Jump to content

Începător

Recommended Posts

Acum 15 minute, VyXxer a spus:

Cum asa? Poate are vanzatorul datorii si atata ii ia sa le achite, ca sa ii elibereze actul.

In cam toatea anunturile se specifica: "fiscal pe loc" (a se intelege ca in aceeasi zi).

Da,trebuie sa elibereze fiscalul,nu are datorii doar ca e din alt sector și trebuie sa faca mutarea Si sa astept 10 zile până o face 

Era pe firma,a soțului ei dar a divorțat și i la dat ei...

Acum 1 minut, Aion2014 a spus:

Confirm, fiscalul se da pe loc in momentul cand te-ai dus la circa financiara cu cele 5 exemplare cvc

Am făcut și cele 5 exemplare și când am ajuns la fiscal nu se poate,tot asa 10 zile,trebuie ceva online și după te duci la ei să ti puna ștampila 

Acum a ramas să facă Doamna mutarea din sector ca ea s a mutat și nu a mai trecut motorul la adresa asta..când termină atunci reluăm ...ce bătaie de cap,cred ca înnebunesc 

• Replies 212
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 9 minute, Nicusor14 a spus:

Am făcut și cele 5 exemplare și când am ajuns la fiscal nu se poate,tot asa 10 zile,trebuie ceva online și după te duci la ei să ti puna ștampila 

Acum a ramas să facă Doamna mutarea din sector ca ea s a mutat și nu a mai trecut motorul la adresa asta..când termină atunci reluăm ...ce bătaie de cap,cred ca înnebunesc 

Ceva da cu virgula rau, pentru ce sa astepti 10 zile? Ce treaba are mutarea? Acum o luna m-am prezentat la una dintre agentiile sect3, am completat formularul, am intrat, a pus doamna stampila(chiar s-a dat peste cap pt ca imi lipsea ceva si am trimis pe email la fata locului) pa si la revedere.  Diferenta mare de experiente la doar o luna distanta. Succes, mai ai putin :)

Edited by Aion2014
Acum 17 minute, ciceu4 a spus:

@Nicusor14

Felicitari pentru achizitie ,  O alegere foarte  buna pentru prima motocicleta . 

Yamaha R3 e super fun pe curbe  si vei putea tine pasul cu  cei de 600  lejer pe curbe dupa ce iti faci skill.

@Nicusor14  Felicitari pentru achizitie. Sa te bucuri de motor.

NU trebuie sa tii pasul cu nimeni. Mergi mereu in ritmul tau, oricare ar fi acesta. Nu ai nimica de demonstrat nimanui.

''Skill'' ai nevoie pe circuit. Pe sosele, mai ales pe cele din RO ai nevoie de: atentie distributiva, intuitie, preventie pina la limita paranoiei (oare ce manevra poate face soferul X? Si sa iei in calcul cea mai improbabila si defavorabila situatie), rabdare si ponderatie.

Mersul noaptea in RO nu este sanatos nici macar cu masina, daramite pe moto.

Asta nu inseamna sa nu mergi noaptea. Cand este nevoie mergi, doar ca trebuie sa iti adaptezi stilul de conducere in functie de: drum, trafic, cum lumineaza farurile, anotimp, zona geografica in care te afli, stare carosabil, si ceea ce crezi tu ca mai conteaza.

Cred ca ai inteles gresit  postul de mai sus . Cat cat merge si  repeta(  si aici ma refer parcare goala  )  mai mult,  cu atat isi dezvolta Skill   sau experienta cum vrei tu sa ii zici.  Cunosc motociclisti care sunt mai rapizi cu  r3   in comparatie cu 600 cm³ pentru ca au  experienta. Nu incurajez cursele pe  drumuri publice pentru asta exista circuitul. 

28 minutes ago, ciceu4 said:

Cat cat merge si  repeta(  si aici ma refer parcare goala  )  mai mult,  cu atat isi dezvolta Skill   sau experienta

Wrong. In parcare nu te intalnesti cu plecatul din panta, franarea de urgenta (adica obstacol neasteptat, nu oprire voluntara de la nu stiu ce viteza pana la nu stiu ce bolovan), mentinerea traiectoriei in curba, etc; astea le inveti si aprofundezi in trafic. 

Daca realizezi ca esti incepator si te comporti ca atare, e bine.

Daca abia iti iei motor si cauti strada ca sa poti raspunde pe urma la intrebarea "cata baga, nenea?", nu e bine.

1 oră în urmă, Aion2014 a spus:

Ceva da cu virgula rau, pentru ce sa astepti 10 zile? Ce treaba are mutarea? Acum o luna m-am prezentat la una dintre agentiile sect3, am completat formularul, am intrat, a pus doamna stampila(chiar s-a dat peste cap pt ca imi lipsea ceva si am trimis pe email la fata locului) pa si la revedere.  Diferenta mare de experiente la doar o luna distanta. Succes, mai ai putin :)

Cand am cumparat Van Van-ul din Timisoara,mi-a trimis fiscalul in 21 de zile,caci era cu programare online ca si la inmatriculare.In Cluj-Napoca in schimb,iti da fiscalul pe loc.

In fiecare judet e diferit,se pare. :)

Acum 43 minute, Christian 1 a spus:

Cand am cumparat Van Van-ul din Timisoara,mi-a trimis fiscalul in 21 de zile,caci era cu programare online ca si la inmatriculare.In Cluj-Napoca in schimb,iti da fiscalul pe loc.

In fiecare judet e diferit,se pare. :)

Mda...zici ca suntem in state, fiecare cu 'zda masii, elegant rau 😎

Acum 22 ore, Starcream a spus:

Da, o sa fie primul tanar care nu asculta de batrani. Ca noi toti ceilalti n-am iesit din cuvantul lor niciodata :)

Asa cresti mare, experimentand pe propria piele. Unii nu apuca sa invete, asta e mersul vietii.

Să nu confundăm ascultarea cu supunerea. :)

Sunt noţiuni puţintel diferite.

Totuşi, cea mai bună experienţă provine din manuale ("scriptură"), urmează versiunea orală ("după ureche") iar cea "pe propria piele" ar fi ultima.

Acum 11 minute, easy ride on! a spus:

Totuşi, cea mai bună experienţă provine din manuale ("scriptură"), urmează versiunea orală ("după ureche") iar cea "pe propria piele" ar fi ultima.

Cu toate astea, nu poti fi Presedintele Romaniei daca nu ai 35 ani impliniti. 

Sau altfel spus, nicio invatatura dupa "scriptura" sau dupa "ureche" nu poate inlocui invatatura "pe propria piele"

Acum 1 oră, Aion2014 a spus:

Mda...zici ca suntem in state, fiecare cu 'zda masii, elegant rau 😎

Cam da. :)

Acum 2 ore, ciceu4 a spus:

Cred ca ai inteles gresit  postul de mai sus . Cat cat merge si  repeta(  si aici ma refer parcare goala  )  mai mult,  cu atat isi dezvolta Skill   sau experienta cum vrei tu sa ii zici.  Cunosc motociclisti care sunt mai rapizi cu  r3   in comparatie cu 600 cm³ pentru ca au  experienta. Nu incurajez cursele pe  drumuri publice pentru asta exista circuitul. 

Vezi , daca ai folosi cuvantul romanesc ''indemanare'' ar fi mai clar.

Indemanarea (skill) este o chestiune care tine de exersarea unor manevre identice , cum ar fi sa faci opturi prin poligon sau franri de urgenta, si care iti permit sa poti controla usor si sigur mobra. Lucru foarte important.

Experienta, mai ales cea din trafic, dupa mintea mea ca este cu totul altceva.

In trafic, desi si  indemanarea isi are in mod cert utilitatea ei, mult mai importanta zic eu ca este experienta.

Si pe circuit experienta este foarte importanta, si ea face diferenta intre doi motociclisti cu indemanare asemanatoare.

Doar ca pe circuit esti intr-un mediu controlat, pe care stii ce urmeaza dupa fiecare curba sau linie dreapta, in care ceilalti fac manevre relativ previzibile, si evident nu ai pietoni, biciclisti, soferi cu capul in nori etc.

Felicitari motociclistilor rapizi, dar ei  sunt pentru circuit. Pe strada trebuie sa fie motociclisti cu spirit de conservare.

Si inca o chestie foaaaarte importanta, si uneori neglijata de catre unii colegi: in timp ce experienta ramane nealterata in timp (ma rog pina da Alzheimer-ul peste noi) chiar daca nu mergi cu mobra ,  indemanarea sau skill-ul cum spui tu se erodeaza daca nu esti zi de zi pe mobra, adica daca nu exersezi zilnic. Si de aceea dupa o pauza lunga, cum este cea de iarna, nu strica ca atunci cand te sui iarsi pe mobra sa o iei usurel, poate sa mai faci o vizita prin poligon sau pe circuit .....

Acum 7 ore, Starcream a spus:

Cu toate astea, nu poti fi Presedintele Romaniei daca nu ai 35 ani impliniti. 

Sau altfel spus, nicio invatatura dupa "scriptura" sau dupa "ureche" nu poate inlocui invatatura "pe propria piele"

L-au imitat pe Napoleon.

Dacă îl imitau pe Alexandru cel Mare se putea şi la 20 de ani.

La 11.02.2021 la 12:45, ciceu4 a spus:

Cunosc motociclisti care sunt mai rapizi cu  r3   in comparatie cu 600 cm³ pentru ca au  experienta. 

Faptul ca au experienta ii face mai rapizi cu R3 decat cu un 600cc? Cum vine asta? Cand merg pe jos sunt cumva mai rapizi decat atunci cand zboara cu avionul pentru ca au experienta? 

Acum 10 minute, AdrianB1 a spus:

Cand merg pe jos sunt cumva mai rapizi decat atunci cand zboara cu avionul pentru ca au experienta? 

Dacă merg pe picioare (nu pe jos) în avion ... da.

Valabil şi pe puntea vaselor, în sensul de la pupa spre prora.

Uneori chiar îţi trebuie experienţă ca să te poţi (men)ţine în picioare în timp ce mergi pe acolo  :)

Acum 40 minute, AdrianB1 a spus:

Faptul ca au experienta ii face mai rapizi cu R3 decat cu un 600cc? Cum vine asta? Cand merg pe jos sunt cumva mai rapizi decat atunci cand zboara cu avionul pentru ca au experienta

Faptul ca pui intrebarea asta ma face sa ma gandesc ca nu prea te-ai dat pe curbe cu motorul. 

O dam rau in Offtopic aici.

Edited by ciceu4
La 12.02.2021 la 20:43, ciceu4 a spus:

Faptul ca pui intrebarea asta ma face sa ma gandesc ca nu prea te-ai dat pe curbe cu motorul. 

O dam rau in Offtopic aici.

La 11.02.2021 la 11:37, VyXxer a spus:

Cum asa? Poate are vanzatorul datorii si atata ii ia sa le achite, ca sa ii elibereze actul.

In cam toatea anunturile se specifica: "fiscal pe loc" (a se intelege ca in aceeasi zi).

Acum sa astept...băieți stiti ca va spuneam eu ce greu o sa seara aceea,să vezi acum 10-11 zile cum o sa fac sa ma gandesc la altceva 

Seara buna colegi,stie cineva cât durează cererea aia pe care a trimis o proprietarul la primărie să și mute motocicleta la adresa actuală? 

Acum 2 ore, Nicusor14 a spus:

Seara buna colegi,stie cineva cât durează cererea aia pe care a trimis o proprietarul la primărie să și mute motocicleta la adresa actuală? 

Depinde de ... mărie.

La cererea mea de înregistrare a unui vehicul off-road se lucrează de vreo 10 ani ... şi le-am plătit şi taxa de eliberare / certificat + numere  :lol:

Nu stiu de altcineva dar mie imi place sa merg pe aceeași marca

Gen am r3 ul,după câțiva ani o sa mi cumpăr r6,adică să nu schimb yamaha cu honda sau altele...

Nu stiu cat de buna e alegerea da' mno...

Si un r6 din 2015 la 8000e este frumos rău 

Dar cred ca urca și întreținerea,eh,cat ar putea sa coste

Momentan imi vad de a mea :))) 

Acum 4 minute, Nicusor14 a spus:

Gen am r3 ul,după câțiva ani o sa mi cumpăr r6,adică să nu schimb yamaha cu honda sau altele...

Pai e cel mai bine sa faci așa. Altminteri, când schimbi motocicleta trebuie sa schimbi și brelocul, tricourile, fețele de pernă, chilotii...

LE: și adresa de mail.

Edited by Starcream
La 11.02.2021 la 16:05, Silver Arrow a spus:

indemanarea sau skill-ul cum spui tu se erodeaza daca nu esti zi de zi pe mobra, adica daca nu exersezi zilnic.

Corect!

Iată şi o aplicaţie concretă în condiţii de pandemie:

https://www.youtube.com/watch?v=dCmvrf_7fXM

Acum 11 ore, Starcream a spus:

Pai e cel mai bine sa faci așa. Altminteri, când schimbi motocicleta trebuie sa schimbi și brelocul, tricourile, fețele de pernă, chilotii...

LE: și adresa de mail.

Lipseste tatuajul. Ca sa fie dragoste pe viata, ca-n categoria "Jeni + Costel = Love".

Acum 11 ore, Nicusor14 a spus:

Nu stiu cat de buna e alegerea da' mno...

Si un r6 din 2015 la 8000e este frumos rău 

Dar cred ca urca și întreținerea,eh,cat ar putea sa coste

Momentan imi vad de a mea :))) 

Adevarul ca ai deja o lunga experienta si poti sa spui cu certitudine ce vei face peste 2 (cativa) ani. Si poate castigi la loto, ca la varsta ta poti sa faci banii aia (doar) cu scanerul de acasa.
Lasa juramintele, nu mai visa cu ochii deschisi la nemurirea sufletului, inmatriculeaza motorul si treci la practica.

Acum 12 ore, pierrotlefou a spus:

Lipseste tatuajul. Ca sa fie dragoste pe viata, ca-n categoria "Jeni + Costel = Love".

Adevarul ca ai deja o lunga experienta si poti sa spui cu certitudine ce vei face peste 2 (cativa) ani. Si poate castigi la loto, ca la varsta ta poti sa faci banii aia (doar) cu scanerul de acasa.
Lasa juramintele, nu mai visa cu ochii deschisi la nemurirea sufletului, inmatriculeaza motorul si treci la practica.

Păi ce ar fi să stau sezonul asta si la anul să arunc 8000e pe r6 le ala? Ma omoară tata(gluma) dar pun pariu ca o sa mi zică,faci ce vrei ca s banii tai,dar ai muncit pentru ei și nu prea ai minte daca dai atata pe o motocicleta :)) ceva de genul mi ar spune că il cunosc bine. 

Eu am dat jumatate pe 3ul asta,ce i drept motocicleta cu 4000 și ceva de km,2016,a fost cumpărată de nouă,trebuie să i schimb cauciucuri,frana față,chitul de lanț și atât 

Dar ținând cont ca sunt constient de puterea unei motociclete un r3 e suficient,momentan 

Nu joc la loto,nu mi plac jocurile de noroc :))) 

Asta cu înmatricularea o sa fie greu ca e prima dată când fac asa ceva și tata mă lasă singur să o fac 

Cică du te ca eu te ajut să ti iei motorul de la București,am treaba:))) 

Păi okey,văd eu cum fac

Si acum astept să facă mutarea motocicletei pe adresa ei ca s a mutat,si am fugit după ea 

Iti dai seama,aproape 2 săptămâni,am crezut ca e instant,o rezolvam de atunci 

S-a uzat kit-ul de lant si placutele fata in 4000km?! Hai, cauciucurile poate le schimbi ca-s vechi, dar ca si "carne" ar trebui sa arate ca noi. Sigur ai retinut bine nr. de kilometri?