Jump to content

Începător

Nicusor14
 Share

Recommended Posts

Acum 20 ore, ENEOS a spus:
Acum 5 ore, Flower-Power a spus:

Are cineva sa îl ajute...

Bai ce simpatici sunteți voi,niste scumpi,doar cu emoțiile,când aveam nevoie de niște sfaturi despre sportive,despre întreținere,despre chestii de mecanica,despre cât mai multe informații despre anumite modele de motocicleta nici unul nu a ți venit sa mi spuneți nimic.

Culmea e ca la mistouri,la glume sunteți primii,voi nu vedeți ca pana și eu,puștan de 21 de ani mi am dat seama de asta,în realitate oare cum sunteți? 

Au fost doar câțiva care într-adevăr m au lămurit și le doresc cât mai mult bine în viata dar voi atata timp cât nu veniți cu ce este în tema,alte discuții nu ma interesează absolut deloc.

Eu iau foarte în serios acest sport și chestiile importante pentru mine asa ca va rog.

• Replies 531
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 45 minute, Nicusor14 a spus:

Nu'ș ce ai combinat tu acolo, dar citatul din mine numai din mine nu e! 

Fac pariu că urmează topicul "a bubuit motorul la R6, help!" 

Acum 17 ore, ENEOS a spus:

Dacă bubuie vin la tine sa mi l repari 

Ieri a fost prima ora de conducere în poligon,nu mi a explicat nimic pentru ca nu a fost nevoie,cu timpul am stat bine,nu am avut treaba,azi a doua ora,în oraș,am făcut traseul de la examen,foarte bine,mâine iau dosarul și marți dau sala și o sa vad și când o sa fiu programat pentru traseu.

Mor că și Instructorul îmi spunea ca o sa mi rup mijlocul de la sportiva și ca ma încântă la viteza.

Nu știu ce sa fac,habar nu am,sunt intr o situație în care nu sunt deloc hotărât. Nu m am urcat niciodată pe o sportiva mare ca să mi fac o idee clara.

Dar sunt sigur ca dacă nu e sportiva este kawasaki z ××× 

Sper sa nu treacă sezonul pana ma hotărăsc eu :))

Acum 2 ore, Nicusor14 a spus:

Nu m am urcat niciodată pe o sportiva mare ca să mi fac o idee clara.

Nici nu îți vei face o idee doar mergând câțiva km cu una, trebuie sa ajungi sa o cunosti bine ca sa îți faci o idee clară.

Un Zet e un compromis bun, poți sa mergi foarte sportiv, poți sa mergi linistit, nu-ti arde părul de pe picioare vara, nu stai in mâini, etc, și dacă te uiți cu ochii potriviți, e mult mai sexy decât o sportiva.

Plus ca nu ai foarte multe carene de înlocuit pentru căzăturile inevitabile de început 😅

Acum 37 minute, Clit Eastwood Jr. a spus:

Nici nu îți vei face o idee doar mergând câțiva km cu una, trebuie sa ajungi sa o cunosti bine ca sa îți faci o idee clară.

Un Zet e un compromis bun, poți sa mergi foarte sportiv, poți sa mergi linistit, nu-ti arde părul de pe picioare vara, nu stai in mâini, etc, și dacă te uiți cu ochii potriviți, e mult mai sexy decât o sportiva.

Plus ca nu ai foarte multe carene de înlocuit pentru căzăturile inevitabile de început 😅

Nu o sa fie căzături,stai liniștit,sunt mult mai atent decât crezi,le poți păstra pentru tine dacă tot îți place asa mult sa le pomenești. 

În fine,încă nu am luat categoria,poate ma răzgândesc.

Acum 34 minute, Nicusor14 a spus:

Nu o sa fie căzături,stai liniștit,sunt mult mai atent decât crezi,le poți păstra pentru tine dacă tot îți place asa mult sa le pomenești. 

Un prieten mi-a zis acum câțiva ani că există două tipuri de motocicliști: care au căzut și care urmează.

Poți fi cât se poate de atent, tot ți-o furi într-un fel sau altul.

Acum 2 ore, Nicusor14 a spus:

hahaha!

bravo, un optimist, asta e atitudinea care trebuie!

Dar dacă îți iei R6 sa mergi atent, dai banii și stai in mâini degeaba. Iei motocicleta pentru cum arată și nu pentru ce face.

Guest goe 75
8 hours ago, Nicusor14 said:

,poate ma răzgândesc.

E clar ca nu esti pregatit pentru Zombie Apocalypse. Daca te rasgandesti dovedesti ca esti human si sar zombificatii pe tine.

Valabil si pentru cand iti place altceva decat fanteziile lor.

asa ajung unii sa faca tunning de genul, cum face un prieten de-al meu cu GSXR750 care se plange ca nu e ce ii trebuie motocicleta, dar e frumoasa

1321600868_WhatsAppImage2022-05-01at14_10_56.thumb.jpeg.2ee1e380769c0168ca2df399825f7757.jpeg

Acum 10 ore, goe 75 a spus:

E clar ca nu esti pregatit pentru Zombie Apocalypse. Daca te rasgandesti dovedesti ca esti human si sar zombificatii pe tine.

Dar poate ajung sa mi iau r6 și dupa 2-3 ture o sa ajung la concluzia ca este prea mica,ce e de făcut atunci? 

Acum 5 ore, Clit Eastwood Jr. a spus:

asa ajung unii sa faca tunning de genul, cum face un prieten de-al meu cu GSXR750 care se plange ca nu e ce ii trebuie motocicleta, dar e frumoasa

1321600868_WhatsAppImage2022-05-01at14_10_56.thumb.jpeg.2ee1e380769c0168ca2df399825f7757.jpeg

Frumos,n am ce zice dar vezi ca s genul care nu se plânge niciodată în nici o situație 

Acum 16 ore, Clit Eastwood Jr. a spus:

hahaha!

bravo, un optimist, asta e atitudinea care trebuie!

Dar dacă îți iei R6 sa mergi atent, dai banii și stai in mâini degeaba. Iei motocicleta pentru cum arată și nu pentru ce face.

Cred ca dacă te poziționezi corect pe motocicleta eviți durerile și amorțeala,gen sa nu stai încordat și plus dacă mai faci și ceva sport,ești flexibil nu ai treaba 

Acum 18 ore, Lucian_M a spus:

Un prieten mi-a zis acum câțiva ani că există două tipuri de motocicliști: care au căzut și care urmează.

Poți fi cât se poate de atent, tot ți-o furi într-un fel sau altul.

De al treilea nu ți a spus nimeni 

Nu e obligatoriu sa cazi, doar foarte probabil. Așa este aproape orice proces de învățare.

Eu îți urez bafta, sa revii cu păreri 👍

Acum 3 ore, Nicusor14 a spus:

Dar poate ajung sa mi iau r6 și dupa 2-3 ture o sa ajung la concluzia ca este prea mica,ce e de făcut atunci? 

1. O lași la soare și se dilată

2. Iei din prima R1 ca să nu-ți rămână mică. Sau, și mai bine, Hayabusa. 

Posted (edited)
Acum 37 minute, ENEOS a spus:

Hai ca acum apare tatăl lui, războinicul luminii ,care o sa va ia la perpulis ca sunteți zombificati...eu doar va zic.

Si eu am auzit ca r1 rămâne mica repede..mai bine haya..

Edited by Flower-Power

Acum 12 minute, Flower-Power a spus:

Răposatu' înțeleg că avea R1. 

Acum 22 ore, Nicusor14 a spus:

Salutare! In cazul acesta, variabilele in ecuatie sunt ceilalti participanti la trafic. Atentia ta diminueaza riscul, nu il elimina. Nu este pesimism, este realism.🤭 Niciodata sa nu zici "niciodata" 😜

Eu iti recomand sa iti faci pofta ce-o poftesti..R6. Fara ironie.

Oricum matematic vorbind 6 e Mai mare decat 1 :))

nicusor e intr.o etapa magnifica, parca voi ati uitat cum e, la primele mobre poti sa ai si cuie in loc de sa si mansoanele captusite cu cioburi, nu conteaza, tot cu un mare zambet te intorci acasa.

Acum 16 ore, robert23mg a spus:

Oricum matematic vorbind 6 e Mai mare decat 1 :))

nicusor e intr.o etapa magnifica, parca voi ati uitat cum e, la primele mobre poti sa ai si cuie in loc de sa si mansoanele captusite cu cioburi, nu conteaza, tot cu un mare zambet te intorci acasa.

Știți si matematica 

La 06.05.2022 la 21:36, Flower-Power a spus:

Hai ca acum apare tatăl lui, războinicul luminii ,care o sa va ia la perpulis ca sunteți zombificati...eu doar va zic.

Doamna mea,pe r 1 si pe haya nu se poate merge cu 150 la fel cum mergi și cu mașina sau cu o motocicleta de a2? 

Tine cineva contul ca dacă nu mergi cu 250 se strica sau ți ai luat o degeaba ? 

Prinde mai repede suta,e mai puternica, este mai grea,care i faza.

Doar ca as prefera un motor de maxim 600,650 sa fie mai ușoară sa ma joc cu ea.

La 06.05.2022 la 21:03, ENEOS a spus:

Se dilata creierul tot de la prea mult soare 

La 06.05.2022 la 21:18, Lucian_M a spus:

Aș zice Rocket 3, că aia nu mai are cum să se dilate.

La 03.05.2022 la 15:28, ENEOS a spus:

Te poți înscrie de acum pt 2035!

La 02.05.2022 la 19:37, ENEOS a spus:

Pentru liniștea ta o sa mi cumpar r6 nou,sa bubuie doar invidia in alții.

La 06.05.2022 la 7:45, goe 75 a spus:

Sunt destul de pregatit.

Cum se face o frânare corecta,ca la carte?

Multi spun ca prima data fața apoi spatele, frana de motor,alții spatele apoi fața...voi cum faceți? 

Dar frânarea de urgenta? 

1 oră în urmă, Nicusor14 a spus:

Știți si matematica 

Doamna mea,pe r 1 si pe haya nu se poate merge cu 150 la fel cum mergi și cu mașina sau cu o motocicleta de a2? 

Tine cineva contul ca dacă nu mergi cu 250 se strica sau ți ai luat o degeaba ? 

Prinde mai repede suta,e mai puternica, este mai grea,care i faza.

Doar ca as prefera un motor de maxim 600,650 sa fie mai ușoară sa ma joc cu ea.

Se dilata creierul tot de la prea mult soare 

Pentru liniștea ta o sa mi cumpar r6 nou,sa bubuie doar invidia in alții.

Sunt destul de pregatit.

Cum se face o frânare corecta,ca la carte?

Multi spun ca prima data fața apoi spatele, frana de motor,alții spatele apoi fața...voi cum faceți? 

Dar frânarea de urgenta? 

https://www.olx.ro/d/oferta/kawasaki-ninja-a2-2017-abs-IDfPeGg.html

Am ales sa mi iau ceva nou,decât o vechitura de 15 ani vechime.

De acum o să-mi imoun aceasta regula,chiar dacă este mașina sau motor mai vechi de 5ani sa nu fie 

Cred ca este ok ca al doilea motor și merge ținut 3 sezoane,are transport în tara,nu ma duc eu pana acolo.

Dacă e ok și iau A ul îmi dau comanda 

Posted (edited)

Mă refer la citatele de mai sus, nu la postul anterior.

Mentalitate beton, parcă văd că după prima tură cauți carene originale, în stare foarte buna. Zmei ca tine sunt destui, cu blugi, adidași plasă și glezne la vedere. Ți-au dat unii nas, iar acum ai prins aripi și te crezi Rossi, dar ai experiență cât am eu ore de zbor. Ușor cu atitudinea de superioritate, ușor cu elanul muncitoresc.

Btw, eu ies cu mobra, mă uit diseară la replica ta, ai tot timpul să stai cu ochii în telefon.

Edited by Lucian_M

M-am uitat de curiozitate pe niște postări mai vechi ale lui Nicușor. 🤦‍♂️

Să înțeleg că a fost nevoie de 2 ani pt a achiziționa 🏍️ de A2 și acum se caută de A plin? 

Oricum pe lângă milenial pare a fi și pretzel (adică gândirea îi e îmbârligată ca un covrig)! 

La 06.05.2022 la 21:49, ENEOS a spus:

Răposatu' înțeleg că avea R1. 

Ce relevanta mai are cate avea si de care...😂