Jump to content

Începător

Recommended Posts

Acum 55 minute, TETEA. a spus:

S-a uzat kit-ul de lant si placutele fata in 4000km?! Hai, cauciucurile poate le schimbi ca-s vechi, dar ca si "carne" ar trebui sa arate ca noi. Sigur ai retinut bine nr. de kilometri? 

Exact la asta ma gandeam.

Acum 11 ore, Nicusor14 a spus:

Păi ce ar fi să stau sezonul asta si la anul să arunc 8000e pe r6 le ala? Ma omoară tata(gluma) dar pun pariu ca o sa mi zică,faci ce vrei ca s banii tai,dar ai muncit pentru ei și nu prea ai minte daca dai atata pe o motocicleta :)) ceva de genul mi ar spune că il cunosc bine. 

Eu am dat jumatate pe 3ul asta,ce i drept motocicleta cu 4000 și ceva de km,2016,a fost cumpărată de nouă,trebuie să i schimb cauciucuri,frana față,chitul de lanț și atât 

Dar ținând cont ca sunt constient de puterea unei motociclete un r3 e suficient,momentan 

Nu joc la loto,nu mi plac jocurile de noroc :))) 

Asta cu înmatricularea o sa fie greu ca e prima dată când fac asa ceva și tata mă lasă singur să o fac 

Cică du te ca eu te ajut să ti iei motorul de la București,am treaba:))) 

Păi okey,văd eu cum fac

Si acum astept să facă mutarea motocicletei pe adresa ei ca s a mutat,si am fugit după ea 

Iti dai seama,aproape 2 săptămâni,am crezut ca e instant,o rezolvam de atunci 

Avand in vedere ca nu ai sesizat ironia, e clar ca imi pierd vremea. Tu vad ca insisti cu "Batman, Batman".
Sa te bucuri de agregat. Restul nu mai conteaza.
P.S. Poate iti tatuezi si logo-ul ca sa nu-ti uiti angajamentul de a ramane fidel marcii.

• Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 13 minute, pierrotlefou a spus:

Mai sunt si alte semne,de ex daca are urme de uzura pe discuri,mansoanele ghidonului si ale scaritelor au uzura sau nu,cat de uzat e kitul de lant(cat de "trasa" e in spate roata pe semnele de reglaj dreapta-stanga).Astea la prima strigare. :)

Nu se duce lantul la 4000 km nici daca-i vorba de mers sportiv, mai ales lantul din fabrica, pe mine acela m-a tinut +20k km.

Da,am retinut,kitul de lanț îl schimb eu pentru siguranța mea,Doamna care are motocicleta a folosit doar frana pe față ca aia pe spate e ca si noua

Acum 10 minute, Nicusor14 a spus:

Da,am retinut,kitul de lanț îl schimb eu pentru siguranța mea,Doamna care are motocicleta a folosit doar frana pe față ca aia pe spate e ca si noua

Mă faceti să mă las de asta si sa mi iau naibii altceva și cred ca o sa ma lămuresc cu domnu 

Pana la urma e mecanic și nu cred ca e degeaba,in fine,cred ca imi iau r6 le ca oricum dau de a

Stiu deja asta

Si aia era si pe firma nașpa tocmai la București 

Asta e din Focșani 

Cred ca il stie cine este de aici,are poze la crang cu el ...in fine 

Acum 12 ore, pierrotlefou a spus:

Avand in vedere ca nu ai sesizat ironia, e clar ca imi pierd vremea. Tu vad ca insisti cu "Batman, Batman".
Sa te bucuri de agregat. Restul nu mai conteaza.
P.S. Poate iti tatuezi si logo-ul ca sa nu-ti uiti angajamentul de a ramane fidel marcii.

Asa i,sunt varză eu,multumesc  

Tinere (bavarez), ai crescut in ochii mei.

Nu te arunca in cheltuieli inutile, ia-o incet si o sa ajungi departe.

Asfalt uscat!

Edited by pierrotlefou

Te rog sa citesti cu atentie, si sa acorzi ceva timp cuvintelor mele sa ajunga in creierul tau infierbantat:

Placutele fata nu le termina o doamna incepatoare pe strada, in 4000 km! Chiar daca folosea doar fata. Doar daca frana in timp ce accelera, sau alta aberatie. Parerea mea e ca spatele l-a terminat primul, a inlocuit placutele, fata mai mergea si a lasat-o asa pana s-a terminat de tot, si acum spatele e ca nou si fata terminata.

Kit-ul de lant nu se schimba "pentru siguranta ta"! Se schimba daca este uzat. La 4000 km nu trebuie sa detectezi nicio urma de uzura pe dintii pinioanelor, si lantul sa mai aiba loc berechet sa fie intins.

TOTUSI,

Nu inseamna ca trebuie sa eviti de a cumpara motocicleta respectiva! Ea poate fi foarte buna dpdv tehnic si la 4000 si la 40.000, ba unele si la 400.000 km! Doar ca nu se mai da la acelasi pret! (Avantaj tu, daca are mai multi km)

Lamureste cu proprietarul treaba cu nr. de km, care poate fi verificat la data ultimului ITP efectuat. Daca momentan are ITP valabil, inseamna ca are trecuti km in baza de date, relativ recent (sub 2 ani). Verifica aici, ai nevoie de seria de pe cadrul motocicletei: https://www.rarom.ro/?p=7455

Despre R6 spun doar ca este o idee foarte proasta, ca incepator pe R6 inveti doar cum sa-i dai blana intr-a 1-a pe bulevard, si cum s-o culci "intentionat" pe o parte cand trebuie sa faci o franare de urgenta. Ca incepator pe R6 vei progresa foarte greu si vei ramane (probabil) la nivelul de racer de bulevard. Si din pacate, astia sunt deja prea multi in satul nostru... 

Cere seria sasiu si verifica km de la R3, si uita de R6! Spor!

Edited by TETEA.
La 18.02.2021 la 7:46, TETEA. a spus:

Te rog sa citesti cu atentie, si sa acorzi ceva timp cuvintelor mele sa ajunga in creierul tau infierbantat:

Placutele fata nu le termina o doamna incepatoare pe strada, in 4000 km! Chiar daca folosea doar fata. Doar daca frana in timp ce accelera, sau alta aberatie. Parerea mea e ca spatele l-a terminat primul, a inlocuit placutele, fata mai mergea si a lasat-o asa pana s-a terminat de tot, si acum spatele e ca nou si fata terminata.

Kit-ul de lant nu se schimba "pentru siguranta ta"! Se schimba daca este uzat. La 4000 km nu trebuie sa detectezi nicio urma de uzura pe dintii pinioanelor, si lantul sa mai aiba loc berechet sa fie intins.

TOTUSI,

Nu inseamna ca trebuie sa eviti de a cumpara motocicleta respectiva! Ea poate fi foarte buna dpdv tehnic si la 4000 si la 40.000, ba unele si la 400.000 km! Doar ca nu se mai da la acelasi pret! (Avantaj tu, daca are mai multi km)

Lamureste cu proprietarul treaba cu nr. de km, care poate fi verificat la data ultimului ITP efectuat. Daca momentan are ITP valabil, inseamna ca are trecuti km in baza de date, relativ recent (sub 2 ani). Verifica aici, ai nevoie de seria de pe cadrul motocicletei: https://www.rarom.ro/?p=7455

Despre R6 spun doar ca este o idee foarte proasta, ca incepator pe R6 inveti doar cum sa-i dai blana intr-a 1-a pe bulevard, si cum s-o culci "intentionat" pe o parte cand trebuie sa faci o franare de urgenta. Ca incepator pe R6 vei progresa foarte greu si vei ramane (probabil) la nivelul de racer de bulevard. Si din pacate, astia sunt deja prea multi in satul nostru... 

Cere seria sasiu si verifica km de la R3, si uita de R6! Spor!

Screenshot_20210220-030731_Drive.thumb.jpg.fbb0eed51c1bfbe4502b8663fa5c904d.jpgScreenshot_20210220-030731_Drive.thumb.jpg.fbb0eed51c1bfbe4502b8663fa5c904d.jpgACESTA este istoricul motocicletei,adică am băgat seria acolo unde mi ai spus,nu prea stiu sa ma uit pe el...e ok ce scrie acolo? 

Nu am văzut nimic de km

In dreapta jos, unde zice de Inregistrare Citire Odometru.

Prima inmatriculare in iunie 2015, cand avea la RAR "liniuta" adica 0 km si in aprilie 2019, cand a facut ITP-ul la o statie ITP oarecare, avea 2808 km. O fi mers tanti cu frana fata trasa tot timpul, cine stie...

E de bine! 

Edited by TETEA.