (sa nu fie hornet 900), tu acuma tre sa pui in practica ce stii de la scoala si sa incepi sa inveti cum e cand nu-ti mai da instructorul in coaste. Adica esti pe barba ta. Motociclismul e foarte fain, ca de aia se apuca multa lume de motocileala, numai sa fii cu capul pe umeri. Daca te gandesti la MT03, inseamna ca ai niste banuti de bagat in motor. Cauta un naked, ba, am zis NAKED, si invarte roata cu usurelul. DAca abia ai iesit din scoala si esti cu gandul la motoare la care balesc pixdele sau la curbe pe Transfagarasan; avand in vedere ca nu ai mers macar 300km singur dupa ce abia ai terminat scoala... mai bine ia-ti masina. Si ca tot veni vorba, gandeste-te ca nici cu masina nu ai experienta, ca sa fi stiut macar ce e in mintea unuia de la volan, cand e in trafic.

Ia-ti echipament fara sa ai mila de portofel, ca mai bine il rupi pe ala, la o adica, decat sa-ti belesti coatele si altele.

Io zic sa iesi echipat, cand e vreme buna, adica +25 de grade si singurel. Peurma mai vezi tu ce si cum.

Ride safe!

• 1 year later...
La 01.02.2021 la 14:12, VyXxer a spus:

Cum a ramas?

Mă bucur că ai întrebat,maine urmează să mă duc sa vad yamaha mt07 a2 la București și daca imi place îl cumpăr.

Am o rugăminte către voi dragi colegi,cine este dispus și are timp să mă ajute sau să se nimereasca prin sectorul 2 fiindca acolo se află motorul as ramane recunoscător daca m-ar ajuta să văd putin motorul,eu nu stiu exact la ce să mă uit.

Si daca este cineva din Focșani sau din apropiere mi ar face plăcere să mi lase in privat numărul și păstrăm legatura,poate ieșim după ce mi pun la punct motocicleta,sunt constient ca filtre,ulei,curățat lanț o sa le fac obligat...Acum eu nu am echipament și nici aceste consumabile,ca să nu dau comanda,stiti unde se află un magazin moto bun prin apropriere de sectorul 2 să mi cumpăr de acolo toate alea? 

Senzația asta nu stiu cum se numeste,cred ca ard de nerăbdare :))

În fine,va multumesc daca mă puteți ajuta cu raspunsurile și sfaturile voastre care sunt întotdeauna de calitate 😊😇

Acum 19 ore, Nicusor14 a spus:

Mă bucur că ai întrebat,maine urmează să mă duc sa vad yamaha mt07 a2 la București și daca imi place îl cumpăr.

Daca il cumperi sa ne pui si noua ceva poze pe aici 🤗

Acum 1 oră, Silver Arrow a spus:

Daca il cumperi sa ne pui si noua ceva poze pe aici 🤗

Salut! Nu l-am cumparat pentru ca avea bube,am fost cu un mecanic pentru motoare,când a început să i enumere bubele a tacut ala,incerca sa se scoată intr un fel.. credea că dacă suntem de la țară suntem prosti 

Mare atenție la yamaha mt 07 din București,parca avea număr de gorj,e ținută la subsol ceea ce nu mi-a placut...

Motorul in schimb era bun,a fost trântita putin,lanț praf,discuri praf,plăcute praf,oglinzi,semnalizari,toba toate stantate dar când să o punem la loc nu a mers să i blocheze ghidonul,era tăiat ceva pe acolo...la acte era nașpa,de băgat în ea vreo 500euro și nu lasa mare lucru la pret...ok,altă,am fost din sectorul 2 de la megamol in celălalt capăt al bucureștiului,o doamnă și un domn amândoi motociclisti și cu bun simt,yamaha yzf r3,motor impecabil,4000km,tot stantat,doar consumabile,cauciucuri,lanț și frână față ca aia pe spate era ca noua,se vede ce instructor a avut...ghidonul a mers blocat la asta,a avut si a doua cheie ceea ce este bine,era altfel,acasă,acoperită,aia de mai sus nu se merit... În fine...Dacă nu o vinde o sa fiu săptămâna asta un posesor al yamaha yzfr3 ...doar un băiat mai are motocicleta asta la mine in oras 

E neagră și negru se potriveste cu orice echipament,daca o cumpăr o sa i fac poze și le urc aici,seara faina 

O luăm și astăzi da cine sta să facă acte duminica,astept 3 zile și mna,cam asta e,sper sa nu o dea ca e blana motorul 

Edited by Nicusor14

Salut dragi colegi! 

Mâine o sa ma duc sa mi iau motorul  acasă. 

Nici nu stiti cât de greu au trecut zilele astea,de-abia astept sa pun mâna pe frumusețea asta mică.

O sa i fac niste poze.

Deci o sa ma duc sa mi schimb consumabilele,o duc la spălătorie,vreau sa am grija de ea și să fiu atent la cel mai mic detaliu. 

Mi am ales și numărul,îl vreau preferențial,pentru 80lei.

După o sa ies cu instructorul care este și pilot de curse,asa nu mă învăț rau in alte anturaje.

Yzf r3 2016,superb

E drăgălașă tare,de-abia astept sa o vedeti 

La 13.09.2019 la 12:57, Nicusor14 a spus:

eu am vrut sa aud pareri despre motocicleta,nu despre cât de necopt sunt eu la minte ...nu stii tu cum merg eu si ce treaba are categoria A de care pomenești tu?

eu fac a2-ul acum 

Poate nu m-am exprimat eu bine si ai inteles total pe dos ca majoritatea de pe forum...daca stiam ca sunteti asa rautaciosi nici nu mai ma oboseam să-mi fac cont ca sa postez...după ce o sa mergeti 100%legal atunci puteti sa veniti să-mi spuneți cand sa merg si pe ce pot sa merg,sunteti părinții mei cumva ? 

Am cerut doar pareri dar daca va urmez imi schimb viata de tot...

credeți că imi iau motor pentru atentie ? va inselati,eu vreau liniste ...credeti ca imi iau motor pt viteza? din nou va inselati,merg legal si nu am depasit viteza maxima...credeti ca imi iau motor pt fete? iar va înșelați...motor pt a parea mai dur,a fi jmecher,adrenalina? imi pare rau dar nu fac parte din generația aceea de copii distruși.... 

deci tu pari a fi un copil in corp de adult asa ca tu esti cel necopt daca vii cu asemenea afirmatii la adresa mea si nici macar nu ma cunosti nenea 

Toata ideologia asta se va schimba foarte rapid. Crede-ma ca nici tu nu te cunosti, in momentul cand ai pus cracul peste ea uiti de mers legal si luat incetisor. Da, te vei vedea cel mai rapid si cel mai abil(sportiva incurajeaza asta si iti cere sa ii dai fie ca o simti stresata la 25-30km/h in trafic intens fie cand observi ca iti fierbe la semafor pt ca nu mergi suficient de tare ca sa o racesti). Ai foarte multe de invatat despre motociclete si cel mai bun mod e sa asculti de ai mai batrani(indiferent ca esti sau nu pe acelasi film cu ei, experienta e experienta.) Si sa bagi la cap.

Aceeasi mentalitate o aveam si eu, incepator, o iau incet bla bla. Dupa nici o luna deja stiam viteza maxima in tr1 si tr2(mult peste limita legala indiferent de treapta). Nu inseamna ca tu vei face la fel dar eu consideram ca la 30ani sunt matur si nu mai am 18ani...

Nu te iau cu 5ani xp pe B(cu toate ca ajuta experienta in trafic nu este un must) si nici cu incepe pe 125cc, 600cc e satana(daca esti suficient de istet nu mori si nici nu iti rupi gatul, eu fara experienta catB am sarit direct pe 600) si altele dar tine cont de fiecare parere si incearca sa ai o minte deschisa si sa intelegi de ce primesti sfaturile respective.

Baiatul isi ia moto pentru A2, a inteles ca trebuie sa fie atent. O sa vada si el cum il "fura" viteza, si daca intelectul il ajuta (asa se pare) o sa invete si o sa se bucure multi ani de pasiunea asta.

Daca mentalizezi totul prea mult, nici nu te mai dai jos din pat dimineata, ca e prea periculos. De fapt nici nu te mai urci in pat, deoarece statistica spune ca 95% din decese se produc in pat, deci ala e cel mai periculos loc de pe planeta...

Nicusor, pune poze cu mobretul, ia-o catinel si o sa fie bine! Succesuri!

Edited by TETEA.
Acum 16 minute, Aion2014 a spus:

Ai foarte multe de invatat despre motociclete si cel mai bun mod e sa asculti de ai mai batrani(indiferent ca esti sau nu pe acelasi film cu ei, experienta e experienta.) Si sa bagi la cap.

Da, o sa fie primul tanar care nu asculta de batrani. Ca noi toti ceilalti n-am iesit din cuvantul lor niciodata :)

Asa cresti mare, experimentand pe propria piele. Unii nu apuca sa invete, asta e mersul vietii.