Jump to content

Începător

Recommended Posts

Chiar acum, Starcream a spus:

Da, o sa fie primul tanar care nu asculta de batrani. Ca noi toti ceilalti n-am iesit din cuvantul lor niciodata :)

Asa cresti mare, experimentand pe propria piele. Unii nu apuca sa invete, asta e mersul vietii.

Nu contest, dar odata cu trecerea timpului cu totii am ajuns la vorbele celor batrani, tocmai de aceea am si sugerat sa fie deschis la sfaturi 😋

Acum 3 ore, Nicusor14 a spus:

Salut dragi colegi! 

Mâine o sa ma duc sa mi iau motorul  acasă. 

Nici nu stiti cât de greu au trecut zilele astea,de-abia astept sa pun mâna pe frumusețea asta mică.

O sa i fac niste poze.

Deci o sa ma duc sa mi schimb consumabilele,o duc la spălătorie,vreau sa am grija de ea și să fiu atent la cel mai mic detaliu. 

Mi am ales și numărul,îl vreau preferențial,pentru 80lei.

După o sa ies cu instructorul care este și pilot de curse,asa nu mă învăț rau in alte anturaje.

Yzf r3 2016,superb

E drăgălașă tare,de-abia astept sa o vedeti 

Felicitari, misto mobra ✌

• Replies 212
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 2 ore, Aion2014 a spus:

Toata ideologia asta se va schimba foarte rapid. Crede-ma ca nici tu nu te cunosti, in momentul cand ai pus cracul peste ea uiti de mers legal si luat incetisor. Da, te vei vedea cel mai rapid si cel mai abil(sportiva incurajeaza asta si iti cere sa ii dai fie ca o simti stresata la 25-30km/h in trafic intens fie cand observi ca iti fierbe la semafor pt ca nu mergi suficient de tare ca sa o racesti). Ai foarte multe de invatat despre motociclete si cel mai bun mod e sa asculti de ai mai batrani(indiferent ca esti sau nu pe acelasi film cu ei, experienta e experienta.) Si sa bagi la cap.

Aceeasi mentalitate o aveam si eu, incepator, o iau incet bla bla. Dupa nici o luna deja stiam viteza maxima in tr1 si tr2(mult peste limita legala indiferent de treapta). Nu inseamna ca tu vei face la fel dar eu consideram ca la 30ani sunt matur si nu mai am 18ani...

Nu te iau cu 5ani xp pe B(cu toate ca ajuta experienta in trafic nu este un must) si nici cu incepe pe 125cc, 600cc e satana(daca esti suficient de istet nu mori si nici nu iti rupi gatul, eu fara experienta catB am sarit direct pe 600) si altele dar tine cont de fiecare parere si incearca sa ai o minte deschisa si sa intelegi de ce primesti sfaturile respective.

Mda...scuzați dar atunci gândeam altfel,eram cam berbec,și acum mai am unele scăpări,incerc sa ma abțin,vorbesc serios.

Acum daca vreau eu să văd cât duce(din carte stiu ca in jur de 200maxim,zic bine? 

Imi aleg o străduță libera,lungaa,ziua ca am șanse mici să mi iasa ceva in cale și în caz de imi sar caini sau pisici fac ce mi-a spus instructorul,îl admir ca imi spune o grămadă de chestii.

Trebuie să învăț să merg și ziua și noaptea,să mă obișnuiesc.

Acum trebuie sa fac îndemanarea,asta se face la orice motocicleta.

Si am o rugăminte,care suna mai bine din acestea 3? 

14 kir de la kira

14 paa...se înțelege de la sine :)

Si 14 zeu dar sună cam arogant

Si pașii pentru înscriere aici care sunt? 

Ca mă ajută cineva să o cumpăr dar de înscris trebe sa ma descurc 

Multumesc! 

Acum 57 minute, Nicusor14 a spus:

Si am o rugăminte,care suna mai bine din acestea 3? 

14 kir de la kira

14 paa...se înțelege de la sine :)

Nehotărât ești. Dacă cumva supui la vot și domnișoara pe care o vei plimba pe motoreta, astept poze nud.

Acum 6 minute, Starcream a spus:

Nehotărât ești. Dacă cumva supui la vot și domnișoara pe care o vei plimba pe motoreta, astept poze nud.

Unii poze, altii clipuri.

Am inteles,gasesc eu ceva,poate îl visez in seara asta,numărul nu domnișoara 😅

Sau poate o sa o visez pe domnișoara cum prezintă numărul :)))) 

Greu o sa treaca seara asta,să vezi ca nici nu pot să adorm,visez numai motor.

Colegi,voua cum va merge,ieșiți pe afara? 

Ce combinați? :))) 

Acum 4 ore, Nicusor14 a spus:

Suna ceva mai rau, a coliva cu nuca, cam aia e soarta celor care se cred zei si merg ca atare. Dar tu stii mai bine, poate ai deja locul de veci cumparat.

Raman la vn14tgn daca il gasesc asa ar fi ok 

Nu ma cred zeu,doar mă gândeam si eu la acel număr,eram sigur ca o sa primesc un mesaj asemănător odată ce pomenesc și de numărul ala,deci încă o dată,este doar un număr,nu s vitezoman,sper sa nu devin,momentan 

Ala cu 3 nu merge ca nu s din B Pentru cei ce mi-au scris asta 

Am spus eu ca seara asta o sa treaca greu 

Multumesc pentru răspunsuri,ne auzim maine

Mi se par caterinca alea cu GOI, PAI. Te duci la papetărie, iei o pasta corectoare, tragi o dunga la "I", și te ai șmecherit. Arată cam așa daca nu ai prins ideea. "GO!" "PA!" Succes 

Așa e, important e să câștigi toate liniuțele de la semafor :)

Iar pentru asta nu contează numărul așa mult, adevăratul secret pentru a deveni cel mai rapid fluture este sa tragi cu pofta de maneta până la capăt și să ignori ce se întâmplă în jur

Cel mai bun numar e ala ce ti-l da pe loc de pe raft. E mai ieftin si indeplineste 100% cerintele unui numar de inmatriculare.

Parerea mea.

Acum 15 ore, Nicusor14 a spus:

Trebuie să învăț să merg și ziua și noaptea,să mă obișnuiesc.

Pentru inceput ramai la mersul pe timp de zi, ai grija la berbecii care te forteaza sa grabesti pasul(aici ma refer la taximetristii cu logan care stau in poponeata tau cu toate ca ai 80km/h)

Acum 15 ore, Nicusor14 a spus:

Imi aleg o străduță libera,lungaa,ziua ca am șanse mici să mi iasa ceva in cale și în caz de imi sar caini sau pisici

Da, dar nu te baza ca nu vor fi animale(am dat de ele atat ziua cat si noaptea).

Daca esti din bucuresti iti pot sugera o zona foarte libera unde poti exersa viraje plus o line dreapta care iti permite o viteza de 160+ dar nu te lasa dus de val prea mult.

Zona respectiva se afla in spatele padurii chiajna pe langa canal pana in stadionul concordia.

Have fun si ai grija ✌

15 hours ago, Nicusor14 said:

Acum daca vreau eu să văd cât duce

Nu pare un inceput promitator.

Sa nu o bagi pe aia cu " am zis, daca". Deja te-ai gandit. Amana pt sezonul 2

De ce nu te duci tu, cum ti-am sugerat, sa te dai cu Road Eagles? Inteleg ca au in plan formare grupa de juniori, ca au (vor avea soon) odrasele cu A1/A2? 

Nu e prea inspirat sa balești la aia care baraie seara motoarele pe bulivar cu 1-a.

Astia oricum mai mult is cu ciopare. Si cu capul pe umeri.

Acum 10 ore, Lucian_M a spus:

Contează să și poți să faci PA! Adică să și cu ce. Dacă pui numărul ăla pe vreo leșinătură, râd ăia cu diesel 1,9 și te fac de rușine.

Faci r3 ul lesinatura? 

Trebuie să astepti 10 zile pentru un fiscal? Serios 

@Nicusor14

Felicitari pentru achizitie ,  O alegere foarte  buna pentru prima motocicleta . 

Yamaha R3 e super fun pe curbe  si vei putea tine pasul cu  cei de 600  lejer pe curbe dupa ce iti faci skill.

21 minutes ago, Nicusor14 said:

Trebuie să astepti 10 zile pentru un fiscal?

Cum asa? Poate are vanzatorul datorii si atata ii ia sa le achite, ca sa ii elibereze actul.

In cam toatea anunturile se specifica: "fiscal pe loc" (a se intelege ca in aceeasi zi).

Doar ca nu depinde de vanzator doar, depinde si de autoritatea care elibereaza fiscalul. Iar astia au cam inceput cu taxe de urgenta daca vrei in aceeasi zi.

Acum 18 minute, VyXxer a spus:

Cum asa? Poate are vanzatorul datorii si atata ii ia sa le achite, ca sa ii elibereze actul.

In cam toatea anunturile se specifica: "fiscal pe loc" (a se intelege ca in aceeasi zi).

Confirm, fiscalul se da pe loc in momentul cand te-ai dus la circa financiara cu cele 5 exemplare cvc.

In ianuarie am vandut mobra, fara programare, fara alte taxe.

Edited by Aion2014